Dyskusje o miastach w regionie.

Dział poświęcony życiu powiatu rybnickiego. Piszcie o ważnych sprawach okolicznych gmin i miast.

Moderator: Moderator

Re: Dyskusje o miastach w regionie.

Postprzez adamb Cz, 20 mar 2014, 20:20

Sory za OT, ale Qwerty i Arteks tak sobie okazują sympatię :mrgreen: ...widać Moderator nie tutejszy :lol:
adamb

Postprzez Arteks Pt, 11 kwi 2014, 09:50

Pamiętacie tą dyskusję o wycięciu kilkunastu drzew w okolicy bazyliki i w okolicy kampusu? Nie popierałem tego ale pamiętam dość ostre wypowiedzi ludzi o tym jak bardzo szkoda tych drzew. To mały pikuś w porównaniu do tego co dzieje się u sąsiadów. W Żorach zdecydowano się na wycięcie kilkunastu tysięcy drzew i to zdaje się nie bacząc na okres ochronny ptaków... http://www.tuzory.pl/wiadomosci,wytna-p ... -6825.html

Za wiele protestów nie ma ale to może świadczyć że w Rybniku społeczeństwo jest bardziej czułe i świadome ekologicznie. W Żorach ludzie dojrzeją do tego poziomu za kilkanaście lat...
Arteks

Postprzez unlimited Pt, 11 kwi 2014, 13:12

Ale Ty jesteś niepełnosprytny.. Ludzie dojrzeją do tego za kilkanaście lat? Kolego, w Rybniku wycinka jest w centrum miasta. W Żorach mówimy o okolicach strefy przemysłowej (do której Rybnik nigdy nie dojrzeje he he). Jak chcesz porównywać, to teren wycinki w Żorach odpowiada w Rybniku okolicom lasu na Ligocie - wycięliby tam drzewa to byś nawet nie wiedział.
unlimited

Postprzez Arteks Pt, 11 kwi 2014, 17:22

unlimited napisał(a):Ale Ty jesteś niepełnosprytny.. Ludzie dojrzeją do tego za kilkanaście lat? Kolego, w Rybniku wycinka jest w centrum miasta.

Drzewo jest drzewem i w realnych liczbach nie da się porównać wycięcia kilkudziesięciu drzew z kilkunastoma tysiącami. Tym bardziej, że w Rybniku w tych miejscach tworzy się coś służącego ludziom, a nie maszynom. Pamiętam że jak był plan budowy drogi przez las w okolicach Kamienia - protesty były ogromne (ja sam też na forum byłem przeciw). W Rybniku jest większa świadomość społeczna. Więcej ludzi chodzi na wybory, więcej ludzi angażuje się w różne akcje. Więcej jest aktywnych ludzi i mających jakąś wiedzę niż np. w dość ubogich mentalnie Żorach. Pomyśl sam w jaki pył roznieśliby ludzie naszego Fudalego gdyby miał za uszami takie skandale jak Socha - a tam spokojnie tylko co najwyżej media się tym ekscytują... Widziałem np. raz Sochę na okładce Faktu w kiosku :shock: - akurat w kontekście odszkodowania jakie jej podarowano z Urzędu Miasta. Innym razem widziałem go w jakimś rankingu najbardziej oligarchowatych włodarzy miast w naszym regionie. A ostatnio był na pierwszej stronie Nowin artykuł o kolejnej sprawie karnej jaka grozi prezydentowi Żor. I pomyśleć że jeszcze 4 lata temu niektórzy na tym forum podawali go za przykład...
Arteks

Postprzez Afordancja Pt, 11 kwi 2014, 17:41

Przyznam sie, że nie rozumiem.
Piszesz.
Arteks napisał(a):Drzewo jest drzewem

Ale sam zaraz później piszesz, że jak dla ludzi to już ok, w wątku o jakiś tam drzewach nad Nacyną byłeś za, a przecież drzewo jest drzewem...to jako to w końcu jest?

Arteks napisał(a):Tym bardziej, że w Rybniku w tych miejscach tworzy się coś służącego ludziom, a nie maszynom.

hm..to będzie służyło jakimś maszynom, a nie ludziom? :shock: Kiedy one do nas przybyły, to te z filmu "transformers"? Nie dorabiasz aby ideologii? To nie jest już tak, że drzewo jest drzewem?

Arteks napisał(a):(ja sam też na forum byłem przeciw).

