Gaz czy indukcja

Ciekawostki i plotki o mieście. Tutaj możesz poszukać pomocy w najdziwniejszych sprawach :)

Moderator: Moderator

Re: Gaz czy indukcja

Postprzez Dador Pt, 16 maja 2014, 21:39

Indukcji używam od ponad 3 lat i odczucia ma podobne co Queen. Mogę polecić z pełną odpowiedzialnością. Płytę mam Mastercook. Kosztowała ok. 1500 PLN. Też wahałem się, czy w nowej kuchni inwestować w gaz czy w prąd. Zaważyły względy estetyczne i praktyczne. Było gniazdo siłowe, a gaz byłby z butli, bo instalacji nie ma. Zatem i oszczędność miejsca (wiadomo, pod płytą mam piekarnik miast butli). Faktycznie, pasują stare, emaliowane garnki (np. z Huty Silesia). Jedynie co, to patelnie musiałem kupić. Zalety i wady
+ estetyka w kuchni;
+ brak tłustych nalotów na ścianach i meblach jak w przypadku gazu;
+ czajnik (prawie 2 litry) zagotowuje się w 5 minut :);
+ łatwo zachować porządek (przetarcie szmatą i sporadyczne czyszczenie pastą ścierną do płyt);
+ blokada, minutnik, opóźnienie włączenia potrawy, itp. zależnie od płyty
- koszt zakupu;
- wzrasta koszt energii elektrycznej;
- płyta jest ze szkła (hartowane ale jednak) i trzeba być ostrożnym aby nic nie spadło.
Dador

Postprzez adamb Cz, 22 maja 2014, 10:13

kerim85 napisał(a):Ja płacę 35zł/miesiąc za gaz (kuchenka + piecyk). Także u mnie też raczej nie mam co liczyć na oszczędności i zwrot ale też głównie nastawiam się na estetykę płyty Solgazu. Jakby nie patrzeć w małej kuchni (a taką mam) byłaby to dodatkowa powierzchnia robocza.

No sobie sam odpowiedziałeś :wink:
Nie ma sensu inwestować w kuchenkę gazową mając tylko ją jako punkt odbioru, bo więcej niż za gaz zapłacisz wszelkich opłat dodatkowych (stała, przesyłowa itd), ale skoro masz też piecyk to płyta gazowa wydaje się to być sensownym rozwiązaniem.

Jedna moja uwaga: planując remont kuchni i mając w ścianach aluminium nawet bym się nie zastanawiał nad wyminą instalacji elektrycznej :roll:
Kiedyś instalacje w kuchni miały wytrzymać obciążenie lodówką, może jakimś mikserem, młynkiem (gdy akurat rzucili kawę :mrgreen: ) czy sokowirówką, a co teraz jest w kuchniach ? piekarnik elektryczny, mikrofalówka, zmywarka, lodówka, czajnik elektryczny, tostery, opiekacze, ekspresy do kawy, często wypiekacze do chleba, roboty kuchenne itd. sam pomyśl jakie to pobory mocy i obciążenia dla instalacji - ja wiem ludzie wolą włożyć gwóźdź do wkładki topikowej (ale to rozwiązanie na chwilę :lol:) byle tylko nie wymieniać kabli.
adamb

Postprzez kerim85 Cz, 22 maja 2014, 11:09

Coraz bardziej jednak zaczyna przeważać indukcja, mimo wszystko.

A co do prądu, jestem już po rozmowach z elektrykiem i szykuje się wymiana instalacji w kuchni aż do samego licznika. Mam w przedpokoju taką ochydnie wyglądającą nadtynkową skrzynkę z bezpiecznikami i chcę ją od razu za jednym zamachem przerobić na podtynkową :)

W moim bloku jest piec gazowy, który wspomaga ogrzewanie. Jest plan wykorzystania pieca do grzania wody, ale mieszkańcy nie potrafią dojść do porozumienia jak na razie. A szkoda, bo tak całkowicie pozbyłbym się gazu z mieszkania.
kerim85

Postprzez pep27 Cz, 18 lut 2016, 07:24

A czy indukcja zużywa dużo prądu?
pep27

Postprzez dr Becker Cz, 18 lut 2016, 15:48

pep27 napisał(a):A czy indukcja zużywa dużo prądu?

Na tyle dużo że jeden z moich kolegów po przekalkulowaniu woli do gotowania kupować gaz w butli (starcza na około 3 miesiące).
dr Becker

Postprzez imrahil Cz, 18 lut 2016, 18:27

dr Becker napisał(a):
pep27 napisał(a):A czy indukcja zużywa dużo prądu?

