w jaki biznes warto zainwestować w Rybniku?

Czekamy na wasze informacje o inwestycjach w mieście. Jakie firmy są wizytówką Rybnika?

Moderator: Moderator

Re: w jaki biznes warto zainwestować w Rybniku?

Postprzez adamb Wt, 22 kwi 2014, 20:29

...a do tego "pierdzielnie" się reklamę o najbardziej "zasyfiałym" powietrzu w PL i turyści będą walić... w przeciwnym kierunku :wink:
adamb

Postprzez Rybciak Śr, 23 kwi 2014, 12:15

Dlatego trzeba by szukać czegoś możliwie daleko od miasta, najlepiej w kierunku Raciborza.
Rybciak

Postprzez rzyt Śr, 23 kwi 2014, 14:07

W Rybniku będzie brakować za jakiś czas, bo już teraz jest kiepsko, fachowców od dachów. Nie tylko budowania ale do napraw. Pozdrawiam.
rzyt

Postprzez Rybciak Pt, 25 kwi 2014, 18:36

Tylko że dekarzem nie jest wcale tak łatwo zostać.
Rybciak

Postprzez Arteks Pn, 19 maja 2014, 22:20

Tym razem ostrzeżenie w jaki biznes lepiej nie inwestować czyli o wymieraniu niektórych branż: http://biznes.onet.pl/wymierajace-branz ... rasa-detal
Arteks

Postprzez studentka_31 Cz, 28 sie 2014, 07:29

myślę, że w dzisiejszych czasach warto zostać informatykiem, a później założyć biznes oparty na zdobytym doświadczeniu
studentka_31

Postprzez Arteks Śr, 10 wrz 2014, 22:22

Można zarobić duże pieniądze tworząc ...gry komputerowe. Jeśli ktoś się interesuje tematem, ma pomysły, umie programować i jest uzdolniony graficzno-plastycznie to powinien się zainteresować tym artykułem i zamiast myśleć o pracy w jakieś nudnej korporacji - pomyśleć o pracy w firmie związanej z takim biznesem lub też otworzyć ją samemu!

http://gry.onet.pl/artykuly/polacy-zacz ... awie/29q47
Arteks

Postprzez Afordancja Cz, 11 wrz 2014, 06:38

Arteks napisał(a):Można zarobić duże pieniądze tworząc ...gry komputerowe. Jeśli ktoś się interesuje tematem, ma pomysły, umie programować i jest uzdolniony graficzno-plastycznie to powinien się zainteresować tym artykułem i zamiast myśleć o pracy w jakieś nudnej korporacji - pomyśleć o pracy w firmie związanej z takim biznesem lub też otworzyć ją samemu!

http://gry.onet.pl/artykuly/polacy-zacz ... awie/29q47

To o czym piszesz, "umie programować i jest uzdolniony graficzno-plastycznie " itd(jeszcze pewnie muzycznie, plus marketing itp.). miało rację bytu w latach 90(jeszcze prościej w końcówce 80 ;) ) kiedy to jedna osoba była w stanie napisać nazwijmy to topową grę, bo były proste. W obecnych czasach, to są całe teamy(że tak powiem z angielska ;)), gdzie jest ścisła specjalizacja.
Czyli, albo sam zbudujesz taką ekipę (co nie jest łatwe, żeby nie powiedzieć ekstremalnie trudne), albo dołączysz do jakiejś "korporacji" tworzącej gry (w Polsce to raczej mały rynek).

W każdym razie na pewno też zachęcam do rozwijania się w kierunkach informatycznych (uogólniając), jednak to nie jest tak hop siup jak się ludziom wydaje. Jak wspomniałem w latach 90 ok, teraz jest trudniej.

Nie wiem dla czego od razu nudnej korporacji. Po drugie myślisz, że jak będziesz samemu tworzył to nagle będzie ciekawie i fajnie ;) . Nie, żeby osiągnąć sukces, też są terminy, napięcie, niestety nudna "klepanka", setki testów itd. Musisz stworzyć mała "korporację" aby to działało dobrze, bo samemu nie dasz rady.

