smog

Dział poświęcony życiu powiatu rybnickiego. Piszcie o ważnych sprawach okolicznych gmin i miast.

Moderator: Moderator

Re: smog

Postprzez piotrekdec N, 10 sty 2016, 19:18

poważnie nie ma sensu ciągnąc tego tematu bo
tylko niszczy istotę tego wątku,
ja mogę jedynie podpisać się pod zdaniem KasiT:
"Dzięki Bogu, że Unia staje w naszej obronie, bo jak widać: wewnątrz państwa obrońców (my wszyscy obywatele, mieszkańcy UE -przyp. PD) nie mamy."
piotrekdec

Postprzez anty.fudali N, 10 sty 2016, 19:26

Jeśli tak ma wyglądać obrona ze strony Uni,to ja dziękuję,ale wolę być niebroniony.
anty.fudali

Postprzez KasiaT N, 10 sty 2016, 19:30

Unia to my.
To ni jest jakiś potwór, który chce nam dołożyć. To związek państw, którego celem jest to, żeby obywatelom żyło się dobrze. A to nie tylko pokój, dobrobyt materialny, to także (lub przede wszystkim) zdrowie. Tam, gdzie dzieje się krzywda, trzeba reagować - właśnie odgórnie, jeśli władze danego państwa nie reagują. Najpierw było upomnienie - 2 lata temu. Upomnienie nic nie dało, czas na karę. Gdy ja widzę, że jedno dziecko krzywdzi inne dziecko, to reaguję, także najpierw upomnieniem. Jesli ono nie skutkuje, stosuję karę. Nie mogę pozwolić na to, żeby je dziecko krzywdziło drugie.
To nie są "wybrane" zanieczyszczenia, to te, które przekraczają normy (a normę ustala się nie z nieba, tylko w oparciu o liczne badania wpływu danej substancji na człowieka, zwierzęta, rośliny, środowisko nieożywione). Działanie - nawet jeśli bolesne - ma na celu OCHRONĘ ludzi (w tym także takich, którzy są nieświadomi), a nie zrobienie antyFudalemu na złość.
Jeśli to, co przekracza normy (i to u nas naprawdę drastycznie) w 87% pochodzi z palenisk domowych, to jasne, że od tego trzeba zacząć i tym przede wszystkim się zająć. Pozostałe 13% też jak najbardziej trzeba próbować ograniczać, jasne. I tak róbmy. Ale nie to jest najpilniejsze, bo nawet całkowite wyeliminowanie samochodów (co rzecz jasna jest niemożliwe) spowodowałoby niewielki efekt w powietrzu.

To tak ogólnie. Bo tak konkretnie, antyFudali, to my oboje wiemy, że ty tego swojego mułu będziesz bronił do ostatniej kropli krwi, jakże ktoś miałby ci zabraniać, skoro ty chcesz i tak ma być. Troszkę jak w przedszkolu, Jaś chce rzucać w inne dzieci kamieniami i nie będzie mu jakaś zła pani przedszkolanka zabraniać, brzydka pani, ojej jaka ona głupia
KasiaT

Postprzez KasiaT N, 10 sty 2016, 19:32

anty.fudali napisał(a):Jeśli tak ma wyglądać obrona ze strony Uni,to ja dziękuję,ale wolę być niebroniony.

No ale ja chcę być przed tobą obroniona:)
A skoro mój prezydent tego nie robi, to muszę mieć nadzieję, że ktoś wyżej o mnie nie zapomni
KasiaT

Postprzez panoczek N, 10 sty 2016, 19:40

Te kary to bardziej mobilizacja niż zwyczajne napiętnowanie. Są mobilizacją do zmiany. Czasami to jedyny środek jaki zostaje, gdy nic innego nie dociera.
panoczek

Postprzez KasiaT N, 10 sty 2016, 19:55

A, świetna uwaga! Kara ma mieć wymiar naprawczy. Zdaje się, że ona będzie naliczana na każdy dzień, w którym problem nie będzie likwidowany.