No właśnie (nie mówię o Tobie) większość "protestów" sprowadza się do wpisu na forum i wielki mi "wielki opór". To co z tymi drzewami koło Bazyliki wywalczyli?

Arteks napisał(a):W Rybniku jest większa świadomość społeczna. Więcej ludzi chodzi na wybory, więcej ludzi angażuje się w różne akcje.

Tu możesz mieć rację, pod warunkiem, że najpierw sprecyzujesz co wchodzi w skład większej świadomości społecznej, i pokażesz jakieś poważniejsze badania, chodzenie na wybory to już jest jakiś wyznacznik, ale to za mało. Inaczej to Twoje subiektywne zdanie, które jest jak by nie patrzeć wykrzywione.(bez urazy)

Arteks napisał(a):Więcej jest aktywnych ludzi i mających jakąś wiedzę niż np. w dość ubogich mentalnie Żorach.

hm..mocno powiedziane, ile razy jest więcej aktywnych ludzi? Tak z 3 razy? ;) Jakieś dowody/badani na ten temat?

Podsumowując.
Kiedy można wycinać drzewa? Jak rosną w centrum, na obrzeżach? Jak teren będzie służył ludziom to już tak? Jaka jest definicja służenia ludziom? Kiedy jest ostry protest? Na forum? Czy aktywności można też uwzględnić skuteczność takich protestów?
(Żale się:P ) Streszczenie walki o pół bańki opis
Afordancja

Postprzez Arteks Pt, 11 kwi 2014, 17:58

@afordancja - nie wierzysz to sprawdź w CRIS - oni ci potwierdzą, że w Żorach jest pod kątem społecznym bardzo słabo. W 60 tysięcznym mieście nie ma ani jednego lokalnego medium... A to z tymi drzewami czy prezydentem podałem tylko jako przykłady to potwierdzające. Aktywność wyborczą możesz sobie sam sprawdzić porównując frekwencje. Nawet w czymś takim jak oddanie 1% Rybnik wyprzedzał dość znacząco inne miasta na Śląsku, nie mówiąc o tych okolicznych - a to też jest ciekawa forma społecznego zaangażowania.
Arteks

Postprzez Afordancja Pt, 11 kwi 2014, 21:18

Arteks napisał(a):@afordancja - nie wierzysz to sprawdź w CRIS - oni ci potwierdzą, że w Żorach jest pod kątem społecznym bardzo słabo.

Ależ ja Ci wierzę, (hehe, swoją drogą, dobry "argument" odwołanie się do autorytetu ;) )
Dziwi (W sumie, nie dziwi aż tak bardzo ;) ) mnie Twój radykalizm, " w dość ubogich mentalnie Żorach.", brzmi obraźliwie, w sumie cały post tą treść miał przekazać, drzewa były tylko pretekstem (to moje subiektywne zdanie).

Arteks napisał(a):W 60 tysięcznym mieście nie ma ani jednego lokalnego medium...

Ale to dowód na ubogość mentalną? mówisz o jakiejś np. gazecie, tak? A "Nowiny" to Rybnik tak?

Arteks napisał(a):A to z tymi drzewami czy prezydentem podałem tylko jako przykłady to potwierdzające.

No właśnie... :roll: czyli drzewa nieistotne...i dlatego, w wycinanie w centrum ok, bo dla ludzi, a po za, jest be, bo dla maszyn...ok, przekaz przyjęty.
Swoją drogą wiesz jak się skończła(a skończyła?) sprawa z Sochą?

Arteks napisał(a):Nawet w czymś takim jak oddanie 1% Rybnik wyprzedzał dość znacząco inne miasta na Śląsku, nie mówiąc o tych okolicznych - a to też jest ciekawa forma społecznego zaangażowania.

O, a masz dane o tych okolicznych? Bo że Katowice procentowo b. słabo to wiem, ale co z resztą. W Rybniku (czyli miasto+powiat) 55 tys. osób, czyli coś blisko 26% mieszkańców (nie podatników), Polsce złożyło prawie 30% osób (bo podatników to jakoś 45%). Jeżeli posiadasz jakieś informację o okolicznych z chęcią bym zobaczył, z ciekawości. Bo jestem ciekaw czy jesteśmy faktycznie tak dużo lepsi, bo od średniej, nie wiem dlaczego(nie chce mi się dociekać, bo może jest jakaś prosta przyczyna, albo coś źle policzyłem :P) jakoś jesteśmy gorsi, tak więc ktoś musiał to nabić.

