POWIETRZE W RYBNIKU--dlaczego władza pozwala ?

Chcesz podzielić się problemami dzielnicy w której mieszkasz? Masz ciekawy pomysł lub inicjatywę, którą chcesz zarazić sąsiadów? To dobre miejsce!

Moderator: Moderator

Re: POWIETRZE W RYBNIKU--dlaczego władza pozwala ?

Postprzez Arteks Śr, 7 gru 2016, 22:39

@lateks - w mieście na pewno nie ale są specjalne stanowiska przygotowane przez Nadleśnictwo gdzie można legalnie sobie zrobić ognisko. Poza tym jeśli ktoś chce sobie upiec kartofli albo kiełbaski czy chlebek to nie potrzebuje do tego LIŚCI. Trzeba być idiotą aby palić mokre liście które wydzielają multum dymu i tlą się zamiast palić. @adiqq - i dlatego cała Polska potrzebuje wreszcie jakichś rozporządzeń ze strony władz odnośnie tego czym wolno i jak palić.
Arteks

Postprzez Arteks Pt, 9 gru 2016, 21:30

Taka ciekawostka. Chyba u nas wyjątkowo dobre warunki meteo bo dzisiaj całkiem przyzwoicie... Rybnik dzisiaj ma AQI na żółto (53). Dużo gorsze powietrze jest w znanym z siedzib różnych europejskich instytucji - Strasburgu... Francuskie i słowackie miasta na czerwono a w Holandii, aż pomarańczowo. Najgorzej w Europie w Skopje - stolicy Macedonii - 589 AQI.
Arteks

Postprzez Arteks N, 1 sty 2017, 20:12

Aż trudno w to uwierzyć ale dzisiaj o 19.00 najbardziej zanieczyszczonym miastem w Europie jest jedno z najbogatszych miast... - Monachium. AQI 436 (dla porównania w Rybniku o 19.00 było 35). Co ciekawe przekroczony był także pył PM10. Bardzo źle jest w Bośni i na Bałkanach. Większość czeskich miast na czerwono, a Rybnik na zielono. Czy może niektórzy jaskiniowcy podjęli jakieś noworoczne zobowiązania, że przestaną zachowywać się aspołecznie i truć sąsiadów w 2017 roku? Wiatru za bardzo nie ma, a faktycznie nic nie śmierdzi i powietrze mamy jak w jakimś alpejskim kurorcie. :D
Arteks

Postprzez panoczek Wt, 3 sty 2017, 16:20

Arteks, to przez wiatr, polecam sprawdzać pogodę na tej stronie: http://m.meteo.pl/rybnik/60
Wieje dostatecznie mocno żeby rozgonić koksownicze zapędy anty-rybniczan.
panoczek

Postprzez Afordancja Pn, 9 sty 2017, 07:53

I jak tam? Znów jedno z najczystszych miast Europy? ;)
Załączniki
PM10.jpg
świeżutko
PM10.jpg (71.75 KiB) Przeglądane 3979 razy
(Żale się:P ) Streszczenie walki o pół bańki opis
Afordancja

Postprzez Afordancja Pn, 9 sty 2017, 08:01

A to dziś z rana...tak, ta najwyższa wartość to Rybnik
Załączniki
AQI.png
Dominujemy
AQI.png (232.33 KiB) Przeglądane 3975 razy
Afordancja

Postprzez adiqq Pn, 9 sty 2017, 08:04

no....dzisiaj jesteśmy najlepsi ;)
już i tak spadło, bo było 999 :D
oglądałem cały świat, leader jest jeden :roll:
adiqq

Postprzez AlexRk Pn, 9 sty 2017, 14:36

AQI 922 to nowy standard alpejskiego powietrza :) :P
AlexRk

Postprzez wladyslaw.slepko@op.pl So, 4 lut 2017, 12:11

To co robią nasi włodarze nie wpłynie na zadną poprawę .Jedynie wybudowanie prawdziwej elektrociepłowni z filtrami ,i podłączenie wszystkich do tej sieci . ale jest jeden warunek,to cieplo kture będzie dostarczane do domów będzie tanie .Podłaczenie wszystkich budynków wielorodzinnych do tej sieci . jak te warunki będą spełnione , wtedy będziemy oddychac w miarę dobrym powietrzem....
wladyslaw.slepko@op.pl

