Rewitalizacja Powstańców/Sobieskiego

Czekamy na wasze informacje o inwestycjach w mieście. Jakie firmy są wizytówką Rybnika?

Moderator: Moderator

Re: Rewitalizacja Powstańców/Sobieskiego

Postprzez tropiciel_debili Wt, 13 lis 2012, 19:19

Jest kryzys w calej Polsce i Europie. W sasiednich miastach tez jest duzo wolnych lokali, a zadnych galerii tam nie. Pojedzcie do miast typu Krakow czy Wroclaw. Tam pustych lokali tez jest od groma i to nie tylko w historycznych centrach miast, ale tez w nowoczesnych centrach handlowych wybudowanych kilka/kilkanascie lat temu. Zeby te lokale zapelnic to potrzebna jest przynajmniej jedna rzecz z dwoch. Albo kryzys musi minac i ludzie zaczna miec wiecej pieniedzy albo koszty wynajmu lokali musza sie zmniejszyc. W Rybniku wlasciciele kamienic na Powstancow/Sobieskiego byli przyzwyczajeni, ze chetnych do wynajmu zawsze jest duzo, bo jak ktos chcial zrobic zakupy to musial tymi ulicami sie przejsc. Gdzie indziej nic nie bylo. Teraz jest duzo wiekszy wybor i ludzie wola pojsc gdzie indziej, ale kamienicznicy nadal zadaja kosmicznych cen za wynajem byle klitki. Albo sa samobojcami albo debilami, ewentualnie czekaja na zamkniecie centrow handlowych. Watpie zeby sie doczekali. Przede wszystkim nastawienie wlascicieli lokali musi sie zmienic, bez tego zadne programy rewitalizacji nie maja najmniejszsego sensu. Konkurencja wymusza obnizanie cen, ale niektorym sie wydaje, ze ciagle sa jedyni na swiecie i czekaja na zlapanie jelenia np. na 9000 zl za 47 m2. To jest nazywa pazernosc i zwykla glupota.
tropiciel_debili

Postprzez Arteks Wt, 13 lis 2012, 20:07

superelektro napisał(a):Arteks, czy my piszemy o tej samej ulicy ? Po przeczytaniu tego co napisałeś wyszedłem ze sklepu i przemierzyłem ją od skrzyżowania z Łony do bazyliki. Po prawej stronie są 4 lokale puste z tego 2 faktycznie w tej rozlatujacej się ruderze na samym początku ulicy, a po lewej ( idąc do góry )

No to nasze wyniki są skrajnie różne. Przejdę się tam jeszcze raz któregoś dnia od samego skrzyżowania do samej bazyliki. Najwięcej wolnych lokali widziałem tam jakieś 1,5 roku temu ale od tego czasu wyniósł sie tylko Schlecker za to przybyły: Zaczarowana Walizka, Pizzeria Biesiadowo i conajmniej 3 sklepy których nazw nie kojarzę. Twój sklep też chyba jest nowy ale szczerze mówiąc chyba masz słabą reklamę na budynku bo jakoś też go nie kojarzę. Następnym razem podam konkretne numery budynków. Być może ty liczysz niektóre podwójnie ;)
Ostatnio edytowano Wt, 13 lis 2012, 20:17 przez Arteks, łącznie edytowano 1 raz
Arteks

Postprzez Arteks Wt, 13 lis 2012, 20:16

tropiciel_debili napisał(a):Tam pustych lokali tez jest od groma i to nie tylko w historycznych centrach miast, ale tez w nowoczesnych centrach handlowych wybudowanych kilka/kilkanascie lat temu. Zeby te lokale zapelnic to potrzebna jest przynajmniej jedna rzecz z dwoch. Albo kryzys musi minac i ludzie zaczna miec wiecej pieniedzy albo koszty wynajmu lokali musza sie zmniejszyc.

