Gra na instrumencie w bloku

Ciekawostki i plotki o mieście. Tutaj możesz poszukać pomocy w najdziwniejszych sprawach :)

Moderator: Moderator

Gra na instrumencie w bloku

Postprzez anina2 Cz, 6 lip 2017, 08:33

Czy orientuje się ktoś czy w RSM jest jakiś specjalny punkt w regulaminie odnośnie gry na instrumencie? Zakupiłam sobie ukulele i zastanawiam się czy mogę spokojnie sobie grać pomiędzy 9 rano a 21 (oczywiście nie bite 12 godzin:D ) Jak rozwiązać sprawę, mam biegać po sąsiadach i pytać, czy zatelefonować do spółdzielni z zapytaniem? Nie chcę uprzykrzać życia, ale również chcę się rozwijać i uczyć...
anina2

Re: Gra na instrumencie w bloku

Postprzez JA_2 Cz, 6 lip 2017, 08:55

Witam, muzykujemy rodzinnie i to na "poważniejszych" instrumentach :)
Wiadomo, że dużo zależy od relacji sąsiedzkich, jednak co do zasady to spokojnie tak myślę.
Czym bowiem będzie różniła się gra na instrumencie od słuchania trochę głośniejszej muzyki, radia, telewizora etc. etc.
Poza tym nie obowiązuje cisza nocna.
Jednak jako istotny element zachowałbym umiar od godziny 20.00 z uwagi na sąsiedzki upodobania do oglądania telewizji oraz tzw. prawo sąsiedzkie.

Pzdr Egon z Rybnika
JA_2

Postprzez anina2 Cz, 6 lip 2017, 08:59

Dzięki za konkretną odpowiedź, przejrzałam też regulamin o porządku domowym, nic o instrumentach wyszczególnionego niestety nie ma. Jedynie o remontach i ciszy nocnej.
anina2

Postprzez Mariano_Italiano Cz, 6 lip 2017, 09:20

Art. 51. § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
I to dotyczy Ciebie.
Mariano_Italiano

Postprzez anina2 Cz, 6 lip 2017, 09:24

tylko czy gra na instrumencie jest już hałasem albo wybrykiem. Wydaje mi się, że to zbyt duże słowo. Nie uderzam w struny jak opętana.
anina2

Postprzez JA_2 Pt, 7 lip 2017, 07:41

Witam ponownie. Włosi :) jak wiadomo naród bardzo głośny i stąd zapewne określenie "włoska rodzinka". Tak więc w ramach tzw. "normy" mają trochę zawyżone parametry i dziwię się naszemu "włoskiemu koledze", że tak mocno nadinterpretowuje przepisy kodeksowe w drugą stronę :) Gdybyśmy tak bardzo chcieli zawyżać normy to tak sobie myślę, że ten wpis można by potraktować jak wybryk podpadający pod paragraf a o zgorszeniu w miejscu publicznym już nie wspomnę ! Poza tym nasz włoski przyjaciel nie podaje co wydaje się ważne z jakiego kodeksu tak cenne myśli zaczerpnął :) Także nieuprawnione przypisywanie - "I to dotyczy Ciebie" sytuacji do paragrafu jest mało sympatyczne.
Życzę Ci kolego więcej przemyśleń na dalszą drogę życia a koleżance aninie bezstresowego grania i dobrych efektów nauki.

Egon z Rybnika
JA_2

Postprzez marys76 Pt, 7 lip 2017, 11:57

Moja sąsiadka regularnie gra na flecie, odgłosy dochodzące od nich są stanowczo gorszące małoletnich. Jedyny plus to taki, że sąsiad szybko dochodzi :D
marys76

Postprzez Mariano_Italiano Pt, 7 lip 2017, 19:34

Jesteśmy w Polsce, a jak wiemy (albo i nie), w Polsce obowiązuje Polski Kodeks.
Jeżeli któremuś z sąsiadów będzie przeszkadzało głośne granie, zawezwie odpowiednią służbę, w czasie interwencji powoła się na Art. 51. § 1, ów blokowy muzyk może otrzymać kwita...i basta.
Mariano_Italiano

Postprzez pääkäyttäjä Pt, 7 lip 2017, 21:32

anima2 napisał(a):Jedynie o remontach i ciszy nocnej.

Nie ma czegoś takiego, jak cisza nocna. Jak sąsiad się uprze, to ma pełne prawo całą dobę zgłaszać zakłócanie spokoju przez całą dobę.
Hyvä sopu sijaa tekee.
pääkäyttäjä

Postprzez Mariano_Italiano So, 8 lip 2017, 12:14

Poprzedniku, masz oczywiście racje.
Mariano_Italiano

Postprzez anina2 So, 8 lip 2017, 14:47

Owszem, ale ja nie mówię o kodeksie, a o tym co znalazłam w regulaminie spółdzielni.
anina2

Postprzez Mariano_Italiano So, 8 lip 2017, 16:19

Z ludzkiego punktu widzenia - wyobraź sobie, sąsiad ma małe dziecko, osoba która po ciężkiej pracy chciałaby odpocząć, zdrzemnąć się, Twoim sąsiadem jest starsza Pani ciężko chora, osoba która chciałaby się skupić aby przygotować się do pracy, szkoły, egzaminu etc. a Ty naparzasz w struny. Zastanów się po 100-kroć. Są wyznaczone miejsca przeznaczone do prób, ćwiczeń.
Zrobisz jak uważasz, lecz ja nie chciałbym mieć Ciebie za sąsiada, ot mój skromny pkt. widzenia na w/w temat.
Na marginesie - lubię sztukę, trochę udzielam się na różnych imprezach, głównie dla osób niepełnosprawnych, jestem osobą empatyczną dlatego życzę Ci wiele sukcesów w Twojej pasji. Weź rozważ argumenty "ZA I RZECIW", popytaj sąsiadów, ustal ewentualnie godziny prób. A zrobisz tak i tak jak podpowie Ci Twój rozum, sumienie, serce.
Pamiętaj, w regulaminie SM nie ma nic o rozumie, sumieniu, sercu, to co jest najważniejsze w Tobie - są gołe zwroty przygotowane przez prawników.
Mariano_Italiano

Postprzez anina2 So, 8 lip 2017, 17:24

jak na razie nikt z sąsiadów mi nie zapukał, podejrzewam, że nic nie słychać, pytałam chłopaka, jak bardzo słychać moje granie, stwierdził, że jakby był odrobinę głośniej włączony telewizor. Jestem bardzo ugodowa, dlatego, jeśli jakiś sąsiad przyszedłby do mnie i powiedział, że gram za głośno to chętnie pójdę na kompromis, wybierzemy jakąś porę itd. W relacjach sąsiedzkich moim zdaniem trzeba być wyrozumiałym i pamiętać, że każdy kij ma dwa końce, raz ja przymknę oko na czyjąś imprezę, a drugim razem ktoś na jakiś mój "wybryk, hałas i zgorszenie" :D (genialne słowa)
anina2

Postprzez walek N, 9 lip 2017, 04:47

Załóż tłumik i dmuchaj w piszczel do oporu. :D
Ostatnio edytowano Pn, 10 lip 2017, 08:05 przez walek, łącznie edytowano 1 raz
walek

Postprzez stefek_burczymuchaa N, 9 lip 2017, 17:16

Granie na instrumencie to jeszcze nic. Największe przekleństwo to mieć za sąsiada kościół. Dziecko? Osoba zmęczona po pracy? A co ich to obchodzi?
stefek_burczymuchaa

Powrót do Ciekawostki i prośby o pomoc