Ogrzewanie gazem

Ciekawostki i plotki o mieście. Tutaj możesz poszukać pomocy w najdziwniejszych sprawach :)

Moderator: Moderator

Re: Ogrzewanie gazem

Postprzez krasnenki Cz, 21 lut 2013, 23:22

Dziękuje za wpisy.Tabelka też daje do myślenia.
krasnenki

Postprzez green electricity Pt, 5 gru 2014, 17:01

Jeśli myślisz o zainstalowaniu kolektorów słonecznych to dwufunkcyjny odpada. Mam MCR/II jednofunkcyjny fabrycznie przygotowany do współpracy z wężownicą boilera instalacji solarnej. Chyba wyszedł już z produkcji ale pewnie ma następcę. Jedną z jego zalet jest współpraca przez protokół OpenTerm z regulatorami różnych producentów, można dostać za przyzwoite pieniądze mądry sterownik.
green electricity

Postprzez krasnenki Śr, 18 lut 2015, 10:44

Witam mineły 2 lata od rozpoczecia tego postu gaz już mam i kolejne prośba o wypowiedzi osób które użytkują kocioł dwufunkcyjny-- ''czas dostarczenia ciepłej wody CWU od kotła do kranu w lato kiedy nie grzejemy w CO gazem'' wiem że zależność jest od długości i średnicy rur ale czy czas może przekraczać 25sek jak do kranu jest np 5m, nawet przy kotłach z tzw. ciepłym startem? Jeśli tak to zastanawiam się nad kotłem jednofunkcyjnym z zasobnikem ''bojlerem''.Dodam że posiadam już od dobrych kilkunastu lat kocioł weglowy z bojlerem 100l i grzałką elektr. na lato (bojler chyba do wymiany przybyło użytkowników 100l jest ciut mało) komfort wody dobry.Za szczere odpowiedzi z góry dziekuję.
krasnenki

Postprzez atipo Pn, 10 wrz 2018, 10:43

Mam obecnie dylemat z tym związany. od dawna myślałem o zainstalowaniu kotłowni gazowej, jednak poczytałem trochę o pompach ciepła http://instaltechnik.pl/poradnik/rozdzial-i-ogrzewanie-zrodlo-ciepla/ i zastanawiam się czy to nie byłaby lepsza opcja. Co myślicie? Która z tych instalacji bardziej się opłaca?
atipo

Postprzez krasnenki Pn, 10 wrz 2018, 11:45

Witam, mogę Ci napisać mój przykład grzania gazem od 3 lat. Wcześniej spalałem od 4-5 ton wegla. Teraz gazu rocznie za ok. 3500zł plus 3 kubiki drewna za ok. 500zł. Zużycie prądu spadło o ok. 1200 zł ( bojler + czajnik były na prąd). Moi znajomi mają nowsze, większe i bez kominka domy, kotły kondensacyjne ( ja turbo) i mieszczą się w 3500zł/rok. Mój to kocioł jednofunkcyjny z zamkniętą komorą plus bojler 120l, powierzchnia grzana to ok. 120 m2.
krasnenki

Postprzez imrahil Pn, 10 wrz 2018, 19:56

atipo napisał(a):Mam obecnie dylemat z tym związany. od dawna myślałem o zainstalowaniu kotłowni gazowej, jednak poczytałem trochę o pompach ciepła http://instaltechnik.pl/poradnik/rozdzial-i-ogrzewanie-zrodlo-ciepla/ i zastanawiam się czy to nie byłaby lepsza opcja. Co myślicie? Która z tych instalacji bardziej się opłaca?

to zależy od domu i jego instalacji grzewczej. pompa ciepła najlepiej radzi sobie z niskotemperaturową podłogówką (odpowiednio zaprojektowaną i wykonaną), kondensacyjny kocioł na gaz też woli niskie temperatury zasilania, ale nie jest tak wrażliwy i spokojnie da radę zasilić grzejniki o temperaturze np. 70°C. pompa przy takich temperaturach jest nieekonomiczna, chyba że kupisz model wysokotemperaturowy (odpowiednio droższy).

przy nowym domu najlepiej 100% podłogówki i nie pchałbym się w gaz.
imrahil

Postprzez adiqq Wt, 11 wrz 2018, 06:40

masz rację w tym co piszesz, niestety niewiele osób myśli o tym odpowiednio wcześnie i jak zastanawiają się nad tym czym konkretnie grzać, to zwykle jest już "po ptokach"....
adiqq

Postprzez marekm2 Śr, 3 paź 2018, 10:54

ja zastanawiam się nad takim kominkiem: http://citybydgoszcz.pl/biokominki-defi ... lety-wady/
marekm2

Postprzez krasucky Śr, 3 paź 2018, 12:59

nie pchałbym się w gaz.

