Prawnik

Ciekawostki i plotki o mieście. Tutaj możesz poszukać pomocy w najdziwniejszych sprawach :)

Moderator: Moderator

Re: Prawnik

Postprzez Abisall Pn, 4 sty 2016, 11:36

Abisall

Postprzez unlimited Śr, 3 lut 2016, 10:56

Od stycznia 2016 r. działają biura nieodpłatnej pomocy prawnej. Udzielając radcy prawni i adwokaci.

Obejmuje to m.in. bezpłatne porady prawne.

Punkty i godziny macie na stronie UM Rybnik - http://bip.um.rybnik.eu/Default.aspx?Page=315 i dokładny harmonogram: http://bip.um.rybnik.eu/docs/2015/12/31 ... 624743.pdf
unlimited

Postprzez adamb Śr, 3 lut 2016, 14:54

Fajnie tylko, że szkoda iż nie dotyczy ten program pozostałej (dużej) części społeczeństwa.
adamb

Postprzez unlimited Śr, 3 lut 2016, 21:25

No pewnie. Ja czekam np. na nieodpłatną pomoc ogólnobudowlaną, elektryczną i hydrauliczną. To w pierwszej kolejności. Potem może się uda nieodpłatną pomoc mechanika samochodowego.. Dla wszystkich ! Niech całe społeczeństwo czerpie garściami z wiedzy fachowców różnych dziedzin ! Po to się oni szkolili, po to szkolili się oni.

Marzy mi się taki dialog:

- panie, coś mi olej bierze..
- łooo, w ramach nieodpłatnej pomocy mechanika mogę Panu turbinę wymienić..
- proszę o nieodpłatną wymianę.
(4 godziny później)
- ile płacę za poświęcony czas?
- Ależ to w ramach nieodpłatnej pomocy, proszę jechać, szerokiej drogi !

Albo lepszy:

- Panie, kto Panu tak spier.dolił tę gładź?
- no widzi Pan, zapłaciłem a taka fuszerka..
- pan się nie martwi, w ramach nieodpłatnej pomocy ogólnobudowlanej poprawimy..
unlimited

Postprzez apsik84 Śr, 3 lut 2016, 23:46

unlimited napisał(a):No pewnie. Ja czekam np. na nieodpłatną pomoc ogólnobudowlaną, elektryczną i hydrauliczną. To w pierwszej kolejności. Potem może się uda nieodpłatną pomoc mechanika samochodowego.. Dla wszystkich ! Niech całe społeczeństwo czerpie garściami z wiedzy fachowców różnych dziedzin ! Po to się oni szkolili, po to szkolili się oni.

.

Dokładnie. Nic dodać, nic ująć.
Ciągle panuje powszechne przekonanie, że usługi prawne są za drogie, a w konsekwencji każdy powinien mieć prawo do darmowej pomocy prawnej . Tylko dlaczego nie jest problemem zapłacić za usługę fryzjera i kosmetyczki (które to nierzadko kosztują tyle co fachowa pomoc prawna) czy wspomnianego wyżej mechanika, ale już skorzystanie z porady prawnika i zapłacenie np. 100 zł to skandal bo "coś tam pogadał pół godziny i wziął tyle kasy".

Jak ktoś nie chce/nie potrafi wymienić oleju, filtra itp. w samochodzie to zostawia auto u mechanika i nie zadaje głupich pytań czy to kosztuje.
Jak ktoś nie chce/nie potrafi napisać wniosku/pozwu do sądu to idzie do radcy prawnego (adwokata), ale dlaczego ta usługa miałaby być darmowa ?
apsik84

Postprzez piotrekdec Cz, 4 lut 2016, 11:09

ponieważ objawiło się tu -mówiąc wprost- prymitywne myślenie
jakie posumował kiedyś Adaś Miałczyński:
"(...)Że nie podbijam karty na zakładzie o siódmej rano, to już w waszym robolskim mniemaniu muszę być nierobem?!"
piotrekdec

Postprzez adamb Cz, 4 lut 2016, 11:45

Nie przesadzajcie !
Wypowiadacie się niczym zatwardziali kapitaliści z cygarem w ustach... a nawet w kolebce agresywnego kapitalizmu jakim są USA istnieje instytucja prawnika pro bono.
Prawnicy w większości stanów USA wśród zaleceń etycznych ustalonych przez American Bar Association mają poświęcać co najmniej 50 godzin rocznie na usługi pro bono

http://www.americanbar.org/groups/probono_public_service/policy/aba_model_rule_6_1.html
Przecież prostych porad prawnych mogą udzielać studenci prawa.
Druga sprawa: poprzez udzielanie takich bezpłatnych drobnych porad prawnych taki prawnik wyrabia sobie opinię (co już można przeliczyć na pieniądze:wink: ), a czasami może trafić na sprawę, na której może solidnie zarobić.

