POWIETRZE W RYBNIKU--dlaczego władza pozwala ?

Chcesz podzielić się problemami dzielnicy w której mieszkasz? Masz ciekawy pomysł lub inicjatywę, którą chcesz zarazić sąsiadów? To dobre miejsce!

Moderator: Moderator

Re: POWIETRZE W RYBNIKU--dlaczego władza pozwala ?

Postprzez dr Becker Pt, 27 paź 2017, 14:55

Hans Klos napisał(a):Ogrzewanie prądem też nie wchodzi w grę w starym ocieplonym domu. Tym bardziej że pewnie też pójdzie do góry koszt prądu. Nikt tego w tv nie wiekszość europy przechodzi na elektrownie opalane węglem bo zielona energia jest ekonomicznie nieuzasadniona.Wystarczy zapytać o fotowoltanikę jak mało prądu daje 1 panel.

Bredzisz synek. Bredzisz jak potłuczony.
Bez problemu można się ogrzewać dzięki fotowoltaice. Jest firma pod Gliwicami która montuje fotowoltaike, kupili stary dom na swoją siedzibę, wyremontowali i tak go ogrzewają.
Dzięki temu klienci moga to zobaczyć w praktyce zanim coś kupią/zamówią.

https://ekosolargliwice.pl/folia-grzewcza/
dr Becker

Postprzez adiqq Pt, 27 paź 2017, 15:24

Hans Klos napisał(a):Gaz jeszcze w żadnym domu nie byłem co jest ciepło tzn 23-24 w pomieszczeniach. Zawsze odczuwalny chłód jeden użytkownik mi nawet powiedział że tem o 1 stopień to 20% wiekszy rachunek.

pewnie ten użytkownik nie zrobił tego specjalnie, ale wprowadził cię w błąd. Zwiększenie temperatury o 1C to około 6% większy rachunek. Oczywiście - zawsze można znaleźć wyjątek potwierdzający regułę, ale w 20% zwyczajnie nie wierzę.
Nie jestem tutaj pewny, ale skoro do obliczeń OZC przyjmuje się w domu domyślnie temperaturę 20C, to pewnie tutaj też tą temperaturą bazową jest te 20C. Czyli jak ktoś ma 23C w domu, to płaci 18% więcej, niż gdyby miał 20C

A każdy ma trochę odczucie temperatury komfortowej. Ma też tutaj duże znaczenie (IMHO) jaki dom i jaka instalacja...Bo w starym nieszczelnym domu z wentylacją grawitacyjną i instalacją grzejnikową 24-25C może być tak samo odczuwalne jak w nowym energooszczędnym domu z wentylacją mechaniczną,podłogówką po całości i nastawioną temperaturą 22C

Hans Klos napisał(a):Co da ocieplenie starego domu przejście na gaz bez gruntownej przerobienia instalacji w domu i wyrzucenia grzejników na podłogówkę jak piec kondensacyjny praktycznie tylko do tego się nadaje. Koszt ocieplenia domu murowanego w starej technologi i tak nie ograniczy znaczaco kosztów ogrzewania. Do tego dochodzi malowanie co parę lat elewacji w naszych warunkach.

nie mogę się z tym zgodzić. Kondensacja zachodzi do 40C na kotle, a po dobrze zrobionej termomodernizacji tylko w mrozy trzeba będzie puszczać wyższą temperaturę w grzejniki. Mam taki przykład w rodzinie - co prawda piec z podajnikiem, ale wiem jaka temperatura idzie w grzejniki (a izolacja tam jest jak na dzisiejsze standardy kiepska)
adiqq

Postprzez adiqq Pt, 27 paź 2017, 15:41

A jeszcze odnośnie grzania prądem - pomijam tutaj zupełnie kwestię PV
Pewnie nie zadałeś sobie trudu i nie wiesz jak się zmieniały ceny energii w taniej taryfie za ostatnie 10 lat - bo przypomne, prądem grzeje się zwykle tylko w taniej taryfie...Otóż 10 lat temu, jeszcze za czasów Vattenfalla, 1kwh w taryfie nocnej kosztowała oko 0,30zł. Wtedy była dostępna tylko taryfa G12 i G12r. Wiele razy wtedy słyszałem - co to będzie jak cena prądu pójdzie do góry i jak to ci wszyscy grzejący prądem zbankrutują....
Tauron po przejęciu Vattenfalla początkowo zostawił ceny na tym samym poziomie, a po jakimś czasie wprowadził taryfę G12w (weekendową, dużo korzystniejszą, bo jest dużo więcej godzin taniej taryfy w ciągu tygodnia) i po jakimś czasie obniżył cenę do tej która jest obecnie, czyli około 0,25zł.
Ja to bardzo dobrze pamiętam z własnego doświadczenia, ale jak ktoś nie wierzy, to pewnie z łatwością znajdzie te dane gdzieś w necie.
Jeśli będą podwyżki prądu, to przede wszystkim w taryfie całodobowej i tzw. drogiej taryfie
Już pomijam kwestię, że od jakiegoś czasu można zmieniać dostawcę prądu i okresowo zdarzają się korzystne promocje pozwalające uzyskać cenę jeszcze niższą.
adiqq

Postprzez adiqq Wt, 14 lis 2017, 20:39

Trochę niższe temperatury - i się zaczyna - cały Rybnik na czerwono
https://map.airly.eu/pl/#latitude=50.07 ... 02&id=2329
wpisuję tylko Pm10
Borki - 313 - 626%
mnie jest tylko na kościuszki - 294 - 558%
Najwięcej to chyba Zamysłów - 694 - 1388%
powyżej 500 to jeszcze Niedobczyce, Zebrzydowice,Chwałęcice, Grabownia=497
a jeszcze temperatura nie spadła poniżej 0C :(
adiqq

Poprzednia strona

Powrót do Życie w dzielnicach i na osiedlach