Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Dział poświęcony życiu powiatu rybnickiego. Piszcie o ważnych sprawach okolicznych gmin i miast.

Moderator: Moderator

Re: Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Postprzez Arteks N, 14 kwi 2013, 20:24

MqG napisał(a):qwerty gadanie z Arteksem to jak gadanie z Giertychem ...


Ależ mnie skomplementowałeś... Giertych to niezwykle inteligentny prawnik (mimo jego konserwatywnych poglądów). Potrafił też ripostować jak chociażby zabawną sytuację kiedy marszałek Dorn przyszedł z Sabą do sejmu... :D Szkoda, że ja cię nie mogę skomplementować w podobny sposób bo dla mnie jakoś niestety inteligencją nie grzeszysz. Jeśli już przyjmiemy polityczne porównania to gadanie z tobą jest jak gadanie z Grodzką, która próbuje wmówić innym, że jest kobietą ;) Ty z kolei próbujesz wmówić że mieszkasz w Rybniku, a interesują cię tylko tematy związane z Żorami. Spaliłeś się całkowicie w momencie kiedy wiele razy zmieniałeś wersję jak długo mieszkasz w Rybniku i w ilu miejscach już mieszkałeś przecząc sobie w różnych swoich wypowiedziach. To bardziej stawia cię jako średniointeligentnego kanciarza.
Arteks
 
Posty: 1469
Dołączył(a): N, 18 wrz 2005, 22:06

Re: Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Postprzez MqG Pn, 15 kwi 2013, 08:31

Arteks nie ujmuję Giertychowi inteligencji ale czasami słuchając jego wypowiedzi można było zwątpić. Co do Grodzkiej to w chwili obecnej chyba już kobietą jest. Ale widzę, że wskaźnik tolerancji u Ciebie nie jest na wysokim poziomie. Co do mojego miejsca zamieszkania nie będę tego wątku ciągnąć ani komentować, napisałem Ci, że skoro lżej ci na sercu z tym, że mieszkam w Żorach niech tak pozostanie. Lubię uszczęśliwiać ludzi więc jeśli czujesz się z ta tezą lepiej to niech tak pozostanie. Druga kwestia to nie pracuję w UM Żory, pracuję w strukturach administracji rządowej, UM to samorząd.
MqG
 
Posty: 111
Dołączył(a): Wt, 18 gru 2012, 08:00

Re: Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Postprzez meinland Pn, 15 kwi 2013, 13:17

Arteks napisał(a):@meinland - twoje teorie przeważnie nie trzymają się kupy. To czy jakieś miasto jest rozlazłe czy nie - nie ma znaczenia. Zarówno w miastach sypialnianych (Tychy, Jastrzębie) parametry są lepsze od Żor, jak i w niektórych małych miasteczkach które można przejść z buta np. w Radlinie czy nawet w miejscowościach wiejskich takich jak Pawłowice.

Tychy przecież też są rozlazłe, a do tego mają trolejbusy - tańsze, niż autobusy. Jastrzębie jest z kolei położone w terenie mocno pagórkowatym, a dodatkowo mają tam kilka kopalń, do których ludzie dojeżdżają autobusami. Radlin jest na drodze do Rybnika, a Pawłowice na drodze do Pszczyny i Jastrzębia oraz Skoczowa.

O komunikację można dbać w każdej miejscowości bez względu na jej charakter. Natomiast na pewno w Rybniku komunikacja jest droższa - o czym już kiedyś rozmawialiśmy. Poza tym np. pobliska Karvina która jest trochę podobna do Żor (małe ale dużo ładniejsze centrum miasta, całkowite podporządkowanie wobec okolicznych ośrodków, duże blokowiska rozpoczynające się kawałek od rynku), spokojnie możesz z buta dotrzeć w najważniejsze punkty miasta a mimo to - komunikację miejską ma wspaniałą! Możesz zerknąć na stronę ich Dopravneho Podnika.

Karvina to faktycznie dobry przykład na poparcie Twoich tez. Ale po pierwsze to Czechy, a po drugie karwińskie kopalnie są w sporej odległości od centrum miasta, więc pewnie tamtejsi górnicy nieźle nabijają statystyki.

Dziwię się, że nie szkoda ci czasu na pisanie tego rodzaju głupot w sytuacji kiedy Żory poszły zupełnie wspak wobec prawie wszystkich innych miejscowości naszego województwa. Bo przecież jestem prawie pewny że w czasach WPK Żory musiały mieć "normalną" komunikację. Jako osoba mająca związek z Katowicami gdzie komunikacja funkcjonuje najlepiej w województwie mimo betonowego KZK GOP - mógłbyś raczej zwrócić uwagę MqG który pracuje w UM Żory i być może mógłby mieć wpływ aby tę sytuację zmienić. A ty "jedziesz" ze swoją zdartą płytą na Rybnik i to w sytuacji kiedy Rybnik jako jedno z nielicznych miasta w ROW cały czas poprawia coś w swojej komunikacji. Za darmo nie dostał noty 6,66 (a jestem przekonany, że gdyby takie badania odbyły się 10 lat temu to pewnie dostałby nie więcej niż 5,00). Sam pamiętam jak wtedy wyglądał rozkład linii do Boguszowic i jakie taborowe dziadostwo wtedy było. Ale jednak ZTZ ma motywację od władz miasta aby iść do przodu.

