smog

Dział poświęcony życiu powiatu rybnickiego. Piszcie o ważnych sprawach okolicznych gmin i miast.

Moderator: Moderator

Re: smog

Postprzez KasiaT So, 9 sty 2016, 23:02

Ale Petru jako kto? Przecież żadnej władzy nie ma. A ci co mają, lekcewaza problem. A tymczasem dzisiaj w Rybniku skrajnie niebezpieczne dla zdrowia poziomy zanieczyszczen.
Fotografowanie nic nie daje. Zasmradzacze nie przejmuja sie niczym, a Straz Miejska uważa, że to jest ok.
KasiaT

Postprzez panoczek So, 9 sty 2016, 23:43

Nic tylko emigrować...
panoczek

Postprzez Lino N, 10 sty 2016, 01:17

KasiaT nasz "lament" w internecie nic nie da. Obserwuje od kilku lat to co się dzieje w Rybniku z powietrzem i działania jakie są podejmowane w tym temacie ze strony "władz" - doszedłem do wniosku, że jeszcze sporo lat musi minąć zanim cokolwiek się zmieni. Władze Rybnika liczą na to, że to na szczeblu sejmiku śląskiego zapadną jakieś zakazy (muł, flot) - ciężko wprowadzić jakieś zakazy skoro jest się u koryta, w mieście bieda aż piszczy a na przykładzie Krakowa gdzie władze próbowały wprowadzić zakaz palenia węglem nic z tego nie wyszło - sąd odrzucił uchwałę. Za oknem stare budy ze smrodzącymi kominami, co 2 nie ocieplona. W mojej okolicy od kilku lat nikt nie ocieplił budynku, kominy jak dymiły tak dymią. Ludzie sobie nic z tego nie robią, że mają chałupy przy samym bloku i walą z komina ile tylko się da. Co z tego, że zadzwonisz na straż miejską skoro pali węglem?. Jakiś czas temu sąsiadowi zapaliła się sadza w kominie i walił na całe osiedle dymem, zadzwoniłem na straż miejską to mi powiedzieli, że mam iść do niego bo może potrzebuje pomocy i na tym się gadka skończyła. To, że stworzył zagrożenie również dla samochodów, których kierowcy nie widzieli na kilkanaście metrów dosłownie nic to już nie ważne :-) Na to, że Kuczera zrobi coś sensownego bym nie liczył (jeśli tak, była by to miła niespodzianka). Smog bierze się głównie ze spalania węgla i mułu a ludzie pieprzą o śmieciach. To, że dorzucają śmiecii sprawia, że staję się on bardziej "hardkorowy" ale gdyby ich nie spalali i tak by był :-)

Sejmiki na mocy uchwalonej niedawno przez nasz rząd ustawy antysmogowej (wg mnie uchwalili to tylko i wyłącznie pod groźbą UE) mogą wprowadzić jakieś normy ale czy wprowadzą i na jaką skalę to tylko od nich zależy. Polsce grożą kilkumiliardowe kary jeśli nic nie ruszy w tym temacie. Dopiero jak będą mieli "nóż na gardle" to może coś ruszy. Tak to już jest w tym chorym kraju. Tym bardziej na Górnym Śląsku gdzie tylko "wungli" się liczy.

Tak w ogóle to ludzie w Rybniku i okolicach nie zdają sobie sprawy ze skali problemu. Kilka lat temu mieszkałem w centrum na jednym z osiedli. Był to okres kiedy nie było jeszcze głośno o smogu - po jednej z zim kiedy chciałem umyć okno otworzyłem szerzej nawiewnik i na parapet wysypał mi się sporej ilości czarny piach - domyślam się co to było. Mamy normy przekroczone 2x więcej niż w Krakowie a tam ludzie chodzą w maskach i trąbią o tym w tv itp. A u nas? Czy widziałaś kogoś w masce na mieście? Tutaj większość ludzi nie wie nawet co to smog. Skąd mają o tym wiedzieć? Dobrze, że obecne władze mają chociaż na tyle oleju w głowie, że trochę nagłośnili temat a za czasów Fudalego co było.. jedno wielkie nic. Gdyby nie Pan Zdzisław Kuczma to pewnie było by wszystko po staremu i o smogu by nikt nie mówił.