offtop.
Swoją drogą, szkoda, że ludzie przekazują głównie na OPP jakieś nazwijmy krajowo-telewizyjne, a nie lokalne, 50 (sztuk) OPP zgarnęło ponad 55% całości...
Afordancja

Postprzez MqG So, 17 maja 2014, 17:24

W zakresie skarbówki, w tym roku w Rybniku wpłynęło kilkanaście tysięcy mniej zeznań podatkowych. Więc albo ludzie wyjechali albo nie osiągnęli dochodu podlegającego podatkowi. Która opcja lepsza?
I z innej beczki może Rybnik zafundowałby chociaż tańsze bilety w komunikacji miejskiej? Może byłaby też szansa na taką promocję:
http://www.washingtonpost.com/posttv/wo ... video.html
MqG

Postprzez Afordancja So, 17 maja 2014, 22:41

MqG napisał(a):W zakresie skarbówki, w tym roku w Rybniku wpłynęło kilkanaście tysięcy mniej zeznań podatkowych. Więc albo ludzie wyjechali albo nie osiągnęli dochodu podlegającego podatkowi. Która opcja lepsza?

O, ciekawe, gdzie można znaleźć takie statystyki? Popatrzył bym sobie z chęcią na różne tendencje, różnych miast, a jak by były liczby pitów, i jeszcze wartości to już było by szaleństwo.

MqG napisał(a):I z innej beczki może Rybnik zafundowałby chociaż tańsze bilety w komunikacji miejskiej? Może byłaby też szansa na taką promocję:
http://www.washingtonpost.com/posttv/wo ... video.html

hehe, widzę, że robisz akcję "zaczepną"(zapewne w stosunku do Arteksa), w jednym miejscu link nie wywołał wrażenia, więc czas na drugą pod kiepskim pretekstem ;)
Myślisz, że jak by zrobił tańsze bilety to to w "te fale" pokazywali? (pyt. retoryczne)
Afordancja

Postprzez meinland N, 18 maja 2014, 10:47

Afordancja napisał(a):O, ciekawe, gdzie można znaleźć takie statystyki? Popatrzył bym sobie z chęcią na różne tendencje, różnych miast, a jak by były liczby pitów, i jeszcze wartości to już było by szaleństwo.

Na potrzeby pracy naukowej napisałem kiedyś do izby skarbowej w Katowicach z prośbą o takie dane i nie dostałem wysokości PIT-ów, ale dostałem wysokość odprowadzonego 1% (z czego można, z pewnym przybliżeniem, wydobyć PIT-y).

I tak w Rybniku było 34014 podatników, którzy średnio oddali na OPP 57,79 zł. W Rybniku najbogatszym kodem pocztowym jest 44-292 (Chwałęcice), gdzie średnio oddawano 112,67 zł, na drugim miejscu jest 44-218 (Zamysłów) z 81,15 zł. Na drugim biegunie mamy 44-253 (Boguszowice Osiedle) - 38,84 zł. Z kolei w Żorach podatnicy, których było 15887, średnio oddawali na OPP 51,80 zł: najwięcej ci z kodu pocztowego 44-245 (Rój) - 93,17 zł, najmniej zaś ci z 44-247 (os. Pawlikowskiego) - 41,40 zł.

Należy jednak zaznaczyć, że na podstawie tych danych nie można wysnuwać wniosków dotyczących zamożności tych miast, bo:
a) deklaracje PIT w Żorach mogą być zaniżone w stosunku do faktycznych dochodów z powodu ulg na dzieci; w Żorach jest bardzo młode społeczeństwo, rodzi się najwięcej dzieci spośród wszystkich powiatów grodzkich w Polsce
b) to są tylko dane dotyczące osób, które oddały swój 1% (czyli jeśli ktoś nie oddał, to go tutaj nie ma)

Dodać mogę, że ogólnie podatników pracujących (czyli nie wliczamy do tego emerytów) w Rybniku jest 53832, a w Żorach 24309. 1478 rybniczan pracuje w Żorach, zaś 1822 żorzan pracuje w Rybniku.
meinland

