Dyskusje o miastach w regionie.

Dział poświęcony życiu powiatu rybnickiego. Piszcie o ważnych sprawach okolicznych gmin i miast.

Moderator: Moderator

Re: Dyskusje o miastach w regionie.

Postprzez MqG Pt, 7 lut 2014, 18:05

17,5 tys. m2 Focusa i 15 tyś. m2 CZ to dla porównania (niewiele mniejsza powierzchnia handlowa). Ten rejon to powoli nowe centrum Żor. Tam nie ma bloków, jest nowe budownictwo z ciekawymi dwupoziomowymi apartamentami a już niebawem powstaną kolejne. Dodam, że jeden z apartamentów kupił ostatnio rybnicki architekt i właśnie przeprowadza się do Żor :). Poza tym świetna lokalizacja w pobliżu "wiślanki" rzut beretem od autostrady. Wizualizacja dotyczy galerii w Tarnowskich Górach, jak ostatecznie wyglądać będzie w Żorach zobaczymy jak będzie gotowy projekt. Co do kina to multikino nigdy nie zastąpi kina tradycyjnego, nigdy nie będzie miało tego klimatu. W Żorach jest dobre kino i wbrew pozorom nie świeci pustkami. Poważni inwestorzy inwestują w Żorach ale nie w galerie handlowe. Kilku poważnych inwestorów niebawem rozpocznie swoje inwestycje przy obwodnicy Północnej (teren Pole Wygoda KSSE). Dodam, że i rybnicki Moraj zamierza się wynieśc z Rybnika jesienią, kiedy odda nową hurtownię w Żorach. Ale to taka mała dygresja bo to w sumie mała rybka. Parkingi w Fokus Park to ok. 300 miejsc, czyli o ok. 50 mniej niż w Żorach, co do ilosci schodów i wind to zobaczymy później. Ale masz ciekawy wyznacznik prestiżu - schody, windy czy miejsca parkingowe. :)
MqG

Postprzez MqG Pt, 7 lut 2014, 19:31

Abstrahując od żorskiej galerii to warto zauważyć, że Focus czy Plaza też nie są mega galeriami. Daleko im do gliwickiego FORUM (sporo Rybniczan właśnie tam robi zakupy), bielskiej Sfery czy Złotych Tarasów w Warszawie. Są to dokładnie takie galerie jak opisał je Olivier Janiak http://www.youtube.com/watch?v=E9nHm8q-4Jg.
Szału nie ma.
MqG

Postprzez Arteks Pt, 7 lut 2014, 19:36

MqG napisał(a): Ale masz ciekawy wyznacznik prestiżu - schody, windy czy miejsca parkingowe. :)

Wykonawstwo, wygoda, przestrzeń, jakość, dizajn, nowoczesne rozwiązania (ślimak, wielopoziomowość parkingu, platforma widokowa) to lepsze wyznaczniki prestiżu od powierzchni.

Jeśli schody ruchome są tak tanią inwestycją i są czymś tak popularnym - dlaczego nie ma ich nigdzie w Żorach :?:

Poza tym powierzchnia ogólna Plaza + Focus to 83 tys. w porównaniu do 20 tys. to jest jednak inna liga czyż nie? :D A pamiętaj MqG że jeśli inwestor wybiera tak biedne i o niewielkim poboczne miasto w naszym subregionie jak Żory - musi się liczyć z mniejszymi wpływami z najmu i musi ciąć koszty. Stąd szału przy projektowaniu nie ma i przy wyposażaniu też nie będzie. To ma być proste i tanie, a w Żorach wzbudzi aplauz nawet Czerwona torebka, więc co dopiero coś większego... :P Jest tak jak ci zawsze pisałem, że ŻADEN poważny zagraniczny inwestor nie wybuduje w Żorach czegoś w stylu Plazy czy Focusa bo to byłoby dla niego nieopłacalne. A centrum zakupów dla Aldi, Rossmanna, kebabowni czy kiosku Ruch można wybudować wszędzie...

Galerie śródmiejskie bardzo znacząco różnią się od marketów osiedlowych i mają swoją osobliwą architekturę i zdecydowanie bogatsze wnętrza. Są również znacznie przestronniejsze. Ta różnica w Focusie między powierzchnią całkowitą, a handlową wynika właśnie z klasy obiektu. A sam zobacz na tej wizualizacji - przecież to wasze to zwykłe pudełko :shock: Tak w ogóle to jedno ze znaczeń galerii to - wielka sala w reprezentacyjnym budynku albo też rodzaj dużego balkonu. I właśnie Focus ma sporo takiej rewelacyjnej przestrzeni w której są możliwe do organizowania różnego rodzaju spontany, eventy, imprezy. Dlatego to niedościgniony wzór na który okoliczne miejscowości mogą się powoływać, ale niestety nie uda im się nic podobnego wybudować u siebie.

