Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Dział poświęcony życiu powiatu rybnickiego. Piszcie o ważnych sprawach okolicznych gmin i miast.

Moderator: Moderator

Re: Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Postprzez MqG Śr, 10 kwi 2013, 12:15

qwerty gadanie z Arteksem to jak gadanie z Giertychem ... szkoda czasu. Jeśli chodzi o miasteczko to TWINPIGS Sp. z o.o., jest dzierżawcą miasteczka od spółki Nowe Miasto, za którą płaci dość fajną dzierżawę. Więc też nie rozumię, jak Arteks powiązał bankructwo gminy z czymś czego nie utrzymują, a na budowę czego nie wyłożyli z kasy miasta nic. Nawet gdyby licząc, ze NM jest spółka miasta i brać to pod tym kątem to i tak z tego co pamiętam UE dofinansowała ogromną część tej inwestycji.
Mnie jedynie dziwi fakt, że Arteks ( z całym szacunkiem) nie potrafi rozdzielić pewnej kwestii, wg mnie oczywiście. Nikt nie pisze, że Żory są lepsze od Rybnika. Są dziedziny w których Żory przodują, w których są lepiej zarządzane. MA niestety bardzo ograniczony pogląd co wybiega poza granice Rybnika to jest gorsze i złe. Wydaje mi się, że w sumie wszystkie okoliczne miasta strzelają do jednej bramki, którą powinno być dobro naszego regionu. I każde z nich powinno brać to co najlesze od swoich sąsiadów jednocześnie korygując swoje błędy do minimum. Mnie też się podoba Rybnik, ale moim zdaniem z tego miasta da się wycisnąć więcej, i dobrze byłoby tez wyjrzeć z okna i spojrzeć na innych, i zaczerpnąć świeżego powietrza. Jestem przekonany, że gdyby Rybnik obniżył ceny biletów KM o 50% to wyszedł by na tym całkiem nieźle. Może warto poszukać oszczędności w ZTZ, może warto serwisować autobusy nowymi częściami, dłużej pożyją.
MqG
 
Posty: 111
Dołączył(a): Wt, 18 gru 2012, 08:00

Re: Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Postprzez MqG Śr, 10 kwi 2013, 12:18

Idea bezpłatnej komunikacji miejskiej dyskutowana jest żywo w kolejnych miastach Polski. Związkowcy "Sierpnia 80" od grudnia ub.r. promują tego typu rozwiązania. 11 kwietnia w Żorach odbędzie się akcja poparcia dla samorządowców

http://www.wirtualnezory.pl/bezplatna-k ... pularnosci
MqG
 
Posty: 111
Dołączył(a): Wt, 18 gru 2012, 08:00

Re: Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Postprzez moderator Cz, 11 kwi 2013, 21:44

Wszystkie rozmowy nie na temat zostały skasowane :idea:
moderator
 
Posty: 90
Dołączył(a): Śr, 6 gru 2006, 14:14

Re: Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Postprzez antika Pt, 12 kwi 2013, 10:12

Rozumiem, że darmowa komunikacja ma obowiązywać mieszkańców płacących podatki w mieście czy są jakieś inne warunki?
antika
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pt, 12 kwi 2013, 10:04

Re: Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Postprzez Arteks Pt, 12 kwi 2013, 11:21

@MqG - jak tam moja propozycja bo jakoś jesteś bardzo gadatliwy ale w tej sprawie milczysz, przecież jest ona bardzo fair wobec ciebie - będziesz mógł się wykazać że piszesz prawdę i będziemy wspólnie mogli skonfrontować nasze miasta. Sprawdzam priva codziennie w razie czego. :lol:

A co do komunikacji to władze Żor ją dorżnęły i teraz chcą ratować wizerunek proponując aby była darmowa. Warto jednak się zastanowić czy komunikacja w Żorach w takiej formie w ogóle jest potrzebna??? Na podstawie własnych obserwacji oraz moich znajomych fachowców którzy interesują się komunikację twierdziłem, że komunikacja w Żorach należy do najgorszych na Śląsku, a prawdopodobnie także w Polsce. Niedawno zakupiłem pewną naukową pozycję która całkowicie uzasadnia moje twierdzenie. Kilka danych porównawczych z tej książki:
I. Sumaryczna liczba kursów z przystanków w ciągu doby (ogółem/na 1000 mieszk.)
Rybnik - 16134/114
Jastrzębie - 10218/111
Wodzisław - 3721/75
Radlin - 1315/73
Rydułtowy - 1456/66
Czerwionka - 2743/65
Racibórz - 3031/54
Żory - 2988/48
dla porównania więcej kursów od Żor w przeliczeniu na 1000 mieszk. mają nawet niektóre gminy wiejskie!!! np. Pawłowice - 1090/61, Mszana 413/56.
Jak będę miał czas podam kolejne ciekawe dane bo jest ich tam mnóstwo :)
źródło: Publiczny transport zbiorowy w przestrzeni konurbacji rybnickiej A. Soczówka, M. Rechłowicz, Uniwersytet Śląski 2012
Arteks
 