I jeszcze jedno: porada prawna to nie to samo co podjęcie czynności procesowych (czasochłonne)... ja z racji zajęcia (usługi) też często jadę do zainteresowanego naszą usługą i udzielam rad i sugestii - bezpłatnie, a często się zdarza że usługę wykona ktoś inny.
adamb

Postprzez unlimited Cz, 4 lut 2016, 12:27

W USA to jest zalecenie. Ja Tobie zalecam co najmniej 100 godzin rocznie bezpłatnego świadczenia swoich usług. Proszę zastosować się do zalecenia i nie być zatwardziałym kapitalistą.

Zgadzam się z Tobą w zupełności, dlatego nie wiem czemu budowlańcy i mechanicy nie chcą sobie wyrabiać opinii na bezpłatnym doradzaniu. Może nawet trafi im się naprawa czy jakiś remoncik na którym mogą solidnie zarobić - wink wink :wink:

I jeszcze jedno - porada prawna to faktycznie nie to samo. Jednak kiedy jadę do mechanika samochodowego, to mówię mu, że "coś mi się zepsuło - proszę zdiagnozować i naprawić", a nie mówię "proszę wymienić pasek rozrządu". Mechanikowi płaci się właśnie za diagnozę.

Rozumiem, że jedziesz często do zainteresowanego Twoją usługą, jednak jadąc tam masz nadzieję, że usługę wykonasz Ty. Dopiero później zdarza się, że usługę powierzono komuś innemu.

Uważam, że z tymi bezpłatnymi poradami jest jak z 500 zł na dziecko - skorzystają nie ci, którzy powinni.
unlimited

Postprzez Mariano_Italiano Cz, 4 lut 2016, 12:52

Ja jak jadę do mechanika to mówię żeby mi naprawił auto bo...., potem jak się rozliczam to nigdy nie słyszałem że diagnoza tyle. Słyszę: naprawa,wymiana tyle, części tyle. A co do darmowych porad prawnych - darmowe są dla klienta który korzysta, udzielający dostaje działę od miasta.
Mariano_Italiano

Postprzez piotrekdec Cz, 4 lut 2016, 20:32

Mariano_Italiano to chyba oczywiste, że w tą "naprawę" wliczony jest etap "diagnostyki";
zresztą nieraz po "diagnostyce" mechanik pyta na jaki wariant się decydujemy

darmowe są dla klienta który korzysta, udzielający dostaje działę od miasta

dlatego właśnie, powinny być skierowane tylko do pewnej liczny osób - np. o najniższych dochodach (taki przykład pierwszy z brzegu),
gdyby miast miało opłacać poradę każdemu (poprzez opłacanie prawnika) to najdelikatniej mówiąc byłoby to psucie rynku;
to tak jakby miasto opłacało naprawy samochodów (albo już tylko tą "diagnostykę) dla wszystkich mieszkańców poprzez płacenie
grupie -dajmy na to 5 mechaników; reszta mechaników musiałaby walczyć na już nie tak wolnym rynku
piotrekdec

Postprzez Mariano_Italiano Pt, 5 lut 2016, 09:39

Dla mnie, klienta lepszą opcją jest "darmowa" porada prawna. Darmowa oczywiście dla mnie. Ja nie umiem zrozumieć tych którzy negują opcję darmową takich usług. Czy jak przysłowiowy Kowalski otrzyma lub nie otrzyma tej usługi, ja zwykły pracownik więcej czy mniej zarobię?? Tak jak z "Psem Ogrodnika" - "sam nie zje i drugiemu nie da". Może problem jest inny, taki przysłowiowy Kowalski przychodzi po darmową poradę która jest rejestrowana, co się wiąże z czynnościami cywilnoprawnymi (podatki etc.), wtedy ta działa od miasta jest pomniejszona o w/w czynności. Kowalski przychodzi prywatnie do prawnika i....
Podobno służba zdrowia jest darmowa, ale jeżeli ktoś chce może iść do tego samego lekarza który przyjmuje prywatnie - dajcie ludziom wybór, len lekarz, prawnik itp. tak i tak na tym zarabia, powinien odprowadzić podatek, a ja jako zwykły, szary obywatel zarabiałem tyle i tyle i będę zarabiał tyle samo.
Mariano_Italiano

Postprzez unlimited N, 7 lut 2016, 13:04

Ale o czym ty piszesz Marianie?
unlimited

Postprzez Mariano_Italiano N, 7 lut 2016, 15:57

O Psie Ogrodnika - sami nie skorzystają a innym każą płacić.
Mariano_Italiano

Postprzez unlimited N, 7 lut 2016, 22:15

Ale kto każe i komu piękny Marianie?
unlimited

Postprzez Mariano_Italiano Pn, 8 lut 2016, 21:27

Sam Ty piękny młody kawalerze.
Mariano_Italiano

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ciekawostki i prośby o pomoc