Dojazd z Rybnika do Opola

Oceniajcie rozwiązania komunikacyjne w naszym mieście. Piszcie jak wam się jeździ po rybnickich drogach? Jakie są waszym zdaniem najważniejsze problemy do rozwiązania w komunikacji autobusowej i kolejowej?

Moderator: Moderator

Dojazd z Rybnika do Opola

Postprzez dream on Śr, 9 kwi 2014, 17:37

Czy ktoś zna bezpośrednie połączenie z Rybnika do Opola?
Może być pociąg, autokar, bus.
Byłbym wdzięczny za informację

Pozdrawiam

Witam,

Nie ten dział, przenoszę

Pozdrawiam
Moderator
dream on

Re: Dojazd z Rybnika do Opola

Postprzez wtm Śr, 9 kwi 2014, 21:31

Nie ma bezpośredniego połączenia.

Ale jeśli zgodzisz się na jedną przesiadkę po drodze, to jakieś propozycje dla ciebie już bym miał.
wtm

Postprzez Arteks Śr, 9 kwi 2014, 21:41

dream on napisał(a):Czy ktoś zna bezpośrednie połączenie z Rybnika do Opola?

Jest jeden bezpośredni pociąg IR Szyndzielnia, niestety od niedawna kursuje tylko w soboty, niedziele i poniedziałki. Można też dojechać z przesiadką w Nędzy (pociągiem) lub autobusem do Gliwic i dalej pociągiem.
Arteks

Postprzez otton1952 Cz, 10 kwi 2014, 06:32

otton1952

Postprzez AlicjaeR So, 28 cze 2014, 21:10

No właśnie mamy wakacje i fantastyczne zmiany w rozkładzie jazdy zachęcające wprost by całkowicie zrezygnować z korzystania z kolei polskich w jakimkolwiek wydaniu . O ile jeszcze do Opola /Wrocławia dostaniemy się późnym wieczorem (wyjazd z Rybnika 18.25 i 19.02 ) w sobotę zaś o 8 rano , to już powrotu z tych miast nie mamy wieczorem , bo jedyny , bezpośredni pociąg może nas zabrać z Wrocławia o 4 nad ranem . Fantastyczna polityka i zachęcanie do korzystania z komunikacji publicznej .
AlicjaeR

Postprzez superelektro N, 29 cze 2014, 10:39

Arteks, wstąpił do piekieł, po drodze mu było. Pasażer to dla kolei same kłopoty. Nie dość że specjalnie dla niego trzeba utrzymywać dworce, kasy, toalety, to jeszcze trzeba dbać aby były czyste. Podobnie w pociągu którym jedzie kilkanaście ewentualnie kilkadziesiat osób, to jeszcze ma pretensje gdy pociąg się spóźni, że nie było wagonu restauracyjnego, albo z miejscami do spania itp. No i co za bezczelność, wymaga aby pociągi jeździły w dogodnych dla niego godzinach jak by nie mógł przekimać się na dworcowej ławce te kilka godzin. Dla kolei najwygodniej było by aby po wykupieniu biletu na przejazd wsiąść do samochodu i nim dojechać do miejsca przeznaczenia i wrócić. Może wtedy nie mieli by strat.

A na poważnie, czy nie warto było by puścić na tory tzw. szynobusów z miejscami dla tych kilkunastu pasażerów którzy jeszcze chcą korzystać z kolei, zamiast ciągać po torach składy o wadze kilkaset ton wożące powietrze ? Prawie każdego dnia wracając do domu spotykam pociąg którym jedzie kilkanascie osób, więc na dobrą sprawę taniej wyszło by gdyby kolej wynajęła mikrobus i porozwoziła ich nawet pod same drzwi.Na ogół jest to wieczorem a nawet w nocy, więc wagony są oświetlone i często zdarza mi się liczyć pasażerów. Jeszcze nigdy nie doliczyłem się więcej niż 40 osób. Moim zdaniem na krótkich trasach do około 100 km, transport samochodowy zdecydowanie wygrywa z koleją. Wystarczyło by zapewnić szkieletową sieć ekspresowych połączeń kolejowych a wszystki lokalne linie zlikwidować ustanawiając w tych miejscach połączenia autobusowe. Nie jestem fachowcem od tych spraw a o kolei wiem tyle że jest no i kiedyś tam w zamierzchłych czasach jeździłem od czasu do czasu. Nie mniej sądzę że utrzymywanie całej infrastruktury dla iluś tysięcy pasażerów rocznie jest ekonomicznie nieuzasadnione. Chyba że w tym wszystkim chodzi nie o ekonomię a o to by kolejarze mieli pracę.
superelektro