A z tymi przenosinami różnych biznesów to może być odwrotnie od tego co piszesz. Wspominasz jakąś mało znaczącą hurtownię (nazwę słyszę po raz pierwszy), a tymczasem żorski biznesmen Kłosok (który za kilka lat może być najważniejszym na Śląsku przewoźnikiem) wkrótce stworzy w Rybniku najbardziej reprezentacyjny biurowy gmach naszego subregionu :) On chce przenieść swoją firmę do Rybnika i ma zamiar przyciągnąć do tego biurowca wiele dobrych firm z całego regionu, także z Żor które przy okazji poprawią swój prestiż zarówno jeśli chodzi o adres jak i jakość. Zresztą na pewno o tym wiesz bo Żory są malutkie, mają mało biznesmenów i wszyscy się znają ;)

Nieważne czy Forum czy Złote Tarasy są większe - wszystkie łącznie z Focusem i Plazą są galeriami, wszystkie wybudowano z klasą i we wszystkie chętnie weszły poważne sklepy w tym multipleksy. Akurat jeśli chodzi o Forum to jego projektodawcy nieco poskąpili na zewnętrzne wykończenie dając tynk zamiast bardziej szlachetnego materiału. Ale nieważne - to są galerie. Natomiast wy będziecie mieli market nazwany "Centrum zakupów". ;)
Arteks

Postprzez peterson Pt, 7 lut 2014, 22:37

Arteks jest tak zaślepiony nienawiścią do Żor że cokolwiek by się w Żorach nie stało jest be. Arteks jak myślisz gdzie ludzie pojadą na zakupy: do zakorkowanego Rybnika? A jak już wjadą to nie mają co myśleć o darmowych parkingach, nawet w Focusie czy Plazie skasują cię za parking. Żorska galeria powstanie nie na jakimś osiedlu tylko w samym centrum Żor, blisko do drogi na Rybnik. Jak już ludzie będą wracać z zakupów w Auchanie i Kauflandzie to wstąpią sobie na zakupy do galerii, szybko bez korków i bez problemów i nawet gdyby chcieli wprowadzić opłaty za parking bez problemu jest gdzie zaparkować za darmo. Bo Żory to takie miasto gdzie dba się o mieszkańców i przyjezdnych a nie myśli się tylko jak ich wydoić.
peterson

Postprzez Arteks Pt, 7 lut 2014, 23:06

peterson napisał(a):Arteks jest tak zaślepiony nienawiścią do Żor że cokolwiek by się w Żorach nie stało jest be. Arteks jak myślisz gdzie ludzie pojadą na zakupy: do zakorkowanego Rybnika?

To ty jesteś zaślepiony nienawiścią do Arteksa i niedoścignionego Rybnika. A mnie Żory interesują tyle co zeszłoroczny śnieg albo Pcim Dolny... Ostatnia moja krótka wypowiedź o Żorach w tym wątku była sprzed ponad dwóch miesięcy i dotyczyła wyłącznie cytatów licznych tytułów prasowych w których dziennikarze opisywali skandale związane z waszą "kompromitacją stulecia" czyli Miasteczkiem Twin Pigs... hehehe A dyskusje z okolicznymi frustratami na rybnickim forum zawsze będą sprawiać mi nieskrywaną satysfakcję - chociaż sam nigdy ich nie wszczynam :P

Co do jeżdżenia do Rybnika to zawsze będzie przyjeżdżał tu każdy z promienia 30 km kto chce poczuć atmosferę miasta. Taka jest specyfika naszego okręgu, że jest tu jedno liczące się miasto i wiele blokowisk.

Gdyby mareqg nie wspomniał w swojej wypowiedzi o Focusie to nawet nie zabrałbym głosu bo kolejna "Czerwona torebka" w Żorach mnie w ogóle nie interesuje. Ale ponieważ przywołał nasze miejskie galerie - dostał moją ripostę którą uważasz za nienawiść...
Arteks

Postprzez marekr So, 8 lut 2014, 00:29

Poczuć atmosferę miasta :D To żeś dowalił, jak łysy grzywą o kant okrągłego stołu... Jak się ktoś musi dowartościować, to tak...
Czy Rybnik, czy Żory, szanujmy się. Każde miasto ma swoje plusy i minusy - no może poza Marklowicami :D - żart, nie odbierać tego na poważnie :)
marekr

Postprzez superelektro So, 8 lut 2014, 10:27

" różnego rodzaju spontany " nie ma to jak wcześniej zaplanowane i dobrze przygotowane jakiekolwiek spontaniczne działanie. Zaraz mi się przypomnialy akademie ku czci i z okazji a wraz z nimi spontanicznie ( na znak ) wykrzykiwane hasła typu " precz z kapitalizmem " itp.
superelektro

