POWIETRZE W RYBNIKU--dlaczego władza pozwala ?

Chcesz podzielić się problemami dzielnicy w której mieszkasz? Masz ciekawy pomysł lub inicjatywę, którą chcesz zarazić sąsiadów? To dobre miejsce!

Moderator: Moderator

Re: POWIETRZE W RYBNIKU--dlaczego władza pozwala ?

Postprzez adiqq So, 30 wrz 2017, 06:08

U mnie dzień wcześniej....a od wczoraj już mamy konkretne przekroczenia
fajnie to widać na stronie Andrzeja - mam nadzieję, że będzie kontynuować projekt
http://nochal.pl/maps.html
swoją drogą, taki projekt bardziej zasługuje na wsparcie miasta niż inne
adiqq

Postprzez ursus So, 30 wrz 2017, 11:30

a może zamiast wylewać żale na forum ( niewątpliwie słuszne), forumowi fachowcy zaproponują sensowne, realne i dające się zastosować rozwiązania dla posiadaczy starszych domów, do tego tańsze niż zburzenie domu i wybudowanie go na nowo we współczesnych technologiach, których eksploatacja nie zrujnuje kieszeni mieszkańców, istnieje temat o ogrzewaniu nowych domów, a co ze starszymi, czy ktoś ma jakieś doświadczenia do szerszego zastosowania ? zachęcam do dyskusji
ursus

Postprzez imrahil So, 30 wrz 2017, 11:56

ursus napisał(a):a może zamiast wylewać żale na forum ( niewątpliwie słuszne), forumowi fachowcy zaproponują sensowne, realne i dające się zastosować rozwiązania dla posiadaczy starszych domów, do tego tańsze niż zburzenie domu i wybudowanie go na nowo we współczesnych technologiach, których eksploatacja nie zrujnuje kieszeni mieszkańców, istnieje temat o ogrzewaniu nowych domów, a co ze starszymi, czy ktoś ma jakieś doświadczenia do szerszego zastosowania ? zachęcam do dyskusji

1. na dzień dobry - palenie od góry w górniaku - reakcja zadymiarza - nie da się, zresztą kopcić musi
2. w kotle dolnego spalania - pomniejszenie paleniska - reakcja zadymiarza - to jest kocioł zasypowy, trzeba go zasypać ile się da, a kopci bo przy spalaniu musi kopcić
3. izolacja stropu - zwróci się w trzy sezony - reakcja zadymiarza - zobaczymy czy te izolacje to nie chwyt marketingowy, to raczej nic nie daje

to są realne możliwości, których ludzie nie chcą stosować. ci co chcieli, robią to, reszta ma to gdzieś. powyżej tłumaczenia jednego ze znajomych, o którym już tu wspominałem. spala 11 ton węgla rocznie w domu o powierzchni 160 m2 - starym, bo starym, ale moi rodzice schodzili w takim samym do 4 t rocznie. a ten to nawet gotuje na węglu w środku lata, bo myśli że tak taniej niż na prąd czy gaz, a gadanie o sprawnościach go nie przekonuje... a biedy nie ma.

najprostszym rozwiązaniem byłby zakaz dymienia powyżej iluś min. na dobę. dokumentacja wideo jako dowód. i tyle. tanio, skutecznie, w dodatku z zyskiem także dla zadymiarzy, bo by się nauczyli taniej ogrzewać.
imrahil

Postprzez ursus So, 30 wrz 2017, 12:54

ok, imrahil niestety Twoja książkowa odpowiedź mnie nie zadowala :D , kocioł wymieniłem 3 lata temu na ten z podajnikiem (nie ukrywam, że dla wygody), co prawda nie ma 5 klasy, ale wtedy nikt jeszcze o niej nie słyszał, dach mam ocieplony styropianem, przy okazji wymiany papy, myślałem też o ociepleniu ścian, niestety nie mam zbędnych 30 tyś, poza tym oszczędności na opale są niewspółmierne do poniesionych nakładów (opieram się tutaj na doświadczeniach znajomych, którzy ocieplali domy podobne jak mój), do tego muszę zbierać kasę na wymianę mojego bardzo niedobrego kotła :mrgreen: , mógłbym co prawda uzyskać wymaganą klasę poprzez zastosowanie filtru, ale uchwałodawca nie przewidział tego typu prostego rozwiązania, myślałem też o przeróbce mojego kotła na pellet, co byłoby ekonomicznie do przełknięcia, niestety w obliczu nowych przepisów traci to sens
ursus

Postprzez adiqq So, 30 wrz 2017, 14:12

ursus - zwykle tak jest, że oszczędności na takich inwestycjach się zwracają powoli i są niewspółmierne do nakładów...ale nie ma innej drogi - jak wszyscy będą myśleć w ten sposób, to nigdy nic się nie zmieni w tej kwestii...
musisz mieć bardzo duży dom, albo bardzo drogich fachowców, że szacujesz koszt ocieplenia ścian na 30tys...i nie patrz na znajomych....bo wiesz, imrahil pisał w tym sąsiednim wątku, że jego sąsiedzi robili mniejszy zakres prac i gorzej za większe pieniądze...wiele rzeczy idzie zrobić taniej niż "wszyscy", trzeba tylko wiedzieć jak i chcieć....
W tej kwestii się z nim zgadzam.

