ul. Chabrowa

Chcesz podzielić się problemami dzielnicy w której mieszkasz? Masz ciekawy pomysł lub inicjatywę, którą chcesz zarazić sąsiadów? To dobre miejsce!

Moderator: Moderator

Re: ul. Chabrowa

Postprzez orient N, 16 wrz 2012, 10:55

@adamb - RSM ma chyba dużo więcej zasobów niż inne spółdzielnie stąd być może wolniej widać efekty ale widzę że sukcesywnie remontują elewacje np. bloki na Dworcowej, na Wyzwolenia, Sławików. W tym roku wzięli się za Chalotta i Dworek.
orient

Postprzez adamb N, 16 wrz 2012, 11:00

Ok - ale możesz wskazać choć jeden blok na Nowinach z wyremontowaną eleweacją ? a przecież ludzie też tam płacą czynsz.
Jak dla mnie szkoda czasu na wszelkiej maści SM... tylko wspólnota ma rację bytu (popatrz na niektóre te wspólnotowe bloki na ul. Kilińskiego).
adamb

Postprzez Anis N, 16 wrz 2012, 23:42

@orient - To nie dzieci niszczą bloki tylko 20sto, 30sto latkowie. A to, że w Boguszowiach czy innych dzielnicach dzieją się takie rzeczy nie oznacza, że mamy mieć na Chabrowej obrzygane i obsikane klatki. Zresztą o Chabrowej też parę takich historyjek mogę napisać...

Bloki niby ocieplają... Niby bo póki co ocieplili ile? 2-3 bloki? i to jeszcze tylko z jednej strony. Ostatnio w 30 mieli nieźle mieszkańcy klatki A. Przez ponad tydzień byli bez schodów do bloku. Chociaż to chyba bardziej wina budowlańców.

W dodatku zaraz balkony nam pospadają na głowy, ale co tam... skwerki ważniejsze :D Nie wiem co by sie musiało stać żeby spółdzielnia zareagowała? Musiało by chyba zginąć paru ludzi co miejmy nadzieję się nie stanie...
Anis

Postprzez Afordancja Pn, 17 wrz 2012, 07:58

Aż się odezwę ;)

Anis napisał(a):@orient - To nie dzieci niszczą bloki tylko 20sto, 30sto latkowie. A to, że w Boguszowiach czy innych dzielnicach dzieją się takie rzeczy nie oznacza, że mamy mieć na Chabrowej obrzygane i obsikane klatki. Zresztą o Chabrowej też parę takich historyjek mogę napisać...

Co to zmienia, że bloki niszczą 20 latkowie czy nastolatkowie? Co wy z tymi Boguszowicami? Tworzą się normalnie jakieś urban legends. Same Boguszowice są dosyć "rozwarstwione" Od szeregówek, (spółdzielnie) os.Południe i Pólnoc poprzez ul.Jastrzębską po mieszkania komunalne. Jak patrzę na ceny mieszkań (np. na os. Południe) to jakoś nie są jakieś niskie w stosunku do innych dzielnic a wg. tych hitorii to w Boguszowiach w ogólenie powinno istnieć bo sami się by pozabijali ;) . Niestety w części komunalnej (chociaż tworzą się tam też wspólnoty) jest najgorzej, ale porównująć na przestrzeni lat jest dużo lepiej. A to, że w tej dzielnicy mieszka stunkowo niemało mieszkańców to statystycznie też różnych odchyleń powinno być liczebnie więcej i tak na pewno jest.

Anis napisał(a):Bloki niby ocieplają... Niby bo póki co ocieplili ile? 2-3 bloki? i to jeszcze tylko z jednej strony.

Zobacz sobie jaki jest koszt docieplenia, wtedy zrozumiesz dlaczego to idzie w takim tempie. Pianiążki nie biora się z magicznej sakiewki, SM ma tylko to co uzbiera od mieszkańców. I założe się, że jężeli ustalicie (mieszkańcy waszego bloku) sobie na walnym zgomadzeniu, że chcecie docieplenie i sami sobie nazbieracie go podwyższając fundusz remontowy to SM się zgodzi, czyli prawie jak we wspólnocie;)

Anis napisał(a):W dodatku zaraz balkony nam pospadają na głowy, ale co tam... skwerki ważniejsze :D Nie wiem co by sie musiało stać żeby spółdzielnia zareagowała? Musiało by chyba zginąć paru ludzi co miejmy nadzieję się nie stanie...

