Dyskusje o miastach w regionie.

Dział poświęcony życiu powiatu rybnickiego. Piszcie o ważnych sprawach okolicznych gmin i miast.

Moderator: Moderator

Re: Dyskusje o miastach w regionie.

Postprzez MqG N, 14 wrz 2014, 18:58

Arteks nie wiem skąd kolega z Żor ma takie dane ale kolega z Rybnika ma. Dane dotyczą PIT rozliczonych elektronicznie jak i tradycyjnie. Artreks wiesz w Rybniku to trochę tak jak w tym dużym kraju zza wschodniej granicy. Propaganda sukcesu na wysokim poziomie, a taki maluczki człowieczek łyka to wszystko z ogromnym zachwytem.
MqG
 
Posty: 111
Dołączył(a): Wt, 18 gru 2012, 08:00

Re: Dyskusje o miastach w regionie.

Postprzez Arteks N, 14 wrz 2014, 20:05

MqG napisał(a):Propaganda sukcesu na wysokim poziomie, a taki maluczki człowieczek łyka to wszystko z ogromnym zachwytem.


W Rybniku propaganda UM jest na tak niskim poziomie (właściwie cały Wydział Promocji), że nie chciało im się za bardzo nawet nagłośnić otwarcia najnowocześniejszego na Śląsku stadionu lekkoatletycznego... Propaganda to chyba jedyna rzecz co do której jestem w stanie przyznać że u was w Żorach jest na wyższym poziomie. Przy czym drogi MqG z propagandą jest trochę jak z balonem, powiększa się, powiększa, odlatuje, a potem zahaczając o konary drzew pęka i zostaje kawałek gumy...

Propaganda sukcesu Sochy i Żor już dawno pękła bo sukcesów już od dawna nie ma, a zostało mnóstwo porażek i problemów jak te propagandowe porażki wytłumaczyć wyborcom.
Arteks
 
Posty: 1469
Dołączył(a): N, 18 wrz 2005, 22:06

Re: Dyskusje o miastach w regionie.

Postprzez Arteks Wt, 21 paź 2014, 22:05

Wczoraj w TVN24 było dużo o likwidacji straży miejskiej w związku ze sprawą ze Szczecinka. Pokazano też Żory bo tam straż zlikwidowano i puszczono wypowiedź Sochy, jak to policja przejęła zadania SM. Nie raczył wspomnąć, że w zeszłym roku zlikwidowano kilka etatów policyjnych które powstały właśnie w momencie likwidacji SM. Natomiast mnie zaciekawiła wypowiedź starszej pani, mieszkanki okolic żorskiego Rynku. Stwierdziła "tu pod wieczór jest tak cicho, że tu żywej duszy nie ma...". Typowy przykład obumarłej części dziwnego miasta w którym wieczorne życie koncentruje się albo przy blokach albo u sąsiadów...
Arteks
 
Posty: 1469
Dołączył(a): N, 18 wrz 2005, 22:06

Re: Dyskusje o miastach w regionie.

Postprzez Arteks Śr, 22 paź 2014, 19:46

Świetne artykuły które obnażają w pewnym stopniu zarówno krajową politykę transportową. Aż 5 miast z tej listy bez dostępu do pasażerskiego transportu szynowego jest w naszym województwie. Artykuł udowodnia że Polska jest jedynym krajem w Europie Środk. która taką "politykę" prowadzi. W krajach cywilizowanych z naszej części Europy koleje dbają nawet o mniejsze miasteczka.

http://www.rynek-kolejowy.pl/54444/czt_ ... olsce.html

Czy ktoś się w tej sprawie obudzi w sytuacji kiedy mamy w Polsce najwięcej śmiertelnych wypadków drogowych, a nasze drogi są już bardzo mocno przeciążone?
Arteks
 
Posty: 1469
Dołączył(a): N, 18 wrz 2005, 22:06

Re: Dyskusje o miastach w regionie.

