Nowy dom - jakie ogrzewanie?

Chcesz podzielić się problemami dzielnicy w której mieszkasz? Masz ciekawy pomysł lub inicjatywę, którą chcesz zarazić sąsiadów? To dobre miejsce!

Moderator: Moderator

Nowy dom - jakie ogrzewanie

Paliwo stałe - kocioł "ręczny"
0
Brak głosów
Paliwo stałe - kocioł automatyczny
0
Brak głosów
Gaz
0
Brak głosów
Pompa ciepła gruntowa
1
25%
Pompa ciepła powietrze-woda
1
25%
Prąd (kocioł elektryczny / kable w posadzce)
1
25%
Olej opałowy
0
Brak głosów
Gaz z butli
0
Brak głosów
Ciepło systemowe
1
25%

Liczba głosów : 4

Re: Nowy dom - jakie ogrzewanie?

Postprzez mechel Wt, 10 paź 2017, 07:07

@adiqq myślałem, że ten wynik jednorazowo się pokazuje, przez to to kopiowałem :P
Sądzę, że warto by to było ocieplić bo 30% ucieka ciepła itp...

Co do tych kosztów to za gaz ziemny w tym stanie jak jest teraz dom bym zapłacił koło 7 tysięcy na rok i robić nic przy tym nie muszę, węgla nie wiem ile zużyję teraz bo wcześniej się paliło flotem to szło te 10t i 10 kubików drzewa co dawało około 5000 na sezon + ta robota przy tym... Węgla się pewnie spali mniej ale 830zł za tone dobrego węgla to przesada a też chodzi o to żeby przy tym nie robić. Reansumując zobaczę po tym sezonie jakie wyjdą koszty ogrzania i później będę myślał dalej co i jak. Dziękuję Ci bardzo za pomoc i pozdrawiam :wink:
mechel

Postprzez imrahil Wt, 10 paź 2017, 07:18

mechel moja opinia jest taka, żebyś poszedł w dobrej jakości kocioł na ekogroszek. tylko ten kocioł musi być odpowiednio dobrany i zainstalowany! czasem instalatorzy odwalają manianę i pomijają np. zawór mieszający, czyli skreślają Ci gwarancję na kocioł przy okazji skracając jego żywotność i pogarszając komfort użytkowania. koszt instalacji będzie raczej niższy niż koszt instalacji gazowej ze zbiornikiem. można dzierżawić zbiornik, ale koszt eksploatacji wtedy znacznie wyższy. jeśli chodzi o eksploatację takiego kotła to wiele zależy od węgla - podobnie jak przy śmieciuchu. wbrew temu co niektórzy głoszą, dobry węgiel do domowego kotła to niekoniecznie ten najbardziej kaloryczny, np. węgiel jankowicki w ogóle się nie nadaje. ile obecnie spalasz opału (bo rozumiem, że jakoś ten do=m jest ogrzewany)?

jeśli chodzi o izolację - zacznij od stropu. jak masz możliwość, to uszczelnij folią paroszczelną, na to wełna. jeśli nie da się tam wejść to granulat styropianu (nie wełna, bo będzie woda kapać, jeśli wcześniej nie uszczelnisz) - akurat mam w rodzinie taką małą modernizację starego domu w tym roku - jeszcze wielkich oszczędności nie przyniosła, ale odczuwalną poprawę komfortu już tak. minimum to 20 cm izolacji. czymkolwiek byś nie uszczelnił - zrób jakąś wentylację nad tą izolacją, np. kilka kominków w dachu + ewentualnie nawiewy z boku czy w podbitce.

jeśli chodzi o izolację ścian to ważne przy tak grubej ścianie, żeby było grube ocieplenie. ściana jest paroprzepuszczalna, styropian paroizolacyjny. zbyt mała grubość styropianu sprawi, że ściana nie będzie dostatecznie ciepła na całej grubości, styropian zablokuje odpływ pary, która wykropli się gdzieś po drodze i doprowadzi do degradacji muru. to trzeba dokładnie przemyśleć
imrahil

Postprzez mechel Śr, 11 paź 2017, 10:41

@imrahill Kocioł na groszek też wchodzi w grę tylko nie wiem czy jak się go gasi to jest dużo roboty z czyszczeniem bo u mnie w rodzinie jest jeden taki i tam nawet musi jakimś specjalistycznym odkurzaczem jakies dysze czyscic raz na tydzień a takie prace to mnie nie interesują żeby tam cały dzień spędzić. Zaś kolega ma to aż tak nie musi kombinować,trza się wybrać do sklepu i popytać. Co do ilości spalania to nie wiem bo dopiero ten rok idzie z węglem, zawsze flotu spalaliśmy 10t i 10 kubików drzewa do przekładania. Modernizacja to też gdzieś dopiero za 3 lata ale interesuję się już.
mechel

Postprzez imrahil Cz, 12 paź 2017, 19:39

mechel przy kotle na ekogroszek, wiele zależy od samego kotła i jakości węgla. tutaj w szczegółach nie pomogę, wiem tylko z doświadczeń znajomych, że dobry węgiel to niekoniecznie ten najbardziej kaloryczny. łatwiej dobrze spalić mniej kaloryczny - jest więcej popiołu, ale nie robią się spieki, nic się nie blokuje itd. ważny jest dobór kotła i sterownika - zwykle ludzie słuchają pierwszych z brzegu instalatorów, kupują najdroższy węgiel (bo niby taki najlepszy w ich mniemaniu) i potem ogrzewanie ekogroszkiem ma opinię uciążliwego i drogiego - przez to z kolei kolejni modernizujący swoje kotłownie wstawiają kocioł zasypowy, bo u kogoś tam ekogroszek się nie sprawdza.

po szczegóły zapraszam na forum muratora. można tam spotkać kumatych użytkowników, ale też instalatorów, nawet z naszego regionu.
imrahil

Postprzez mechel So, 14 paź 2017, 09:54

@imrahil Dzięki wielkie za pomoc :wink:
mechel

Postprzez adiqq So, 14 paź 2017, 15:11

potwierdzam to co napisał imrahil - wg mojego rozeznania tak właśnie jest.
I jest spory problem z doborem odpowiedniego węgla - niestety. I nawet jak się przetestuje kilka i kupi większą ilość, to za jakiś czas parametry węgla mogą na tyle ulec zmianie, że nie będzie się nadawać (wystarczy że kopalnie zacznie eksploatować inne pokłady niż wcześniej)
Właśnie na forum muratora ludzie kupują po kilka worków danego węgla, testują i dzielą się spostrzeżeniami, tak samo doradzają jakie parametry ustawić na sterowniku, żeby optymalnie spalać...
adiqq

Poprzednia strona

Powrót do Życie w dzielnicach i na osiedlach