Postprzez Arteks N, 18 maja 2014, 11:47

@meinland - czasem jesteś tendencyjny i często przesadzasz dlatego jestem ostrożny wobec twoich danych, tym bardziej że nie są publikowane oficjalnie. Ale możliwe że jest tak jak piszesz. Nie napisałeś jakiego roku dotyczą i nie napisałeś ile osób odliczyło 1% w każdym z miast. Ale z drugiej strony takie wycinkowe dane nie są do niczego potrzebne bo pełne dane które mówią o zamożności lokalnych społeczeństw to przychody budżetowe z PIT i je można przeliczać na 1 mieszk. A przecież one są dostępne w BIP każdego miasta. Takie dane można wykorzystywać porównywawczo, a te podane przez ciebie można wykorzystywać jako ciekawostkę - ale np. pisanie na ich podstawie ile osób z Żor dojeżdża do Rybnika i odwrotnie jest bez sensu jeśli nie dotyczy wszystkich mieszkańców a tylko tych którzy odliczyli 1%. Izba Skarbowa podaje do mediów co roku liczbę najbogatszych mieszkańców - w US Rybnik zawsze było ich więcej niż w kilku okolicznych miastach razem wziętych :) - taka drobna ciekawostka. Natomiast taka duża ciekawostka związana z finansami to ta, że sporo miast na Śląsku płaci "janosikowe" w tym Rybnik. Żory go nie płacą co również świadczy że należą ogólnie do miast biednych.

@MqG - sam siebie dezawuujesz bo podajesz kompletnie niewiarygodne dane niepoparte niczym... W którym polskim mieście ubywa w ciągu roku kilkanaście tysięcy podatników? Byłoby to możliwe bo III wojnie światowej ale na razie do takiej nie doszło ;) Ja bym na twoim miejscu martwił się o sytuację finansową Żor bo jeśli wasz największy niewypał czyli miasteczko westernowe przyniosło w zeszłym roku 6 mln zł strat to ile przyniesie w latach następnych? Liczycie że budżet państwa że ochroni was przed bankructwem? No ale to będzie się łączyło z zarządem komisarycznym. A sprzedaż żeby ukryć swoje prawdziwe długi już też macie trudność bo od razu RIO i media na to się rzucą :lol: Jeśli to miasteczko przyniosło takie straty na początku działalności to jakie straty przyniesie kolejny głupi pomysł czyli muzeum ognia? A ja od początku mówiłem że pomysł jest głupi i budzi niewielkie zainteresowanie w naszym regionie. Swoją drogą niedawno Der Spiegel wyśmiał polską prowincję która środki unijne zamiast na rozwój technologii, walki ze smogiem i na transport przeznacza pieniądze na parki rozrywki i aquaparki... Chyba do nich napiszę żeby przyjechali do Żor bo to jest polska stolica głupoty i marnotrastwa środków UE.

@afordancja - jego akcja zaczepna pokazuje tylko główny cel Żor jeśli chodzi o bezpłatną komunikację - propagandowość, a nie poprawę komunikacji i życia mieszkańców. Znam się trochę na komunikacji i znam masę pasjonatów i osób którzy są z nią zawodowo związani w Polsce i za granicą. Początkowo niektórzy byli tym zafascynowani, do momentu aż się okazało, że po Żorach ludzi będą wozić małe busiki "Iveco"... Teraz wszyscy kiwają głowami jak w 60 tysięcznym mieście komunikację mają wykonywać malutkie busiki jak na wsi... :shock: Komunikacja miejska to tramwaj, trolejbus czy autobus przegubowy lub krótki - a na pewno nie takie małe pudełko. Nie rozgrywa się meczy piłkarskich ekstraklasy na boiskach szkolnych! Tak samo każde miasto powinno dbać o jakość komunikacji, która powinna być dostosowana do wielkości i potrzeb miasta, a nie wioski. Żory poszły w kierunku Pawłowic Śląskich, po raz kolejny pokazując że z prawdziwymi miastami nie mają nic wspólnego. Nawet w Wodzisławiu - który ma pewne cechy wspólne i podobną liczbę ludności nikomu do głowy nie przyszłoby aby nowa komunikacja wyglądała tak wsiowato. Jak wyszli z MZK ogłosili przetarg na konkretne autobusy, a nie na puszki od kartofli... U nas i w jakimkolwiek innym śląskim mieście też byłoby to nie wyobrażalne. Całe szczęście, że w Żorach jest linia 69 do Mikołowa, 52 do Rybnika i 101 do Jastrzębia - dzięki nim żorzanie mogą oglądać cywilizacyjną normalność... Ta bezpłatna komunikacja to kolejny przykład na infantylność i małomiasteczkowość władz Żor. W GOP są niektóre małe miasteczka takie jak Radzionków czy Czeladź których świadomość komunikacyjna jest 100x większa niż władz Żor. Zresztą nie trzeba szukać daleko - Racibórz, Wodzisław, Czerwionka-Leszczyny, Knurów, Rydułtowy - nikomu tam do głowy nie przyszłoby aby wygodne i przestronne autobusy zamieniać na busiki. Busiki to domena wiosek w okolicach Żywca czy Limanowej a nie śląskich miast!
Arteks