Postprzez Afordancja Śr, 22 paź 2014, 20:20

Nie chciałbym atakować głównej tezy artykułu(bo pewnie w nim wiele racji), ale do świetnego artykułu wiele brakuje.
Dlaczego?
A no dlatego, że piszą ile to miast powyżej 30 tysięcy Polska ma bez transportu kolejowego, a w innych (wymienionych) krajach jak to mało i tylko w małych miastach itd., tylko nikt nie zauważył ile takich miast jest PL a ile w innych krajach.
W PL 30+ tys. mamy takich miast coś około 153
Austria 13
Czechy 36
Węgry 36
Słowacja 21

No jak można robić takie porównania?

No i np. to zdanie
W Polsce miast bez kolei większych od słowackiej Lewoczy jest aż 58.

Większych od słowackiej Lewoczy w Słowacji to jest aż 54 miasta ;)

Albo to:
W Polsce największe miasto bez kolei to Jastrzębie-Zdrój. Obecnie liczy 92 tys. mieszkańców, choć jeszcze kilkanaście lat temu miało ponad 100 tys. (to nie przypadek, że w takich miastach liczba mieszkańców szybko spada).

Czyli wyciąganie wniosków/korelacji bez żadnych dowodów, tandeta nie artykuł. (Co czyli jak by pisali ten "artykuł" w roku 1991, to by napisali, że to nie przypadek, że w miastach bez kolei liczba mieszkańców rośnie (od 1975 roku liczba mieszkańców rosła), bez jaj.

Z chęcią bym zobaczył takie porównanie z innymi (podobnej wielkości krajami, nie tylko Europy), z tego można było by coś wyciągnąć, a nie...

[Edit]
(jako ciekawostka)
Tu długości torów kolejowych w poszczególnych krajach itp.
http://forsal.pl/artykuly/805690,ktore- ... ejowa.html

Nie jest najlepiej ale najgorzej też chyba nie. Kiepsko chyba z liczbą pasażerów(musiał bym to policzyć, w stosunku do liczby mieszkańców)
(Żale się:P ) Streszczenie walki o pół bańki opis
Avatar użytkownika
Afordancja
 
Posty: 867
Dołączył(a): Wt, 31 maja 2011, 11:27

Re: Dyskusje o miastach w regionie.

Postprzez MqG Pt, 14 lis 2014, 21:56

Arteks dla specjalnie dla ciebie nocne foto budynku pokrytego blachą falistą jak to nazwałeś https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater
MqG
 
Posty: 111
Dołączył(a): Wt, 18 gru 2012, 08:00

Re: Dyskusje o miastach w regionie.

Postprzez MqG Pt, 14 lis 2014, 23:03

Dynamiczny rozwój Żor w analizie „Rzeczpospolitej”

„Rzeczpospolita” przeanalizowała, jak kształtują się wpływy do lokalnych budżetów z podatku PIT w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Taki wskaźnik odzwierciedla poziom zamożności lokalnej społeczności wynikający z aktywności gospodarczej na danym terenie.


W artykule „Miasta bogate mieszkańcami” wykazano, że Żory znacząco poprawiły pozycję w zestawieniu, bo aż o 25 pozycji (z 65. na 40. miejsce).

„Miasto przyjęło jako priorytet stworzenie warunków dla inwestorów i do godnego życia mieszkańców”. – czytamy na łamach gazety.

Żory znalazły się wśród 15 miast o największym wzroście wpływów z PIT w porównaniu z 2003 r. odnotowując aż 264 % wzrost.

źródło: zory.pl, http://www.ekonomia.rp.pl/galeria/706229,2,1157090.html
MqG
 
Posty: 111
Dołączył(a): Wt, 18 gru 2012, 08:00

Re: Dyskusje o miastach w regionie.

