Cyfryzacja

Chcesz podzielić się problemami dzielnicy w której mieszkasz? Masz ciekawy pomysł lub inicjatywę, którą chcesz zarazić sąsiadów? To dobre miejsce!

Moderator: Moderator

Re: Cyfryzacja

Postprzez roni888 Śr, 28 lis 2012, 10:19

Ja w centrum Rybnika mam Vectrę i w ramach pakietu azart od niedawna mam sygnał analogowy : TVP1,TVP2,TVP3,TVN,Polsat,TV Puls ,TV4 i kilka lokalnych typu TVT.
Żadnego sygnału cyfrowego nie ma, dekoder nie wykrywa żadnego kanału. :( Natomiast muszę przyznać że jakość poprawiła się bardzo , pomimo analogu, a telewizor mam 46" więc widać różnicę.
Z tego co słyszałem to na kablówkach w podstawowej wersji nie będzie w ogóle cyfrówki. Chyba że ktoś wykupi sobie odpowiedni pakiet z telewizją cyfrową , a nawet HD , wtedy będzie miał.
Niestety z siatkowej anteny łapię tylko zakodowany MUX4 Polsatu z nadajnika na kominie elektrowni. Mux-ów 1,2,3 z Katowic nie łapię , chyba za nisko mieszkam. :(
roni888

Postprzez adamb Śr, 28 lis 2012, 22:45

Nie mieszkasz za nisko... problem w tym, że to jeszcze chyba nie ten czas :wink:
Z tego co czytałem TP Emitel aby uruchomić docelowo wszystkie MUX-y (z właściwą mocą) musi wyłączyć niektóre nadajniki analogowe więc podzielono to na etapy (te wyłączenia),a rozpoczęto kilkanaście dni temu (07.11) czyli... cierpliwości.

Pozostaje jeszcze kwestia na czym chcesz "łapać" DVB-T ? na "pokojówce" czy na konkretnej zewnętrznej antenie kierunkowej o dużym zysku (wtedy i 45km nie będzie problemem).
adamb

Postprzez roni888 Cz, 29 lis 2012, 01:01

Czeską telewizję cyfrową na zwykłej siatce łapałem idealnie w pokoju, nie wystawiając anteny nawet za okno. Mux4 Polsatu odbieram jak postawię antenę na parapecie okna. W stronę Katowic nie mam możliwości ( okna od strony zachodniej) , musiałbym wystawić antenę na dach, ale nie chce mi się w to bawić. :mrgreen:
roni888

Postprzez Morin So, 1 gru 2012, 10:21

W Rybniku można złapać tylko sygnał używając anteny kierunkowej.
Co prawda w Rybniku jest najadajnik DVB-T, ale jest to MUX-4 - pakiet płatny.
Najbliżej do płatnego jest w Katowicach: 32KM - od Boguszowic.

Pozdrawiam!
Morin

Postprzez beciak999 Pt, 25 sty 2013, 19:34

Może ktoś się orientuje co się dzieje z programami TVP odbieranymi z nadajnika na Skrzycznem? Wszystkie inne śmigają, a TVP znikły kilka dni temu w Ligockiej Kuźni... druga rzecz, czy z nadajnika Katowice Kosztowy łapią też czeskie programy?
beciak999

Postprzez obserwathor Pt, 25 sty 2013, 19:48

beciak999
musisz na nowo wyszukać programy,to się pojawią
odbierasz czeskie programy,bo Czesi mają mocniejsze nadajniki i nie ma znaczenia,że antenę masz odwróconą w drugą stronę
obserwathor

Postprzez beciak999 Pt, 25 sty 2013, 20:13

o tym nie pomyślałam :oops: dzięki wielkie! :)
beciak999

Postprzez roni888 Pn, 28 sty 2013, 13:55

Nadajnik Wisła "Skrzyczne" chyba zwiększył moc. MUX 1 ma teraz 100kW a ostatnio jak sprawdzałem miał chyba 25kW. Czy ktoś zauważył poprawę ?
roni888

Postprzez Kwinto Pn, 11 mar 2013, 19:01

Wkleję ten post na forum, bo choć napisałem go pod artykułem o DVB-T to tutaj będzie bardziej przejrzysty.
Poniżej trochę danych o kanałach, zapomniał ktoś o tym pisząc ostatni artykuł :|
Proponuję wstrzymać się z zakupami anten do maja kiedy to całkowicie nasz region przejdzie na DVB-T. Docelowo sygnały będa mocniejsze, szczególnie jeśli chodzi o mux2 i mux3. Od 19 marca bedzie można próbować odbioru ze Skrzycznego wszystkich trzech muxów:
mux1 -k.55 (leci już docelowo synchronicznie z Katowicami)
mux2 -k.38 (docelowo k.58 z końcem roku? )
mux3 -k. 41 (od 19 marca)

Odbiór ze Skrzycznego nie jest zły w końcu nadajnik jest 1250m.n.p.m i nawet parę lat wstecz kiedy dopiero testowano dvb-t nie miałem problemu z odbiorem (południe Rybnika)
Katowice przechodzą z analogu na pełne DVB-T w maju, tutaj na razie chyba niewiele się zmieni, choć słaby mux3 woła o pomstę do nieba.
Tak więc mamy:
mux1 -k.55 (synchronicznie z Wisłą)
mux2 -k.49
mux3 -k. 51 (docelowo k.41 zsynchronizowany z Wisłą i Częstochową)

Teoretycznie już 19 marca Emitel mógłby włączyć ten kanał, ale nie zapowiada się na to. Warto tutaj wspomnieć że ten mux nie dość że nadaje z małą mocą, to jest dodatkowo zakłócany przez Czeski nadajnik Pradziad.
Jeśli chodzi o anteny, wiadomo że tutaj dużą rolę odgrywa miejsce zamieszkania i ukształtowanie terenu, więc niewiele można doradzić na odległość. Z moich testów wynika że mimo wszystko bardzo dobrze spisuje się stara zwykła siatka+dobry zasilacz. Logarytmiczna strzałka czy nawet droga Televes DAT45 u mnie poległa, szczególnie na muxach z Ostravy, gdzie teren nie za bardzo pozwala na szaleństwo. Tak więc najpierw ustawiamy i testujemy stare anteny, a potem kupujemy coś nowego.
Zerkam z ciekawością na te szaleństwo z wymianą anten, ale w sumie gospodarkę trzeba napędzać. :)
Kwinto

Postprzez Kwinto Śr, 20 mar 2013, 17:43

Co do nc+ to dopiero jutro się okaże co z tego wyjdzie. :)
Jeśli chodzi o DVB-T warto wspomnieć że Wisła ruszyła w 100% z docelowych kanałów, i to z dość dużą mocą. Obecnie nawet przy siatce ustawionej pod Katowice, da się odebrać Skrzyczne, nie ma też problemu z odbiorem na zwykłej logarytmicznej strzałce, oczywiście obie anteny na zasilaczu 12v.
Od wczoraj Wisła -Skrzyczne:
mux1 -k.55
mux2 -k.58
mux3 -k.41
Kwinto

Postprzez roni888 N, 16 cze 2013, 00:28

Muszę przyznać że Skrzyczne dział dobrze. W centrum Rybnika na niewielkiej wysokości , na zwykłej siatce, ściągam wszystkie trzy MUX-y. Na Katowice nie mogę ustawić bo nie mam takiej możliwości.
roni888

Poprzednia strona

Powrót do Życie w dzielnicach i na osiedlach