Gaz czy indukcja

Ciekawostki i plotki o mieście. Tutaj możesz poszukać pomocy w najdziwniejszych sprawach :)

Moderator: Moderator

Gaz czy indukcja

Postprzez kerim85 Pt, 16 maja 2014, 08:06

Witam.

Zanosi się na generalny remont kuchni i jedną z rzeczy któa mnie zastanawia to zakup płyty gazowej czy indukcyjnej. Chciałbym poznać opinię ludzi, którzy przesiedli się z gazu na indukcję właśnie.
Czy trzeba było elektrykę przerabiać? Czy wzrosły jakoś znacząco rachunki za prąd?

Jakiś czas temu trafiłem na wynalazek polskiej firmy Solgaz - http://www.youtube.com/watch?v=x3uioiXJR2o - gaz pod szkłem. Ciekawe rozwiązanie ale nie wiem czy warto płacić <2000zł za samą płytę :/

Z góry dzięki za pomoc.
kerim85

Re: Gaz czy indukcja

Postprzez unlimited Pt, 16 maja 2014, 08:42

A za indukcję ile zapłacisz? Dobry Whirpool to koszt 1700 złotych, o Boschu nie mówię.
unlimited

Postprzez kerim85 Pt, 16 maja 2014, 08:58

No ja liczę na indukcję jakies 1200 - 1300zł :)
kerim85

Postprzez shonya Pt, 16 maja 2014, 10:45

zawsze możesz sobie kupić płytę kombinowaną :mrgreen:
shonya

Postprzez kerim85 Pt, 16 maja 2014, 11:34

no mogę też zrobić w rogu kuchni palenisko ;) I obiad ugotuję i mieszkanie ogrzeję :)

A tak poważnie to najważniejsze jest jak bardzo wzrasta rachunek za prąd. Dodatkowym problemem jest fakt, że w ścianach zamiast miedzi jest aluminium, więc bez elektryka się nie obejdzie :/

A to wszystko generuje dodatkowe koszta.
kerim85

Postprzez Abisall Pt, 16 maja 2014, 12:17

kerim rodzinka ma tego Solgaza w wersji z 3 palnikami i jest zachwycona. Początkowy koszt w porównaniu do średniej klasy płyty "na prund" może odstraszać ale jeżeli weźmiesz pod uwagę brak kosztów dostosowywania instalacji elektrycznej(circa 3-3.5k zł) to może się okazać że jest dużo taniej :) Co więcej może się okazać że instalacja już poza Twoim mieszkaniem także nie będzie dostosowana do pracy z tak dużym poborem prądu jaki ma płyta indukcyjna i dostaniesz bęcki od administracji jak ją podłączysz. Co do kosztów na tym Solgazie to u rodzinki roczne zużycie było ok 1/3 mniejsze jak przy starej gazowej kuchni.
Abisall

Postprzez jojo Pt, 16 maja 2014, 12:53

kerim85 płyty indukcyjne mają moc 7-9 kW więc sprawdź czy masz odpowiednie przewody (najlepiej 4 mm) i to nie tylko w mieszkaniu.
jojo

Postprzez kerim85 Pt, 16 maja 2014, 13:19

Czyli znów czeka mnie wizyta w administracji, żeby się upewnić co i jak. Ehhh oni mnie tam już na pewno nie lubią ale co zrobić. W kuchni tak czy siak chcę przerobić elektrykę z racji generalnego remontu pomieszczenia.

Znalazłem kilka płyt, które podpina się pod zwykłe 230V. Co o tym myślicie?

Czy możecie polecić jakiegoś elektryka z uprawieniami, który wyceni mi zmianę położenia przewodów i same przewody w jednym pomieszczeniu. Bo chcę się pozbyć aluminum z kuchni aż do puszki.

@Abisall: Solgaz za mna chodzi już jakiś czas, tylko właśnie ta cena trochę boli a chciałbym się zmieścić w limicie jaki sobie z żoną wyznaczyliśmy :)
kerim85

Postprzez Abisall Pt, 16 maja 2014, 13:34

Wiem że to jest bariera dość konkretna ale warto to sobie całościowo przeliczyć jak już będziesz miał pełen kosztorys. Sama cena zakupu jak wiadomo to nie wszystko :) Może się okazać że w skali tych 2 lat różnica w cenie zakupu zwróci się w kosztach eksploatacji, no i do Solgaza nie trzeba garnków specjalnych kupować :mrgreen:
Na PW podesłałem namiar na elektryka
Abisall

Postprzez Afordancja Pt, 16 maja 2014, 13:43

kurcze, nie znałem tego rozwiązania (mówię o Solgazie), aż żałuję bo kupiłem piec gazowy pół roku temu.

@Abisall a ta 1/3 to tylko z samej kuchni, czy, mieli też junkers i z tego 1/3? .
Tutaj chyba nie ma co patrzeć na opłacalność solgaz vs zwykły piec, bo solgaz chyba by u mnie nie zwrócił się w rozsądnym czasie, ale o nazwijmy to estetykę.
(Żale się:P ) Streszczenie walki o pół bańki opis
Afordancja

Postprzez Abisall Pt, 16 maja 2014, 13:51

@Afordancja
Zmieniła się tylko kuchenka i dla rodziny 2+3 koszty gazu zmniejszyły się o tą ~1/3. To co na minus było to że regulacja musi być przy montażu bardzo dokładna ale z tym nie ma podobnież problemu bo serwis firma ma na światowym poziomie.
Abisall

Postprzez kerim85 Pt, 16 maja 2014, 14:31

Ja płacę 35zł/miesiąc za gaz (kuchenka + piecyk). Także u mnie też raczej nie mam co liczyć na oszczędności i zwrot ale też głównie nastawiam się na estetykę płyty Solgazu. Jakby nie patrzeć w małej kuchni (a taką mam) byłaby to dodatkowa powierzchnia robocza.
kerim85

Postprzez dr Becker Pt, 16 maja 2014, 16:32

Ostatnio dostałem konkretny "domiar" za gaz, sąsiadka jak dostała rachunek aż do mnie przybiegła się spytać czy mi też dowalili.
Bardzo poważnie rozważam przejście na prąd, przynajmniej do podgrzewania wody bo miejsce które mi się zwolni po Junkersie jest nie do pogardzenia w moim króliczoku.
dr Becker

Postprzez Queen Pt, 16 maja 2014, 18:41

Ja się broniłam nogami i rękami od indukcji, całe życie na ' gazie ' i nie potrafiłam sobie wyobrazić wogóle gotowania na indukcji. Mąż postawił na swoim i stało się... Dziś po roku jestem zachwycona ! Naprawdę ! Brak tłustych osadów itp, wygodne gotowanie, rachunki za prąd też nie są straszne- porównywalne z tymi za gaz, i jak ładnie wygląda ! Są płyty 230 V ( wiem ze Amica ma ), i nie trzeba siły wtedy. Nie zastanawiaj się !
Queen

Postprzez Queen Pt, 16 maja 2014, 18:44

Jak chodzi o garnki chodzą mi praktycznie wszystkie ( w tym emaliowane ), także nie trzeba inwestować w nowe gary, nie chodzą tylko nierdzewki , najlepiej sprawdzić spodek magnezem.
Queen

Następna strona

Powrót do Ciekawostki i prośby o pomoc