Napisaliście pismo? Zgłosiliście to gdzieś?Jeżeli nie, to proponuję tak zrobić.
(Żale się:P ) Streszczenie walki o pół bańki opis
Afordancja

Postprzez dr Becker Pn, 17 wrz 2012, 11:27

Afordancja napisał(a):Zobacz sobie jaki jest koszt docieplenia, wtedy zrozumiesz dlaczego to idzie w takim tempie. Pianiążki nie biora się z magicznej sakiewki, SM ma tylko to co uzbiera od mieszkańców. I założe się, że jężeli ustalicie (mieszkańcy waszego bloku) sobie na walnym zgomadzeniu, że chcecie docieplenie i sami sobie nazbieracie go podwyższając fundusz remontowy to SM się zgodzi, czyli prawie jak we wspólnocie;)

Spółdzielnia zawsze przerzuca koszt na lokatorów, w tym roku ocieplono mój blok i czynsz z tej okazji wzrósł ~25%.
dr Becker

Postprzez Afordancja Pn, 17 wrz 2012, 11:49

dr Becker napisał(a):Spółdzielnia zawsze przerzuca koszt na lokatorów, w tym roku ocieplono mój blok i czynsz z tej okazji wzrósł ~25%.

A pewnie, pewnie, jak może być inaczej? Chociaż chyba łatwiej im trochę łatwiej dostać dofinansowanie np. z WFOŚ. Na plus (dla SM) w SM vs wspólnota przemawia(pomijając łatwiejsze załątawianie dofinansowań), że jeżeli zbiorą od np. od 100 bloków (no z tym 100 to zaszalałem) kasę to już np. jeden szczęśliwiec (blok) może być docieplony i tym samym powinien w np. funduszu remontowym zacząć zwracać.

A we wspólnocie to albo kredyt (SM też w sumie może) albo najpierw zbieramy później docieplamy. Na plus wspólnoty z kolei przemawia to, że mieszkańcy bardziej czują koszty i przynajmniej teoretycznie powinni rozsądniej wydawać pieniądze (no i odpada częściowo administracja bo ktoś i tak to musi robić). Czują też, że jak chcą nowe np. okna to muszą to muszą za nie sami zapłacić, ewentualnie hurotowo razem kupić ale dalej zapłacić, a w przypadku SM jest to jakiś mistyczny twór od któego się należy. Dla mnie fenomenem jest to, że ktoś uważa, że skoro wymienił okna to musi się należy zwrot za nie. A kto za to płaci? A no reszta mieszkańców nikt inny.

PS.
Z resztą skoro ludzie mentalnie nie radzą sobie ze spółdzielnią to co dopiero z państem ;)
Afordancja

Postprzez meinland Pn, 17 wrz 2012, 12:12

Tak apropo, to nie wiecie przypadkiem, kto odpowiada za projekty malowania elewacji ocieplonych bloków? Pytam, bo każdy blok po termomodernizacji jest malowany w obrzydliwy sposób. Na przykład na Wyzwolenia były takie ładne, białe bloczki. Lata lecą, elewacja się przybrudziła trochę i blok odmalowano... na sraczkowaty kolor, jeszcze z jakimiś piktogramami fallusów do zaznaczenia klatek schodowych. Obrzydlistwo. Albo ten wysoki blok na Chalotta - zamiast pomalować go na jakiś neutralny kolor bez wzorków, żeby nie rzucał się w oczy, namalowano jakiś kurnik...