Postprzez Ministrant So, 8 lut 2014, 12:10

poczuć atmosfere miasta :) takie miasto ze autobusy z soboty na niedziele jeżdżą ostatni o 2 :)
Ministrant

Postprzez kurier So, 8 lut 2014, 14:26

Kolego marekr, jak ja przybyłem do Rybnika i zacząłem poznawć Śląsk to wierz mi czy nie ale jak przejeżdżałem przez Żory to myślałem, że to osiedle które należy do Rybnika. Bo tam widać tylko bloki i bloki a miasta "nima"... A Rybnik wbudza szacunek nawet u kogoś kto mieszkał na Kujawach - regionu w którym są o wiele ładniejsze, historyczne miasta i miasteczka niż te na Śląsku. Wybacz ale Żory nie wyglądają jak miasto i mieszkańcy Żor to chyba też wiedza i probóją wzbudzać litość takimi tesktami jak te poniżej... Moje współczucie macie szczególnie jak zapraszacie jakiś gości.
kurier

Postprzez Afordancja Pt, 14 lut 2014, 20:29

adamos44 napisał(a):Co prawda to prawda, między Rybnikiem a Żorami jest wielka przepaść, którą można porównać slumsów wokół których stoją wille (no może nie aż tak skrajnie, ale chodzi mi o jakieś porównanie).

Ale co tu porównywać miasto 140 tys. to 60 tys. To tak jak by Rybnik porównywać z Katowicami.
(Żale się:P ) Streszczenie walki o pół bańki opis
Afordancja

Postprzez peterson Pt, 14 lut 2014, 23:32

Rozumię że te slumsy leżą obok willi w Żorach.
peterson

Postprzez Arteks Wt, 18 lut 2014, 11:30

peterson napisał(a):Rozumię że te slumsy leżą obok willi w Żorach.

Akurat twoja miejscowość należy do takich w których nie ma żadnej ciekawej architektury, a prawdziwych willi tam nie spotkałem. Żory to najbardziej nieciekawe miasto na Śląsku. Nie ma u w was ciekawej zabudowy ani z okresu przed 1945, ani z czasów PRL, ani współcześnie nic ciekawego nie powstało poza kiczem. A jak przystało na miejscowość bez żadnego poczucia gustu pozwoliliście sobie postawić współczesne slumsy-kontenery dla biedniejszych obywateli. Wygląda to masakrycznie - jak jakieś robotnicze baraki które ustawiają w czasie budowy... Jeśli adamos miał to na myśli to naprawdę nie przesadził. Te kontenerowe osiedle może kojarzyć się wszystkim jako wyznacznik współczesnego oblicza Żor :twisted:
Arteks

Postprzez Arteks Wt, 18 lut 2014, 18:54

@afordancja - tu nie chodzi o liczbę ludności. Są naprawdę malutkie miasteczka które mają na swoim terenie jakieś ciekawe i niezwykłe obiekty czy miejsca, nawet czasami wsie które zaskakują ciekawymi budynkami (przykładowo Rudy). A w przypadku Żor nie ma tam niczego ciekawego. Takie trochę polskie Eisenhuttenstadt ale bez fajnego socrealizmu... A Rybnik z Katowicami oczywiście można porównywać i często to robiliśmy np. z Meinlandem. Dzięki takim dyskusjom odkryłem w Rybniku czy Katowicach jeszcze więcej ciekawych miejsc i obiektów o których wartości wcześniej nie do końca zdawałem sobie sprawy. Jestem z zamiłowania fotografem. Wiele miejsc wzbudza mój entuzjazm (nawet te przez wielu oceniane jako pejoratywne np. industralia czy hałdy) ale wierz mi, że w Żorach żadnych ciekawych miejsc niestety nie znalazłem - pustynia krajobrazowo-pejzażowa. Po prostu wyjątkowo pechowo potraktowana przez historię miejscowość. Oczywiście mieszkańcy za to nie mogą i na pewno nie przyszłoby mi do głowo obwieszczać tego na żorskich forum tak aby kogoś urazić. Ale jeśli ludzie z Żor chcą coś pisać o wyglądzie miast (i to jeszcze na rybnickim forum) to niech wiedzą, że mieszkają w PRLowskiej sypialni z domieszką współczesnych slumsów i odbudowanych społecznie wiejskich chałup przy rynku.
Arteks

Postprzez Afordancja Wt, 18 lut 2014, 20:59

Arteks napisał(a):@afordancja - tu nie chodzi o liczbę ludności. Są naprawdę malutkie miasteczka które mają na swoim terenie jakieś ciekawe i niezwykłe obiekty czy miejsca, nawet czasami wsie które zaskakują ciekawymi budynkami (przykładowo Rudy). A w przypadku Żor nie ma tam niczego ciekawego.