A w co bys sie pchal?
krasucky

Postprzez walek Śr, 3 paź 2018, 15:22

Ciekawa przyszłość się przed nami rysuje np. Wodzisław od 2019-go roku wstrzymuje dofinansowanie na zakup pieca groszko - węglowego, a jak jeszcze zakażą palić paliwem stałym - to co?
walek

Postprzez Cuthbert_Collingwood Cz, 4 paź 2018, 10:20

Prądu absolutnie nie - nie przy tych cenach. Gaz się dobrze sprawdza, pomimo tego, że i tak jest nietani. Brak sieci gazowej nie powoduje braku dostępu do gazu - można sobie zainstalować butlę na gaz na zewnątrz i nie zawracać sobie głowy brakiem sieci...
Cuthbert_Collingwood

Postprzez adiqq Cz, 4 paź 2018, 19:48

Cuthbert_Collingwood napisał(a):Prądu absolutnie nie - nie przy tych cenach. Gaz się dobrze sprawdza, pomimo tego, że i tak jest nietani. Brak sieci gazowej nie powoduje braku dostępu do gazu - można sobie zainstalować butlę na gaz na zewnątrz i nie zawracać sobie głowy brakiem sieci...

nawet nie wiesz jak się mylisz...
w nowych domach, w których właściciele dobrze przygotują się do budowy, ogrzewanie prądem może wyjść korzystniej
Prądem się grzeje w taniej taryfie, u nas koszt 1kwh w taniej taryfie to około 0,25zł.(taryfa weekendowa - tania taryfa jest w tygodniu od 13-15 i 22-6 do tego wszystkie weekendy i wszystkie święta - ta taryfa - G12w jest dla wielu osób sporo korzystniejsza niż G11 nawet wtedy gdy się nie grzeje prądem)
I to przy bardzo niewielkich kosztach inwestycyjnych (praktycznie tylko kociol)
koszt 1kwh z gazu wychodzi około 0,22zł - dochodzą do tego koszta abonamentu, komin,przyłącze, papierkologia,przyłącze, kocioł sporo droższy...

gaz z butli - jak najbardziej, ale pod warunkiem posiadania własnej butli i tankowania poza sezonem.Wtedy są zupełnie inne ceny. Wtedy trzeba ponieść na początek większe koszty, ale koszty eksploatacyjne mogą być porównywalne albo nawet niższe niż przy gazie sieciowym.
adiqq

Postprzez Cuthbert_Collingwood Pn, 8 paź 2018, 06:31

No, za każdym razem se to powtarzm, że się myliłem gdy przypomnę sobie ogrzewanie w mieszkaniu w Polsce i rachunki od Taurona (a już raz zmieniałem dostawcę). Miało być tak różowo i pięknie a nie jest ;)
Cuthbert_Collingwood

Postprzez adiqq Pn, 8 paź 2018, 07:40

też miałem innego dostawcę, ale od stycznia muszę niestety wrócić do tauronu. Okres z innym dostawcą będę bardzo mile wspominać (spore oszczędności) - niestety ceny teraz tak świrują, że niektóre firmy nawet rozważają zamknięcie działalności(wiem nieoficjalnie) - i nie zostaje nic innego jak powrót.
adiqq

Postprzez Cuthbert_Collingwood Pn, 8 paź 2018, 09:32

...i jeszcze do tego tzw. prognozowane zużycie. Teraz w GB mam kocioł gazowy i jest OK (nawet przy niespecjalnie ocieplonym domku - ah ta brytyjska cegła...).
Cuthbert_Collingwood

Poprzednia strona

Powrót do Ciekawostki i prośby o pomoc