Moderator: Moderator
tobiash napisał(a):http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/program-500-umozliwil-co-trzeciej-rodzinie-zmniejszyc-zalegle-dlugi
Efekty ekonomiczne i demograficzne programu „500+” budzą duże zainteresowanie ośrodków badawczych, dlatego poznaliśmy kolejny sondaż na ten temat. Wynika z niego, że wypłata 500 złotych na każde drugie i kolejne dziecko pozwoliła sporej grupie Polaków na wyjście z długów......
.
walek napisał(a):Z czyich to pieniędzy realizowany jest program 500+ - rydzyka, ziobry czy kaczyńskiego?
Tobie, mnie i milionom innych trzeba było zabrać właśnie te środki i roztrwonić.
Rezygnację z pracy ze względu na otrzymywanie świadczenia z programu 500+ rozważa tylko 1,5% pracowników, wynika z badania zrealizowanego przez Millward Brown na zlecenie Work Service. Wśród beneficjentów tego programu rezygnację z pracy rozważa 4,3% osób.
"Od momentu wprowadzenia rządowego programu 500+ w przestrzeni publicznej pojawiło się wiele komentarzy, dotyczących jego wpływu na rynek pracy. Jednak do tej pory nikt nie przeprowadził wiążących analiz w tej materii, dlatego jako największa firma HR w Polsce postanowiliśmy to zjawisko zbadać. I jak się okazuje jedynie 1,5% pracowników rozważa rezygnację z pracy w związku z otrzymywaniem 500+. Na poziomie procentowym jest to bardzo niskie wskazanie, ale w przeliczeniu na liczbę pracowników, daje ponad 240 tysięcy osób, co może być odczuwalne w poszczególnych regionach kraju. Nie można jednak całkowicie pomijać nastrojów pracodawców. 32,8% obawia się negatywnego wpływu świadczenia na dostępność pracowników. To natomiast może oznaczać, że część osób po prostu nie przyznała się w badaniu, że dodatkowe pieniądze są impulsem do rezygnacji z pracy. Natomiast pracodawcy, którzy są najbliżej pracowników, dostrzegają inną skalę zjawiska" - powiedział prezes Maciej Witucki, cytowany w komunikacie.
Wśród beneficjentów programu 500+ aż 3 na 4 mówi, że w ogóle nie zastanawiał się nad rezygnacją z pracy w związku z otrzymywaniem świadczenia, natomiast co piąty deklaruje, że to zbyt mała kwota, by zachęcała do porzucania pracodawcy. Rezygnację z pracy, wśród beneficjentów, rozważa tylko 4,3% osób. Wśród nich dominują młodzi pracownicy – 9,9% osób w wieku od 18 do 34 roku życia w porównaniu do zaledwie 1,1% osób od 35-44 lat oraz zarabiający 2-3 tys. zł (21,3% rozważających rezygnację pracy), podano również.
"Warto zwrócić uwagę, że istnieje związek między odsetkiem pracowników deklarujących chęć odejścia z pracy w związku z programem 500+ zarabiających 2-3 tys. zł, a niepewnością pracodawców w branży produkcyjnej i handlu. To właśnie w tych sektorach mediana zarobków kształtuje się na tym poziomie, co może uzasadniać obawy pracodawców. Co więcej, właśnie w tych branżach widoczne są dziś wzmożone trudności z pozyskaniem kandydatów" – powiedział pełnomocnik zarządu Krzysztof Inglot, również cytowany w komunikacie.
Już co trzeci pracodawca obawia się, że program 500+ wpłynie negatywnie na dostępność pracowników. Największe obawy występują w firmach średnich (39% obawiających się) oraz w produkcji i handlu – odpowiednio 42% i 41% obawiających się, podano również.
Badanie zostało podzielone na dwie kategorie - pracowników i pracodawców. Oba badania zostały przeprowadzone w czerwcu i lipcu br. za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. Próba w kategorii pracowników wyniosła 498 osób, zaś w przypadku pracodawców 300 firm Maksymalny błąd pomiaru wynosi od 4,2 do 4,4%.
Powrót do Gospodarka, inwestycje i biznes
Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 11 gości