Postprzez meinland N, 18 maja 2014, 12:46

Arteks napisał(a):@meinland - czasem jesteś tendencyjny i często przesadzasz dlatego jestem ostrożny wobec twoich danych, tym bardziej że nie są publikowane oficjalnie. Ale możliwe że jest tak jak piszesz. Nie napisałeś jakiego roku dotyczą i nie napisałeś ile osób odliczyło 1% w każdym z miast. Ale z drugiej strony takie wycinkowe dane nie są do niczego potrzebne bo pełne dane które mówią o zamożności lokalnych społeczeństw to przychody budżetowe z PIT i je można przeliczać na 1 mieszk. A przecież one są dostępne w BIP każdego miasta. Takie dane można wykorzystywać porównywawczo, a te podane przez ciebie można wykorzystywać jako ciekawostkę - ale np. pisanie na ich podstawie ile osób z Żor dojeżdża do Rybnika i odwrotnie jest bez sensu jeśli nie dotyczy wszystkich mieszkańców a tylko tych którzy odliczyli 1%. Izba Skarbowa podaje do mediów co roku liczbę najbogatszych mieszkańców - w US Rybnik zawsze było ich więcej niż w kilku okolicznych miastach razem wziętych :) - taka drobna ciekawostka. Natomiast taka duża ciekawostka związana z finansami to ta, że sporo miast na Śląsku płaci "janosikowe" w tym Rybnik. Żory go nie płacą co również świadczy że należą ogólnie do miast biednych.

A Ty Arteks jak zwykle chcesz wypowiadać się na tematy, na których się nie znasz albo wypowiadać się na temat czegoś, czego nie przeczytałeś ze zrozumieniem :P

Napisałem, że w Rybniku 1% odliczyło 34014 podatników z 53832 pracujących podatników ogółem. Z kolei w Żorach 1% odliczyło 15887 osób z 24309 pracujących podatników ogółem. Nie mam tutaj danych dla emerytów (bo oni nie są pracujący), ale w Żorach emerytów jest nieco mniej niż w Rybniku w odniesieniu do całości populacji. Dane dotyczą deklaracji podatkowych za 2012 rok (najnowszych dostępnych - te z tego roku, z oczywistych powodów, dostanę z Izby Skarbowej dopiero w październiku). Ze wszystkich podatników pracujących (czyli nie emerytów, ale emeryci i tak nie dojeżdżają do pracy) z Rybnika do Żor jeździło 1478 osób, a z Żor do Rybnika 1822 osoby.

Jako ciekawostkę mogę dodać, że w Gliwicach jest jedna dzielnica (okolica Placu Grunwaldzkiego), w której przeciętny mieszkaniec ma roczne dochody na poziomie około 2,7 mln złotych. Dla mnie to jest już coś - cała dzielnica milionerów ;)
meinland

Postprzez Afordancja N, 18 maja 2014, 13:42

meinland napisał(a):Na potrzeby pracy naukowej napisałem kiedyś do izby skarbowej w Katowicach z prośbą o takie dane i nie dostałem wysokości PIT-ów, ale dostałem wysokość odprowadzonego 1% (z czego można, z pewnym przybliżeniem, wydobyć PIT-y).

Dosyć ciekawe dane. Miałeś dane z całego regionu, czy tylko Rybnik + Żory? Jeżeli więcej, to można gdzieś tę pracę przeczytać? :)

meinland napisał(a):Należy jednak zaznaczyć, że na podstawie tych danych nie można wysnuwać wniosków dotyczących zamożności tych miast, bo:
a) deklaracje PIT w Żorach mogą być zaniżone w stosunku do faktycznych dochodów z powodu ulg na dzieci; w Żorach jest bardzo młode społeczeństwo, rodzi się najwięcej dzieci spośród wszystkich powiatów grodzkich w Polsce
b) to są tylko dane dotyczące osób, które oddały swój 1% (czyli jeśli ktoś nie oddał, to go tutaj nie ma)

c) (co prawda to zapewne mała część, ale) niektórzy z branży IT mają 50% kosztów uzyskania i płacą mniej podatku, niż faktycznie powinni płacić.

Ciekawe jak się ma struktura wynagrodzeń tych co oddali 1%, Innymi słowy czy bogatsi(PITowo), częściej/rzadziej dają 1% swoich dochodów.

meinland napisał(a):1478 rybniczan pracuje w Żorach, zaś 1822 żorzan pracuje w Rybniku.

Wow, obstawiałem, że różnice są większe.
Afordancja

Postprzez Arteks N, 18 maja 2014, 14:43

meinland napisał(a):
Arteks napisał(a):
A Ty Arteks jak zwykle chcesz wypowiadać się na tematy, na których się nie znasz albo wypowiadać się na temat czegoś, czego nie przeczytałeś ze zrozumieniem :P Ze wszystkich podatników pracujących (czyli nie emerytów, ale emeryci i tak nie dojeżdżają do pracy) z Rybnika do Żor jeździło 1478 osób, a z Żor do Rybnika 1822 osoby.

Co do wypowiadania się to nie powinieneś tak pisać bo przecież forum służy do wypowiedzi na przeróżne tematy i nikt tu nie ma monopolu. Powinieneś się cieszyć, że osoby merytoryczne chcą z tobą dyskutować a nie jacyś hejterzy czy trolle :). Ty też masz swoje ulubione tematy ale czasami piszesz o rzeczach na których się mniej znasz.

Natomiast te dane o dojeżdżających brzmią niewiarygodnie nie tylko z powodu samych liczb bo Żory to nie jest typowe miasto Śląska i tam miejsc pracy jest tyle co kot napłakał. Ale dziwi mnie że Izba Skarbowa przekazywałaby takie dane skoro podstawą skarbówki jest miejsce zamieszkania, a nie miejsce pracy... No i dlaczego tylko ci którzy oddali swój 1% - jaki to ma sens?

Co do emerytów też się mylisz. Sporą grupę w naszym regionie stanowią emeryci górniczy, a oni pracują w różnych miejscach głównie jako gospodarze, ochroniarze, stróże itd.
Arteks

Postprzez meinland N, 18 maja 2014, 20:45

Afordancja napisał(a):Dosyć ciekawe dane. Miałeś dane z całego regionu, czy tylko Rybnik + Żory? Jeżeli więcej, to można gdzieś tę pracę przeczytać? :)

Będzie można, jak ją skończę w przyszłym roku :D A dane mam dla całego województwa śląskiego i dodatkowo jeśli mieszkaniec śląskiego pracował w innym albo mieszkaniec innego w śląskim, to takie też.

Wow, obstawiałem, że różnice są większe.

Szczerze mówiąc też myślałem, że z Rybnika do Żor dojeżdża mniej ludzi.

Arteks napisał(a):Natomiast te dane o dojeżdżających brzmią niewiarygodnie nie tylko z powodu samych liczb bo Żory to nie jest typowe miasto Śląska i tam miejsc pracy jest tyle co kot napłakał. Ale dziwi mnie że Izba Skarbowa przekazywałaby takie dane skoro podstawą skarbówki jest miejsce zamieszkania, a nie miejsce pracy... No i dlaczego tylko ci którzy oddali swój 1% - jaki to ma sens?

Jak widzisz kolejne dane obalają twoją antyżorską ideologię ;)
Izba Skarbowa posiada wszystkie dane, które wypisujesz na deklaracji PIT, czyli zarówno twoje miejsce zamieszkania jak i gminę "zamieszkania" twojego pracodawcy. Na szczęście dostałem dane już przefiltrowane na okoliczność górnictwa (bo siedzibą pracodawcy KWK Chwałowice nie jest Rybnik, tylko Katowice) i innych wielkich branż, chociaż przykładowo Biedronki (która ma siedzibę w Kostrzynie koło Poznania) już nie i dzięki temu mogę zdradzić, że w Biedronkach pracuje 177 rybniczan i 49 żorzan ;) A ogólnie 5232 osoby z województwa śląskiego.

Co do emerytów też się mylisz. Sporą grupę w naszym regionie stanowią emeryci górniczy, a oni pracują w różnych miejscach głównie jako gospodarze, ochroniarze, stróże itd.

No tak, ale wtedy są już pracującymi ;)
meinland

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Z powiatu rybnickiego i regionu