Postprzez Arteks N, 29 cze 2014, 11:31

AlicjaeR napisał(a):No właśnie mamy wakacje i fantastyczne zmiany w rozkładzie jazdy zachęcające wprost by całkowicie zrezygnować z korzystania z kolei polskich w jakimkolwiek wydaniu . O ile jeszcze do Opola /Wrocławia dostaniemy się późnym wieczorem (wyjazd z Rybnika 18.25 i 19.02 ) w sobotę zaś o 8 rano , to już powrotu z tych miast nie mamy wieczorem , bo jedyny , bezpośredni pociąg może nas zabrać z Wrocławia o 4 nad ranem . Fantastyczna polityka i zachęcanie do korzystania z komunikacji publicznej .

Można się dostać z/do Wrocławia czy Opola także z przesiadką. Natomiast to nie jest tak jak piszesz sprawa kolei polskich tylko tych którzy ją dotują i niedopilnowania tego. Nie wiem czy pamiętasz ale kiedy w 2009 roku obcięto kilka połączeń dalekobieżnych z naszego regionu cały czas angażowałem się w tą sprawę, pisałem na forum, monitowałem UM, posłów i Ministerstwo Infrastruktury i... po jakimś czasie, także po interwencji posła Krząkały zaczęły pojawiać się nowe pociągi najpierw do Warszawy potem sezonowy do Łeby...

Pamiętaj że PKP IC jest tylko wykonawcą usług tak samo jak w komunikacji miejskiej Transgór, a od organizatora czyli w tym przypadku Minister Bieńkowskiej zależy ile pociągów będzie i gdzie pojadą. Może więc napisz jakiegoś maila z prośbą o interwencję do posłów? Myślę że znacząca poprawa połączeń nastąpi dopiero po modernizacji sieci kolejowej na Śląsku, a to dopiero gdzieś za 2-3 lata kiedy po linii w kierunku Kędzierzyna czy Bielska będzie można jechać 120 km/h i czasy jazdy znacząco się skrócą.
Arteks

Postprzez Arteks N, 29 cze 2014, 11:40

superelektro napisał(a):A na poważnie, czy nie warto było by puścić na tory tzw. szynobusów z miejscami dla tych kilkunastu pasażerów którzy jeszcze chcą korzystać z kolei, zamiast ciągać po torach składy o wadze kilkaset ton wożące powietrze ? Prawie każdego dnia wracając do domu spotykam pociąg którym jedzie kilkanascie osób, więc na dobrą sprawę taniej wyszło by gdyby kolej wynajęła mikrobus i porozwoziła ich nawet pod same drzwi.

W przypadku Śląska to niemożliwe bo np. pociąg który spotykasz na pewnym odcinku trasy może mieć faktycznie niską frekwencję ale na długiej relacji to się całkowicie zmienia. Np. jak pociąg rusza z Katowic to w środku jest 250 osób, a dojeżdżając do Raciborza już np. tylko 40... Zapełnienie pociągu na trasie Katowice-Racibórz ciągle się zmienia, to też zależy czasami od pory dnia, a pociąg musi w takim obiegu jeździć na danym składzie przez cały dzień bo są pory większego ruchu i mniejszego. Lepiej się zastanowić nad tym jak można zachęcić tych którzy nie korzystają z pociągów - aby z nich korzystali tak aby wolnych miejsc siedzących było jak najmniej. Szynobusy przydają się na linie lokalne o stałej, niskiej frekwencji która jest podobna czy rano, wieczór, po południu. Wydaje mi się że w przypadku naszego regionu szynobusy mogłyby jeździć w przyszłości na trasie Wodzisław-Rybnik-Gliwice oraz Bielsko-Rybnik ale żeby mogły jeździć to województwo musiałoby je kupić, a ja nie słyszałem na razie o takim projekcie ze strony władz województwa.
Arteks