Póki co pozostaje nam zainwestowanie w dobry oczyszczacz powietrza, szczelne okna a na miasto wychodzić rzadko i to w dobrej masce przeciwpyłowej z super filtrem HEPA :D Ewentualnie wyprowadzka. Jedynie groźby UE zmuszą te zlobbowane świnskie ryje do jakiegoś działania.
Lino

Postprzez xxxx N, 10 sty 2016, 11:17

pod koniec stycznia będzie sesja rady miasta, ciekawe czy coś uradzą w tej kwestii? a maska to bardzo dobre rozwiązanie
xxxx

Postprzez KasiaT N, 10 sty 2016, 12:24

LINO, widzę, że napisałeś mądry merytoryczny post, więc postanowiłam odpisać, choć przyzna, że tego pisania mam już dosyć:( Nic to nie daje.

1) Poziom świadomości. Masz rację, że jest bardzo niski. Wiele osób nie wie nic o zagrożeniach, ani o tym, jaka aktualnie jest sytuacja. Że w Pekinie bywa 300-500 poziomu pyłu (czyli do 2000% normy) wie cały swiat, że w Krakowie jest 200-300 (czyli do 600% normy) wie cała Polska. Ale że w Rybniku 31 grudnia było 1229 (czyli ponad 4400% normy!!! I nie pomyliłam się w ilości zer) niewiele osób wie. Wczoraj w nocy 600 - czyli trzy razy więcej niż w Krakowie. Informowanie jest żadne. Jasne, że można przeczytać na stronie internetowej monitoringu powietrza, że mamy nie wychodzić, ale kto to czyta - tylko garstka świadomych osób. A powinien być ogłoszony alarm! Żeby chronić wszystkich. Pod opieką władz miasta są nie tylko ci mądrzejsi, świadomi - pod opieką władz miasta są wszyscy i powinniśmy być chronieni na równi. Nauczyciele nie powinni wychodzić z uczniami na dwór na wf (a tak było przez cały październik, ciągle z przekroczonymi normami), przedszkolaki nie powinny wychodzić na spacery, starsi ludzie powinni zostać w domach... Ale tu potrzeba wyraźnego ogłoszenia! Czy staruszek czyta stronę internetową z jakiegoś tam monitoringu? Ja rozumiem, że chodzi o wizerunek miasta - jak by to wyglądało, gdyby prezydent ogłaszał przez 144 dni w roku, że mieszkańcy jego miasta nie mogą wychodzić z domu? Wstyd, prawda? Więc lepiej narazić mieszkańców na choroby, to będzie ich problem.
Tu można poprzeć akcję dotyczącą kwestii alarmowania:
https://dzialaj.akcjademokracja.pl/campaigns/alarm

Ale na szczeblu miejskim, to wiadomo, że nikt się za to nie weźmie z zewnątrz, tylko potrzeba zaangażowania p. Kuczery. A on woli się angażować w inne sprawy. Rozumiem, że nie do końca się zna na związkach chemicznych, na ich wpływie na zdrowie, nie jest ani chemikiem ani lekarzem - ale powinien otoczyć się dobrymi doradcami.

CDN
KasiaT

Postprzez KasiaT N, 10 sty 2016, 12:35

2) Kary unijne. Bardzo się ucieszyłam gdy została wniesiona do TE sprawa przeciwko Polsce. Jednak wiem, że mają na rozpatrzenie 18 miesięcy, więc może zahaczy o kolejny sezon grzewczy. I kolejny rok będziemy truci, pod płaszczykiem mnóstwa działań. A co będzie już po nałożeniu kar? Będą płacone z naszych kieszeni. Już teraz dużo się mówi o tym, jakie to karygodne ze strony Unii, tak karać biednych Polaków - tylko, że to o zdrowie Polaków chodzi, to już nieważne? Ważniejsze interesy lokalnego lobby i lek władz przed porażką w kolejnych wyborach - to się liczy. Mam jednak nadzieję, że kary będą na tyle dotkliwe, że rząd nie będzie mógł sobie na nie pozwolić i zmusi samorządy do konkretnych działań, nie do tych na papierze czy na stronach internetowych (nieodmiennie śmieszy mnie zielony listek na stronie Rybnika, znaczy że ekologiczna gmina. A ranking jest taki, że wdychamy średnio 11 papierosów dziennie, włącznie z niemowlakami)