Albo muszą myśleć o innych branżach. Nie wiem jak to jest że w Wiedniu opłaca się niektórym prowadzić sklepy specjalistyczne które nierzadko są czynne np. 2 razy w tygodniu... Albo płacą jakiś symboliczny czynsz albo są prowadzone przez właścicieli kamienic bo innego wyjaśnienia nie ma. Nie chcą tego robić codziennie po pewnie klienci sami się dopasowują jeśli branża jest specyficzna. Druga sprawa to mamy już w Rybniku kilka sklepów które poza tym że bazują na klientach pieszych to mają swoje strony internetowe i sprzedają towar także przez internet. Np. taki sklepik na pl. Wolności ŚWIAT MODELI - bardzo specjalistyczny - utrzymuje się od wielu lat ale poza sprzedażą "ladową" sprzedają przez internet. Nie raz widziałem obładowanego właściciela z paczkami zmierzającego na pocztę... Swoją drogą superelektro który się tu udziela na forum i ma sklep na Powstańców ma też witrynę internetową - czyli właśnie to co sugeruje innym :) Świetne połączenie.

W ogóle każdy kto chciałby handlować a nie ma pomysłu czym - powinien wybrać się do Wiednia. Oczywiście nie ta liga i nie ta skala. Nie da się każdej branży przenieść do Rybnika ale niektóre możnaby. Tam są np. bardzo popularne sklepy "z drugiej ręki". Nie są to ciucholandy i nie są to typowe antykwariaty. Można w nich kupić przedmioty np. z lat 50. czy 60. a nawet współcześniejsze, stare płyty winylowe, kryształy, jakieś stare zabawki, odznaki i innego rodzaju "misz-masz". Tego rodzaju sklepy są tam naprawdę bardzo rozpowszechnione.

Natomiast obskurność ul. Powstańców może mieć też jakiś wpływ na to że nie chcą się tam zainstalować sklepy sieciowe które wolą centra handlowe lub okolice rynku.

Chciałbym również zwrócić uwagę że nie ma w ogóle wolnych lokali na Rynkowej, Zamkowej, Rynku, Korfantego, Raciborskiej, Kościelnej - czyli nie można aż tak mocno tłumaczyć sytuację kryzysem ekonomicznym. Ludzie zawsze będą kupować tak jak kupowali w okresie ogromnej recesji lat 1999-2002 kiedy społeczeństwu pod kątem finansowym było dużo gorzej niż teraz.
Arteks

Postprzez superelektro Wt, 13 lis 2012, 21:20

Obok pustego już Schleckera jest ogromny pusty lokal po banku. Stoi pusty już ponad rok. Potem jest biuro podrózy i nastepny pusty po ciuchach z Paryża. Następny pusty po Fatimie która przeniosła się na drugą stronę. Następny po dawnym barze Stokrotka, stoi pusty od 2 lat. Wyżej pusty po komisie z ciuchami, a na końcu ulicy naprzeciw Getfinanse pusty również od co najmniej 2 lat. Po drugiej stronie jest wspomniana rudera z 2 lokalami a potem 2 puste obok Pako. Jak by nie liczyć jest ich jedenaście a będzie 12 w krótkim czasie.

Lokale przy ulicach o których piszesz zostały wynajęte tylko dlatego że właściciele poszli po rozum do głowy i wolą mieć stałych najemców i co miesiąc np 1500 zł pewne, niż rotację co kilka miesięcy ktoś inny i niepewne 3 tysiace.

Mojego możesz nie kojarzyć gdyż to nie jest sklep a sklepik. Na taki tylko lokal mnie stać, poza tym jesteśmy tu dopiero od września 2011, no i branża dość specyficzna więc przypadkowy przechodzień wejdzie np. po baterię czy żarówkę. Te które stoją puste mam obcykane i wiem ile kto sobie woła. Najtańszy jest za 30 zł / m ale trzeba wpakować kilkadziesiat kPLN w remont a za najładniejszy wołają 140 zł / m. Czym trzeba by handlować aby zarobić na czynsz ? Sieciówka Schlecker wyprowadziła się bo było za drogo więc takie fituliten geschefty przy takich czynszach tym bardziej nie mają prawa się utrzymać.

" człowiek bez religii jest jak ryba bez roweru "

podzespoły elektroniczne : http://www.battery-shop.com.pl
superelektro

Postprzez meinland Wt, 13 lis 2012, 22:28

Schlecker to zdaje się upadł jako cała firma (łącznie z niemieckimi oddziałami), a nie, że się wyprowadził.

