Ogrzewanie gazem

Ciekawostki i plotki o mieście. Tutaj możesz poszukać pomocy w najdziwniejszych sprawach :)

Moderator: Moderator

Ogrzewanie gazem

Postprzez krasnenki Wt, 19 lut 2013, 21:48

Witam ,temat jak w tytule, mam kilka pytań :ma ktoś dom ogrzewany gazem ziemnym chciałbym się dowiedzieć o koszt ogrzewania? a mianowicie : metraż domu , czy ocieplony ,czy jest kominek ,czy w cenie jest gotowanie i cwu jaki ma piec i oczywiście ile płaci za gaz. Za odpowiedzi z góry dziękuję. Proszę o nie pisanie "że węgiel jest tańszy" "nie chcę gazu" "to nie zmniejszy smogu".
krasnenki

Re: Ogrzewanie gazem

Postprzez adamb Wt, 19 lut 2013, 23:03

Jeśli zastanawiasz się nad "przejściem na gaz" to najlepiej zamów zrobienie audytu energetycznego - ale takiego uczciwego dla ciebie, a nie "podkolorowanego" dla urzędu :wink:
Jeśli nie będzie tego robił audytor - to dodatkowo zrobiłbym termowizję (najlepiej teraz) - ofc jeśli mówimy o domu już zamieszkałym, a nie o budowie.
adamb

Postprzez qwerty Śr, 20 lut 2013, 08:33

W swietle informacji o znaczacym zmniejszeniu ceny zakupu gazu od Ruskich, jest to w tej chwili bardzo ciekawa opcja.
q.
qwerty

Postprzez jojo Śr, 20 lut 2013, 09:01

Ta znacząca obniżka dla odbiorców indywidualnych to max.10% panie qwerty.
jojo

Postprzez qwerty Śr, 20 lut 2013, 10:15

jakies zrodlo tej informacji?
nawet jesli jest to 10%, to jest to znaczace, bo "konkurencyjne" zrodla energii drozeja, poza tym po takim spadku roznica miedzy kosztem ogrzewania weglem i gazem moze stac sie tak mala, ze wiecej ludzi zechce zdecydowac sie na komfort ogrzewania gazem.

http://www.viessmann.zgora.pl/ABC_ogrze ... wania.html
Wg powyzszego w lipcu 2012 ogrzewanie gazem to 0,21PLN za 1kWh ciepla, węglem 0,14-0,15PLN. Jeśli spatnie tlyko o 10%, to bedzie to 0,14-0,15 versus 0,19PLN.

Niżej masz jeszcze tableke pokazującą roczny koszt ogrzania 140 metrowego domu:
- kociol na eko-groszek 2367PLN
- kociol na mial 2201PLN
- kociol kondensacyjny na gaz 3257. Po spadku nawet tylko 10% zrobi sie z tego 2931. Roznica roczna wegiel-gaz wyjdzie mniej niz 600PLN. Mnie nie chcialoby sie pracowac przy napelnianianiu i czyszczeniu pieca za mniej niz 600 PLN rocznie (z reszta nawet przed obnizka nie chcialoby mi sie tego robic za 900 PLN rocznie). Nie wspominajac juz o problemach z wygasaniem pieca, urywaniu sie jakichs zabezpieczen slimaka (posiadajacy nowe piece pewnie wiedza o co mi chodzi).
q.
qwerty

Postprzez jojo Śr, 20 lut 2013, 11:02

qwerty a czym teraz ogrzewasz ?
jojo

Postprzez jojo Śr, 20 lut 2013, 11:24

a czy wiecie,że ceny węgla spadły od poniedziałku 18.02.? i jak teraz porównać z kosztem gazu http://www.kwsa.pl/sprzedaz_wegla/ofert ... _samochody
jojo

Postprzez jojo Śr, 20 lut 2013, 11:32

jojo

Postprzez qwerty Śr, 20 lut 2013, 12:44

Artykul o tym sobie juz znalazlem (i to zanim napisalem odp.). Chodzi mi o to, ze wszyscy tutaj (na czele z Arturkiem) podajecie info bez podawania jego zrodla. W przypadku 10% obnizki cen gazu byla to informacja prawdziwa, ale w przypadku 95% informacji podawanych przez np. Arteksa sa to po prostu bujdy, albo w najlepszym przypadku informacje przekrecone.

Ja teraz ogrzewam rura z ciepla woda ;)

Co do porownania - zakladajac czesc danych z porownania, do ktorego link podalem wyzej mozna:
- przyjac ilosc energii potrzebna na ogrzanie 140m2 domu (nie wiem czy to mozna wyznaczyc z tego porownania)
- przyjac sprawnosci kotlow z porownania (sa na wykresie)
- znalezc kalorycznosc wegla i gazu (to jest dostepne w necie)
i na podstawie powyzszych danych policzyc ile paliwa potrzeba w obu przypadkach i zrobic od nowa oblicznie z uwzglednieniem nowych cen.

Artykul, do ktorego link podalem nie jest zrobiony do konca rzetelnie i profesjonalnie. Brakuje w nim informacji jakie ceny gazu i wegla (i innych paliw) oraz pradu zostaly przyjete do wyznaczenia kosztu ogrzewania. Gdyby to bylo podane, to mozna byloby po prostu przeliczyc ile m3 gazu i ile ton zalozono tam do ogrzania 140m2 domu i przeliczyc koszt ich zakupu wedlug zmienionych cen.