Posty: 1469
Dołączył(a): N, 18 wrz 2005, 22:06

Re: Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Postprzez ppp12345 Pt, 12 kwi 2013, 12:03

Arteks zrozum wreszcie że nawet gdyby w Żorach całkowicie zlikwidować komunikację miejską to 90% mieszkańców nawet by tego nie zauważyło. Żory nie sa tak bardzo rozproszone i praktycznie z każdego osiedla, oprócz Gwarków do centrum mamy góra pól godziny spacerkiem. Nie musimy jeździc do centrum autobusem skoro możemy samochodem. W ścisłym centrum bez problemu zaparkujesz na darmowym parkingu, a nawet te płatne maja pierwsze pół godziny postoju gratis. Żory nie doją z każdego mieszkańca lub przyjezdnego za parking wprost przeciwnie do Rybnika gdzie nawet parkingi w galeriach są płatne. W Żorach nie ma i nie będzie poza wyjątkami tradycji jeżdżenia komunikacją miejską. Te linie które jeżdżą głownie dowożą młodzież do szkół i tak są dopasowane rozkłady jazdy. Po co więcej kursów skoro i tak autobusy będą wozić powietrze. Sprawdz sobie jakie jest wypełnienie autobusów poza godzinami szczytu.
ppp12345
 
Posty: 12
Dołączył(a): Pt, 18 sty 2013, 12:07

Re: Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Postprzez qwerty Pt, 12 kwi 2013, 12:21

Arteks napisał(a):Niedawno zakupiłem pewną naukową pozycję która całkowicie uzasadnia moje twierdzenie.

Naukowa, to znaczy ma recenzenta itd?
Znam takich, co maja naukowe pozycje potwierdzajace, ze w Smolenskuj byl zamach ;)

Odpisal Ci juz ppp12345. Zory widocznie nie potrzebuja komunikacji. Wszystkei dzialania samorzadu powinny byc rowniez analizowane pod katem czy sa one potrzebne danemu lokalnemu spoleczenstwu. Sa miasta, w ktorych rozwinieta komunikacja jest bardziej potrzebna, sa miasta w ktorych mniej.

Ocenianie stanu faktycznego tylko przez poziom rozwiniecia komunikacji jest uproszczeniem, zwykle stosowanym przez ludzi z ograniczonym polem widzenia. Wazne jest czy to, co istnieje w 100% spelania zapotrzebowanie.
W kazdym projekcie masz cos, co sie nazywa "customer requirements". I to wlasnie analiza stopnia wypelnienia wymagan klienta jest podstawa do oceny wynikow projektu.
q.
qwerty
 
Posty: 716
Dołączył(a): Cz, 5 kwi 2007, 21:31

Re: Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Postprzez Arteks Pt, 12 kwi 2013, 12:54

ppp12345 napisał(a):W Żorach nie ma i nie będzie poza wyjątkami tradycji jeżdżenia komunikacją miejską. Te linie które jeżdżą głownie dowożą młodzież do szkół i tak są dopasowane rozkłady jazdy. Po co więcej kursów skoro i tak autobusy będą wozić powietrze. Sprawdz sobie jakie jest wypełnienie autobusów poza godzinami szczytu.


A czy w Żorach są inne miejskie tradycje? Też nie. Po prostu Żory to nie jest normalne miasto i dlatego nie ma tam normalnych miejskich zachowań i przyzwyczajeń.