Postprzez unlimited N, 29 cze 2014, 16:07

To proste. Po pierwsze należy zmienić lokalizację stacji. Obecne lokalizacje zupełnie nie uwzględniają ostatnich kilkudziesięciu lat rozwoju miast. Co mi po dworcu pkp w Rybniku, skoro nie sposób do niego dojechać w rozsądnym czasie? Czemu nie ma stacji w okolicach Nowin? Przecież to jest największe skupisko amatorów PKP w Rybniku. Gdzie mam zaparkować w centrum, żeby nie płacić za pozostawiony samochód? Nie wiem jak teraz, ale kilka lat temu parking pod PKP był płatny.

Podobnie jest np. w Czerwionce na trasie Rybnik-Katowice. Dworzec PKP na uboczu. Pociąg rusza w stronę Rybnika i po kilkuset metrach przecina drogę na Ornontowice. Jaki problem żeby w tamtej okolicy zrobić małą stację? Żaden.

Żory to inna historia, tam akurat nic się nie da zrobić - miasto rozrosło się w drugą stronę, gdzie nie ma torów kolejowych.

Może się mylę, ale po prostu uważam, że to PKP powinno się dostosować do dzisiejszych czasów, a nie ludzie do PKP. Skoro każdy ma teraz samochód, to jeżeli mam nim dojechać na dworzec, zapłacić za parkowanie, zastanawiać się cały dzień czy ktoś mi na totalnym zadupiu nie odkręca właśnie kół, po pracy znów w samochód i do domu, to ja wolę wsiąść w garażu i wysiąść na parkingu pod miejscem pracy. Komunikacja publiczna (dojazd na dworzec) to z kolei godzina w plecy, zaczynając podróż np. z Kilińskiego. Chyba że tam jest stacja PKP, to moje narzekania nic nie warte :D
unlimited

Postprzez AlicjaeR N, 29 cze 2014, 19:37

Arteks napisał(a):
AlicjaeR napisał(a):No właśnie mamy wakacje i fantastyczne zmiany w rozkładzie jazdy zachęcające wprost by całkowicie zrezygnować z korzystania z kolei polskich w jakimkolwiek wydaniu . O ile jeszcze do Opola /Wrocławia dostaniemy się późnym wieczorem (wyjazd z Rybnika 18.25 i 19.02 ) w sobotę zaś o 8 rano , to już powrotu z tych miast nie mamy wieczorem , bo jedyny , bezpośredni pociąg może nas zabrać z Wrocławia o 4 nad ranem . Fantastyczna polityka i zachęcanie do korzystania z komunikacji publicznej .

Można się dostać z/do Wrocławia czy Opola także z przesiadką. Natomiast to nie jest tak jak piszesz sprawa kolei polskich tylko tych którzy ją dotują i niedopilnowania tego. Nie wiem czy pamiętasz ale kiedy w 2009 roku obcięto kilka połączeń dalekobieżnych z naszego regionu cały czas angażowałem się w tą sprawę, pisałem na forum, monitowałem UM, posłów i Ministerstwo Infrastruktury i... po jakimś czasie, także po interwencji posła Krząkały zaczęły pojawiać się nowe pociągi najpierw do Warszawy potem sezonowy do Łeby...

Pamiętaj że PKP IC jest tylko wykonawcą usług tak samo jak w komunikacji miejskiej Transgór, a od organizatora czyli w tym przypadku Minister Bieńkowskiej zależy ile pociągów będzie i gdzie pojadą. Może więc napisz jakiegoś maila z prośbą o interwencję do posłów? Myślę że znacząca poprawa połączeń nastąpi dopiero po modernizacji sieci kolejowej na Śląsku, a to dopiero gdzieś za 2-3 lata kiedy po linii w kierunku Kędzierzyna czy Bielska będzie można jechać 120 km/h i czasy jazdy znacząco się skrócą.

