Nie uwzględniono mi reklamacji na buty, bo były przecenione?

Ciekawostki i plotki o mieście. Tutaj możesz poszukać pomocy w najdziwniejszych sprawach :)

Moderator: Moderator

Nie uwzględniono mi reklamacji na buty, bo były przecenione?

Postprzez weronikka Pn, 7 lis 2016, 17:35

Kupiłam w sklepie na "D" buty. Po 3 miesiącach pękła podeszwa. Zaniosłam do reklamacji, ale pani powiedziała mi, że niestety, ale nie przyjmie je, ponieważ buty były przecenione i nie ma takiego obowiązku. Ja się uparłam i zostawiłam. Nie trudno się domyślić, że oczywiście reklamacja nie została uznana. Co mam teraz zrobić? Buty co prawda były kupione okazyjnie, ale i tak kosztowały 200 zł. Mieliście podobnie? Do sklepu mam niedaleko, więc jeszcze dzisiaj mogę podejść, ale czy są jakieś szanse?
weronikka

Re: Nie uwzględniono mi reklamacji na buty, bo były przecenione?

Postprzez polk Pn, 7 lis 2016, 18:55

Pójść raz jeszcze a jak znów odrzucą to skierować sprawę do rzecznika.
To, czy buty były przecenione nie ma wpływu na możliwość reklamacji, chyba, że przeceniono je właśnie z powodu wady.
Po 25 grudnia 2014 mocno zmieniły się przepisy i to na korzyść konsumentów, polecam przeczytać http://news.money.pl/artykul/prawa-kons ... 81991.html
Osobiście dodam, że za sam tekst o niemożności złożenia reklamacji, jeśli oczywiście przecena nie była z powodu wady, zgłosiłbym ich do rzecznika.
polk

Postprzez etet Pn, 7 lis 2016, 21:59

Jaki konkretnie był powód odrzucenia reklamacji ? Bo były przecenione ?

Ważne jest to z jakiego tytułu była składana reklamacja. Jeśli z tytułu gwarancji to trzeba
wiedzieć co mówią warunki gwarancji. Problem w tym, że te warunki ograniczają się zwykle
do "2 lata na podstawie paragonu" a dopiero jak z gwarancji trzeba skorzystać to się okazuje
"ale to jest uszkodzenia mechaniczne więc gwarancji nie podlega". Lub jak w tym przypadku
"gwarancji nie ma bo towar był przeceniony".

Co innego jeśli to była reklamacja na podstawie ustawowej "niezgodności z umową". Jak
napisał POLK, takiej reklamacji nie można odrzucić jeśli obniżenie ceny nie było związane z tą
konkretnie wadą. Dodatkowo w ciągu pierwsze roku przyjmuje się, że wada istniała już
w momencie zakupu, a sprzedawca musi ewentualnie udowadniać, że tak nie było. A tu pewnie
jest jedynie opinia pani sprzedawczyni.

Jest trochę możliwości walki ale niestety potrzeba do tego sporo zdrowia.
etet

Postprzez Kamil_Rybnik Pn, 7 lis 2016, 22:09

Po pierwsze:
Reklamacji nie podlegają te wady ze względu, na które dany towar został przeceniony.

http://www.strefa-zakupowa.pl/blog/zaku ... -promocji/

Na podstawie tego, jeżeli towar był przeceniony z względu na pękniętą podeszwę (wątpliwe), to nie możesz reklamować. Wszystkie inne wady, które wyjdą podczas użytkowania już możesz reklamować.

Po drugie możesz reklamować towar albo na podstawie gwarancji (producent daje ją dobrowolnie), albo na podstawie rękojmi (gwarantuje ją ustawa):
- https://prawakonsumenta.uokik.gov.pl/re ... gwarancja/ (rękojmia czy gwarancja, co wybrać).

Ciekawi mnie tak w ogóle, co było napisane w odpowiedzi na reklamację.
Kamil_Rybnik

Powrót do Ciekawostki i prośby o pomoc