Ja izolację robiłem razem z budową domu, ale np tynk dopiero 4 lata później...to takie rozłożenie na raty - a styropian jak jest siatka i klei - to po gruntowaniu może to bez problemu czekać na tynk - tak było u mnie.... Można też styropian+siatka i kej robić we własnym zakresie...wypożyczyć rusztowanie (nie kosztuje to drogo) i robić - razem z rodziną lub pomocnikiem. Często to lepsze rozwiązanie niż zlecanie roboty fachowcom, którym się wydaje że robią dobrze (no bo oni zawsze tak robili i nigdy nikt się nie skrażył!)
ehhhh
adiqq

Postprzez ursus So, 30 wrz 2017, 18:11

"musisz mieć bardzo duży dom" czy ja wiem ? typowy z tego okresu piętrowy klocek o boku 10 m i wysokości 6 m daje ~ 240 m2, a to przy średnich cenach tego typu usług 130 zł daje ponad 30 tyś, jeżeli założymy, że da to 1,5 t oszczędności opału rocznie, to jeżeli będziemy liczyć węgiel nawet po 1000 zł, z tą inwestycją wyjdziemy " na zero dopieru po 20 latach ", niestety nie każdego stać na takie fanaberie, chociażby dlatego że musi gromadzić środki na obowiązkową wymianę kotła, dlatego jedyną szansę widziałbym tutaj w sensownych dopłatach do takich inwestycji, przy czym nie chodzi mi tutaj o finansowanie takich rzeczy przez miasto, które jak wiemy ma inne ważne wydatki (np. sport zawodowy, czy finansowanie serialu), ale o pozyskanie na to środków np. z funduszów przewidzianych na ochronę środowiska (wiem, że w niektórych rejonach takie rzeczy mają miejsce, a u nas przy ogólnopolskiej propagandzie smogu w Rybniku też powinno się dać ), obawiam się tylko, że po terminie obowiązkowej wymiany, okaże się ona mało skuteczna dla powietrza i zostaną wprowadzone kolejne "rewolucje" i kolejne inwestycje
"Ja izolację robiłem razem z budową domu" budując nowy dom można wiele rzeczy od razu zrobić tak, by nie trzeba było wkrótce robić tak, by za chwilę ich nie przerabiać i modernizować, osobiście też nie podoba mi się wiele rzeczy w moim domu, muszę jednak w wielu sprawach zaakceptować "stan zastany", gdyż koszty ich ewentualnej zmiany, czy modernizacja są niewspółmierne do uzyskanych efektów
ursus

Postprzez adiqq Śr, 4 paź 2017, 08:13

ursus - moim zdaniem robisz błędne założenie już na samym początku - zakładając, że to musi kosztować ponad 30tys. bo średnia cena 1m2 to 130zł....Do wszystkich robót w domu wynajmujesz firmy? wiesz jaki potrafi być rozrzut cenowy przy samej robociznie? wiesz ze można sporo zaoszczędzić kupując materiał we własnym zakresie?(żadna filozofia)
Nie trzeba robić wszystkiego od razu (pisałem o tym wcześniej) można rozbić to etapy. Wiadomo, że najlepiej zrobić wszystko od razu i jeszcze z dużym dofinansowaniem - ale w życiu często trzeba iść na kompromisy...
adiqq

Postprzez dr Becker Śr, 4 paź 2017, 09:12

240m kw. dla jednej rodziny to naprawdę dużo.
Spodziewam się raczej że wszystko pójdzie nie tyle w stronę dopłat co w stronę dodatkowych obciążeń dla kopcących, tak że stopniowo mieszkanie w takich domach przestanie się opłacać i lepiej będzie go wyburzyć i postawić w to miejsce coś energo-oszczędnego.
dr Becker

Postprzez adiqq Śr, 4 paź 2017, 09:48

dr Becker - ale te 240m2 to powierzchnia ścian zewnętrznych do ocieplenia. Powierzchni użytkowej będzie pewnie w okolicy 150m2
wiem coś o tym, bo mój dom to właśnie też w obrysie podstawowym kwadrat 10x10 :)
adiqq

