ODPADY MEDYCZNE

Chcesz podzielić się problemami dzielnicy w której mieszkasz? Masz ciekawy pomysł lub inicjatywę, którą chcesz zarazić sąsiadów? To dobre miejsce!

Moderator: Moderator

ODPADY MEDYCZNE

Postprzez pat88 Śr, 3 lip 2013, 20:27

Istnieje realne zagrożenie, a jego wielkość wynia z tego,że mamy do czynienia z materiałem biologicznym potencjalnie zakaźnym mogacym powodować ujemne skutki zdrowotne. Nieodpowiednia utylizacja tego typu odpadów może przyczynić się także do skażenia gleby czy wód gruntowych.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 30 lipca 2010 r r w sprawie szczegółowego postępowania z odpadami medycznymi określa podział odpadów pochodzących z zakładów udzielających świadczeń zdrowotnych,tj. szpitale, sanatoria, hospicja, przychodnie, prosektoria etc. a co z odpadami pochodzącymi z gospodarstw domowych???

Co z przeterminowanymi lekami, co z strzykawkami i igłami poiniekcyjnymi, skażonymi wacikami, bandażami, plastrami itp.???

Rozporzadzenie Ministra środowiska z dnia 27 września 2001 r. w sprawie katalogu odpadów:

tak np. 18 odpady weterynaryjne
18 01 03* Inne odpady, które zawierają żywe drobnoustroje chorobotwórcze lub ich toksyny oraz inne formy zdolne do przeniesienia materiału genetycznego, o których wiadomo lub co do których istnieją wiarygodne podstawy do sądzenia,że wywołuja choroby u ludzi i zwierząt (np. zainfekowane pieluchomajtki, podpaski, podkłady, zużyte prezerwatywy).

18 01 04 Inne odpady nie wymienione w 18 01 03
18 01 08 Leki cytotoksyczne i cytostatyczne
18 01 09 Leki inne niż wymoienione w 18 01 08

W związku z powyższym, czy zdajecie sobie sprawę ile odpadów medycznych zakwalifilowanych jako odpady zakaźne produkuje przeciętny obywatel w ciągu roku???
pat88

Re: ODPADY MEDYCZNE

Postprzez superelektro Cz, 4 lip 2013, 06:50

Od utylizacji tego typu odpadów są wyspecjalizowane firmy, chociaż nie tak dawno zdarzyło się że trafiły na wysypisko ogólne. A były wśród nich nawet amputowane kończyny. Nie śledziłem tego tematu więc nie wiem jak się to zakończyło.
superelektro

Powrót do Życie w dzielnicach i na osiedlach