żartujesz czy kpisz sobie :roll: pisząc o tych przesiadkach ... :roll: nie wiem czy to mądre jechać 5 godzin do Wrocławia pociągami z przesiadkami
Szyndzielnia spełniała swoje zadanie wyjeżdżając w okolicach 7- rano z Rybnika a z Wrocławia 16-17 ( godziny były praktycznie co tydzień inne :) ) ale można było pojechać na weekend , a jest tam co robić . Mam rodzinę w Opolu , nie zawsze potrzebuję zwalać się cała rodziną samochodem , wsiadałam w pociąg i wieczorem wracałam .

Rybnik jest totalnym zadupiem jeśli idzie o komunikację , jedynie ratują nas w tej chwili Drabas i Inter dowożąc do Katowic a stamtąd już coś można złapać . Mamy w Warszawie panów z Rybnika i mają nas totalnie w .... bo oni nie muszą jeździc pociągami , a teraz tylko czekają na samoloty na lotnisku w Gotartowicach jak im obiecał pan Fudali ...
AlicjaeR

Postprzez Afordancja N, 29 cze 2014, 19:57

Nie no, 4 godziny Wrocław-Rybnik, jest nie akceptowalny, akurat ostatnio znajoma (chciała właśnie pociągiem) chciała przyjechać i wrócić i skończyło się właśnie na drabasie do Katowic.

Jeśli chodzi o dyskusję Superelekto i Arteksa, to akurat tu Arteks ma rację, sam ostatnio miałem przyjemność (może dziwić, ale przyjemność ;) ) trzy razy jechać pociągiem z przesiadką na którą miałem 3 minuty i 100% sukcesu (wiem, może nie ma się z czego cieszyć, jednak miałem obawy). I przy drodze powrotnej, spodziewałem się pustego pociągu..a tu ludzi na 70% wypełnienie wypełnienie., z resztą także w obydwu pociągach blisko full.
(Żale się:P ) Streszczenie walki o pół bańki opis
Afordancja

Postprzez AlicjaeR N, 29 cze 2014, 19:57

Właśnie Rodzina mi wraca z Wrocławia z przesiadką w Katowicach . Tak jak radziłeś Arteksie
Pociąg z Katowic do Rybnika wyjechał 19.22 , ok 20.30 miał być w Rybniku ...w tej chwili pasażerowie czekają przed dworcem PKP w Leszczynach :shock: i czekają od około 30 minut na komunikację zastępczą . NIKT nie potrafi wytłumaczyć dlaczego , gdzie jest jakikolwiek autobus i o której dane im będzie dojechac do domu . Dochodzi 21 . Oto Polska właśnie . :evil:
AlicjaeR

Postprzez Arteks N, 29 cze 2014, 20:00

@AlicjaeR - z tym zadupiem trochę przesadziłaś bo nie wiem czy wiesz, że z Żor nie ma pociągów nawet do Katowic, a z Jastrzębia w ogóle nie jeżdżą pociągi - donikąd!!!, Wodzisław walczył całą parą o pociągi do... Katowic i dostał raptem trzy... My mamy co godzinę pociąg do Katowic (w weekendy rzadziej), można się pociągiem dostać do Bielska czy Raciborza, a do Wrocławia da sie dojechać z przesiadką w 3,50 h - nie jest to rewelacją ale jednak jest. Sprawdziłem kilka połączeń i dojedziesz z Rybnika do Wrocławia nawet na 8.25(!)
Poza tym z Rybnika mamy tylko trzy pociągi dalekobieżne ale za to aż w 5 kierunkach (Świnoujście, Kołobrzeg, Hel, Łeba, Warszawa). Może nazwijmy się Polską B - ale na pewno nie zadupiem bo wydaje mi się że te określenia możesz zostawić dla sąsiadów lub takich miast i regionów w Polsce które w ogóle nie mają pociągów dalekobieżnych np. Bieszczady czy Grudziądz... A akurat Inter i Drabas o których piszesz to straszny obciach... Właśnie kilka dni temu rozmawiałem z kilkoma warszawiakami - dla nich busiarstwo podobnie jak dla mnie to powód do śmiechu z Polski powiatowej. Oby do kilku lat komunikacja kolejowa na tyle się poprawiła w naszym regionie, żeby o busach całkowicie zapomnieliśmy!