Niemniej jednak, trudno mi sobie wyobrazić, jak w Powstańców miałoby wrócić życie. Ta ulica po prostu jest już na peryferiach centrum, w zasadzie jedyny ruch pieszy, jaki tam występuje to uczniowie Hany idący do Focusa (choć i oni coraz częściej wybierają drogę koło Teatru) i mieszkańcy domów przy bazylice spieszący rano w sobotę po mięso do Woźniczki. Osobiście myślałem, że ten nowy parking przy bazylice wzmocni ruch (ludzie będą zostawiać samochody tam i szli pieszo do centrum), ale zapomniałem, że przecież Rybnik to miasto, w którym w samym centrum są parkingi, więc nie ma sensu parkować tak daleko.

Mówicie, że na innych ulicach lokale nie są puste. Ależ na innych ulicach tych lokali aż tak dużo nie ma! Na Korfantego kamienic z witrynami jest może z trzy, na Szkolnej nieco więcej, ale tamtędy ludzie idą na parking, na uczelnię i do kościoła. Na Rynkowej też są same jakieś punkty usługowe, a nie sklepy. Za to na Złotym Szlaku między Plazą a Focusem nie ma za bardzo kamienic, a wszyscy by chcieli tam handlować.
meinland

Postprzez adamb Wt, 13 lis 2012, 22:31

Arteks napisał(a):Chciałbym również zwrócić uwagę że nie ma w ogóle wolnych lokali na Rynkowej, Zamkowej, Rynku, Korfantego, Raciborskiej, Kościelnej - czyli nie można aż tak mocno tłumaczyć sytuację kryzysem ekonomicznym. Ludzie zawsze będą kupować tak jak kupowali w okresie ogromnej recesji lat 1999-2002 kiedy społeczeństwu pod kątem finansowym było dużo gorzej niż teraz.

Powiedz mi tylko co chcesz kupić na rynku ? możesz wziąść kredyt w jednej z 16 placówek i wydać go na "żarcie dla psa" w jednej z 5 takich placówek :mrgreen:
W jakim innym celu miałbym iść na rynek ? posiedzieć na obskurnej ławeczce wsród małolatów i gołębi ? zresztą wrażenia estetyczne z "bywania" na rynku mam nie najlepsze...

Na Sobieskiego chyba 3 lokale są wolne czyt. do wynajęcia.
adamb

Postprzez stfu1 Wt, 13 lis 2012, 23:09

Schlecker bez problemu trzyma sie np. w rydultowach, tak tak srarteks rydultowach,
stfu1

Postprzez Arteks Wt, 13 lis 2012, 23:37

meinland napisał(a):Schlecker to zdaje się upadł jako cała firma (łącznie z niemieckimi oddziałami), a nie, że się wyprowadził.

Niemniej jednak, trudno mi sobie wyobrazić, jak w Powstańców miałoby wrócić życie.

Piszesz tak jakby tam spadła bomba i nie ma tam życia. :P A nie jest znowu tak tragicznie. To jest ulica którą się chodzi chociażby z przystanku przy bazylice, największej przychodni w Rybniku z bazyliki, Frycza i tygla. Jeśli sklepy i lokale będą się tam odradzać - będzie kolejny powód chodzenia nią :)

Gdyby w Rybniku władze miasta bardziej poważnie traktowały komunikację miejską to mogłyby tak jak w Katowicach zrobić kilka węzłów komunikacyjnych i ludzie poruszaliby się automatycznie między nimi. Jak sądzisz Meinland dlaczego na Stawowej w Katowicach gdzie sklepów jest tyle co u nas na Korfantego lub mniej są takie tłumy ludzi? Bo one idą z dworca PKP na dworzec PKS oraz autobusy koło Supersamu i Mickiewicza :) To jest gigantyczny ciąg generowany głównie przez usytuowanie transportu publicznego. Gdyby w Rybniku dworzec kolejowy był w innym miejscu to Kościuszki byłaby zupełnie martwa a jednak w godzinach szczytu maszeruje nią sporo osób w kierunku dworca czy przystanków.

Tu nie chodzi w tym projekcie o powrót życia ale o pewne ożywienie, o nadanie tym ulicom funkcji jakich wcześniej nie miały np. eventowych, imprezowych, wypoczynkowych. Miasto nie chce zrobić tylko bruku i oświetlenia tak jak obecnie robią Gliwice z niektórymi uliczkami odchodzącymi od rynku. Te uliczki mimo wykonania brukowanej nawierzchni są nadal martwe. Tu o to nie chodzi. Myślę Meinland, że dyskusję o deptaku rybnickim powinieneś pochwalić jako pewnego rodzaju pozytywne zjawisko. Zjechałeś mnie niedawno za dygresje o stacji benzynowej w Czerwionce na rynku, a nie wiem czy władze Czerwionki przeprowadziły podobną dyskusję z mieszkańcami jak u nas o deptaku. Niewiadomo czy mieszkańcy twojego miasta widzą w ogóle sens w rewitalizacji "rynku" którego nigdy przecież nie było, a u nas na Powstańców były kiedyś dwa Pewexy podobno :).