Z programowaniem,tworzeniem (i ze wszystkim pewnie) nawet jak jest to Twoją pasją, jest jak z seksem, jest super, ale zmienia się punkt widzenia kiedy zaczynają ci za to płacić.
(Żale się:P ) Streszczenie walki o pół bańki opis
Afordancja

Postprzez Arteks So, 13 wrz 2014, 21:17

Według ciebie @afordancjo jest trudniej??? Trudniej to było w czasach kiedy Jobs otwierał swoją firmę w garażu... W latach 90. nie było dotacji unijnych, nie było ogólnodostępnych tel. komórkowych, laptopy przywoziło się z USA bo u nas kosztowały krocie, internet mogłeś mieć tylko przez modem z takimi możliwościami, że jak założyłem konto w 1998 to czasami się zawieszał przy próbie wysłania załącznika o wielkości 1MB. Z kredytami było tak jak w filmie Dług - szanse na otrzymanie komercyjnego kredytu na działalność były żadne. Nie wiem ile masz lat i co pamiętasz ale jeszcze w 2002 roku jak szedłem do banku zrobić przelewy to zajmowało mi to łącznie ze staniem w kolejce zazwyczaj 20-40 min. Teraz mogę sobie to zrobić nawet z podróży czy z domu w ciągu parunastu sekund... Teraz nawet auto można za stosunkowo niewielkie pieniądze kupić. Bez wątpienia żyjemy w najlepszych czasach do prywatnej inicjatywy po 1945 roku i ludzie którym się chce są w zasadzie skazani na sukces. Natomiast branża o której pisałem jest o tyle łatwa, że nie wymaga zbytnich inwestycji w przeciwieństwie do tych w których trzeba dysponować jakimś kapitałem.
Arteks

Postprzez Afordancja N, 14 wrz 2014, 09:37

hm..chyba nie zrozumiałeś przekazu, ale ok.

Arteks napisał(a):Według ciebie @afordancjo jest trudniej??? Trudniej to było w czasach kiedy Jobs otwierał swoją firmę w garażu...

Wtedy w garażu lub w "garażu" jeszcze się dało, i to czasem jedno/dwu osobowej grupie , i nie obracajmy się w krainie wyjątków. Mówiłem o poziomie skomplikowania, gdzie wtedy jedna osoba naprawdę "wszystko" mogła ogarnąć, i wiele produkcji które odnosiły sukces były stworzone przez malutkie grupki osób. Teraz twój tekst o "umie programować, ma pomysły i grafika" i już luz, już nie ma prawie racji bytu (i znów nie podpierajmy się wyjątkami) w 99%. Teraz jest osobna osoba od grafiki 2d, od grafiki 3d, sami programiści dzielą się już na segmenty. Oczywiście, zawsze znajdzie się wyjątek, ale na wyjątkach nie można się opierać, bo na 1 sukces przypada 100 tysięcy przegranych ;).

Arteks napisał(a):W latach 90. nie było dotacji unijnych, nie było ogólnodostępnych tel. komórkowych, laptopy przywoziło się z USA bo u nas kosztowały krocie, internet mogłeś mieć tylko przez modem z takimi możliwościami, że jak założyłem konto w 1998 to czasami się zawieszał przy próbie wysłania załącznika o wielkości 1MB.

Nie pisałem o pieniądzach (ale wtedy takich pieniędzy nie było potrzeba jak teraz). A po co Ci laptopy? Zauważ, wtedy własnie "nic" nie było branży gier i oprogramowania, mniejsza konkurencja, programy/gry były o wiele prostsze.

Arteks napisał(a):Z kredytami było tak jak w filmie Dług - szanse na otrzymanie komercyjnego kredytu na działalność były żadne.

Jak pisałem, wtedy było to na tyle "proste", że nie trzeba było wielkich pieniędzy, dało się to zrobić w "garażu", udowadniasz inną rzecz niż o której w poprzednim poście.

Arteks napisał(a):Bez wątpienia żyjemy w najlepszych czasach do prywatnej inicjatywy po 1945 roku i ludzie którym się chce są w zasadzie skazani na sukces.