Z drugiej strony szanuję twoją troskę w tych sprawach i proponuję abyś tak jak ja co jakiś czas pisała pisma do posłów, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury (senator Zdziebło z Żor tam pracuje!). Może coś się da poprawić. Bywały czasy dla Rybnika zarówno gorsze jak i lepsze. W latach 2010-2011 było jeszcze gorzej...
Ostatnio edytowano N, 29 cze 2014, 20:04 przez Arteks, łącznie edytowano 1 raz
Arteks

Postprzez Arteks N, 29 cze 2014, 20:04

AlicjaeR napisał(a):Właśnie Rodzina mi wraca z Wrocławia z przesiadką w Katowicach . Tak jak radziłeś Arteksie
NIKT nie potrafi wytłumaczyć dlaczego , gdzie jest jakikolwiek autobus i o której dane im będzie dojechac do domu . Dochodzi 21 . Oto Polska właśnie :evil:

Ale to chyba jakaś sytuacja awaryjna, a takich nie da się przewidzieć - może jakiś wypadek był lub defekt czy uszkodzenie transformatora w czasie burzy? Taki rzeczy zdarzają się wszędzie czy to na autostradzie, w samolotach czy pociągach.
Arteks

Postprzez Arteks N, 29 cze 2014, 20:15

unlimited napisał(a):To proste. Po pierwsze należy zmienić lokalizację stacji. Obecne lokalizacje zupełnie nie uwzględniają ostatnich kilkudziesięciu lat rozwoju miast. Co mi po dworcu pkp w Rybniku, skoro nie sposób do niego dojechać w rozsądnym czasie? Czemu nie ma stacji w okolicach Nowin? Przecież to jest największe skupisko amatorów PKP w Rybniku. Gdzie mam zaparkować w centrum, żeby nie płacić za pozostawiony samochód? Nie wiem jak teraz, ale kilka lat temu parking pod PKP był płatny.

Lokalizacja stacji w Rybniku jest całkiem dobra - blisko z niej do szkół, instytucji, centrum, natomiast przystanki autobusowe są usytuowane bardzo niekorzystnie. Nawet ten w kierunku Boguszowic/Kamienia/Piasków jest za daleko, nie mówiąc już o tych w kierunku Chwałowic, Niedobczyc czy Nowin.

Co do miejsc parkingowych to szczerze ci powiem że sytuacja jest zła. W okolicy dworca w dni robocze parking jest płatny, więc pozostawienie tam auta na zasadzie park&ride jest niemożliwe. Można ewentualnie zostawić auto z drugiej strony przy ekspedycji ale żeby tam dojechać to trzeba przejechać przez gigantyczne dziury.

W przypadku przystanków w okolicy Nowin - wydaje mi się że w czasie modernizacji linii Rybnik-Nędza-Kędzierzyn możnaby wybudować nowe przystanki w Rybniku. Problem w tym że musiałoby to poprzeć miasto, a z drugiej strony przewoźnicy w postaci Kolei Śląskich, PR czy PKP IC musieliby wyrazić zainteresowanie zatrzymywaniem się w tych miejscach. Moim zdaniem to możliwe to realizacji ale musiałoby być poparte jakimiś wnioskami do UM. No i przede wszystkim musi być zgoda inwestora i właściciela torowisk czyli PKP PLK. Jeśli masz ochotę to spróbuj takie pismo napisać najpierw do UM - ciekaw jestem czy podejmą temat. Przy okazji takich przystanków możnaby pomyśleć potem o zwiększeniu ruchu lokalnego, a także o kładkach nad torami które umożliwiłyby bezpieczne przejście z jednej na drugą stronę torów. Takie przystanki w Rybniku widziałbym w trzech miejscach: Smolna w okolicy osiedla Kilińskiego, Nowiny w okolicy osiedla Chabrowa i Żorska w okolicy MediaMarktu.

Ja też napiszę pismo, może inne osoby również zaktywizujemy w tej sprawie? :)
Arteks

Następna strona

Powrót do Transport i komunikacja