Postprzez MqG Pt, 14 lis 2014, 23:15

artykuł RZ to takie odniesienie do Arteksa "Propaganda sukcesu Sochy i Żor już dawno pękła bo sukcesów już od dawna nie ma, a zostało mnóstwo porażek i problemów jak te propagandowe porażki wytłumaczyć wyborcom."
A wyborcy ... no cóż może dają mu kolejną szansę. A są one większe od tych które ma najjaśniejszy. Choć abstrahując od tego to moim skromnym zdaniem powinna być kadencyjność stołka prezydenckiego i oboje Panowie powinni już dać sobie na luz.
MqG
 
Posty: 111
Dołączył(a): Wt, 18 gru 2012, 08:00

Re: Dyskusje o miastach w regionie.

Postprzez Arteks So, 15 lis 2014, 19:00

MqG napisał(a):artykuł RZ to takie odniesienie do "Propaganda sukcesu Sochy i Żor już dawno pękła bo sukcesów już od dawna nie ma, a zostało mnóstwo porażek i problemów jak te propagandowe porażki wytłumaczyć wyborcom."


Ta sama Rzeczpospolita w ocenie ogólnej samorządu umieściła Żory na 55 miejscu w ocenianych 56 miastach (powiatów grodzkich)... Zapomniałeś o tym? Przypominam więc tobie i przy okazji innym:

http://www.tuzory.pl/wiadomosci,zory-na ... -7654.html
Jeśli dla ciebie ważne są tego rodzaju gazetowe rankingi - musisz się też pogodzić z tą gorzką pigułką jaką dla Żor był ten ranking który oceniał różne sfery zarządzania miastem, w tym także dochody. Nie trzeba być na podium - ale być na końcu to coś strasznego. ;)

Dobrze że rosną dochody mieszkańców - bo to pobudza później handel i jest więcej klientów w Plazie, Focusie, Agacie, salonach samochodowych i innych prestiżowych rybnickich obiektach. :D Ale czemu Mqg nie potrafiłeś wyjaśnić spektakularnego spadku Żor jeśli chodzi o dochody własne miasta według Wspólnoty z 18 na 40 miejsce w Polsce za 2013 rok? Najwięcej z nas wiesz bo pracujesz w UM Żory, masz zawsze tyle do powiedzenia - wyjaśnij przyczynę bo tak gigantyczny spadek możnaby wytłumaczyć jakimś pomorem ale przecież o takim nie słyszeliśmy... Nie ma też możliwości pomyłki odnośnie Wspólnoty, bo ich rankingi robią wybitni profesorowie i specjaliści. Są one akceptowane przez ośrodki naukowe, a także same samorządy. Zestawienia są sporządzane nie na ankietach czy jakieś skomplikowanej metodologii ale wyłącznie na postawie budżetów miejskich. No więc napisz nam skąd taki gigantyczny spadek - największy w Polsce? Dlaczego inne miasta zamieniły się czasami pozycjami o 1 czy 2 miejsca, ale tylko Żory spadły o 22 miejsca!!! Dlaczego Żory cały czas są na szarym końcu w dochodach jeśli chodzi o śląskie miasta, przecież dochody z PIT stanowią znaczące wpływy do budżetu miasta? Dlaczego w Żorach jest tak źle w porównaniu do innych polskich i śląskich miast mimo tego że twierdzisz że jest tak dobrze?
Ostatnio edytowano So, 15 lis 2014, 22:04 przez Arteks, łącznie edytowano 5 razy
Arteks
 
Posty: 1469
Dołączył(a): N, 18 wrz 2005, 22:06

Re: Dyskusje o miastach w regionie.

Postprzez Arteks So, 15 lis 2014, 19:08

MqG napisał(a):specjalnie dla ciebie nocne foto budynku pokrytego blachą falistą jak to nazwałeś https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater


To zdjęcie jest ładne jako czyjaś fotografia ale jeśli ktoś potrafi robić dobre zdjęcie to nawet z jakieś rudery zrobi ciekawy dla obiektywu obiekt. Fotografia nie ma żadnych ograniczeń i zawsze czymś zaskoczy... Niedawno w Rybniku odbywał się międzynarodowy festiwal fotograficzny. Jakież tam były zdjęcia... :shock: Czasami zwykła autostrada, huta, ruiny hali fabrycznej, cementownia itd a zdjęcia - majstersztyki. Wiem bo byłem sobie zobaczyć tą wystawę bo lubię fotografię industrialną.

Natomiast to nie zmienia faktu, że obiekt ze zdjęcia wygląda masakrycznie - trochę jakby market - blaszak który się zawalił i jest oświetlany przez samochody straży pożarnej które przyjechały do akcji ratunkowej... Generalnie to żorskie mauzuleum głupoty wygląda gorzej w rzeczywistości niż na wizualizacji. Popatrz Mqg, same porażki - rozpoczęliście budowę pawiltalnego, a wyszło absurdalne muzeum ognia, zamiast 600 tys. obiekt kosztował 8 mln zł, budzi ogromne kontrowersje i jest jakby na złość mieszkańcom dla których nie ma pieniędzy na projekty zwiększające przyjazność miasta, obiekt jest zupełnie niepotrzebny a jego przeznaczenie naciągnięte do granic jakiegoś obłędu, budowano go zamiast pół roku 5 lat - ale co najgorsze jest zwyczajnie brzydki i podobno są skargi od kierowców do GDDiA że oślepia kierowców na Wiślance! Czym się tu chwalić? U nas prezydenta ludzie rozjechaliby na wałku za taką rozrzutność i nieodpowiedzialność gdyby chciał nam coś takiego postawić.
Arteks
 
Posty: 1469
Dołączył(a): N, 18 wrz 2005, 22:06

Re: Dyskusje o miastach w regionie.

Postprzez MqG Wt, 18 lis 2014, 12:44

W kwestii zadłużenia polskich miast.

Gminy i powiaty oszczędzają, a miasta i województwa zwiększają długi.


Sytuacja finansowa samorządów jest generalnie trudna, ale mówienie o katastrofie należy traktować jako strategię lobbingową samorządów ukierunkowaną na domaganie się pomocy ze strony rządu, a nie realną prognozę. Ewentualna pomoc nie musi mieć charakteru dodatkowych transferów, może być skierowana na przykład na taką zmianę przepisów, która ułatwi samorządom samodzielne dokonywanie oszczędności lub pozyskiwanie dodatkowych środków.

Najwyższym zadłużeniem odznaczają się zazwyczaj miasta na prawach powiatu – mediana ich długu przekracza 43 proc. dochodów, a gdybyśmy wzięli pod uwagę wyłącznie miasta wojewódzkie to nawet powyżej 50 proc. Przeważnie najniższy poziom długu występuje w gminach wiejskich (mediana to ok. 27 proc. dochodów) oraz – przede wszystkim – w powiatach (mediana ok. 23 proc. dochodów) - ocenia prof. Paweł Swianiewicz, autor rankingu, doradca Prezydenta RP.

http://biznes.pl/wiadomosci/kraj/najbar ... detal.html
MqG
 
Posty: 111
Dołączył(a): Wt, 18 gru 2012, 08:00

Re: Dyskusje o miastach w regionie.

Postprzez MqG Wt, 18 lis 2014, 12:51

Arteks miał kosztować 990 tys. Koszt zamknął się w kwocie 7,4 mln zł. Koszty jakie poniosły Żory to 2,3 mln zł, reszta to dotacja UE. Z tego co słyszałem od autorów projektu, budowę mają zgłosić do nagrody budowa roku. Może niech oceną tego obiektu zajmą się fachowcy z branży. Niebawem będzie otwarcie obiektu, po obejrzeniu ekspozycji będzie można chwalić lub krytykować. JA miałem okazje porównać dwa projekty Tomasza Bagińskiego i wykonawcy ostatecznej ekspozycji Adventure Multimedialne Muzea. Powiem tak, gdybym ja decydował o tym to wybrałbym Bagińskiego mając na uwadze nawet większe o kilka milionów koszty. Projekt Adventure to nie jest zły ale nie ma już takiego polotu i takiego poziomu techniki.
MqG
 
Posty: 111
Dołączył(a): Wt, 18 gru 2012, 08:00

Re: Dyskusje o miastach w regionie.