@qwerty - ale się czepiasz... Oczywiście że ma. Recenzentem jest Dr hab Franciszek Kłosowski. 60 tys. mieszkańców i brak potrzeby komunikacji??? No chyba sobie zażartowałeś i to zupełnie bezmyślnie. Znasz w Polsce i Europie inne miasta tej wielkości w których panowałoby takie przekonanie? Żory to mentalna wiocha i dlatego tak jak napisał ppp12345 zwykły żorzanin nawet by nie zauważył braku komunikacji. Ale ci żorzanie którzy jeżdżą chociażby po Rybniku, Śląsku, Polsce czy Europie - zauważyliby i oni powinni upomnąć się o tą sprawę zamiast cieszyć się że Socha chce zrobić komunikację bezpłatną, komunikację która urąga normalności. :)

A co do Rybnika to wcale nie uważam że komunikacja miejska w nim jest idealna ale biorąc pod uwagę nasz subregion to w zasadzie jakąś poprzeczkę normalności trzyma tylko Rybnik i tak jak już w wielu innych dyskusjach stwierdzałem Rybnik jest jedynym miastem który sukcesywnie od 1995 (wyjście z MZK) poprawia wszystkie aspekty komunikacji co widać w zestawieniu na dole. Np. w przypadku stopnia rozwoju komunikacji miejskiej w konurbacji rybnickiej autorzy stwierdzają:

Średnia wartość wskaźnika stopnia rozwoju komunikacji miejskiej dla obszaru konurbacji rybnickiej wynosi 3,00 przy teoretycznie możliwej wartości 9,00. Empiryczny rozkład wartości pozwolił, tak jak w badaniach cząstkowych na wyodrębnienie pięciu klas przestrzennych. Do pierwszej klasy czyli gmin z najlepiej rozwiniętą komunikacją miejską zaliczono pięć miast: Rybnik (6,66), Radlin (5,99), Rydułtowy (5,98), Wodzisław (5,63) oraz Jastrzębie (5,52). Do drugiej klasy przestrzennej zaliczono trzy miasta o niższych wartościach wskaźnika: Pszów (4,51), Żory (4,15) i Racibórz (4,03). Trzecią klasę tworzy siedem gmin miejsko-wiejskich lub wiejskich (...) źródło: w/w praca naukowa

Dla porównania tabela rozwoju ale już także z miastami GOP. Biorę pod uwagę tylko te które są powyżej średniej czyli powyżej 6:
Będzin 6,69
Rybnik 6,66
Katowice 6,52
Chorzów 6,41
Świętochłowice 6,18

Do opracowania zestawienia użyto mierników w tym przypadku: gęstość przestrzenną sieci autobusów, gęstość przystanków, średnią liczbę kursów z przystanków w godz. szczytu, średni wiek taboru, nakłady samorządów na komunikację w przeliczeniu na 1 mieszk., sumaryczną liczbę połączeń międzygminnych, odsetek powierzchni gminy w strefie izochrony dojścia do przystanku (maks. 10 min.). W książce są dokładne mapy które umożliwiają łatwe porównania. Polecam ją wszystkim samorządowcom, radnym oraz osobom które interesują się komunikacją. Wkrótce kolejne dane :)
Arteks
 
Posty: 1469
Dołączył(a): N, 18 wrz 2005, 22:06

Re: Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Postprzez meinland Pt, 12 kwi 2013, 13:22

Arteks napisał(a):A czy w Żorach są inne miejskie tradycje? Też nie. Po prostu Żory to nie jest normalne miasto i dlatego nie ma tam normalnych miejskich zachowań i przyzwyczajeń.

Komunikacja miejska nie jest normalnym miejskim zachowaniem. W normalnych miastach większość ludzi ma na tyle blisko do pracy/szkoły/sklepu/kościoła, że może tam iść pieszo albo jechać na rowerze. Komunikację miejską wymyślono dopiero kiedy okazało się, że ludzie mieszkający w centrum niekoniecznie w centrum pracują, a ludzie z dalszych dzielnic muszą się fatygować do centrum, by cokolwiek załatwić.