No właśnie, ja mieszkam w Kato teraz i widzę, że w porządnym mieście w ogóle nie potrzeba używać komunikacji miejskiej ;) Nie mam nawet miesięcznego, bo wszędzie gdzie potrzebuję można dojść pasażami, deptakami albo chodnikami, wszystko jest dość blisko siebie położone. A nie tak, jak w Rybniku, że wszędzie trzeba jechać autem albo autobusem, bo miasto jest tragicznie rozlazłe.

Nie neguję, że Rybnik ma przyzwoitą komunikację miejską (choć trasy niektórych linii zawsze pozostaną dla mnie zagadką - szczególnie idiotycznie jeżdżą autobusy z centrum do Orzepowic), ale zauważam też, że nie każdy potrzebuje czegoś takiego.

Zaraz przedstawię ci dane rozmieszczenia przystanków na 1/km kw. Okazuje się, że mimo iż w Rybniku 1/3 miasta to lasy, mamy zalew, są pokopalniane hałdy, a niektóre dzielnice są rzadko zaludnione parametry rozmieszczenia przystanków w Rybniku są nawet trochę lepsze od Żor. Czyli nawet sypialniany charakter Żor i wyższa gęstość zaludnienia zupełnie nie wpływa na to aby lepiej dostosować układ przystanków przez władze miejskie... A układ przystanków to ważna sprawa. Jeśli jest ich dużo - więcej osób korzysta z komunikacji.

Ale przecież wyższa gęstość zaludnienia powinna właśnie wpływać na to, że jest mniej przystanków... Jeden przystanek w Żorach ma pewnie w promieniu 500 metrów kilka tysięcy mieszkańców, podczas gdy jeden przystanek w Rybniku ma w promieniu 500 metrów powiedzmy 300 mieszkańców.
meinland
 
Posty: 690
Dołączył(a): So, 11 paź 2008, 17:16

Re: Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Postprzez Arteks Wt, 16 kwi 2013, 21:08

@meinland - spójrz czasem proszę nieco bardziej ponad swój czubek nosa... Wydaje mi się że ty i qwerty oceniacie rzeczywistość wyłącznie przez pryzmat swojej osoby, swojej sytuacji i swoich doświadczeń życiowych. Skoro ty akurat wynająłeś mieszkanie np. w takim miejscu Katowic że na nogach możesz dojść na uczelnię, dworzec czy do kina, na zakupy - to nie znaczy że inni tak mają! Czy naprawdę tak proste rzeczy ci należy tłumaczyć? Akurat Katowice jak każde większe miasta zginęłyby bez komunikacji publicznej. No ale rozumiem że jeśliby od ciebie to zależało to mogłoby jej nie być bo tobie autobusy i tramwaje są akurat niepotrzebne... Może teraz tak być ale za jakiś czas będą ci potrzebne i wtedy przyznasz że pisałeś to tylko z powodu przekory.
Arteks
 
Posty: 1469
Dołączył(a): N, 18 wrz 2005, 22:06

Re: Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Postprzez meinland Wt, 16 kwi 2013, 21:39

Nie przeczę, że mieszkańcy niektórych dzielnic (np. Ligoty czy Szopienic) potrzebują komunikacji miejskiej do dotarcia do centrum, ale właśnie - te dzielnice były kiedyś samodzielnymi miastami/wsiami. Każde porządne miasto jest tak zorganizowane, żeby na jego terenie do większości potrzeb wystarczały nogi czy rower. Spójrz chociażby na Amsterdam, jak stosunkowo rzadkie są tam połączenia komunikacji miejskiej (mówię o tym starym Amsterdamie, położonym wzdłuż kanałów) - to dlatego, że każdy, kto tam mieszka, nie potrzebuje zbyt daleko jechać na co dzień.

Dokładnie tak jest w Żorach - ludzie z tych blokowisk okalających centrum nie potrzebują komunikacji miejskiej, by do niego dojść, bo jest to blisko. Natomiast fakt faktem, że osoby mieszkające w takim Roju już mają dużo gorzej pod tym względem, bo komunikacja jest tam słaba.
meinland
 
Posty: 690
Dołączył(a): So, 11 paź 2008, 17:16

Re: Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Postprzez qwerty Wt, 16 kwi 2013, 21:45

Arteks napisał(a):@meinland - spójrz czasem proszę nieco bardziej ponad swój czubek nosa... Wydaje mi się że ty i qwerty oceniacie rzeczywistość wyłącznie przez pryzmat swojej osoby, swojej sytuacji i swoich doświadczeń życiowych.