Postprzez MqG Wt, 18 lis 2014, 13:06

Poza tym pisząc o kosztach trzeba porównać zakres inwestycji który miał kosztować 990 tys. a zakres po zmianach. Nie można mówić, że mercedes miał kosztować 50 tys. a kosztował 200 tys. Trzeba zwrócić uwagę na to ze za 50 tys. jest wersja podstawowa a za 200 dorzucili klimę, skórzane fotele, lakier metalik i inne gadżety.
Nie pisz proszę cię o tym jaki to nasz prezydent oszczędny bo śmiech mnie ogarnia. Teraz widzę, że jednak nie bardzo masz pojęcie o tym co dzieje się na Chrobrego.
MqG
 
Posty: 111
Dołączył(a): Wt, 18 gru 2012, 08:00

Re: Dyskusje o miastach w regionie.

Postprzez Arteks Wt, 18 lis 2014, 19:29

MqG napisał(a):Poza tym pisząc o kosztach trzeba porównać zakres inwestycji który miał kosztować 990 tys. a zakres po zmianach. Nie można mówić, że mercedes miał kosztować 50 tys. a kosztował 200 tys.


Pawilon powitalny miał kosztować 600 tys. Nie wiem czemu zależy ci na powiększaniu tej kwoty bo nawet jeśli byłoby to bliżej miliona to pomylenie kosztów o 7 razy też nie jest mniej kompromitujące niż o 13 razy. Liczy się gigantyczna skala tej pomyłki. Tak samo jak to, że po rozpoczęciu budowy zmieniono jego przeznaczenie - czyli tak naprawdę budując to monstrum nie wiedziano na co i po co...

Ani pawilon powitalny, ani Muzeum Ognia NIGDY nie powinne powstać w mieście w którym nie ma na nic pieniędzy, które jest najbardziej zadłużone w Polsce i ma jedne z najniższych powodów. A duże zadłużenie Żor było już w poprzedniej kadencji. Zresztą tak głupich pomysłów nie mają nawet bogate miasta więc o czym tu gadać?

Zauważ, że w ostatniej chwili pod wpływem złych nastrojów wśród żorskiego społeczeństwa, a także negatywnych opinii jakie budzi to mauzoleum głupoty w mediach - Socha wystraszył się i bał się to otworzyć przed wyborami. Normalnie prezydenci i burmistrzowie stają na głowie aby wszystkie inwestycje miejskie kończyć przed wyborami. Tu było na odwrót i nie dziwi mnie to. Zobaczysz jaka sieczka będzie w mediach jak to mauzoleum będzie otwierane. :mrgreen:
Arteks
 
Posty: 1469
Dołączył(a): N, 18 wrz 2005, 22:06

Re: Dyskusje o miastach w regionie.

Postprzez MqG Cz, 4 gru 2014, 08:44

Arteks Fudalemu jakoś otwarcie deptaka nie pomogło wygrać wyborów. Socha nie otwarł muzeum przed wyborami a i tak został wybrany na kolejną kadencję. Od dziś budynek muzeum jest już dostępny dla wszystkich.
http://www.tvn24.pl/katowice,51/otwarci ... 95192.html
Nie wiem skąd masz kwotę 600 tyś. Od początku koszt pawilonu powitalnego opiewał na kwotę ok. 990 tys. Miasto wydało ze swojej kasy na ten obiekt niespełna 2,5 mln tak więc koszt jest tylko 2,5 krotnie wyższy niż planowano. Nie wspomnę, że w powyższej kwocie obiekt miał być parterowy, teraz ma piwnicę więc i koszt musi być wyższy.
MqG
 
Posty: 111
Dołączył(a): Wt, 18 gru 2012, 08:00

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Z powiatu rybnickiego i regionu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości

cron