Nowy dom - jakie ogrzewanie?

Chcesz podzielić się problemami dzielnicy w której mieszkasz? Masz ciekawy pomysł lub inicjatywę, którą chcesz zarazić sąsiadów? To dobre miejsce!

Moderator: Moderator

Nowy dom - jakie ogrzewanie

Paliwo stałe - kocioł "ręczny"
0
Brak głosów
Paliwo stałe - kocioł automatyczny
0
Brak głosów
Gaz
2
28%
Pompa ciepła gruntowa
1
14%
Pompa ciepła powietrze-woda
2
28%
Prąd (kocioł elektryczny / kable w posadzce)
1
14%
Olej opałowy
0
Brak głosów
Gaz z butli
0
Brak głosów
Ciepło systemowe
1
14%

Liczba głosów : 7

Re: Nowy dom - jakie ogrzewanie?

Postprzez adiqq So, 30 wrz 2017, 09:08

mechel napisał(a):Witam. Przymierzam się do zmiany kotła na gazowy i może ktoś tutaj ma, bo mam pytanie, ile kosztuje wydzierżawienie butli? Jak ktoś ma coś takiego to może się wypowiedzieć o kosztach ogólnie, ile m2 ma dom itp. Wszelkie informacje się przydają. Z góry dziękuję.

nie wiem czy to dobry pomysł z dzierżawą butli - w przypadku dzierżawy podpisujesz długoletnią umowę na dzierżawę i jednocześnie na dostawę gazu, gdzie koszt 1l gazu dochodzi nawet do 3zł. Robiąc zbiornik na gaz we własnym zakresie - ponosisz większe koszty na początku, dużo taniej kupujesz gaz. Jeśli się nie mylę to w tym roku cena propanu nie przekroczyła 1,75zł/litr - a najtaniej było 1,2zł/litr. Łatwiej jest dzierżawić, ale w perspektywie kilku lat na pewno taniej jest posiadać własną

1 z brzegu artykuł z 2012 - ale dalej z miarę aktualny (trochę się ceny zmieniły - trzeba by zmienić aktualne ceny i przeliczyć na nowo)
http://www.cdc24.pl/gaz-plynny-porada/7 ... dzierzawic
adiqq

Postprzez dr Becker So, 30 wrz 2017, 09:19

@ Imrahil
Niestety, o rachunkach nic nie potrafię powiedzieć, ponieważ jestem zwykłym robolem i zajmuję się stroną techniczną (liczniki, telemetria).
Mogę tylko powiedzieć że rozlicza się jednostki energii wyrażone GJ, struktura rachunku o ile mi wiadomo jest dość skomplikowana ze względu na opłaty składowe.
Musiałbyś zadzwonić do działu obsługi klienta.
dr Becker

Postprzez mechel So, 30 wrz 2017, 10:33

@adiqq Ale dierżawiąc butlę oni przyjeżdżają, naprawiają, dbają o dobry stan techniczny itp, lecz w sumie to nie wiem co by było lepsze. Jednak nadal interesują mnie konkretne koszty.
mechel

Postprzez adiqq So, 30 wrz 2017, 10:51

imrahil napisał(a): dr Becker, czyli dosyć typowe podejście inwestorów - zrobić coś, ale nie do końca dobrze, bo szkoda kasy (pomimo faktu, że te pieniądze czasem zwróciłyby się w ciągu jednego albo dwóch sezonów). co do ciepła systemowego - też nie spotkałem się z takim sposobem ogrzewania domów jednorodzinnych. co najwyżej jakieś opowieści, że ktoś tak miał, ale kosmicznie drogo i zrezygnował. skoro jesteś, to czy możesz podać ile dla przeciętnego starego domu i ile dla przeciętnego nowego domu wychodzi rachunek za jednostkę energii (kWh lub MJ)? z opłatami stałymi, przesyłem i wszystkim co na rachunku. chodzi mi o roczny rachunek oraz ilość dostarczonej energii.

Akurat w tej kwestii mogę trochę pomóc - mam rozliczenie za CO za sezon grzewczy 2016-16 ze średniej wielkości mieszkania(3 pokoje) - blok nieocieplony
Tylko że to jest blok - jest podany całkowity koszt na 2 klatki - koszty są podzielone na koszty stałe, koszt części nieopomiarowanej(klatki schodowe,piwnica itp.) i koszt wg podzielników ciepła.
przeliczając te koszta na 1m2 powierzchni, wychodzi następująco:
koszt stały - 9,63zł/m2
koszt części nieopomiarowanej - 7,12/m2
koszt zmienny wg podzielników - 0,27 jednostek rozliczeniowych podzielników
Akurat w tym mieszkaniu którego dotyczy rozliczenie - średni koszt ogrzania 1m2 wyszedł 18,26zł/m2
Tak tylko mam wrażenie, że mieszkańcy mocno oszczędzali...bo gdyby założyć że nie ma podzielników i policzyć średnią cenę 1m2 dla obu tych klatek, to wyszłoby że średni koszt ogrzania 1m2=33,3zł
Takie dane są w rozliczeniu, nie ma żadnych kwh czy też MJ
I porównując to (średnią cenę 1m2)do ogrzewania nieocieplonego dom 200m2 faktycznie wyjdzie drogo - bo 6,6tys - ale to dlatego, że energoochłonność jest duża, a nie że ciepło systemowe drogie.
tutaj
piszą (2012-2013) że koszt 1kwh=0,11-0,15zł
http://www.ogrzewamy.pl/cieplo-systemowe

z kolei w kalkulatorze poniżej
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... U2fehY9Pia
jest cena 1kwh=0,20zł
ale to tez kalkulator z 2013r
nie wiek jak się kształtują cenniki teraz, chyba faktycznie trzeba zadzwonić na infolinię, tylko nie wiem czy tam uzyskasz odpowiedź konkretną typu xx za 1kwh.....
adiqq

Postprzez adiqq So, 30 wrz 2017, 10:56

mechel napisał(a):@adiqq Ale dierżawiąc butlę oni przyjeżdżają, naprawiają, dbają o dobry stan techniczny itp, lecz w sumie to nie wiem co by było lepsze. Jednak nadal interesują mnie konkretne koszty.

oczywiście, ale za to cię słono kasuja za gaz....wybór należy do ciebie...
na stronie np. gaspolu masz zgrubne koszty
https://www.gaspol.pl/dla-domu/instalac ... nikowa-lpg
tylko, że to koszty dla :
Założenia:
​(1) - bazując na zakładanej konsumpcji ~ 10000 kWh (~0,8T) dla nowo budowanego domu o wielkości 120 - 140 m2,
​(2) - koszt inwestycji nie zawiera kosztu C.O. (grzejniki, instalacja c.o. lub ogrzewania podłogowego),
​(3) - koszt inwestycji zależny od wielkości udzielonego rabatu inwestycyjnego.

po szczegóły uderzaj do nich...
adiqq

Postprzez mechel Pn, 2 paź 2017, 08:42

@adiqq dzięki wielkie.
mechel

Postprzez DarekSusek Wt, 3 paź 2017, 10:37

Nie chciałbym ogrzewania gazowego, kosztuje krocie. Już lepiej jakiś piec automatyczny na eko-groszek.
DarekSusek

Postprzez dr Becker Wt, 3 paź 2017, 11:22

Ogrzewanie gazem wychodzi podobnie jak ciepło systemowe. Jeśli budynek oddaje dużo ciepła do atmosfery to każde ogrzewanie wyjdzie drogo.
dr Becker

Postprzez imrahil Wt, 3 paź 2017, 17:51

dokładnie - koszt ogrzewania w pierwszej kolejności zależy od domu, a dopiero potem od kosztu energii. ekogroszek do nowego domu to strasznie drogi system.
imrahil

Postprzez adiqq Śr, 4 paź 2017, 06:38

No i idąc tym tropem dalej, to ogrzewanie domu prądem jest niewiele droższe niż gazem...
Oczywiście tym prądem "odpadowym" - w taniej taryfie, gdzie cena 1kwh=0,25, a godziny taniego prądu to 13-15 i 22-6 + wszystkie weekendy i dni ustawowo wolne od pracy (taryfa G12w, weekendowa) Moim zdaniem, jest ona dużo korzystniejsza niż G11 nawet dla tych, co nie grzeję prądem. Wiem to z własnego doświadczenia. Mam podlicznik prądu i wiem dokładnie ile kwh zużywam na CO+CWU. Po odczycie licznika głównego i odjęciu tych wartości, dokładnie wiem ile zużywam na cele tzw. "bytowe" - i okazuje się, ze bez problemu te zużycie prądu bytowego w taniej taryfie wynosi u mnie około 70%. A wystarczy tylko około 30% zużywać w taniej taryfie, żeby mieć takie same rachunki co w przypadku G11. Każdy dodatkowy % zużycia w taniej taryfie to oszczędność. Wszystko w domu mam na prąd, jedynie zmywarkę załączamy z opóźnionym startem na noc i czasami pralka też na noc - i to wszystko. Fakt, że dużo zależy od trybu życia - weekendy zwykle spędzamy w domu i to przede wszystkim weekendy mają wpływ na te proporcje.

A rozwijając temat ekogroszku jako drogiego systemu - mało kto kalkulując taki sposób ogrzewania domu, bierze pod uwagę, że komin spalinowy nie jest za darmo, kotłownia to określone m2 budynku które też kosztują, miejsce składowania paliwa też bywa potrzebne(i też kosztuje) - w przypadku gazu lub prądu tego może nie być (kocioł gazowy nie potrzebuje komina, może być wyrzut przez ścianę) - a to wszystko są wymierne oszczędności. Jak to wszystko policzyć - i uwzględnić WSZYSTKIE składowe, na samym końcu z ceną wytworzenia 1kwh z danego nosnika - to faktycznie okazuje się często, że nie warto iść w kocioł z podajnikiem na ekogroszek.
adiqq

Postprzez Laluk20 N, 8 paź 2017, 15:02

Co myślicie o gazie płynnym ze zbiornika? macie jakieś doświadczenia w tym temacie?
Laluk20

Postprzez mechel Pn, 9 paź 2017, 06:26

A ja nadal pytam w sprawie tego gazowego, bo padają tu informacje, że w starym domu lepszy piec z podajnikiem itp, więc chciałbym zapytać o właśnie stary dom, bo myślimy nad tym gazem ale czy to do końca się opłaci? Dom z cegły, okna nowe, parter nawet trzyszybowe, mury 60cm, większość fachowców nawet odradza ocieplanie tego jak są tak grube mury i co teraz byście radzili, lepszy piec z podajnikiem czy warto inwestować w ten gaz?Pytam bo tutaj widzę są ludzie, którzy orientują się w temacie.
mechel

Postprzez adiqq Pn, 9 paź 2017, 06:45

słuchaj fachowców...przez takich właśnie fachowców, ludzie płacą wysokie rachunki za CO...
wejdź na te stronę - dosyć dobrze szacuje ile potrzebujesz energii żeby ogrzać dom i jaką moc musi mieć urządzenie grzewcze.
http://cieplowlasciwie.pl/start
I podkreślam - SZACUJE. Bo znam przypadki, że miedzy szacunkami z cieplowlasciwe a profesjonalnym OZC była bardzo duża różnica, a znam też przypadki, że wyniki były prawie indentyczne.
wpisze swoje dane i zapodaj tu linka do wyników które ci wyszły, to potem możemy podyskutować....
adiqq

Postprzez mechel Pn, 9 paź 2017, 18:07

@adiqq Mam klasę energochłonności F - dom wysoko energochłonny.
W skrócie o budynku
Powierzchnia ogrzewana 200m2 (parter, 1. piętro)
Jakość izolacji przeciętna — ściany (brak), strop - podłoga poddasza (brak), podłoga parteru (brak)

Warunki klimatyczne — Rybnik

Miejscowość Rybnik leży w 3. strefie klimatycznej. Dlatego maksymalną moc grzewczą oblicza się tu dla średniej dobowej temperatury -20°C.

Przeciętny sezon grzewczy w tym miejscu trwa ok. 171 dni, ze średnią temperaturą 1,59°C.

Poprzedni sezon grzewczy trwał ok. 143 dni, ze średnią temperaturą 3,44°C.

Ile ciepła potrzebuje twój dom

Poniższe wyliczenia zakładają utrzymanie w domu przez całą zimę średniej dobowej temperatury 24,0°C.
24,4kW maksymalna moc grzewcza

Tyle będzie potrzebne w "najmroźniejszy" dzień, przy średniej dobowej -20°C
12,4kW przeciętna moc grzewcza

Tyle będzie potrzebne w przeciętny dzień zimy, przy średniej dobowej 1,6°C
122W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc

Tę wartość znajdziesz w tabeli orientacyjnego doboru mocy kotła od jego producenta.
50 974kWh = 184GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie

Tyle ciepła netto potrzebuje twój dom na cały sezon grzewczy. Zależnie od tego, czym i z jaką sprawnością będziesz grzać, ilość ciepła brutto, jaką musisz kupić w opale, będzie odpowiednio wyższa.
255kWh/m2*rok wskaźnik zużycia energii

Tę wartość znajdziesz na świadectwie energetycznym budynku (nowsze takie mają). Na tej podstawie twój dom zalicza się do klasy energetycznej F
Przygotowanie ciepłej wody użytkowej (CWU)

Dla 2 osób, w domu tylko prysznice.
3kW dodatkowa moc potrzebna do grzania CWU

To wystarczy. Po to stawia się duży zasobnik, aby można było grzać go powoli, niedużą mocą. Dla odmiany grzanie przepływowe wymaga mocy ponad 30kW.
~90l odpowiednia do potrzeb pojemność bojlera

W najgorszym razie* nagrzanie całego zasobnika od temperatury kranowej do 60°C potrwa 2 godziny.

*Tj. gdy na zewnątrz będzie bite -20°C a cały zasobnik będzie wystudzony do temperatury kranowej.
Koszty i efektywność ogrzewania
Jak obecnie ogrzewasz

Kocioł zasypowy o mocy 28kW
10t miału
zużycie paliwa w sezonie grzewczym
5 000zł
roczny koszt ogrzewania

Jakie powinno być zużycie opału

Takich ilości opału potrzebuje twój dom. Zużywasz znacznie więcej? Znaczy, że spalasz go nieefektywnie. Tutaj dowiesz się jak to naprawić.
W najmroźniejszy dzień

~126kg węgla kamiennego na dobę, lub
~178kg drewna na dobę, lub
~62m3 gazu ziemnego na dobę

W przeciętny dzień zimy

~64kg węgla kamiennego na dobę, lub
~91kg drewna na dobę, lub
~32m3 gazu ziemnego na dobę

W ciągu sezonu grzewczego

~10,9t węgla kamiennego, lub
~31mp drewna, lub
~5 395m3 gazu ziemnego

Jakiej mocy kotła potrzebuje budynek
30kW to niezbędna moc grzewcza (C.O. + CWU)

Wlicza się w to ogrzewanie budynku z rozsądnym zapasem przewidzianym normami oraz ciepłą wodę (CWU).
Wyszło 30kW, instalator radzi 40kW, komu wierzyć?

Na pewno nie kupuj dwa-trzy razy większego kotła na węgiel/drewno (wyjątek: kotły miałowe, patrz poniżej) nawet jeśli sprzedawca, instalator, szwagier i sąsiad zgodnie twierdzą inaczej. Tacy doradcy troszczą się tylko o to, byś nie zamarzł(a) i nie przyjmują do wiadomości, że podobnej wielkości budynek 30 lat temu potrzebował kotła 25kW a współczesny wymaga mniej niż 10kW. Dlatego przeważnie wcisną ci kilka razy za duży kocioł i nie będzie ich obchodziło, że kopci i spala więcej niż potrzeba.
Sugerowane moce różnych urządzeń

Ogólna zasada jest prosta: dom potrzebuje mocy 30kW, więc dowolne urządzenie grzewczego musi mieć moc nominalną min. 30kW. Ale są od tego drobne wyjątki, o czym poniżej.
Kocioł zasypowy: 33-39kW
Zwracaj uwagę na paliwo podstawowe kotła! Moc nominalna kotłów zasypowych obowiązuje dla paliwa podstawowego — przeważnie jest to węgiel kamienny. Jeśli zamierzasz zawsze palić czymś mniej kalorycznym (drewno, miał, flot...), weź pod uwagę, że moc kotła będzie niższa, np. dla drewna o ok. 30%, więc musisz wziąć odpowiednio większy kocioł.
Kocioł miałowy: 60-72kW
Kocioł miałowy dobiera się nieco inaczej. Taka moc ma pojemność zasypu wystarczającą do bezobsługowej pracy przez jedną dobę, jeśli będzie rozpalany od góry (a to jedyny wygodny sposób palenia miałem).
Kocioł podajnikowy: 35kW

Kotły podajnikowe (zwłaszcza te najmniejsze) miewają min. kilka kilowatów zapasu ponad moc nominalną, więc często nie ma potrzeby kupowania wyższego wariantu mocy, gdy potrzeby domu są na styk z wariantem niższym. Ale to nie reguła! By się upewnić, sprawdzaj w instrukcji kotła lub pytaj producenta!
Kocioł gazowy: > 36kW

Kotły gazowe pracują z dobrą sprawnością nawet na niskich mocach, dlatego przy wyborze kieruj się zaleceniami producenta (również w doborze mocy na potrzeby CWU).
Instalując kocioł kondensacyjny pamiętaj o takim zaprojektowaniu instalacji, aby temperatura wody nie musiała przekraczać 60°C - inaczej nici z kondensacji i rachunki wzrosną.
Pompa ciepła: 30kW

Pompy ciepła pracują tylko z mocą nominalną, więc przy niższym zapotrzebowaniu włączają się i wyłączają cyklicznie, co nie jest korzystne. Dlatego powinno się je dobierać bardzo dokładnie do potrzeb budynku. Wskazane jest wykonanie profesjonalnego OZC!

30% taniej
ocieplenie ścian zewn. 15cm styropianu, lambda 0.035
29% taniej
ocieplenie dachu 20cm styropianu
13% taniej
ocieplenie podłogi parteru 20cm styropianu
8% taniej
wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
mechel

Postprzez adiqq Wt, 10 paź 2017, 06:02

mogłeś wkleić samego linka, obyło się bez wklejania tego tasiemca na forum ;)

Przeczytałeś i...?? Dalej uważasz, że fachowiec dobrze ci doradził, że przy takim grubym murze nie ma sensu ocieplać?

Dalej będziesz wierzyć takiem instalatorowi? Instalator zawsze będzie proponował kocioł większy lub dużo większy niż potrzebujesz bo:
1)zwykle nie ma pojęcia o jakichkolwiek obliczeniach,
2)jeśli z czegokolwiek korzysta, to ewentualnie z sugestii producentów, że np. do domu 150m2 to piec 25kw (to takie zalecenia z lat 90, ale co niektórzy dalej z nich korzystają)
3)jak ci zamontuje większy piec, to więcej on zarobi
3)jak da ci większy piec, to ty nie zmarzniesz, a że będziesz np. spalać 2 razy więcej opału niż byś mógł (skrajny przypadek w nowych domach, ale zdarza się) to nie jego problem przecież...

ile spalisz i ile to będzie kosztować
~10,9t węgla kamiennego, lub
~31mp drewna, lub
~5 395m3 gazu ziemnego
przelicz sobie te szacunkowe ilości na zł i sam sobie odpowiedz...
adiqq

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Życie w dzielnicach i na osiedlach