3) Sejmik wojewódzki. Tak, ma być sesja w pierwszym kwartale. Wiem, że w Krakowie to będzie w połowie stycznia, kiedy u nas to nie wiem. Z tym, że u nich rozważa się całkowity zakaz paliw stałych, u nas to nie wchodzi w grę. Ale uważam, że normy na paliwa (czyli wyeliminowanie mułów itd) już by dużo dały, no i na piece. Jeśli będzie można do pieca wrzucić tylko węgiel, to już powinniśmy odczuć dużą ulgę. Święte krowy w postaci kopalni też nie powinny na tym ucierpieć, bo będą sprzedawać mniej, ale droższe paliwo. Niemniej jednak trudno mi powiedzieć, co ustali sejmik, czy są odpowiedzialni. Inna rzecz to egzekwowanie zakazów. Bo nawet jeśli się coś wprowadzi, to potem jeszcze trzeba pilnować, żeby to było przestrzegane. A z tym u nas słabo, bardzo słabo. Straż Miejska daje upomnienia, lub nie stwierdza nieprawidłowości - jeśli teraz nie potrafią wykryć spalania śmieci (a wiadomo, że ktoś te śmieci pali, bo otwarcie o tym mówi sąsiadom i śmieje się, że nikt mu nic nie zrobi), to potem też sobie nie poradzą. Dla porównania: Straż Miejska w Radlinie na 20 kontroli nałożyła 10 mandatów (5 od razu, bo zagrożeniu zbadania popiołu, a 5 po wynikach tego badania); a Straż Miejska w Rybniku na 22 kontrole daje 1 upomnienie i 1 mandat.
KasiaT

Postprzez KasiaT N, 10 sty 2016, 12:43

4) Bieda. To mit. Jesteśmy dość bogatym miastem na tle reszty Polski. A tylko u nas pali się odpadami górniczymi (bo je mamy pod nosem, a transport się nie opłaca). Jest wiele miasteczek i wsi w wielu regionach kraju, w których ludzie żyją dużo biedniej niż my. A zachowują się inaczej.
Ja nie mówię, że biedy w ogóle nie ma. Ale dużo ostatnio obserwuję i polecam Tobie to także. Czy widziałeś jak wyglądały wózki sklepowe przed świętami? Wypełnione towarami po brzegi. W urzędzie miasta można dowiedzieć się, ile zarejestrowano nowych samochodów. Obserwuję mieszkańców domów, z których kominów idzie największy syf - mają samochoy, są dobrze ubrani, ich dzieci mają ładne ubrania, sprzęty elektroniczne, wszystko. Na domach i w ogrodach wiszą ozdoby świąteczne (a nie jest to tanie), w Sylwestra puszczali z pieniądze w powietrze ze sztucznymi ogniami. Domy czesto są ładne, z metalowymi płotami i bramami, to wszystko kosztuje. Na 10 domów, które w naszej dzielnicy smrodzą najbardziej, bieda jest tylko w jednym.
Inna rzecz, że rozwiązania systemowe są konieczne. Obniżyć vat na węgiel. Gaz jest cholernie drogi, gdyby proporcja ceny gazu do zarobków byłą taka jak w Niemczech, to na pewno i u nas byłoby inaczej. Więc tutaj musi nas wspomóc rząd, nieda rady inaczej.

No ale to trzeba chcieć. I mieć odwagę.