eh..oczywiście masz rację. W dużej mierze, zależy to od "szczęścia" historycznego, kiedy, gdzie i w jakim celu dane miasto powstało/rozwinęło się. Ja raczej mówię, bardziej ogólnie, nie skupiając się na jednym aspekcie jak np. architektura. Nie oszukujmy się, jest wielce nieprawdopodobne(no powiedzmy raczej rzadkie), aby było sobie miasteczko, np. 30 tys. gdzie ludzie np. z takiego Wrocławia(celowo taka skrajność), mówili, ale fajne miasteczko, architektura, niesamowita, i te parki...a i rozerwać się można, aquaparki, multikina, korty tenisowe, można na rowerze pojeździć ścieżkami rowerowymi po wielkich parkach no i "na ulicy", no i co chwile jakieś większe wydarzenia kulturalne, koncerty itd. No i oczywiście klasycznie ;) , zaj... wielkie galerie...
Dlatego uważam (Bez urazy, nie chcę atakować Ciebie), że podniecanie się tym jaki to Rybnik jest fajny a Żory bee jest zwykłym pastwieniem się i sztucznym pompowaniem ego..jest tak, bo w 90% przypadków "musi" tak być.

Arteks napisał(a): A Rybnik z Katowicami oczywiście można porównywać i często to robiliśmy np. z Meinlandem.[...]

I dokładnie w tą stronę powinniśmy mierzyć (oczywiście znając swoje możliwości)

Arteks napisał(a):ale wierz mi, że w Żorach żadnych ciekawych miejsc niestety nie znalazłem - pustynia krajobrazowo-pejzażowa. Po prostu wyjątkowo pechowo potraktowana przez historię miejscowość.

No właśnie, taka historia.., a jeśli chodzi o czasy współczesne liczy się rozpęd historyczny(bo już wiele rzeczy mamy) i potencjał większego miasta..nie oszukujmy się.
Ja pamiętam Żory kiedyś a teraz..i stwierdzam, że postęp (jak na swoje możliwości) nie jest mały.
Co do szukanych przez Ciebie miejsc to wybacz, ale wydaje mi się, że Ty masz już na starcie zbyt złe zdanie o Żorach, że jest Ci dużo trudniej takie miejsca znaleźć ;) ale może masz racje, specjalistą od Żor nie jestem.

Podsumowując
Nie ma się co podniecać, że Rybnik jest lepszy (cokolwiek w tym słowie zawrzemy), bo jest to w dużej części normalne, inną sprawą jest to, ćzy Rybnik wyczerpał swój potencjał czy nie, bo Żory chociaż historycznego potencjału raczej nie miały nigdy, to lokacyjny mają całkiem niezły czy go wykorzystają to inna sprawa.
(Żale się:P ) Streszczenie walki o pół bańki opis
Afordancja

Postprzez qwerty Wt, 18 lut 2014, 23:28

Tylko, ze Zory sie rozwijaja. Wzrasta z roku na rok w Zorac ilosc miejsc pracy i relacja sredniej pensji w Zorac do sredniej pensji w kraju. W Rybniku i jedno i drugie jest mniej wiecej na tym samym poziomie, co 15 lat temu, lub spada.
Zory postawily na przemysl. I dobrze wiedza, co robia. Miernoty typu Arteks beda krzyczec, ze to fabryczki itd itp. Ale te same miernoty onanizuja sie tym, ze np. w Rybniku Tenneco ma dzial rozwoju. Te same miernoty nie wiedza, ze gdy powstawalo Tenneco, to byla taka sama fabryczka jak te, ktore teraz powstaja w Zorac. TE same miernoty i prezydenckie dupowlazy nie wiedza, ze juz 30% wszystkic firm dzialajacyc w Katowickiej Strefie Ekonomicznej (tak tak - codzi o te "Arteksow fabryczki) maja juz u siebie dzialy rozwoju.
A my w Rybniku? Nic - pozostaje nam czekac, az Tesco, Carefour, Biedronka, Lidl i Aldik pootwieraja tu swoje centra rozwojowe i zaczna zatrudniac ludzi z wyzszym wyksztalceniem i placic im wysokie pensje. Bo przeciez PIT od tyc wysokic pensji zasili budzet miasta ....
q.
P.S. Niestety taka miernota, jak opisalem powyzej od 16 lat przyspawana jest do stolka prezydenckiego i obiera kurs na andel detaliczny i uslugi, skutecznie cofajac nasze miasto rozwojowo w porownaniu do naszyc sasiadow.
qwerty

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Z powiatu rybnickiego i regionu