przez imrahil Wt, 10 paź 2017, 07:18
mechel moja opinia jest taka, żebyś poszedł w dobrej jakości kocioł na ekogroszek. tylko ten kocioł musi być odpowiednio dobrany i zainstalowany! czasem instalatorzy odwalają manianę i pomijają np. zawór mieszający, czyli skreślają Ci gwarancję na kocioł przy okazji skracając jego żywotność i pogarszając komfort użytkowania. koszt instalacji będzie raczej niższy niż koszt instalacji gazowej ze zbiornikiem. można dzierżawić zbiornik, ale koszt eksploatacji wtedy znacznie wyższy. jeśli chodzi o eksploatację takiego kotła to wiele zależy od węgla - podobnie jak przy śmieciuchu. wbrew temu co niektórzy głoszą, dobry węgiel do domowego kotła to niekoniecznie ten najbardziej kaloryczny, np. węgiel jankowicki w ogóle się nie nadaje. ile obecnie spalasz opału (bo rozumiem, że jakoś ten do=m jest ogrzewany)?
jeśli chodzi o izolację - zacznij od stropu. jak masz możliwość, to uszczelnij folią paroszczelną, na to wełna. jeśli nie da się tam wejść to granulat styropianu (nie wełna, bo będzie woda kapać, jeśli wcześniej nie uszczelnisz) - akurat mam w rodzinie taką małą modernizację starego domu w tym roku - jeszcze wielkich oszczędności nie przyniosła, ale odczuwalną poprawę komfortu już tak. minimum to 20 cm izolacji. czymkolwiek byś nie uszczelnił - zrób jakąś wentylację nad tą izolacją, np. kilka kominków w dachu + ewentualnie nawiewy z boku czy w podbitce.
jeśli chodzi o izolację ścian to ważne przy tak grubej ścianie, żeby było grube ocieplenie. ściana jest paroprzepuszczalna, styropian paroizolacyjny. zbyt mała grubość styropianu sprawi, że ściana nie będzie dostatecznie ciepła na całej grubości, styropian zablokuje odpływ pary, która wykropli się gdzieś po drodze i doprowadzi do degradacji muru. to trzeba dokładnie przemyśleć