5) Pan Kuczma. Podziwiam jego walkę, choć coraz częściej mam wrażenie, że i to nic ni da. Totalny marazm
KasiaT

Postprzez anty.fudali N, 10 sty 2016, 13:01

Pewnie zaraz zostanę zlinczowany,ale niedobrze mi się już robi,gdy wciąż słucham takich żalów na jakość powietrza. Tak jakby była to jakaś nowość. Dziwne,już wiele lat temu słyszałem "nigdzie indziej tylko u nas człowiek widzi czym oddycha". No sorry,ale dla mnie to postawa typu "przeszkadza mi hałas,ale zamieszkałem koło linii kolejowej". Powietrze na Śląsku od dawna jest marne,było dużo czasu,żeby układać sobie życie gdzieś,gdzie jest lepsze,jeśli komuś to faktycznie przeszkadza. No to czego wy teraz chcecie? Ktoś machnie magiczną różdżką i nagle będziemy mieli powietrze pachnące tylko lawendą? Owszem,jak najbardziej można starać się coś poprawić w tym temacie,ale tak czy inaczej będzie to powolny proces,bo zwyczajnie inaczej się nie da. Ale i tak jest tu masa osób nawiedzonych jedynie myślą "zabronić mułu,zaraz będzie super".
Przykro mi,ale dla mnie cieszenie się z potencjalnych kar nałożonych na Polskę w tym temacie to objaw głupoty,a nawet zdrady narodu.
anty.fudali

Postprzez lordofthedrinks N, 10 sty 2016, 14:23

Bez sensu jest taki tok rozumowania. To tak jakbyś gdzieś mieszkał a w okolicy notorycznie ktoś okradał domy i samochody. W takim wypadku skoro kradną o tym wiedziałeś to nic z tym nie rób i przeprowadź się tam gdzie nie kradną... Od czegoś trzeba zacząć. A fakt jest taki, że nocami to można siekierę w powietrzu powiesić.
lordofthedrinks

Postprzez KasiaT N, 10 sty 2016, 16:07

Gdy zakładałam tutaj rodzinę, dom itd, nie zdawałam sobie sprawy z tego, jaki jest problem. A teraz okoliczności i powiązania mam takie, że wyprowadzka nie jest możliwa. Ale chyba nie o to chodzi, żeby wyprowadzili się wszyscy, którzy są bardziej świadomi i zależy im na zdrowiu, tylko o realną pomoc. Choć przypuszczam, że jeśli się nic nie zmieni, to gdy nasze pokolenie wymrze - to, które już się stąd nie wyprowadzi - to nowi, młodzi i rozsądni ludzie nie będą zakładac rodzin w takich warunkach - takie są zresztą prognozy. Tak że zostanie pewien typ ludzi, co zresztą będzie z korzyścią dla obu grup, bo "swój zna swego". Choć ogólnie taka polaryzacja nie jest dobra dla kraju.
No, ale całkiem możliwe, że to nie będą emigracje w obrębie Polski, tylko zagraniczne - jak się dołoży obecny sposób rządzenia, to ludzie najzwyczajniej będą uciekać.

Nikt nie mówi o machaniu magiczną różdżką - pierwsze sygnały alarmowe z tego co czytam były około roku 2005. Tak że jak dekadę działań (bo przecież prowadzone jest mnóstwo działań, prawda? tak przynajmniej chwalą się władze Rybnika) to słabo wychodzi to machanie różdżką - jest nie tylko nie lepiej, ale i gorzej.

Co do komentarza "głupota i zdrada narodu", to aż się roześmiałam, choć ta konwencja myślenia raczej powinna przerażać niż śmieszyć. Unia jako okupant, staliście po stronie zomo, oni mają krew naszych przodków na rękach... Tak, znam ten typ argumentów. Sorry, ale takiej gadki nienawiści nie będę kontynuowała.