Postprzez ursus Śr, 4 paź 2017, 14:30

dr Becker
gratuluję czytania ze zrozumieniem, 240m2 to powierzchnia ścian a nie użytkowa
gdzie napisałem , że do jednej rodziny ? nigdzie, bo to dom dwurodzinny
uzyskane tutaj nic nie wnoszące "odpowiedzi" dowodzą, że najwięcej do powiedzenia mają jak zwykle tylko portalowi "krzykacze" , oderwani od realiów i wyspecjalizowani w klepaniu po klawiaturze
ursus

Postprzez dr Becker Śr, 4 paź 2017, 16:01

Jeśli to dom dwurodzinny to koszt dzieli się na dwa i wtedy to zupełnie inaczej wygląda.
dr Becker

Postprzez adiqq So, 14 paź 2017, 05:19

dr Becker napisał(a):Jeśli to dom dwurodzinny to koszt dzieli się na dwa i wtedy to zupełnie inaczej wygląda.

faktycznie, to sporo zmienia...

Wczorajsze wyniki (PM10) - dane z nowych czujników https://map.airly.eu/pl/#latitude=50.09 ... 14&id=2094
godz. 20
Stacja Borki - 50, dzielnice południowe - pow. 200, Niedobczyce 312, Kłokocin 282, Wielopole 306
godz. 21
Stacja Borki - 205, dzielnice południowe - pow. 200, Niedobczyce 353, Kłokocin 279, Wielopole 237, Popielów 343

potwierdza to fakt o którym pisane było nie raz, że stacja Borki, "zaniża" wyniki, a nie zawyża, gdzie indziej jest sporo gorzej....
adiqq

Postprzez adiqq Cz, 26 paź 2017, 19:51

nie wiem, czy zwróciliście uwagę - pojawiły się nowe czujniki w sąsiednich miastach i gminach
teraz już wyraźnie widać, że stacja pomiarowa na borkach jest jednak korzystnie usytuowana ;)

https://map.airly.eu/pl/#latitude=50.11 ... 1614&id=95
adiqq

Postprzez imrahil Cz, 26 paź 2017, 20:18

stacja na Borki nie pokazuje prawdy. w tym sezonie będzie znowu katastrofa. ciekawe ile pokaże airly w różnych miejscach jak będą mocniejsze mrozy i bezwietrzny wyż... te czujniki też nie są rozmieszczone w miejscach najbardziej narażonych na zanieczyszczenia, ale i tak dobrze, że są.
imrahil

Postprzez Hans Klos Cz, 26 paź 2017, 22:03

Chciałbym podzielić się obserwacjami dot smogu palenia i swoimi spostrzeżeniami.
Sąsiad 2 lata temu wymienił piec na górnego spalania (bo niby tak wtedy wszyscy trąbili że warto) Okres października cipłe dni dziennie rozpala kopci jak lokomotywa 100% spala węgiel kupiony z kopalni. Rozpala na wodę. Dziennie rozpala w zimę zanim piec się rozpali kopci nie miłosiernie sam się tym denerwuje że ta jest. Nik nie mówi że w takim piecu się tak rozpala i trzeba dziennie to robić!!!
Ja mam piec zasypowy popularny kopciuch z wentylatorem do paleniska i pidem. Jak zapaliłem w październiku tak jadę na okrągło węglem dokładam zmieniam tryby w zależności od tego jaka pogoda reguluje zaworami 4 drożnymi dokładam stopniowo temp pieca ust na 65 C z komina leci lekki dym.

Gaz jeszcze w żadnym domu nie byłem co jest ciepło tzn 23-24 w pomieszczeniach. Zawsze odczuwalny chłód jeden użytkownik mi nawet powiedział że tem o 1 stopień to 20% wiekszy rachunek.
Co da ocieplenie starego domu przejście na gaz bez gruntownej przerobienia instalacji w domu i wyrzucenia grzejników na podłogówkę jak piec kondensacyjny praktycznie tylko do tego się nadaje. Koszt ocieplenia domu murowanego w starej technologi i tak nie ograniczy znaczaco kosztów ogrzewania. Do tego dochodzi malowanie co parę lat elewacji w naszych warunkach.

Ogrzewanie prądem też nie wchodzi w grę w starym ocieplonym domu. Tym bardziej że pewnie też pójdzie do góry koszt prądu. Nikt tego w tv nie wiekszość europy przechodzi na elektrownie opalane węglem bo zielona energia jest ekonomicznie nieuzasadniona.Wystarczy zapytać o fotowoltanikę jak mało prądu daje 1 panel.

Nie widzę żadnych alternatywnych rozwiązań zaproponowanych przez sejmik. Nikt nie daje prawa wyboru montażu filtrów tylko wymiany pieca. Jak jest już problem żeby kupić węgiel drobnoziarnisty o eko gruszku nie mówiąc i proszę tu nie mówić o pseudo eko groszkach z marketu!
Hans Klos

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Życie w dzielnicach i na osiedlach