60 tys. mieszkańców i brak potrzeby komunikacji??? No chyba sobie zażartowałeś i to zupełnie bezmyślnie. Znasz w Polsce i Europie inne miasta tej wielkości w których panowałoby takie przekonanie? Żory to mentalna wiocha i dlatego tak jak napisał ppp12345 zwykły żorzanin nawet by nie zauważył braku komunikacji. Ale ci żorzanie którzy jeżdżą chociażby po Rybniku, Śląsku, Polsce czy Europie - zauważyliby i oni powinni upomnąć się o tą sprawę zamiast cieszyć się że Socha chce zrobić komunikację bezpłatną, komunikację która urąga normalności. :)

A byłeś kiedyś we włoskich czy francuskich starych miastach, Arteks? Tam też komunikacja miejska nie jest zbyt rozwinięta z prostego powodu, tego samego, co w Żorach - miasto jest zbite, więc nie ma sensu tworzyć linii autobusowych po to tylko, by mieszkańcy mogli przejechać kilometr do pracy autobusem, a nie pieszo czy na rowerze. Nawet jak spojrzysz na taki Amsterdam, to linii autobusowych i tramwajowych w centrum nie ma tam zbyt dużo, a to miasto przecież dobija do 800 tys. mieszkańców.

Takie miasto jak Rybnik desperacko potrzebuje komunikacji miejskiej, bo jest strasznie rozlazłe i niemiejskie (spójrzmy prawdzie w oczy - większość Rybnika to różne wiochy włączone w granice administracyjne). Żory może metropolią nie są, ale poza Rowniem, Rojem i Osinami wszyscy mieszkańcy żyją całkiem blisko centrum. Jak sobie spojrzysz na zdjęcia satelitarne, to te centralne Żory są mniej więcej tej samej wielkości, co centralny Rybnik. A nie powiesz mi, że ludzie z Karolinki, Północy czy starszych części Nowin jeżdżą do centrum autobusami (ci z nowszych części Nowin też by nie jeździli, gdyby mieli możliwość przejścia do centrum spokojnymi uliczkami osiedlowymi, a nie zapchanymi drogami głównymi i zatarasowanymi samochodami trawnikami). O popatrz: Rybnik (samo miasto) vs. Żory (prawie całe).
meinland
 
Posty: 690
Dołączył(a): So, 11 paź 2008, 17:16

Re: Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Postprzez MqG Pt, 12 kwi 2013, 13:46

Arteks propozycja fair owszem ale już nie widzę powodu, żeby Ci udowadniać, że mieszkam w Rybniku. Nie będę robił tego na siłę. Jeśli lepiej Ci z tym, że jestem mieszkańcem Żor to niech tak pozostanie. W dinolandzie przecież mogę wynająć lokum u znajomych, musiałbym Ci pokazać KW. Daj spokój wierz w co chcesz.
MqG
 
Posty: 111
Dołączył(a): Wt, 18 gru 2012, 08:00

Re: Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Postprzez MqG Pt, 12 kwi 2013, 13:51

http://www.telewizjatvt.pl/raport/2013-04-11/8671 inni też myślą o darmowej komunikacji, kurcze same dziury w tej Polsce.
MqG
 
Posty: 111
Dołączył(a): Wt, 18 gru 2012, 08:00

Re: Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Postprzez qwerty Pt, 12 kwi 2013, 15:34

Arteks napisał(a):60 tys. mieszkańców i brak potrzeby komunikacji??? No chyba sobie zażartowałeś i to zupełnie bezmyślnie.

NAprawde jestes jakis tepy. Kto napisale, ze Zory maja kompletny brak potrzeby komunikacji? Smiem twierdzic, ze maja o wiele mniejsze potrzeby w przeliczeniu na jednego mieszkanca niz inne miasta. Ale nie, ze maja kompletny brak.

Czlowieku naprawde pozbadz sie tych urojen. Co chwile probujesz wmowic ludziom, ze napisali cos, czego nei napisali. Moze zglos sie do lekarza?
q.
qwerty
 
Posty: 716
Dołączył(a): Cz, 5 kwi 2007, 21:31

Re: Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Postprzez Arteks N, 14 kwi 2013, 19:49

MqG napisał(a):http://www.telewizjatvt.pl/raport/2013-04-11/8671 inni też myślą o darmowej komunikacji, kurcze same dziury w tej Polsce.


Tenb materiał nie jest o komunikacji ale wypadku na kopalni. Ale ty nie przeżywaj tego czy inne miasta też rozważają miejską komunikację czy nie - bo to jest sprawa samorządu. Ważniejsze od tego jest to jak komunikacja działa, a w Żorach została doprowadzona przez władze miasta na skraj upadku...
Arteks
 
Posty: 1469
Dołączył(a): N, 18 wrz 2005, 22:06

Re: Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Postprzez Arteks N, 14 kwi 2013, 19:52

qwerty napisał(a):

NAprawde jestes jakis tepy. Kto napisale, ze Zory maja kompletny brak potrzeby komunikacji? Smiem twierdzic, ze maja o wiele mniejsze potrzeby w przeliczeniu na jednego mieszkanca niz inne miasta.