Na Korfantego jest na oko ok. 12 lokali (bez oficyn). Wszystkie zajęte. Znów przesadziłeś w dół.
Ostatnio edytowano Wt, 13 lis 2012, 23:52 przez Arteks, łącznie edytowano 2 razy
Arteks

Postprzez Arteks Wt, 13 lis 2012, 23:43

@adamb - Rynek to miejsce na które ludzie chętnie przychodzą, spotykają się tam z innymi. Jest tam zawsze gwarno i raczej pozytywnie. Oczywiście że można usiąść na ławce czy przy fontannie. Ty możesz iść po kredyt, ja wolę iść po dobrą książkę, do jubilera albo kupić materiały do malowania obrazów, zjeść obiad albo wpaść do pubu :) W okolicy to jedyny rynek który po godz. 17 nie zamiera :) I chociaż dzisiaj również wymagałby naprawy nawierzchni (po 20 latach) to trzeba przyznać że rewitalizacja rynku w Rybniku bardzo się udała. Podobno 22 lata temu tam był wielki plac handlowy gdzie handlowano mydłem i powidłem :) Dzisiaj w kontekście takiej właśnie udanej rewitalizacji należy myśleć o konkretnych ulicach.
Arteks

Postprzez starrr Śr, 14 lis 2012, 10:42

Te uliczki mimo wykonania brukowanej nawierzchni są nadal martwe.

Są co najwyżej zaniedbane , ale na pewno nie są martwe bo akurat okolice gliwickiego rynku i wszystkie te brudne uliczki to największe zagęszczenie knajp i pubów w tym województwie .
starrr

Postprzez Arteks Śr, 14 lis 2012, 11:19

starrr napisał(a):
Te uliczki mimo wykonania brukowanej nawierzchni są nadal martwe.

Są co najwyżej zaniedbane , ale na pewno nie są martwe bo akurat okolice gliwickiego rynku i wszystkie te brudne uliczki to największe zagęszczenie knajp i pubów w tym województwie .

Puby i knajpy żyją przeważnie w godzinach wieczornych a w dzień są pustki... Tam jest sporo uliczek na których nie ma za bardzo ani knajp ani sklepów. Z pamięci np. ul. Grodowa koło rynku, nie pamiętam wszystkich nazw ale jeszcze kilka by się znalazło. Przy czym to nie jest jakiś zarzut z mojej strony. Wręcz przeciwnie nareszcie śląskie miasta zaczynają coś robić z ulicami - niestety ale dość późno w stosunku do innych polskich miast które obudziły się szybciej. Gliwice mają o tyle trudniej że zaniedbanych ulic mają więcej niż Rybnik bo i śródmieście mają większe. Tylko że warto w przypadku niektórych wytyczyć jakiś kierunek i stymulować coś z czego będzie znana jakaś ulica. Należę pewnie do nielicznych osób które pamiętają w Ostrawie ul. Stodulni z dawnych czasów bo tam bywałem w pewnym antykwariacie który istniał zanim ulica nabrała rozrywkowego charakteru. Była to zwyczajna, szara, zaniedbana boczna ulica. Teraz stała się sławna na całe Czechy czy Śląsk ale ktoś musiał zaproponować jej nowe przeznaczenie.
Arteks

Postprzez superelektro Śr, 14 lis 2012, 18:46

Schlecker wyprowadził się z Rybnika do Radlina i ma się dobrze, podobnie w Rydułtowach. Swego czasu była o tym informacja na szybie że przenoszą się do Radlina więc coś musiało w tym być że Rybnik pomimo tego że wieksze miasto im nie odpowiadał. Na 99% to był czynsz, bo stawki są naprawdę zabójcze.
superelektro

Postprzez Arteks Śr, 14 lis 2012, 19:04

superelektro napisał(a):Schlecker wyprowadził się z Rybnika do Radlina i ma się dobrze, podobnie w Rydułtowach. Swego czasu była o tym informacja na szybie że przenoszą się do Radlina więc coś musiało w tym być że Rybnik pomimo tego że wieksze miasto im nie odpowiadał. Na 99% to był czynsz, bo stawki są naprawdę zabójcze.