A przecież jest tyle świetnych przykładów, także w innych polskich miastach:

Poznań

Obrazek

Gliwice

Obrazek

Kraków

Obrazek

Katowice

Obrazek
meinland

Postprzez Anis Pn, 17 wrz 2012, 20:00

Co to zmienia, że bloki niszczą 20 latkowie czy nastolatkowie?

dużo :D bo zwala się na dzieciaki a tak naprawdę po klatkach stoją ćpuny, dilerzy i strach gdziekolwiek iść.
Zobacz sobie jaki jest koszt docieplenia, wtedy zrozumiesz dlaczego to idzie w takim tempie. Pianiążki nie biora się z magicznej sakiewki, SM ma tylko to co uzbiera od mieszkańców. I założe się, że jężeli ustalicie (mieszkańcy waszego bloku) sobie na walnym zgomadzeniu, że chcecie docieplenie i sami sobie nazbieracie go podwyższając fundusz remontowy to SM się zgodzi, czyli prawie jak we wspólnocie;)

Wypowiadasz się jak jeden z członków SM :D Od 31 lat płacony jest regularnie czynsz więc niby czemu mam dokładać jeszcze do tego co dawno miało być zrobione? Szczególnie jeśli dodać do tego ciągle zwiększający się czynsz więc się pytam co spółdzielnia robi z tymi pieniądzmi? Ja wiem, że w kraju coraz gorzej itd. ale po tylu podwyżkach chyba nie ma co nawet o tym wspominać :D
Napisaliście pismo? Zgłosiliście to gdzieś?Jeżeli nie, to proponuję tak zrobić.

Było... przyszli "połatali" i to było jakieś kilka lat temu. Teraz balkony wyglądają jeszcze gorzej. Znowu zgłosiliśmy to do SM to pani właśnie powiedziała, że jak już to dopiero w przyszłym roku. Ludzie sobie kafelki dali na balkony i pewnie nawet nie wiedzą co się pod nimi dzieje...

Tak przy okazji pytanie do mieszkańców Chabrowej... czy wy też macie takie problemy z kominami? U mnie non stop junkers zapchany. A przy silnym wietrze wszystko z kominów wypycha do środka.

Pytam, bo każdy blok po termomodernizacji jest malowany w obrzydliwy sposób.

Dobrze pytanie :D te na Chabrowej mają tak obrzydliwe kolory czy te na Orzepowickiej. A wystarczyło by nawet na beżowo przemalować. Albo jakiś inny jednolity kolor. Pewnie jakiś niespełniony artysta wymyślił sobie takie wymiociny :D
Anis

Postprzez Afordancja Pn, 17 wrz 2012, 20:38

Anis napisał(a):dużo :D bo zwala się na dzieciaki a tak naprawdę po klatkach stoją ćpuny, dilerzy i strach gdziekolwiek iść.

A o to chodzi, to pragnę poinformować, że większość tych np. 20 latków parę lat wcześniej było dziećmi ;) nie wiem kto ich tak wychował, pewnie jacyś obcy ;).

Anis napisał(a):Wypowiadasz się jak jeden z członków SM :D Od 31 lat płacony jest regularnie czynsz więc niby czemu mam dokładać jeszcze do tego co dawno miało być zrobione? Szczególnie jeśli dodać do tego ciągle zwiększający się czynsz więc się pytam co spółdzielnia robi z tymi pieniądzmi? Ja wiem, że w kraju coraz gorzej itd. ale po tylu podwyżkach chyba nie ma co nawet o tym wspominać :D

Tak jestem członkiem SM i prawdopodobnie Ty też jesteś, bo raczej nie jesteś najemcą (chociaż kto tam wie, wtedy nie masz w ogóle prawa głosu ;) ), z powyższego wnioskuję, że nigdy nie byłaś na walnym zgromadzeniu członków ;) i nie wiesz nic o kosztach, na co wydatkowany jest roczny budżet jaki jest plan remontów itp. Myślisz sobie, że pieniążki przez 31 lat spółdzielnia sobie odkłada.... (specjalnie na docieplenie), proponuję się przejść popytać, może nawet dowiesz się kiedy ewentualnie będzie docieplany Twój blok, mówię poważnie. Powtórzę "ludzie co chcecie osiągnąć jak się niczym nie interesujecie".

Anis napisał(a):Tak przy okazji pytanie do mieszkańców Chabrowej... czy wy też macie takie problemy z kominami? U mnie non stop junkers zapchany. A przy silnym wietrze wszystko z kominów wypycha do środka.

!!!???? Przecież to jest bardzo niebezpieczne, takie coś niezwłocznie trzeba zgłosić, najlepiej na piśmie.

Anis napisał(a):Dobrze pytanie :D te na Chabrowej mają tak obrzydliwe kolory czy te na Orzepowickiej. A wystarczyło by nawet na beżowo przemalować. Albo jakiś inny jednolity kolor. Pewnie jakiś niespełniony artysta wymyślił sobie takie wymiociny :D

[/quote]
Strzelam, z racji tego, że im pigment ciemniejszy tym droższy, pastele to pewna forma cięcia kosztów ;)
Afordancja

Postprzez meinland Pn, 17 wrz 2012, 20:40

To czemu w Rybniku nie malują bloków na biało, tylko na brązowo? (jak na Wyzwolenia, Kościuszki czy Chalotta)
meinland

Postprzez Afordancja Pn, 17 wrz 2012, 20:47

meinland napisał(a):To czemu w Rybniku nie malują bloków na biało, tylko na brązowo? (jak na Wyzwolenia, Kościuszki czy Chalotta)

Biały chyba niepraktyczny ;) . A poważniej mógłbyś wrzucić fotki tych bloków? Chyba, że mi się tu gdzieś nie wczytały, nie kojarzę tych kolorów.
Afordancja

Postprzez meinland Pn, 17 wrz 2012, 21:01

Na Wyzwolenia te brązowo-falliczne obecnie bloki były przez lata białe i fakt, troszkę się zbrudziły, ale to raczej standard, że co 20 lat trzeba elewację odmalować. Żyjemy na Śląsku, nie w Aspen. Zdjęć nie mam, ale w najbliższym czasie mam zamiar zrobić ;) Jak będziesz kiedyś w centrum, to zwróć uwagę na ten blok na Kościuszki tuż przed nadleśnictwem (jadąc od bazyliki). Bleeee.
meinland

Postprzez Arteks Wt, 18 wrz 2012, 23:45

meinland napisał(a):Na Wyzwolenia te brązowo-falliczne obecnie bloki były przez lata białe i fakt, troszkę się zbrudziły, ale to raczej standard, że co 20 lat trzeba elewację odmalować. Jak będziesz kiedyś w centrum, to zwróć uwagę na ten blok na Kościuszki tuż przed nadleśnictwem (jadąc od bazyliki). Bleeee.

Mam podobny gust kolorystyczny do twojego (z jakichś tam innych już dyskusji) i nie lubię cytrynek, różów ani seledynów na budynkach. Jeśli chodzi o wzorki na Chalotta czy Wyzwolenia to są idiotyczne i tyle.

Ale już nie wiem co się czepiasz kolorystyce np. wieżowców na Dworcowej. Wyobrażasz sobie te budynki zrobione w całości na biało albo szaro :? W różnych ocenach musisz też brać pod uwagę wielkość powierzchni danego bloku, jego architekturę, czy ma duże balkony czy nie czy, jaki ma układ okien. To co pasuje na jednym który ma dużą powierzchnię nie musi pasować na innym. Poza tym dobra jest różnorodność bo gdyby wszyscy robili budynki w kolorze szarym znowu byłoby nudno i smutnawo jak w czasach PRL. Dobrze że w ogóle RSM rozpoczęła termomodernizację bloków bo myślałem, że nigdy z tym nie ruszą. :)

A co do NRDowskich bloków w naszym regionie to nie wiem czy w ogóle są powody do jakieś ogromnej "radości" z powodu ich masowej termomodernizacji np. w Żorach czy Jastrzębiu. Przecież w zasadzie jedyną zaletą tych kolosów (poza taniością i łatwością w budowie) były nie mieszkania - które mają fatalny układ tak samo jak i różne niewygody w środku np. ślepe kuchnie czy windy zatrzymujące się co 3 piętra. Ich zaletą była mozaikowa elewacja która teraz poznikała... Są odświeżone i poprawne ale straciły jedyny urok jaki miały. Mi się to zawsze w tych blokach bardzo podobało, nie wiem jak innym. :) Te mozaiki dałoby się umyć i odświeżyć tak jak mozaikę na TZR (mimo że to trochę inna bajka).
Arteks

Postprzez meinland Śr, 19 wrz 2012, 11:38

Arteks napisał(a):Ale już nie wiem co się czepiasz kolorystyce np. wieżowców na Dworcowej. Wyobrażasz sobie te budynki zrobione w całości na biało albo szaro :? W różnych ocenach musisz też brać pod uwagę wielkość powierzchni danego bloku, jego architekturę, czy ma duże balkony czy nie czy, jaki ma układ okien. To co pasuje na jednym który ma dużą powierzchnię nie musi pasować na innym. Poza tym dobra jest różnorodność bo gdyby wszyscy robili budynki w kolorze szarym znowu byłoby nudno i smutnawo jak w czasach PRL. Dobrze że w ogóle RSM rozpoczęła termomodernizację bloków bo myślałem, że nigdy z tym nie ruszą. :)

A ja nie mówiłem nic o Dworcowej ;) Tamte nie są jakieś strasznie złe, poza tym stoją z boku i nie rzucają się w oczy. I o to chodzi - blok ma nie rzucać się w oczy! Natomiast co innego ten blok naprzeciwko samego dworca - krzykliwy, jaskrawy pomarańcz...

Jeśli chodzi o to, co pogrubiłem. Zapytaj się swoich dziadków czy rodziców, czy bloki zaraz po oddaniu były brzydkie. Otóż nie! Świeżo oddawane bloki były jasnoszare lub białe, ale wyglądało to bardzo elegancko, bo po pierwsze są to kolory neutralne, a po drugie całe osiedle były w takich samych kolorach. Dopiero po dwudziestu latach elewacje się osmoliły i wtedy faktycznie było szaro, nudno i smutno. Zauważ, że dzisiaj nowe wieżowce mieszkalne i osiedla mieszkaniowe też są zazwyczaj białe lub szare, ewentualnie kremowe.

Najstraszniejsze jest to, że niektóre wspólnoty odnawiają bloki tak:

Obrazek

I mieszkańcy cieszą się i mówią, że właśnie "no nareszcie jest radośnie, a nie smutno i szaro". Obrzydlistwo. To akurat przykład z wrocławskiego Kozanowa, ale nie łudźmy się - w Rybniku też by się podobał.
meinland

Postprzez Arteks Wt, 25 wrz 2012, 09:45

@meinland - ale ten twój przykład z Wrocławia jest znowu skrajny. Oczywiście że to jest brzydkie. Zresztą jadąc pociągiem przez Wrocław jakiś czas temu widziałem kilka bloków zrobionych na intensywnie różowo kolor - trochę mnie to zdziwiło bo w naszym regionie raczej takiego koloru na blokach nie spotkałem. W przypadku Rybnika kolejne osiedla z nieźle dobranymi kolorami i bez jakichś wydziwień to: Tysiąclecia na Maroku oraz bloki na Sławików. Na Sławików już trzy bloki są po modernizacji i mimo że każdy w innych odcieniach to konwencja jest taka sama - góra dwa kolory i żadnych wzorków które zeszpeciły blok na Chalotta. Dobrze się prezentują. Natomiast naprawdę cieszy mnie to, że w przeciwieństwie do Żor, Wodzisławia czy Jastrzębia w Rybniku nie termoizoluje się NRD-owskich bloków które mają taką fajną mozaikę od tej mniej ciekawej strony czyli od okien. Bloki które są jej pozbawione są szalenie monotonne. Dobrze by było aby RSM zleciła mycie pod ciśnieniem tych bloków jakieś specjalistycznej firmie. Wyglądałyby jak nowe. A co do krzykliwego pomarańczu naprzeciw dworca to też mi się nie podoba przy czym to jest tylko jeden blok a ty byś chciał od razu jednym budynkiem jakąś regułę ustalić - jak zawsze niestety przesadzasz... :idea: Nie podoba mi się też blok na Krzyżowej należący do jakieś wspólnoty - fatalnie dobrane kolory.
Arteks

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Życie w dzielnicach i na osiedlach