Napisałeś powyżej coś co ci zarzuciłem (wpis z 12.21). Ale nieważne, wiem że ty masz czasami sklerozę. A co ciekawe w jakichś mało-ważnych sprawach masz całkiem dobrą pamięć. ;)
Arteks
 
Posty: 1469
Dołączył(a): N, 18 wrz 2005, 22:06

Re: Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Postprzez Arteks N, 14 kwi 2013, 20:12

@meinland - twoje teorie przeważnie nie trzymają się kupy. To czy jakieś miasto jest rozlazłe czy nie - nie ma znaczenia. Zarówno w miastach sypialnianych (Tychy, Jastrzębie) parametry są lepsze od Żor, jak i w niektórych małych miasteczkach które można przejść z buta np. w Radlinie czy nawet w miejscowościach wiejskich takich jak Pawłowice. O komunikację można dbać w każdej miejscowości bez względu na jej charakter. Natomiast na pewno w Rybniku komunikacja jest droższa - o czym już kiedyś rozmawialiśmy. Poza tym np. pobliska Karvina która jest trochę podobna do Żor (małe ale dużo ładniejsze centrum miasta, całkowite podporządkowanie wobec okolicznych ośrodków, duże blokowiska rozpoczynające się kawałek od rynku), spokojnie możesz z buta dotrzeć w najważniejsze punkty miasta a mimo to - komunikację miejską ma wspaniałą! Możesz zerknąć na stronę ich Dopravneho Podnika. Dziwię się, że nie szkoda ci czasu na pisanie tego rodzaju głupot w sytuacji kiedy Żory poszły zupełnie wspak wobec prawie wszystkich innych miejscowości naszego województwa. Bo przecież jestem prawie pewny że w czasach WPK Żory musiały mieć "normalną" komunikację. Jako osoba mająca związek z Katowicami gdzie komunikacja funkcjonuje najlepiej w województwie mimo betonowego KZK GOP - mógłbyś raczej zwrócić uwagę MqG który pracuje w UM Żory i być może mógłby mieć wpływ aby tę sytuację zmienić. A ty "jedziesz" ze swoją zdartą płytą na Rybnik i to w sytuacji kiedy Rybnik jako jedno z nielicznych miasta w ROW cały czas poprawia coś w swojej komunikacji. Za darmo nie dostał noty 6,66 (a jestem przekonany, że gdyby takie badania odbyły się 10 lat temu to pewnie dostałby nie więcej niż 5,00). Sam pamiętam jak wtedy wyglądał rozkład linii do Boguszowic i jakie taborowe dziadostwo wtedy było. Ale jednak ZTZ ma motywację od władz miasta aby iść do przodu.

Zaraz przedstawię ci dane rozmieszczenia przystanków na 1/km kw. Okazuje się, że mimo iż w Rybniku 1/3 miasta to lasy, mamy zalew, są pokopalniane hałdy, a niektóre dzielnice są rzadko zaludnione parametry rozmieszczenia przystanków w Rybniku są nawet trochę lepsze od Żor. Czyli nawet sypialniany charakter Żor i wyższa gęstość zaludnienia zupełnie nie wpływa na to aby lepiej dostosować układ przystanków przez władze miejskie... A układ przystanków to ważna sprawa. Jeśli jest ich dużo - więcej osób korzysta z komunikacji. Oto dane z wspomnianego już opracowania pracowników Uniwersytetu Śląskiego:

Ilość przystanków:
Rybnik - 170
Żory - 68
Jastrzębie - 98

Gęstość przystanków / km kw.:
Rybnik - 1,15
Żory - 1,05
dla porównania:
Jastrzębie - 1,15
Gliwice - 1,33
Jaworzno - 1,05
Katowice - 1,69

najwyższe na Śląsku mają: Będzin 2,60 i Chorzów 2,35.

A jeszcze co do rozlazłości. Bardzo dobrze świadczy to o Rybniku że nawet takie miniaturowe dzielnice jak Stodoły czy Grabownia mają autobus do centrum w dni robocze co godzinę. W Żorach nawet os. Gwarków nie ma takiego luksusu...
Arteks
 
Posty: 1469
Dołączył(a): N, 18 wrz 2005, 22:06

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Z powiatu rybnickiego i regionu

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość