Zmiany - regulamin rozliczania ciepła RSM

Chcesz podzielić się problemami dzielnicy w której mieszkasz? Masz ciekawy pomysł lub inicjatywę, którą chcesz zarazić sąsiadów? To dobre miejsce!

Moderator: Moderator

Zmiany - regulamin rozliczania ciepła RSM

Postprzez niuti Pn, 18 sie 2014, 14:59

Wchodzę do klatki, patrzę nowa wywieszka z adm wisi. Czytam no i się delikatnie mówiąc wqrwiłem. Zmiany w rozliczaniu co z uwzględnieniem obecnego sezonu (hehehe pięknie na koniec okresu zmiany wprowadzają a w zasadzie informują) i dowalili 70% na podzielniki 30% na ogolne. Czyli teraz będzie dopiero się działo. Każdy na 0 będzie miał termostat, niech sąsiad grzeje. Zawieszona termomodernizacja (nowy zarząd wszak nie był jej gorącym zwolennikiem) i nic tylko się cieszyć. W końcu jak mówią płacz i płać.
Swoją drogą takei cyrki tylko w RSM. Zmiana regulaminu zatwierdzona przez RN w styczniu info w sierpniu :).
Skąd człowiek do qr...nędzy Wy de...z RSM ma się o tym dowiedzieć jak wasza strona to jakieś nieporozumienie?

CO wy na to mieszkańcy?
niuti

Re: Zmiany - regulamin rozliczania ciepła RSM

Postprzez obserwatorzrybnika Pn, 18 sie 2014, 21:46

Najlepsze jest to że za ogrzewanie płaci się cały rok ponad 230 zł x 12 miesięcy = 2760 zł za mieszkanie 55m2 :twisted: za takie pieniądze idzie dom ogrzać
tyle się płaci nie powinno być żadnych podzielników ciepła !!
MEX
obserwatorzrybnika

Postprzez niuti Wt, 19 sie 2014, 09:04

@ obserwatorzrybnika - jestem absolutnie za brakiem podzielników, nikt się wtedy nie szczypie i nie robi "kurtka, koc i dam radę". Wszyscy płaca.

@ Hocage - niestety, ale taki beton mamy i zapewne będziemy mieli. Zebrania są tak ustalane, żeby nikt nie przychodził chyba poza "właściwymi wyborcami/mieszkańcami" Mimo wielu chęci nie udaje mi się póki co na żadnym się pojawić. Z Twoimi uwagami zdecydowanie się zgadzam, może poza tym, że ciężko o mobilizację do zmian. W dobie internetu skrzyknięcie się do jakieś akcji to nie problem. Potrzeba tylko kogoś z charyzmą, żeby zaczął coś działać a reszta się dołączy.
niuti

Postprzez Afordancja Cz, 28 sie 2014, 12:13

Też dostałem rozliczenie CO.

Nie grzeję, tak,żeby chodzić w domu na krótki rękawek w krótkich spodenkach, ale też zimna nie lubię. I co wychodzi?
Jak by grzali wszyscy równo, to rozliczenie z podzielników było by w takiej samej proporcji jak z powierzchni mieszkania, no ale tak nie jest, jedni grzeją więcej inni mniej, tak więc policzyłem sobie o ile bardziej grzeję niż w stosunku do powierzchni.

I wyszło, że zużywam, ponad 2,2 raza więcej niż jak bym rozliczał się powierzchnią (tzn. mówię tylko o tych kosztach zmiennych rozliczonych podzielnikami).
Jaki z tego wniosek? a no taki, że inni muszą płacić dużo mniej niż w stosunku do powierzchni..

To ja się pytam k... kto? i jak bardzo trzeba mieć zimniej, żeby być poniżej tej średniej?.

Jedną z odpowiedzi jest to, że sąsiad się chwalił(szkoda, że nie mi to bym mu powiedział), że kaloryfery ma zakręcone tylko "grzeje łazienką" (Tam nie ma podzielnika). No to zajebiście...patologia pieprzona..
Żona była u sąsiadki obok, na chwile, też zimnica, zero grzania...
Jeszcze tylko nie słyszałem o tych co mają zimowe i letnie kaloryfery, znając życie i tacy się tu znajdą .

Podsumowując, taki system (a jeszcze zwiększają z 50% do 70% kosztów na podzielniki), rodzi patologię.

Rozumiem, że likwidacja podzielników ma małe szanse, bo na pewno w jakiś sposób zmniejsza zużycie energii cieplnej. Jednak rozliczenie jest chore.

Jakie jest wyjście?
Niech będzie i 70% kosztów na podzielniki, jednak z mała uwagą, jeżeli ktoś ma mniej niż np. 70% kosztów w stosunku do powierzchni(czy średniej podzielników, jeden kit), to ma korygowaną ilość jednostek do tych 70%, bo jeżeli ma mniej to znaczy, że albo oszukuje (grzanie kaloryferem łazienkowym albo inna taktyka), albo jakaś patologia, która tylko powoduje, że i inni grzeją jego mieszkanie i grzyby rosną.

(chyba, że ktoś ma lepszy pomysł)
Oczywiście ci którzy przekraczają znacznie, ok, niech przekraczają.

Jak tylko znajdę chwilę wolnego czasu (za późno wracam do Rybnika) to poświecę te 250 zł na członkowskie, będę wnioskował o raport pokazujący rozkład zużycia, czyli wystarczy metraż i ilość jednostek z podzielników.
Chyba, że ktoś już jest członkiem i ma czas i ochotę już złożyć odpowiednie pismo.
Czas się za to wziąć,zacząć walczyć z patologią i bezsensem.
(Żale się:P ) Streszczenie walki o pół bańki opis
Afordancja

Postprzez niuti Cz, 28 sie 2014, 13:39

@ Afordancja

hehehe, ja jeszcze swojego nie analizowałem, aczkolwiek w tym roku, zapewne z racji cieplejszej zimy doplat nie mam.

"Rozumiem, że likwidacja podzielników ma małe szanse, bo na pewno w jakiś sposób zmniejsza zużycie energii cieplnej. Jednak rozliczenie jest chore." - zgodnie z regulaminem rozliczania co, musisz zebrać większość , donieść do RSM potem oni jeszcze zrobią swoją ankietę (zapewne żeby sprawdzić, że ich nie ciu.lasz, a głównie, żeby wystraszyć mieszkańców) i zmienią system rozliczania. Chyba, że sam rezygnujesz to płacisz wg. największego zużycia lokalu w twoim budynku. Więc pewno sporo, a może i nie....szkoda, że mam na co wydawać pieniądze, bo z chęcią bym sprawdził.

Ja członkiem jestem ale Twoich danych mi nie udostępnią. Natomiast po moim pierwszym wpisie napisałem oficjalne pismo do RSM, dostałem odp. Wymieniłem krótką korespondencję z p. nowym prezesem Byczkiem (który chyba w SM jest głównym spec. ds. co) i generalnie wynika z tego, że podzielniki napewno będą, a nowe zmiany mają być na lepsze tzn. zwiększyć % rozliczanie wg. pow. Jak pisałem wcześniej dogłębnej analizy nei robiłem, ale wychodzi mi na to, że u mnie mimo tych zmian i tak procentowo wychodzi to samo. Więc widzę tu jakiś big :lol: :lol: :lol:
niuti

Postprzez Afordancja Cz, 28 sie 2014, 16:41

niuti napisał(a):@ Afordancja

hehehe, ja jeszcze swojego nie analizowałem, aczkolwiek w tym roku, zapewne z racji cieplejszej zimy doplat nie mam.

Nie chodzi akurat o dopłaty, tylko o to, że grzejąc normalnie(cokolwiek to znaczy), zużywam ponad 2 razy więcej niż średnia, to ja się pytam co tworzy tą "średnią".

niuti napisał(a):"Rozumiem, że likwidacja podzielników ma małe szanse, bo na pewno w jakiś sposób zmniejsza zużycie energii cieplnej. Jednak rozliczenie jest chore." - zgodnie z regulaminem rozliczania co, musisz zebrać większość , donieść do RSM potem oni jeszcze zrobią swoją ankietę (zapewne żeby sprawdzić, że ich nie ciu.lasz, a głównie, żeby wystraszyć mieszkańców) i zmienią system rozliczania. Chyba, że sam rezygnujesz to płacisz wg. największego zużycia lokalu w twoim budynku. Więc pewno sporo, a może i nie....szkoda, że mam na co wydawać pieniądze, bo z chęcią bym sprawdził.

O to cenna informacja, regulaminy sobie dopiero poczytam. co to znaczy większość? Większość całych zasobów RSM? Czy nieruchomości? Hm..jeżeli całych zasobów to hm...chyba prościej to zrobić na walnym.

niuti napisał(a):Ja członkiem jestem ale Twoich danych mi nie udostępnią.

Wystarczą dane bez nazwisk, chodzi o jakąś analizę.

niuti napisał(a):Natomiast po moim pierwszym wpisie napisałem oficjalne pismo do RSM, dostałem odp. Wymieniłem krótką korespondencję z p. nowym prezesem Byczkiem (który chyba w SM jest głównym spec. ds. co) i generalnie wynika z tego, że podzielniki napewno będą, a nowe zmiany mają być na lepsze tzn. zwiększyć % rozliczanie wg. pow. Jak pisałem wcześniej dogłębnej analizy nei robiłem, ale wychodzi mi na to, że u mnie mimo tych zmian i tak procentowo wychodzi to samo. Więc widzę tu jakiś big :lol: :lol: :lol:

Zaraz ,będzie większość rozliczana wg. powierzchni?
Afordancja

Postprzez niuti Cz, 28 sie 2014, 19:34

@ UP

Nie chodzi akurat o dopłaty, tylko o to, że grzejąc normalnie(cokolwiek to znaczy), zużywam ponad 2 razy więcej niż średnia, to ja się pytam co tworzy tą "średnią".

Oj tego to ja nie wiem, to pytanie to władz :)

co to znaczy większość?

większość nieruchomości/budynku. Nie pamiętam dokładnie. Swego czasu się tym interesowałem, ale odpuściłem sobie czytając ten regulamin. W końcu kto chce płacić wiecej....lepiej niech drugi zapłaci :)

Nie wiem co masz dokładnie na myśli, ale napisz sam, ewentualnie mnie to napiszę o co chodzi Tobie.

Zaraz ,będzie większość rozliczana wg. powierzchni?

Może nie do końca sie precyzyjnie wyraziłem. Jest do regulaminu załącznik, którego ja nie rozumiem, a którego wyjaśnienie napisał mi p. Byczek. Niestety ładnie to chyba wygląda w teorii albo może na jakieś nieruchomości u mnie raczej bez zmian jak pisalem. Poniżej info od niego

W odpowiedzi na pismo z dnia 19.08.2014 w sprawie ogłoszenia dotyczącego nowych zasad rozliczania kosztów ogrzewania z zastosowaniem podzielników informuję, że w obliczeniach nie uwzględnił Pan istotnego składnika rozliczanego według powierzchni lokalu, jakim jest koszt stały dostawcy ciepła. Uwzględnił Pan jedynie koszt ogrzewania części nieopomiarowanej stanowiący 30% kosztów zmiennych oraz koszt zmienny według podzielników stanowiący 70% kosztów zmiennych. Po uwzględnieniu kosztów stałych w obliczeniach udział kosztów rozliczanych według powierzchni będzie oscylował w przedziale od 44% do 61,5%. Aby mógł Pan lepiej zrozumieć nowe zasady rozliczania przesyłam w załączeniu schemat rozliczania kosztów.
niuti

Postprzez Afordancja Cz, 28 sie 2014, 22:22

niuti napisał(a):@ UP

Oj tego to ja nie wiem, to pytanie to władz :)

To pytanie retoryczne ja znam odpowiedz, średnią tworzą m.in. ci którzy grzeją mieszkanie kaloryferem z łazienki :P

niuti napisał(a):

Nie wiem co masz dokładnie na myśli, ale napisz sam, ewentualnie mnie to napiszę o co chodzi Tobie.

W wolnym czasie najpierw przeczytam regulaminy (czyli pewnie we wrześniu). Na razie nie ma co się tym przejmować.

niuti napisał(a):
Może nie do końca sie precyzyjnie wyraziłem. Jest do regulaminu załącznik, którego ja nie rozumiem, a którego wyjaśnienie napisał mi p. Byczek. Niestety ładnie to chyba wygląda w teorii albo może na jakieś nieruchomości u mnie raczej bez zmian jak pisalem. Poniżej info od niego

W odpowiedzi na pismo z dnia 19.08.2014 w sprawie ogłoszenia dotyczącego nowych zasad rozliczania kosztów ogrzewania z zastosowaniem podzielników informuję, że w obliczeniach nie uwzględnił Pan istotnego składnika rozliczanego według powierzchni lokalu, jakim jest koszt stały dostawcy ciepła. Uwzględnił Pan jedynie koszt ogrzewania części nieopomiarowanej stanowiący 30% kosztów zmiennych oraz koszt zmienny według podzielników stanowiący 70% kosztów zmiennych. Po uwzględnieniu kosztów stałych w obliczeniach udział kosztów rozliczanych według powierzchni będzie oscylował w przedziale od 44% do 61,5%. Aby mógł Pan lepiej zrozumieć nowe zasady rozliczania przesyłam w załączeniu schemat rozliczania kosztów.