I to mowi osoba, ktora chce wszystkim uzywajacym w Rybniku samochodow narzucic uzywanie smierdzacych autobusow i przystankow bez wiat (bo na wiekszosci duzych przystankow 80% czekajacy w szczycie pasazerow stoi na deszczu) i proponuje im zlikwidowanie parkingow w miescie.
q.
qwerty
 
Posty: 716
Dołączył(a): Cz, 5 kwi 2007, 21:31

Re: Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Postprzez Arteks Wt, 16 kwi 2013, 21:54

qwerty napisał(a):

I to mowi osoba, ktora chce wszystkim uzywajacym w Rybniku samochodow narzucic uzywanie smierdzacych autobusow i przystankow bez wiat (bo na wiekszosci duzych przystankow 80% czekajacy w szczycie pasazerow stoi na deszczu) i proponuje im zlikwidowanie parkingow w miescie.


Miałeś złe sny czy co? ;P
Arteks
 
Posty: 1469
Dołączył(a): N, 18 wrz 2005, 22:06

Re: Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Postprzez Arteks Wt, 16 kwi 2013, 22:09

meinland napisał(a):Nie przeczę, że mieszkańcy niektórych dzielnic (np. Ligoty czy Szopienic) potrzebują komunikacji miejskiej do dotarcia do centrum, ale właśnie - te dzielnice były kiedyś samodzielnymi miastami/wsiami. Dokładnie tak jest w Żorach - ludzie z tych blokowisk okalających centrum nie potrzebują komunikacji miejskiej, by do niego dojść, bo jest to blisko. Natomiast fakt faktem, że osoby mieszkające w takim Roju już mają dużo gorzej pod tym względem, bo komunikacja jest tam słaba.


Niezupełnie. Komunikacja miejska nie służy tylko dotarciu do centrum. Ona służy także w poruszaniu się po jednej dzielnicy lub z jednej dzielnicy do drugiej! Szczególnie jeśli służą temu dobrze rozlokowane przystanki i dobre częstotliwości. W Rybniku ZTZ wymyśliło sposób jak ściągnąć ludzi na krótkie trasy. Jeśli ktoś ma e-kartę i jedzie 1 lub 2 przystanki płaci tylko 1,40 zł. Jadąc od Franciszkanów do dworca, albo z sądu do bazyliki czy z Piasta na 3 Maja - pasażer łapie się na tę ofertę. Jeszcze raz powtarzam, że lepsze parametry rozwoju komunikacji oraz ilości przewożonych osób czy też rozlokowania przystanków mają mniejsze miejscowości od Żor - czyżby tam była większa potrzeba poruszania się, a Żory są jakimś ewenementem? Nie. W Żorach skutecznie władze miasta wraz z MZK zabiły potrzebę korzystania z komunikacji. Jak to komentuje mój kolega ze stowarzyszenie miłośników komunikacji - w Żorach nikomu nie opłaca się iść na autobus "bo i tak go nie będzie"... A to wynika z tego, że nawet między tymi o dużymi osiedlami autobusy jeżdżą rzadko i nie są w żaden sposób ze sobą skorelowane. Zamiast naprawiać tę sytuacje, Socha chce wprowadzić komunikację darmową, a ona wcale nie będzie ani o ciut lepsza niż obecna...

Jeszcze taka ciekawostka. Chyba z 2 miesiące temu niestrudzony wspomniany wyżej kolega wysłał do ZTZ propozycję aby prywatni przewoźnicy mieli jeden wspólny rozkład. Jest to czytelniejsze dla pasażera i przede wszystkim czytelniejsze. Dzisiaj przechodziłem przez dworzec km i... jest już jeden wspólny rozkład na którym umieszczono wszystkie kursy PKS i busiarstwa odjeżdżającego z dworca km - wszystko jednakową czcionką i w jednakowym stylu :). A nie jak jest standardem w PL że każdy przewoźnik sobie klei swój rozkład i pasażerowie mają misz-masz bo jeden jest większy, inny mniejszy, jeden szybko płowieje, inny pod wpływem wilgoci się zaciera, jeden zostaje zerwany, a inny nie.