Ciekawe myślenie: jak ktoś zabija (na raty), to jest ok, a jak ktoś chce za to ukarać, to jest be i zdrada narodu. Jak Kali ukraść krowę, to jest dobrze, ale jak Kalemu, ohoho, to Kali wszystkim pokaże! Dzięki Bogu, że Unia staje w naszej obronie, bo jak widać: wewnątrz państwa obrońców nie mamy. Jest wiele ludzi myślących jak AntyFudali, dlatego to ktoś mądrzejszy powinien decydować
KasiaT

Postprzez KasiaT N, 10 sty 2016, 16:19

piotrekdec napisał(a): kopalnie
nie dość, że nie płacą za utylizacje ODPADÓW to jeszcze czerpią zyski z
utylizacji ich w atmosferze w przydomowych spalarniach śmieci;

poza tym na skandal (o czym niedawno pisałem) zakrawa to, iż osoby mające deputat węglowy
i dom jednorodzinny z ogrzewaniem na paliwa stałe pobierają ekwiwalent pieniężny, aby następnie kupić muł

Otóż to.
KasiaT

Postprzez piotrekdec N, 10 sty 2016, 16:43

Ktoś machnie magiczną różdżką i nagle będziemy mieli powietrze pachnące tylko lawendą?

jak ja lubię przejaskrawienia,
otóż chodzi o to, żeby NIE TRUŁO, pachnieć nie musi
to objaw głupoty,a nawet zdrady narodu

objawem głupoty jest zgoda na trucie przez sąsiada siebie i swoich bliskich
albo trucie samego siebie i innych (i jeszcze argument "bo tu zawsze tak było"-normalnie ojcowiznę z tego zrób)
powyższe jest wyniszczaniem biologicznym obywateli,
i to nieporównywalnie bardziej podpada pod zdradę (możesz sobie dopisać narodu)
piotrekdec

Postprzez anty.fudali N, 10 sty 2016, 18:15

Jak można wyskakiwać z takimi słowami jak "okupant","zomo" czy "krew na rękach"? Co to ma wspólnego? Unia jako obrońca? Słuszna kara? Kto jest winny takiemu stanowi powietrza? Bo karę dostaną solidarnie wszyscy Polacy,zarówno Ci palący mułem jak i podłączeni do ciepłociągu na przykład. Karę zapłaci zarówno właściciel starego kopcącego diesla jak i rowerzysta. Z czego tu się cieszyć?
Przejaskrawienia? Ja tu raczej widzę wybiórcze traktowanie problemów. Skoro twierdzisz,że najważniejsze jest żeby "nie truło",to bądź konsekwentny - wywalamy też wszystkie wszystkie samochody,bo one przecież tez trują. Węgiel zły,to ropę też proszę zbanować. A co ze smogiem elektromagnetycznym? Przykro mi,ale ludzkość od wieków truje i truć będzie. Zmieniają się tylko sposoby. Dlatego proszę mi tu nie wyskakiwać z takimi uzasadnieniami. Świat nie jest czarno-biały.
anty.fudali

Postprzez piotrekdec N, 10 sty 2016, 19:02

świat nie jest czarno-biały więc jeśli chcesz być poważny to nie
wypowiadaj się właśnie w taki sposób jakby był;
czemu niby banować węgiel? banować należy odpady węglowe tzn. muł i flot,
oczywiście o paleniu śmieci nie wspominając (choć to niby nielegalne ale wciąż się dzieje);
albo jesteś poważny i chcesz poważnie się wypowiedzieć albo zostajesz przy zdaniu "wywalamy też wszystkie samochody"
i wtedy to koniec dyskusji, przynajmniej z mojej strony, bo wybacz ale szkoda mi czasu na gimnazjalne przepychanki

ps. widzę, że nie zrozumiałeś w ogóle w jakim kontekście KasiaT napisała o "okupancie" i "zomo",
może spokojnie przeczytaj to jeszcze raz
piotrekdec

Postprzez anty.fudali N, 10 sty 2016, 19:14

Weź sobie swoją radę do serca i sam doczytaj. Czy wyskakiwanie z "Unia jako okupant, staliście po stronie zomo, oni mają krew naszych przodków na rękach..." jest słuszne tylko dlatego,że nie widzę żadnego uzasadnienia,by każdy Polak płacił dlatego,że Unii nie podobają się wybrane zanieczyszczenia w naszym powietrzu?
anty.fudali

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Z powiatu rybnickiego i regionu