Na tyle dużo że jeden z moich kolegów po przekalkulowaniu woli do gotowania kupować gaz w butli (starcza na około 3 miesiące).

to coś u niego nie tak z matematyką. ma jakiś podlicznik na indukcji? przy obecnych cenach prądu i gazu (tego z butli, taki z rury to inna bajka), efektywności nie jest możliwe, żeby indukcja wyszła drożej. może gotował na zwykłej płycie ceramicznej? a jeśli dodać do tego jeszcze częstsze malowanie kuchni przy gazie i więcej straconego czasu na czyszczenie piecyka...
jeśli kupuje butlę po 40 zł, to koszt 1 kWh to 28-29 gr (przy 100% sprawnosci). sprawność kuchenki gazowej to maksymalnie 47%, zwykle ZNACZNIE mniej. załóżmy 50% - z tego wynika, że 1 kWh do gotowania kosztuje 0,56 zł. sprawność płyty indukcyjnej to około 90%. cena 1 kWh (energia + przesył) to mniej niż 50 gr (reszta to opłaty STAŁE - zawsze takie same, które i tak płacimy). wychodzi koszt 1 kWh do gotowania 55 gr. jeśli urealnimy sprawność kuchenki gazowej do 30-40%, to już w ogóle znacznie taniej wychodzi indukcja.

ludzie czasami sobie coś tam wymyślą i głoszą bzdurne teorie, a wystarczyłoby dokonać pomiaru albo rzetelnie policzyć. ale społeczeństwo słabe z matematyki i fizyki
imrahil

Postprzez jojo Cz, 18 lut 2016, 19:02

imrahil a na czym ty gotujesz ?
jojo

Postprzez imrahil Cz, 18 lut 2016, 20:14

ja niewiele gotuję, ale żona na indukcji, a wcześniej na gazie. każdy kto spróbuje, twierdzi, że to dwa różne światy.

jeszcze dla uczciwości warto by dodać przy gazie koszt transportu butli (sama do domu nie przyjedzie) oraz koszt przeglądów instalacji przez kogoś kto się na tym zna (dla własnego bezpieczeństwa)
imrahil

Postprzez adamb So, 20 lut 2016, 00:23

Z całym szacunkiem dr Becker, ale ten Twój kolega to chyba gotuje na tej butli wodę na kawę i to nie codziennie, bo przy normalnym gotowaniu nie ma szans by butla wystarczyła na 3 miesiące.
adamb

Postprzez dr Becker So, 20 lut 2016, 14:05

Możliwe że to nie były pełne 3 miesiące a tylko 2,5.
Wodę na kawę gotuje w elektrycznym czajniku 8-)
dr Becker

Postprzez Rybniczankaaaa Wt, 12 lut 2019, 22:40

Zawsze miałam kuchenkę gazową, w nowym mieszkaniu kupiłam indukcyjną i tak szybko jak ją kupiłam tak szybko zmieniłam znów na gazową. Nie wiem czemu, ale na tej płycie ciągle miałam jakieś przebarwienia, nie chciało to zejść, było wiecznie popalcowane, a płyta nie była wcale tania. Na szczęście nowe garnki, które kupiłam specjalnie na indukcje https://magnum-pro.pl/gastronomia/akcesoria/garnki-i-patelnie/zestaw-garnkow-kurt-scheller-edition-9-elementow.html mogą być też używane na gazowej. Chyba bym się załamała bo dobrze mi się w nich gotuje.
Rybniczankaaaa

Postprzez marys76 Śr, 13 lut 2019, 06:43

Jeżeli będziesz miała do zareklamowania najnowszy model sracza to też o tym napisz naiwniaro !!! :evil: :evil: :evil:
marys76

Postprzez mariusz85 Wt, 26 mar 2019, 12:03

Zdecydowanie gaz. Wychodzi o wiele taniej na rachunku.
mariusz85

Postprzez zwinka055 N, 2 lut 2020, 16:18

po przeprowadzce do nowego mieszkania musiałam przerzucić się na indukcję, bo w ogóle gazu nie ma podłączonego :) uważam, że to super rozwiązanie, ja cenowo zmieściłam się w 1500 zł z płytą, więc wydatek nie był duży :)
zwinka055

Postprzez rybciaa So, 6 cze 2020, 11:12

Tego to ja sama nie wiem o od kilki dni zastanawiam się co będzie bardziej opłacalne założenie gazu czy po prostu kupno kuchenki indukcyjnej. W sumie to mój mąż twierdzi, że to nie ma znaczenia bo jedno i drugie wychodzi tak samo. Więc najpierw chciałam znaleźć sobie nowe garnki i trafiłam na ich ofertę https://www.taniomania.pl/t/tanie-zesta ... -i-patelni gdzie mają bardzo duży wybór garnków i to na każdą kuchnię
rybciaa

Poprzednia strona

Powrót do Ciekawostki i prośby o pomoc