I tu się zgadzam, jednak to nie o tym mowa. Z drugą częścią się oczywiście nie zgadzam ;) . Poczytaj o tym ile % firm upada w ciągu pierwszych 5 lat. Konkurencja jest naprawdę duża. I prawdziwy sukces osiąga mały procent. Skazani na sukces (w Polsce) to byli ludzie zakładający firmy w Polsce w latach 90, wtedy rynek był bardzo nienasycony. Jestem przekonany, że jednak jestem "ciut" starszy od Ciebie i to po prostu widziałem, gdzie każdy kto był trochę sprytniejszy i zaczynał na "targowisku" w końcu kończył na hurtowni itp. (Sam znam wiele takich przykładów, nawet Rybnickich).

Arteks napisał(a):Natomiast branża o której pisałem jest o tyle łatwa, że nie wymaga zbytnich inwestycji w przeciwieństwie do tych w których trzeba dysponować jakimś kapitałem.

No właśnie... widać, że nie siedzisz, w branży. Tak jak się uprzeć, to jest łatwa, jeśli chodzi o dysponowanie kapitałem, (czyli całe Twoje udowadnianie jak to teraz łatwo zdobyć pieniądze nie mają sensu). Jednak teraz przeczytaj jeszcze raz mój poprzedni post. O czym pisałem. Jest trudna w całej reszcie i samemu mało zdziałamy, w branży gier chyba, że mówimy prostej gierce na komórce, ale tu nie mówimy o złotym strzale, że komuś się uda sprzeda za 100 milinów dolarów googlowi i luz. Mówimy o firmie która ma zarabiać.
Powtórzę, przeczytaj jeszcze raz mój post, bo to o czym piszesz nie ma nic wspólnego o czym ja pisałem.

Powtórzę, oczywiście, zachęcam do rozwijania się w tej branży bo to jedna z branż która ma przed sobą na pewno przyszłość. I jest łatwo dostępna tylko trzeba się przyłożyć.
Zwłaszcze, że rynek gier mobilnych daje znów okazje do tworzenia gier w "garażu" i przez małe ekipy,ale nie jest znów tak łato i nie jesteśmy skazani na sukces jak to mówi Arteks, który zapewne z tą branża nie ma nic wspólnego.

(na boku, bo to wyjątek na polskim rynku)
PS.
Wiesz ile kosztowało zrobienie wiedźmina 3? Gdzieś wyczytałem że 28 milionów zł.
A ile osób? Nie znalazłem na szybko, ale widziałem informację, że pracowało nad nim 50 osób ze starego zespołu + część z nowego.(tutaj info o wiedźminie 2)
Ostatnio edytowano N, 14 wrz 2014, 14:45 przez Afordancja, łącznie edytowano 1 raz
Afordancja

Postprzez Lateks N, 14 wrz 2014, 13:57

Afordancja całkowicie się z Tobą zgadzam,
W dodatku dodam od siebie że te wszystkie "dotacje unijne" są wypaczone.
Firmy dostają kasę na inwestycje które normalnie nigdy by nie miały racji bytu, a są robione tylko dlatego że są pieniądze i trzeba je szybko wydać.
Problem będzie za 5 lat kiedy dotacje się skończą i albo firmy podniosą ceny, albo upadną...
Jeszcze 15 lat temu mając chęć do pracy się wszystko opłaciło bo na rynku nie było konkurencji, a rynek codziennie się rozwijał.
Dziś? Dziś to można pomarzyć że się uda konkurować z większymi ;)
Lateks

Postprzez Afordancja N, 14 wrz 2014, 14:51

Lateks napisał(a):Dziś? Dziś to można pomarzyć że się uda konkurować z większymi ;)

Na rynku nazwijmy to informatycznym, nie jest też tak totalnie źle(jestem optymistą i powiedział bym nawet, że dobrze, tylko bez fantazjowania o skazaniu na sukces), tylko nie samemu. Małe ekipy w niektórych branżach, mogą konkurować, nie wydadzą jakiś może mega produkcji. Nie napiszą jakiś mega wielkich projektów. Zawsze są "złote strzały" w biznes, trzeba znaleźć się w odpowiednim miejscu z odpowiednim pomysłem, i mieć szczęście.