A ok, to wiem o co mu chodziło, bo są trzy składniki, opomiarowane stałe(wg. powierzchni), zmienne(wg. podzielników) i nieopomiarowane(wg. powierzchni).
Afordancja

Postprzez ariss19 Pt, 29 sie 2014, 09:35

witam was wyczytałem ze mamy też płacić części nie pomiarowe czyli łazienka i teraz niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego mam płacić 4,6915 zł/m2 i pomnożone to jest przez całe mieszkanie czyli 55.70 m2 znowu chcą nas okradać
ariss19

Postprzez niuti Pt, 29 sie 2014, 15:03

A ok, to wiem o co mu chodziło, bo są trzy składniki, opomiarowane stałe(wg. powierzchni), zmienne(wg. podzielników) i nieopomiarowane(wg. powierzchni).

no dla mnie w zasadzie nie ma różnicy. Bo wg. nowych wytycznych podział jest 54,5 wg. pow. i 45,5 wg. podz. co przekłada się na 60 zł oszczędności w stosunku do rozliczenia 50/50 więc szału ni ma. Jedynie co to chyba więcej zamieszania z tym i zabawy z liczeniem.
No ale może mój blok jest specyficzny i u kogoś lepiej to wychodzi.......coż cytując p. Byczka
"Nowy system rozliczania został wprowadzony z uwagi na jego elastyczne dopasowywanie się do panujących warunków cieplnych w każdym budynku indywidualnie."
niuti

Postprzez Afordancja Pt, 29 sie 2014, 21:58

ariss19 napisał(a):witam was wyczytałem ze mamy też płacić części nie pomiarowe czyli łazienka i teraz niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego mam płacić 4,6915 zł/m2 i pomnożone to jest przez całe mieszkanie czyli 55.70 m2 znowu chcą nas okradać

Tu akurat się mylisz, logika jest w miarę prosta, są nie opomiarowane pomieszczenia, domyślam się, że chodzi także o klatki schodowe itp. i (jeżeli się nie mylę) ten cały koszt jest z sumowany, i podzielony na wszystkich wg. metrażu. W sumie wg. czego go innego dzielić? no chyba nie osób ;) , może wg. mieszkań, ale to ma trochę sensu, jak niektórzy grzeją mieszkania łazienką, to ogrzewają nim bardziej mieszkanie większe, a mniej mniejsze (przynajmniej teoretycznie).
Czyli nikt nie ma lepszego pomysłu, wg. czego to dzielić, więc zostaje metraż.
Afordancja

Postprzez niuti Pn, 1 wrz 2014, 08:45

Dokładnie jest tak, że koszty nie opomiarowanych pomieszczeń wchodzą w koszty zmienne całkowitych kosztów co. Jest to jakiś przedział kosztów (niestety w chwili obecnej nie pamiętam jaki) zależny podobno od danej nieruchomości/ budynku.

Schemat podziału obecnie kosztów http://www.rsm.pl/index.php/dokumenty/category/6-regulaminy
niuti

Postprzez niuti Wt, 2 wrz 2014, 15:28

Jeszcze z ciekawostek dot. co.

Dziś u mnie była wymiana podzielników. Zapewne u innych też była/ będzie. Teraz będzie rozliczał nas Energosystem Rybnik. Ok. zakładam, że wygrali przetarg (był ?), dali najniższą cenę ok. Niech będzie. Ale ciekawostką natomiast jest to, że Panowie zaglądali do łazienki czy jest grzejnik, spisywali jego parametry (w zasadzie liczyli żeberka itp), rysowali kształt. Niby szef im kazał.
Podejrzewam koniec tej akcji, jako zmiana regulaminu co. Już teraz są pow. nie opomiarowane liczone, teraz zapewne będzie liczone wg. wielkości, sprawności czy kto tam wie :evil: . Ehhhh chyba może czas się wyprowadzić z RSM :roll:
niuti

Postprzez laaant N, 14 wrz 2014, 10:11

Ilu WAS chodzi na walne zgromadzenie? RSM to Wy a nie zarząd. Jaką radę nadzorczą wybraliście tak reprezentuje wasze interesy.Dziś macie wybranego super przewodniczącego prawdziwego patriote i społecznika,który rozpieprzył układy w RSM.Tak Jak zdecydujecie na walnym tak będzie.Przekonacie się jaką macie wielką siłę.Jak nie chcecie miec podzielników to nie będzie.Ja mam i oszczędzam.Jak wychodzę zakręcam na 2 wszystkie pomieszczenia. Tam gdzie przebywam ustawiam na 3-4 i czynsz spadł mi z 730 na 600.Mieszkam nad klatką schodową na 1 piętrze .Walczcie o termomodernizację kompletną, która spowoduje zmniejszenie zapotrzebowania na energię całego bloku.
dotyczy też wymiany drzwi w piwnicach , okienek przez które ciągnie jak przez komin elektrowni. Wejścia nie posiadają wiatrołapów.Drzwi pomiędzy klatkami powinny mieć zamykacze.Niektóre są odwrotnie zabudowane.Wnioski proszę na rady osiedla, a na walnym rozliczaj ich z tego co zrobili.Za to im płacicie. To ostatni bastion komunistyczny ale wcale tak nie musi być.
laaant

Następna strona

Powrót do Życie w dzielnicach i na osiedlach