No i konkurencja. W Rybniku sklepów oferujących to samo co Schlecker jest sporo. Nie tylko Rossmann ale w zasadzie każdy market ma te same produkty bo tam jakichś wykwintnych perfumów jak w Sephorze to nie było. Za to ten lokal który zajmował Schlecker z wyjściami na dwie różne ulice był dość fajnie pomyślany i trochę się marnuje :/
Arteks

Postprzez adamb Śr, 14 lis 2012, 22:54

Zazdoszczę ci Arteks tego daru wybiórczego czytania treści :wink:
Arteks napisał(a):Oczywiście że można usiąść na ławce czy przy fontannie.

Napisałem o obskurnych ławkach...
Arteks napisał(a):Ty możesz iść po kredyt, ja wolę iść po dobrą książkę, do jubilera albo kupić materiały do malowania obrazów, zjeść obiad albo wpaść do pubu :)

Nigdzie napisałem, że jestem zainteresowany ofertą kredytową, a to w 3/4 oferta rybnickiego rynku... tak możesz iść do tej części księgarni, której jeszcze nie zajął punkt finansowy :lol: hmm ciekawe ile razy w tygodniu robisz zakupy u jubilera lub ile farb i pędzli potrzebujesz do tworzenia swoich dzieł ?
Puby ok... a gastronomia ? no cóż jeśli na obiad jadasz kebaby, hamburgery lub pizze to... Twoja sprawa.
Arteks napisał(a):W okolicy to jedyny rynek który po godz. 17 nie zamiera :)

...to prawda - zawsze możesz możesz spotkać kogoś kto bezinteresownie z dobroci serca obije ci twarz.
Arteks napisał(a):I chociaż dzisiaj również wymagałby naprawy nawierzchni (po 20 latach) to trzeba przyznać że rewitalizacja rynku w Rybniku bardzo się udała. Podobno 22 lata temu tam był wielki plac handlowy gdzie handlowano mydłem i powidłem :) Dzisiaj w kontekście takiej właśnie udanej rewitalizacji należy myśleć o konkretnych ulicach.

Także prawda po transformacji 89r na rynku był bazar... ale ja pamiętam czasy gdy były tam normalne sklepy Konsek, Smakosz, Piekarnia (później Dom Chleba), Jacek i Agatka, Raj Dziecka itd. i ludzi nie brakowało.
adamb

Postprzez Arteks Cz, 15 lis 2012, 22:31

adamb napisał(a):Zazdoszczę ci Arteks tego daru wybiórczego czytania treści :wink:
Także prawda po transformacji 89r na rynku był bazar... ale ja pamiętam czasy gdy były tam normalne sklepy Konsek, Smakosz, Piekarnia (później Dom Chleba), Jacek i Agatka, Raj Dziecka itd. i ludzi nie brakowało.

To były według ciebie normalne sklepy? Przecież to była jakaś pozostałość po komunie. Nie twierdzę że w czasach komuny nie było dobrych pomysłów ale spożywczaki z tamtych czasów nie mogły przetrwać bo nikt tam nie chciał kupować... A czy według ciebie Orbita, Artis, Damiani czy Villeroy są nienormalne? Przecież to sklepy do których jeżdżą ludzie z całego regionu. Dzisiaj nie ma już WPHW i handel rządzi się zasadami wolnorynkowymi. Czasem się dziwię, że sporo młodych ludzi niewychowanych w PRL ma ciągle jakieś roszczeniowe pretensje czy chciałoby jakieś sterowalności a niestety rynkiem lokali rządzi kasa. Ja po cichu liczę że po aferze z Amber-Gold w niedalekiej przyszłości zacznie ubywać różnych parabanków i przynajmniej te znikną z naszego centrum.

Nie ma możliwości zjedzenia obiadu nie "fastfudowego" na rynku? I w tym się także mylisz bo jest Sphinx. Poza tym na rynku są też biura, redakcje a nawet jeden urząd - USC. Akurat rybnicki rynek jest nieźle zapełniony. Telewizja TVT i rybnik.com.pl ma tam swoje biura.
Arteks

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Gospodarka, inwestycje i biznes