No i jak wspomniałem rynek mobilny teraz jest stosunkowo młody i jeszcze jest wiele nisz, gdzie można się "wbić"/wybić.

Sam jestem w stosunkowo małej ekipie która ma swoją niszę informatyczną i nie ma co narzekać. I wiem, że jest jeszcze dużo miejsca na takie ekipy, tylko branża bardzo wąska i nie każdemu może odpowiadać.

Jak bym miał podpowiadać komuś kto chce dorobić w programowaniu (niestety pewnie nie od strzału bo marka się liczy), to można dorobić nawet pisząc systemy eksperckie dla grających na forexie. Na początku jest ciężko i nie chodzi o samo nauczenie się oprogramowywanie platform transakcyjnych czy też nauczenie się jak działa rynek (bo tez tej wiedzy są słabi programiści z mojego doświadczenia), ale właśnie o wyrobienie sobie marki. Później to już leci, sami czasem piszą, bez żądnego reklamowania siebie, tylko trzeba mieć czas. A jak się już pozna odpowiednie osoby, to lecą większe projekty i to już nie "seteczka" za "seteczką " tylko robisz jedno i dostajesz większą kasę.
Afordancja

Postprzez Lateks N, 14 wrz 2014, 18:08

Afordancja napisał(a):
Lateks napisał(a):Dziś? Dziś to można pomarzyć że się uda konkurować z większymi ;)

Na rynku nazwijmy to informatycznym, nie jest też tak totalnie źle(jestem optymistą i powiedział bym nawet, że dobrze, tylko bez fantazjowania o skazaniu na sukces), tylko nie samemu. Małe ekipy w niektórych branżach, mogą konkurować, nie wydadzą jakiś może mega produkcji. Nie napiszą jakiś mega wielkich projektów. Zawsze są "złote strzały" w biznes, trzeba znaleźć się w odpowiednim miejscu z odpowiednim pomysłem, i mieć szczęście.

No i jak wspomniałem rynek mobilny teraz jest stosunkowo młody i jeszcze jest wiele nisz, gdzie można się "wbić"/wybić.

Sam jestem w stosunkowo małej ekipie która ma swoją niszę informatyczną i nie ma co narzekać. I wiem, że jest jeszcze dużo miejsca na takie ekipy, tylko branża bardzo wąska i nie każdemu może odpowiadać.

Jak bym miał podpowiadać komuś kto chce dorobić w programowaniu (niestety pewnie nie od strzału bo marka się liczy), to można dorobić nawet pisząc systemy eksperckie dla grających na forexie. Na początku jest ciężko i nie chodzi o samo nauczenie się oprogramowywanie platform transakcyjnych czy też nauczenie się jak działa rynek (bo tez tej wiedzy są słabi programiści z mojego doświadczenia), ale właśnie o wyrobienie sobie marki. Później to już leci, sami czasem piszą, bez żądnego reklamowania siebie, tylko trzeba mieć czas. A jak się już pozna odpowiednie osoby, to lecą większe projekty i to już nie "seteczka" za "seteczką " tylko robisz jedno i dostajesz większą kasę.

Wiesz właśnie o to chodzi że już coraz mniej można konkurować z większymi, lecz trzeba robić rzeczy których inni nie robią ;)
No i zawsze trzeba mieć szczęście ;)
Lateks

Postprzez pep27 Pt, 17 paź 2014, 15:34

Żona ostatnio założyła własny salon kosmetyczny. Klientki ma tak więc na tym polu nie jest tak źle.
pep27

Postprzez Arteks Pt, 2 sty 2015, 11:18

Ja bym uruchomił jakiś lokal rozrywkowy dla ludzi którzy kochają muzykę lat 70. i 80. (tylko z taką muzyką) do którego wstęp miałyby osoby np. tylko powyżej 25 lat tak aby nie było żadnej gimbazy.
Arteks

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Gospodarka, inwestycje i biznes