Okazuje się że ZTZ potrafi dość szybko zareagować na jakieś racjonalne wnioski, szkoda że nie na wszystkie ;)

Nie byłem w Amsterdamie ale np. miasta niemieckie mają niezwykle dobrze rozbudowane systemy komunikacji publicznej także w centrach.
Arteks
 
Posty: 1469
Dołączył(a): N, 18 wrz 2005, 22:06

Re: Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Postprzez shonya Śr, 17 kwi 2013, 07:14


oftop odnośnie postu Arteksa, bo być może ktoś sobie narobi nadziei: jadąc z Sądu na Bazylikę, mamy 3 przystanki - dworzec, Kościuszki i właśnie Bazylikę - na tej trasie pasażer na tańszy bilet się nie łapie
shonya
 
Posty: 194
Dołączył(a): N, 3 sty 2010, 17:53

Re: Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Postprzez ppp12345 Śr, 17 kwi 2013, 09:17

Można postawić przystanek co 50m i może autobus jeździć co 10 minut i mozna sie chwalić że ma się idealną komunikację miejską tyle tylko że autobusy te będą wozić powietrze i bedzie to wielki marnotrastwo pieniędzy. W Żorach autobusy jeżdżą pełne tylko rano i w czasie powrotu młodzieży ze szkół. W Żorach jest dosyc miejsca do parkowania samochodów i co najważniejsze są darmowe i nie trzeba jechać autobusem, można przejść sie spacerkiem lub pojechać samochodem. Jako przykład można podać Auchan który jest poza centrum. Jeździł tam autobus ale woził powietrze i został szybko zlikwidowany.
Arteks piszesz że Żory to miasto bez tradycji - zapraszam cię w sobotę 11.05 wieczorem na żorski rynek, takiej tradycji Rybnik nie miał i nigdy nie będzie miał.
ppp12345
 
Posty: 12
Dołączył(a): Pt, 18 sty 2013, 12:07

Re: Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Postprzez MqG Śr, 17 kwi 2013, 19:21

Świeto Ogniowe, znane nie tylko w Polsce ale i za granicą. Niesamowite. http://www.nck.pl/artykuly/98508-swieto ... -zory.html
MqG
 
Posty: 111
Dołączył(a): Wt, 18 gru 2012, 08:00

Re: Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Postprzez Arteks Śr, 17 kwi 2013, 19:48

MqG napisał(a):Świeto Ogniowe, znane nie tylko w Polsce ale i za granicą. Niesamowite. http://www.nck.pl/artykuly/98508-swieto ... -zory.html


Widzę, że już cię przestał interesować temat dziadowskiej żorskiej komunikacji to skaczesz jak pchła na jakieś obrzędy ludowe... A święto ogniowe to kolejny jakiś dziwoląg który może odbywać się chyba tylko w miejscu tak dziwnym jak Żory. No bo jeśli ogień zniszczył waszą osadę to po co go czcić? To tak jakby Wrocław miał święto bomby, a Sandomierz święto powodzi. :? Kompletna paranoja... :P
Arteks
 
Posty: 1469
Dołączył(a): N, 18 wrz 2005, 22:06

Re: Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Postprzez Arteks Śr, 17 kwi 2013, 19:49

ppp12345 napisał(a):Arteks piszesz że Żory to miasto bez tradycji - zapraszam cię w sobotę 11.05 wieczorem na żorski rynek, takiej tradycji Rybnik nie miał i nigdy nie będzie miał.


Dziękuję za zaproszenie ale nie skorzystam. Wolę w tym czasie iść do kina na jakiś dobry film albo wyjechać na weekend na jakąś wycieczkę :) Nie lubię obciachowych obrzędów.
Ostatnio edytowano Śr, 17 kwi 2013, 19:54 przez Arteks, łącznie edytowano 1 raz
Arteks
 
Posty: 1469
Dołączył(a): N, 18 wrz 2005, 22:06

Re: Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Postprzez Arteks Śr, 17 kwi 2013, 19:52

ppp12345 napisał(a):Można postawić przystanek co 50m i może autobus jeździć co 10 minut i mozna sie chwalić że ma się idealną komunikację miejską tyle tylko że autobusy te będą wozić powietrze i bedzie to wielki marnotrastwo pieniędzy.


Nie popadaj z jednej skrajności w drugą. Nikt nie mówi o takiej sytuacji ale o czymś normalnym kiedy nie musisz na przystanku czekać 2-3 godz. na autobus aby podjechać np. 2-3 przystanki. Wysiada ci auto, masz zwichniętą nogę, wypiłeś piwko, jesteś w mieście jakiś czas i nie masz auta - możesz skorzystać z komunikacji. Tak jest w każdym normalnym mieście. Podkreślam - w normalnym! Szkoda, że u was nie ma nawet wśród fanów Żor jacy piszą na naszym rybnickim forum chęci aby coś z tym fantem zrobić.
Arteks
 
Posty: 1469
Dołączył(a): N, 18 wrz 2005, 22:06

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Z powiatu rybnickiego i regionu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość