dofinansowanie do pieca c.o

Ciekawostki i plotki o mieście. Tutaj możesz poszukać pomocy w najdziwniejszych sprawach :)

Moderator: Moderator

dofinansowanie do pieca c.o

Postprzez MIKI12131 Cz, 12 sty 2017, 16:29

Witam mam pytanie chciałam wymienić piec c.o w domu jednorodzinnym na Nowinach niestety oprócz wniosku muszę mieć jakieś zaświadczenia z ciepłociągu czy ktoś wie na jakiej ulicy jest ta firma
MIKI12131

Re: dofinansowanie do pieca c.o

Postprzez elmo Cz, 12 sty 2017, 19:36

Winklera, przy SP 11, a co ma być w treści tego zaświadczenia jeśli można wiedzieć...
elmo

Postprzez MIKI12131 Cz, 12 sty 2017, 21:40

Poinformowano mnie że muszę mieć zaświadczenie z gazowni oraz ciepłociągu że nie ma możliwości podłączenia mojego domu takiej instalacji ogrzewania.
MIKI12131

Postprzez elmo Pt, 13 sty 2017, 16:42

Czyli teoretycznie nie dostaniesz dofinansowania...nawet jakbyś chciała kupić V klasę...
elmo

Postprzez adamb Pn, 16 sty 2017, 01:07

Nie teoretycznie lecz praktycznie... i to się nazywa dbaniem o środowisko !

Nie stać mnie na ogrzewanie z PEC-u w kosmicznych cenach.
Podobnie z gazem chyba, że ktoś wreszcie pójdzie po rozum do głowy i zaproponuje jakieś rozsądne stawki za m3 gazu do celów grzewczych.
Zastanawiałem się nad piecem klasy 5 na pellet, ale w tej sytuacji chyba pozostanę przy kopciuchu :x
adamb

Postprzez dr Becker Pn, 16 sty 2017, 09:27

Jeśli ceny PEC-u i gazu są dla ciebie kosmiczne to zapewne masz zbyt duży, energetycznie nieefektywny dom z którego ciepło ucieka ze wszystkich stron.
dr Becker

Postprzez elmo Pn, 16 sty 2017, 11:39

Dr Becker, znam ludzi, którzy na ocieplonym bloku płacą w czynszu ok 200 zł/ mc za CO przy ok 50 m2. Dla domku 150 m to proporcjonalnie daje 7200 zł/ rok. A nie jestem pewien, czy PEC nie dolicza również piwnic jako powierzchni użytkowej.
elmo

Postprzez adamb Pn, 16 sty 2017, 14:14

dr Becker napisał(a):Jeśli ceny PEC-u i gazu są dla ciebie kosmiczne to zapewne masz zbyt duży, energetycznie nieefektywny dom z którego ciepło ucieka ze wszystkich stron.

@Dr Becker - Nie rozumiem stwierdzenia "masz zbyt duży dom" - to co mam połowę wyburzyć ? :mrgreen:
Dom posiada ocieplenie ścian i dachu, okna sprzed 16 lat- fakt nie najnowsze, ale nie będę przecież co 10 lat zmieniał okien.
Instalacje co - w miarę świeże.

Jak napisał @elmo stawki za przyłącz i eksploatację z PEC są dla mnie zbyt wygórowane.
Wedle tabel podanych przez PEC http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,rybniczanie-nie-chca-podlaczac-sie-do-cieplociagu-dlaczego,wia5-3266-29410.html opublikowanych w tym portalu wychodzi na to, że rok kosztowałby mnie ok 12.000 ! bez ciepłej wody.

W przypadku gazu jest to mniej więcej koszt 9.500 zł.

Natomiast w efektywnym piecu klasy V zasilanym pelletem koszt nie powinien przekroczyć 5000 - więc dlaczego ktoś chce mnie zmusić żebym płacił więcej za to samo ? to są moje pieniądze, a nie publiczne, które zwykle wydaje się łatwo.

Należy też zauważyć, że PEC to nie jest ekologiczne ogrzewanie w kontekście tego czym i w czym wytwarzają ciepło, bo te ciepłownie zwykle pamiętają jeszcze czasy Gierka lub jeszcze wcześniejsze.
Poza tym co mocniejszy mróz to są problemy z ciepłociągami, a ja nie zamierzam płacić i marznąć gdy za oknem jest -20 st.
adamb

Postprzez orient Pn, 16 sty 2017, 18:56

Wydaje mi się że dr Becker słusznie napisał. Po co ludziom duże domy na które ich najzwyczajniej nie stać? Po co im dużo pokojów z których zimą nie korzystają? To trudne ale jeśli zmiany w opłatach, podatkach, ogrzewaniu pójdą daleko, niektórzy powinni się zastanowić czy dom im jest niezbędny, a jeśli tak to może mniejszy?
orient

Postprzez leskoc Pn, 16 sty 2017, 19:28

PEC niema w rachunku dla domów jednorodzinnych pozycji "powierzchni grzewczej". Jest opłata stała zależna od zamówionej mocy ( 10kW - ok. 85zł) + zużycie ciepła wg licznika. Mamie wyszło za grudzień coś ok. 13 GJ. Rachunek był ok. 700 zł.
leskoc

Postprzez dr Becker Pn, 16 sty 2017, 20:16

@ elmo
O ile się orientuję z tego co płaci się w bloku połowę zabiera spółdzielnia więc trudno to tak przeliczać.