Postprzez Arteks So, 4 lut 2017, 18:47

@Władysław - podłączą się tylko ci którzy są świadomi problemu czy myślący nowocześnie czyli z 20% a co z resztą? @afordancja - to było wtedy esktremum ale każdy może sobie sprawdzić te dane codziennie i czegoś takiego nie mamy tu na co dzień. Zazwyczaj w dzień kiedy każdy częściej przebywa na wolnym powietrzu Rybnik przeważnie jest na żółto czy zielono. Ostatnio sobie odpuściłem i przestałem podawać dane porównawcze Rybnika z innymi ośrodkami ale jeśli komuś się chce - może sobie to codziennie sprawdzać. Dzisiaj w Gliwicach czy Ostrawie dane kilka razy gorsze niż w Rybniku, a rekord należy do miasta w Macedonii. Całe północne Włochy w smogu. Rybnik ma 55 AQI co jak na zimę jest bardzo niskim stanem zanieczyszczeń. Widocznie sytuacja meteo pomaga. Myślę, że zakaz palenia odpadami węglowymi na pewno nie rozwiąże wszystkich problemów ale spowoduje mniejsze zanieczyszczenie PM10.
Arteks

Postprzez Afordancja So, 4 lut 2017, 21:29

Arteks napisał(a): @afordancja - to było wtedy esktremum ale każdy może sobie sprawdzić te dane codziennie i czegoś takiego nie mamy tu na co dzień.
Zazwyczaj w dzień kiedy każdy częściej przebywa na wolnym powietrzu Rybnik przeważnie jest na żółto czy zielono. Ostatnio sobie odpuściłem i przestałem podawać dane porównawcze Rybnika z innymi ośrodkami ale jeśli komuś się chce - może sobie to codziennie sprawdzać.

No sprawdzanie, tego "latem" gdy nie mamy tego problemu, było bez, sensu, w zimę to trochę inaczej wygląda, ale i to nie ma sensu, bo własnie, każdy może sobie sprawdzić jak jest.
I oczywiście, to było ekstremum, codziennie tak nie mamy, codziennie mamy tak:

pm10_styczen.png
PM 10 za styczeń
pm10_styczen.png (11.11 KiB) Przeglądane 3525 razy

Czyli jeżeli miałbym, użyć słowa "zazwyczaj"(w zimę), to bym użył, że zazwyczaj to my mamy PM10 powyżej dopuszczalnej normy.
Afordancja

Postprzez adiqq Pt, 10 lut 2017, 07:45

Arteks - przejrzyj sobie dane za okres grzewczy (wycinek wkleił ci Afordancja) - i nie patrz tylko na AQI, zwróć tez uwagę na samo PM10....
adiqq

Postprzez truman20 N, 12 lut 2017, 10:38

Ja mam ostatnio wrażenie, że czym więcej się o tym mówi, tym niektórzy ludzie robią chyba innym na złość. W piątek przyszedłem z pracy i widzę znowu u sąsiada ciężki czarny dym z komina (palą węglem) i mówię żonie, że sąsiad znowu dowalił do pieca a żona mi na to, że od samego rana praktycznie bez przerwy pełnym kominem wali czarny żrący dym (wcześniej były jakieś przerwy przynajmniej w dymieniu). Nikt mi nie powie, że to palenie śmieci, bo śmieci też się kiedyś kończą... Czy ludzie naprawdę są tak niemądrzy czy specjalnie chcą komuś zrobić na złość? Nie rozumiem już tego.
truman20

Postprzez panoczek N, 12 lut 2017, 10:43

truman20 a zakapowałeś na sąsiada na Straż Miejską? Czy martwisz się, że sąsiad otrujcie Ci psa, albo będziesz się musiał z nim sądzić przez następne 5 lat :)?
Brak anonimowego sposobu zgłaszania szkodników powoduje właśnie taką patologiczną sytuację.
panoczek

Postprzez truman20 N, 12 lut 2017, 12:21

panoczek - i co mu zrobią? Nie ma zakazu palenia węglem.
truman20

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Życie w dzielnicach i na osiedlach