Mozna ewentualnie jeszcze oszacowac ile % stanial wegiel i po prostu o tyle obnizyc roczny koszt ogrzania domu. Wtedy porownac to z rocznym kosztem z artykulu pomniejszonym o 10%.
q.
qwerty

Postprzez Arteks Śr, 20 lut 2013, 12:52

jojo napisał(a):qwerty a czym teraz ogrzewasz ?

Qwerty reguluje ogrzewanie termostatem w kaloryferku w swoim pokoju w bloku ale na forum zgrywa buraka znającego się na kosztach ogrzewania wirtualnie czyli grzebiąc w sieci i szukając tam danych które faktycznie wyliczył jakiś znawca tematu... Tak samo jest w każdej dziedzinie - miejsca pracy, awans zawodowy, zarobki, ceny nieruchomości - wszystko zna tylko z świata wirtualnego i bazuje na wiedzy innych przypisując ją sobie :D
Arteks

Postprzez qwerty Śr, 20 lut 2013, 13:20

Arteks napisał(a): ceny nieruchomości - wszystko zna tylko z świata wirtualnego i bazuje na wiedzy innych przypisując ją sobie :D

Tak sobie to tluamcz. Jak 3-4 lata temu pisalem Ci, ze nie masz sie co podniecac, ze na Nowinach M5 sa po 200+ tys. Ciebie to krecilo bo masz tam te swoje M4 a Orzepowickiej i jaraly Cie te ceny. I co? 3-4 lata pozniej pojawiaja sie M5 po 130 tys, a takie za 160 tys robia sie juz rzadkoscia i jak sa wystawione, to wisza w ogloszeniu kilka miesiecy. Do tego dodaj realna inflacje ostatnich 4 lat i wychodzi, ze po przeliczeniu takie M5 dostalo "w dupe" 25% i wiecej.
Wiec juz nie masz sie co podniecac, ze tak "duzo" zarobiles na mieszkaniu co? ;)
q.
qwerty

Postprzez stopa Śr, 20 lut 2013, 14:01

Wracając do tematu.
Dom o pow. całkowitej ok. 300m2
Pow. użytkowa (ogrzewana) ok 190m2
Ogrzewanie gaz ziemny, kocioł dwufunkcyjny Buderus żeliwny + solary
Dom z lat 50-tych + ocieplenie ścian 8cm + ocieplenie dachu 20cm + nowe okna

Koszt rocznego używania gazy to ok 6000 (za sezon 2011/2012). W tym roku będzie może trochę taniej.

W porównaniu do ogrzewania węglowego wychodzi o ok 30% drożej (licząc koszt węgla, drawna itd.).
Nie liczę robocizny.

Pozdrawiam
stopa

Postprzez qwerty Śr, 20 lut 2013, 14:19

Wg tego, co podajesz roznica kosztow miedzy weglem i gazem jest mneij wiecej taka sama jak w porownaniu, ktore podalem wyzej.
Ale jednostkowy kosz ogrzewania podany tam ejst nizszy niz Twoj. To oczywiscie kwestia inywidualna dla kazdego budynku, ale ciekawi mnie czy Tobie po prostu wychodzi za duzo, czy oni przyjeli za male zapotrzebowanie na energie.
Tam podano tylko koszt ogrzewania, Ty pewnie grzejesz tez gazem wode i uzywasz gazu do gotowania?
q.
qwerty

Postprzez stopa Śr, 20 lut 2013, 17:59

Gaz jest używany także do ogrzewania wody (poza okresem letnim gdzie grzeją solary).
Mój budynek nie jest ocieplony wg. najnowszych standardów, stąd wyższe koszty jednostkowe.
Poza tym koszt jest pewnie podawany dla danej temperatury w pomieszczeniach. U nas jest od 21 do 24 st. C
w zależności od pomieszczenia. Być może podawane koszty dotyczą niższej temperatury obliczeniowej.
Wiadomo, że powyżej pewnej temperatury ilość energii (gazu) potrzebnej do podniesienia temperatury znacznie rośnie.

Tak dla przykładu podam jeszcze dom mojej siostry. Nowy budynek (poroterm 44cm bez docieplenia) ok 160m2, piec gazowy kondesacyjny, gaz używany do grzania wody - koszt roczny za gaz to ok 3000-3500zł.

Pozdrawiam
stopa

Postprzez qwerty Śr, 20 lut 2013, 19:01

stopa napisał(a):Tak dla przykładu podam jeszcze dom mojej siostry. Nowy budynek (poroterm 44cm bez docieplenia) ok 160m2, piec gazowy kondesacyjny, gaz używany do grzania wody - koszt roczny za gaz to ok 3000-3500zł.
Pozdrawiam

Powyzszy przyklad pozwala zalozyc, ze jednak to porownanie z artykulu powyzej ma dosc dobre przelozenie na rzeczywistosc (przynajmniej w przypadku ogrzewania gazowego). Tam napisali, ze koszt ogrzania gazem domu o pow. 140m2 to nieco ponad 3000 - i w sumie zgadzalo by sie to z tym, co podajesz.
Z tego wynika jeszcze jedna bardzo wazna rzecz - docieplanie budynkow to bardzo wazna rzecz. Jest to tez wazne w swietle ekologii i smogu (bardzo duzy problem w Rybniku). Dom wykonany w nowoczesnej technologii potrzebuje duzo mniej ciepla, czyli generuje duzo mniejsza emisje zanieczyszczen.
q.
qwerty

Następna strona

Powrót do Ciekawostki i prośby o pomoc