Mogliśmy tej kary uniknac, 2 lata po upomnieniu to nie jest mało. Jestem przekonana, że gdyby była poprawa - niekoniecznie juz osiągnięcie norm, tylko powiedzmy nie 1000% a już 500, to sprawa nie zostałaby wniesiona do Trybunalu, tylko dano by nam szansę dłużej.
KasiaT

Postprzez anty.fudali N, 10 sty 2016, 20:29

Sorry,ale nie wierzę w żadne światłe ideały,gdy rzeczywistość wygląda inaczej.
Nie widzę nic złego w wymierzaniu kar,ale pod warunkiem,że dotykają one tych,którzy są winni. Czemu jako Polak mam płacić jakąkolwiek karę,skoro to nie ja odpowiadam za niewprowadzenia na czas stosownych rozwiązań? 8 lat przy władzy była ekipa Tuska i co? A tak dostał nowy,lepszy stołek w Unii.
Ochrona ludzi w Unii? No to parę przykładów
- zakazano zwykłych żarówek,wprowadzono ponoć energooszczędne,ale za to jak się stłuką,to truje nas rtęć. Ale już termometry rtęciowe są zakazane,choć wprowadzone zamiast nich elektroniczne często mierzą nie wiadomo co.
- zdelegalizowano ziołolecznictwo,ale wszelkiej maści konserwanty,barwniki i inny szajs jak najbardziej są mile widziane
- wędzenie złe,ale frytki z McDonalds to samo zdrowie (nawet po roku wyglądają świeżo).
- domagają się,bym współuczestniczył w utrzymywaniu obcych mi kulturowo imigrantów ekonomicznych,choć moi rodacy nie wszędzie są mile widziani
Proszę mi nie wmawiać,że bronię mułu - mi osobiście zwisa,czy będzie dozwolony czy nie. Chcę tylko,żeby w dziedzinie poprawy jakości powietrza działano w pełni,a nie wybiórczo. Samo zakazanie palenia mułu niewiele da,normy dalej będziemy mieli przekroczone. W tych 87 procentach,o których wspominasz,są wszelkie formy spalania w domowych paleniskach,nie tylko muł. Dlatego nie będzie cudu. Poza tym istotne jest,że masa zanieczyszczeń pochodzi z innych źródeł,więc na nie zakaz dotyczący mułu totalnie nie wpłynie. Na przykład nie licz,że przez zakaz używania mułu zniknie benzen z powietrza. Czemu wciąż jako mieszkańcy Rybnika domagacie się zakazu mułu,a nikt nie domaga się poprawy w dziedzinie komunikacji miejskiej,tak by mogła być alternatywą wobec samochodów? To jest przecież w pełni w zakresie naszych władz i nikomu po piwnicach biegać nie będzie trzeba. A zapomniałem,miasto przecież rozdawało ulotki z tej okazji. I ze smogiem też walczy ... stawiając tablice.
Po raz kolejny pytam - dlaczego mam płacić za winy innych?
anty.fudali

Postprzez KasiaT N, 10 sty 2016, 21:21

Żarówka zawiera do 5 mg rteci. Termometr 3000. Jakas tam różnica jest chyba ;)
Za lepszą komunikacją miejską jestem jak najbardziej. Ale nie od samochodów moje dzieci kaszlą i nie samochody wylatują z kominow domów w mojej okolicy i nie przez samochody nie jestem w stanie otworzyc okna nawet na 10 minut w ciągu dnia.

A z teoriami spiskowymi na temat frytek, Tuska i imigrantów załóż sobie proszę własny wątek
KasiaT

Postprzez panoczek N, 10 sty 2016, 21:34

Samochody jeżdżą też w lato.
panoczek

Postprzez KasiaT N, 10 sty 2016, 21:40

No i nie nasila się ich ruch po zmroku, osiągając apogeum między 22gą a północą
KasiaT

Postprzez piotrekdec N, 10 sty 2016, 21:54

Po raz kolejny pytam - dlaczego mam płacić za winy innych?

ponieważ władza (obecnie także samorządowa) nie chce rozwiązać problemu
w sposób taki aby za owo rozwiązanie, zapłacili ci którzy realnie trują innych;
jak widać trzeba nakładać kary, które to jak można domniemywać zmuszą władze do działania
piotrekdec