@ adamb
Użytkownicy domów jednorodzinnych zbudowanych w nowych technologiach i ze sterownikiem pogodowym płacą w okolicach 200-300zł/miesiąc za ogrzewanie z PEC.
To pewnie nie nastąpi prędko ze względu na uwarunkowania ekonomiczne ale w końcu koszta ogrzewania nieekologicznego (podatki, opłaty) wzrosną na tyle że dojdzie do wyburzania starych, nieefektywnych energetycznie domów.
Kiedyś budowało się domy wielorodzinne, bo było na tyle trudno z własnym lokum że młodzi mieszkali w jednym domu z rodzicami/teściami, teraz już się od tego odchodzi, znam takie przypadki gdy jedna starsza kobieta zamieszkuje taki właśnie dom, syn wyjechał do Niemiec to jej posyła pieniądze na takie opłaty, ale jak przyjdzie co do czego to go zburzy i postawi nowy, albo go sprzeda i nowy właściciel to zrobi.
Sam mieszkam w bloku, przed wymianą okien (jakieś 15 lat temu) czułem jak mi pizga zimnym luftem po karku, a od paru lat po jego ociepleniu odkręcam kaloryfer dopiero przy mrozach.
Dla poprawy jakości powietrza chętnie widziałbym takie rozwiązanie jakie jest w Holandii, tam gdy jest ogłaszany sezon grzewczy wchodzi w życie niższa taryfa na gaz bo zużywa się go hurtowo, a nie ma warunków do budowy ciepłociągów, bo jak to stwierdził mój kolega tam mieszkający cyt: "tu ino wbijesz sztychówka w zol i już mosz woda" :D
dr Becker

Postprzez adiqq Śr, 18 sty 2017, 13:18

dr Becker napisał(a):@ adamb
Użytkownicy domów jednorodzinnych zbudowanych w nowych technologiach i ze sterownikiem pogodowym płacą w okolicach 200-300zł/miesiąc za ogrzewanie z PEC.

nowy , standardowy dom, około 150m2 powierzchni użytkowej, potrzebuje urządzenia grzewczego o maksymalnej mocy 8-9kw (zakładając na zewnątrz -20C a w środku 22C)
Co przekłada się na zużycie 10-12tys kwh. Ja się trochę zainteresujesz tematem, poczytasz,postarasz to można zejść i z tą mocą i zużyciem znacznie przy niewielkim dodatkowym nakładzie inwestycyjnym - trzeba tylko pomyśleć o tym wcześniej.
Nowe domy ogrzewane gazem mogą wyjść jeszcze taniej niż wspomniane wyże 200-300zł/miesiąc. Znam osoby ogrzewające gazem, które pełny rok (CO+CWU) zamykają w kwocie niecałe 1200zł. No ale podstawa to dobrze zbudowany dom.
To dlatego nawet grzanie prądem (w taniej taryfie) może wyjść bardzo tanio.
adiqq

Postprzez adamb Śr, 18 sty 2017, 17:13

orient napisał(a):Po co ludziom duże domy na które ich najzwyczajniej nie stać ?

100% racji !
Dodałbym do tego jeszcze wymianę absolutnie wszystkich samochodów na te z normą euro 6 i 7 oczywiście benzynowe ... i idąc w/w tokiem myślenia: jeśli kogoś nie stać na nowoczesny samochód to pozostaje per pedes.

Koledzy @Dr Becker i @adiqq - wszystko fajnie tylko, że Wy wciąż proponujecie utopię !
W Rybniku jakieś 70% budynków jednorodzinnych to te powstałe w latach 1950-1990 i co z nimi ? może należy zrobić tak jak proponuje kol. @Arteks ? tj. wszystkie gruntownie wyremontować lub najlepiej wyburzyć i postawić nowe (oczywiście jednakowe w pastelowych kolorach :mrgreen: )
Zaprosiłbym Was na wieś w DE i pokazał także okoliczne wiochy gdzie 60-70% stanowią budynki 60-80 letnie oczywiście nie ocieplone (bo chyba prawo zakazuje ingerencji w wygląd zewnętrzny budynków stanowiących już wartość historyczną)... najlepsze jest to, że te budynki są ogrzewane przy użyciu gazu, oleju opałowego lub pelletu.
Kwestia sprowadza się do cen za te nośniki, bo np. gaz jest w DE ok 30% tańszy, a do celów grzewczych jeszcze tańszy.

Rozumiem, że wiele osób tutaj proponuje remonty, termomodernizacje itd. - proszę się nie obrażać :D -, ale takie osoby w większości przypadków mieszkają "na blokach" i mają mgliste pojęcie ile np. kosztuje rura miedziana, dobrej klasy wełna mineralna czy styropian (nie te śmieci z Casto !) czy koszty poprawnego wykonania modernizacji.
Znam wiele osób, które obruszają się słysząc np. kwotę 0,5 mln złotych, które SM chce pożyczyć (i dodać do czynszu w perspektywie np. 10 lat)) za ocieplenie elewacji... i mówią "co tam może tyle kosztować ?"
Mało którego właściciela domu stać by co 10 lat urządzać gruntowny remont, tak by nadążyć za zmieniającymi się technologiami.
Na takie kaprysy stać właścicieli budynków użyteczności publicznej np. samorządowe.
Ich może być stać na montaż (i wymianę na lepsze) solarów czy kotłów... bo nie robią tego za swoje... najwyżej podniesie się podatki :D

Wczoraj rozmawiałem z urzędniczką w UM na temat dofinansowania wymiany kotła.
Po rozmowie nie wiedziałem czy mam płakać czy śmiać się - dlaczego ? ano dlatego, że dowiedziałem się, że dotacje dotyczą tylko montażu pieca na drogi gaz, czy podłączenia się do jeszcze droższego PEC-u.
Dowiedziałem się też, że regulamin został "zaostrzony" i ograniczony tylko do tych dwóch źródeł z tego powodu, że "ludzie palą czym popadnie i spalają nawet śmieci" !
W związku z tym ludzie chcący coś zrobić dla lepszego powietrza zostaną zbiorowo ukarani przez brak dofinansowania i mogą zapomnieć o wyborze tego co jest dla nich korzystniejsze ekonomicznie.
Pewnie dlatego mamy lepsze powietrze niż w kurorcie górskim (np. Zakopane :mrgreen: )

Nie mówię tutaj o wymianie kopciucha na innego kopciucha tylko ładniejszego.
Mówię o wymianie pieca węglowego na piec zasilany pelletem, który jest tańszy niż te odgórnie narzucone, a moim zdaniem lepszy i nie mniej ekologiczny od gazu, bo PEC z cała pewnością ekologiczny nie jest, choćby nie wiem jak zaklinano rzeczywistość.

Tak mi się nasunęło... wiem, że się narażę wielu kibicom (sam jestem fanem żużla), ale w związku z niedawnym rozdawaniem naszych pieniędzy na tzw. sport rozdano prawie 6,5 MILIONA !
Dzieląc tę kwotę przez ok 3000 zł pozwoliłoby to na dofinansowanie wymian źródła ciepła w prawie 2200 domach rocznie.
Wiem, że sport jest ważny, ale uprawianie sportu w smogu odnosi skutek odwrotny od zamierzonego :wink:
adamb

Postprzez elmo Śr, 18 sty 2017, 19:09

adamb brawo. Od tego :" gaz jest w DE ok 30% tańszy, a do celów grzewczych jeszcze tańszy" powinno się u nas zacząć.
elmo

Postprzez adiqq Cz, 19 sty 2017, 08:13

adamb - to nie jest utopia. Ja już jakiś czas temu pisałem o ograniczeniach w MPZP odnośnie palenia paliwami stałymi. I piszę konkretnie o nowych domach. Rocznie jest wydawanych około 1000 pozwoleń na budowę. Czyli od 2010 powstało 7000 nowych domów. Swego czasu na forum budowlanym, gdzie pisało sporo osób z naszego regionu robiłem ankietę - 90% budujących do nowego domu wstawia piec na węgiel (zwykle z niewiedzy). To oznacza 6300 nowych, kopcących mniej lub więcej domów. Te pozostałe 10% to gaz,pompy ciepła,pellet i czysty prąd.
Pozwala się do nowych domów montować zwykłe kopciuchy, a wiem, że jest sporo takich osób, które z premedytacją dało te najtańsze kotły, żeby w przyszłości skorzystać z dofinansowania i wymienić na coś lepszego.
Najłatwiej zacząć od nowych domów, bo to można prawie bezkosztowo osiągnąć. W przypadku starszych domów sprawa jest dużo bardziej skomplikowana.
I nie pisz, że 70% domów w rybniku jest nieocieplonych, bo zwyczajnie w to nie uwierzę (swoją drogą,jestem ciekaw, czy są jakieś statystyki w tej materii)
Niestety, ogromna większość z tych "ocieplonych" - specjalnie użyłem " " - bo są one ocieplone tragicznie. Takich mamy fachowców, którzy doradzają 5cm styropianu, bo po co więcej. Do tego jeszcze przyklejonych na placki...ehhh
adiqq

Następna strona

Powrót do Ciekawostki i prośby o pomoc