Postprzez panoczek N, 10 sty 2016, 22:15

Swoją drogą, dzisiejszy poziom zanieczyszczenia pyłem PM10 jest bardzo niski. Oczywiście ma to związek z pojawieniem się silniejszego wiatru, jednak bardzo miło popatrzeć na coś, co jest naszym długoterminowym celem.
panoczek

Postprzez KasiaT N, 10 sty 2016, 22:31

Dobrze, że stacja na Borki notuje prędkość wiatru - widać korelację. Juz wiem, że 2 m/s dają radę. Jak patrzę na prognozę i widzę, że będzie poniżej 1, to wiem, że będzie tragicznie.
Chociaż ludzie z domu trzy numery dalej ma mojej ulicy pokonują nawet wiatr powyżej 3. Kilka razy na dobę wpychaja do pieca wszystko, o czym mówią otwarcie (a SM jak nie złapie człowieka przy piecu z butelka PET w ręce, to "nie stwierdzają nieprawidlowosci").

Modlę się codziennie o wiatr, bo tylko to nas ratuje.
Mam nadzieję, że kiedyś będzie inaczej
KasiaT

Postprzez adamb N, 10 sty 2016, 22:34

anty.fudali napisał(a):Czemu jako Polak mam płacić jakąkolwiek karę,skoro to nie ja odpowiadam za niewprowadzenia na czas stosownych rozwiązań?

...a kto tę "władzę" wybiera ? sama przychodzi i jest ? :wink:
Tak to działa - płacimy za efekty działań naszych "wybrańców"... teraz płacimy 200$ więcej za gaz niż Niemcy i jest to efekt wspaniałych negocjacji poprzednich ekip. Teraz wpadliśmy na wspaniały pomysł dopuszczenia do władzy ludzi, co do których nie jestem pewien czy są w pełni władz umysłowych... i za ich "pracę" tez nie zapłacą oni lecz My !
Wiem, że to temat o "syfie w powietrzu' ale to się łączy i nie bądźmy naiwni, ale co tak naprawdę może w tej sprawie zrobić prezydent miasta Rybnik pan Piotr Kuczera ? odpowiem: niewiele, a wręcz nic.
W takich Niemczech ruch samochodowy jest 100% większy, a mimo to gdy tam jestem to nawet w zimie wieczorem mogę otworzyć okno na oścież by wywietrzyć pomieszczenie, a u nas zamiast wywietrzenia każdy z nas wie co będzie :roll:

Konkludując: nie czuję się donosicielem, zdrajcą, zomowcem, gorszym sortem, a mimo to uważam że obywatele powinni w tej sprawie "donosić" na własny kraj... skoro władze uważają, że dla nas najistotniejszą sprawą jest rzetelność mediów czy szukanie układu !
adamb

Postprzez KasiaT N, 10 sty 2016, 22:59

Chyba Polacy nie dorośli do demokracji. Masz rację - rządzą nami ci, których wybrała większość. A większość w Polsce jest jaka jest... Gdyby na przykład w Rybniku zrobić referendum: zdrowie mieszkańców czy własne interesy, jakoś wydaje mi się, że za zdrowiem to by tak ze 20% było.

To co może zrobić prezydent Kuczera juz dziś:
- wpłynąć na Straż Miejska, by jej kontrole wyglądaly tak jak te w Radlinie i w Katowicach, gdzie naprawdę chce się wyeliminowac spalaczy śmieci, a nie tylko nabijać sobie punkty na stronie internetowej (wykonano 1006 kontroli). Bo nie o ilosc tu chodzi, a o jakość
- zebrać grupę doradców znających się na rzeczy (energetycy, lekarze, chemicy...) i spróbować znaleźć rozwiazanie. Są ludzie, którzy mają dobre pomysły
- naciskać na sejmik wojewodzki
- promować i premiowac ekologiczne zachowania. Tzn osobom, które opalają domy gazem wspomóc finansowo.
- usprawnić podłączanie do cieplociagow (wiele osób nie chce-tych zachęcać; ale sa osoby które chcą, ciepłociąg jest blisko, a piętrzy się im trudnosci)
KasiaT

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Z powiatu rybnickiego i regionu