Samoloty Wojskowe nad Rybnickim niebem.

Dział poświęcony życiu powiatu rybnickiego. Piszcie o ważnych sprawach okolicznych gmin i miast.

Moderator: Moderator

Samoloty Wojskowe nad Rybnickim niebem.

Postprzez daniel27rac Pn, 14 wrz 2015, 20:20

Witajcie,
W godzinach południowych spacerując sobie między Starostwem a Wydziałem Paszportowym na głowami Rybniczan ukazał się niecodzienny widok. Były to dwa Wojskowe Samoloty, przelatujące na bardzo niskiej wysokości ok. 200m. w równym i bardzo niewielkim odstępie.

To co widziałem przypominało masywne konstrukcje - Herculesy, Wojskowe samoloty Transportowe.

Czy ktoś je jeszcze widział ? Czy komuś udało się ze zarejestrować ? Czy wiemy co robiły one nad MIASTEM ?

Pozdrawiam,
Daniel27rac.
daniel27rac

Re: Samoloty Wojskowe nad Rybnickim niebem.

Postprzez tommi Wt, 15 wrz 2015, 05:25

Potwierdzam, widziałem te samoloty, jednak znajdowałem się wtedy na ul mikołowskiej na wys byej mleczarni.
Przelatywało od wschodu na zachód. Za daleka nie rozpoznałem, ale pomyślałem Herkules lub Casa, znacznie większe niz Bryza
tommi

Postprzez dr Becker Wt, 15 wrz 2015, 06:37

tommi napisał(a): Za daleka nie rozpoznałem, ale pomyślałem Herkules lub Casa, znacznie większe niz Bryza

Casa Lub Hercules? Te samoloty tak wiele różni że powątpiewam w obserwację, równie dobrze mógł to być Let L-200 Morawa który onegdaj był na naszym lotnisku.
dr Becker

Postprzez StupidCitizen Wt, 15 wrz 2015, 09:05

Dla kogoś kto zna się na lotnictwie i samolotach to różnice pomiędzy tymi dwoma maszynami są oczywiste, ale dla laików nie koniecznie. Samoloty przelatywały nad placem wolności i akurat miałem okazje być w okolicy w czasie przelotu. Widziałem je z dołu i zapamiętałem profil skrzydeł ustawionych prostopadle do kadłuba oraz widoczne z dolnego profilu spore rozszerzenie kadłuba w miejscu w którym były skrzydła. Patrząc na zdjęcia robione od spodu samolotom Casa i Hercules (oba na wyposażeniu wojska polskiego) to powiedziałbym że raczej to była Casa.

Niestety nie zwróciłem uwagi na kształt śmigieł czy ogona:(
StupidCitizen

Postprzez dr Becker Wt, 15 wrz 2015, 10:35

StupidCitizen napisał(a):Dla kogoś kto zna się na lotnictwie i samolotach to różnice pomiędzy tymi dwoma maszynami są oczywiste, ale dla laików nie koniecznie.

Jakiego rodzaju trzeba być laikiem aby nie odróżnić samolotu dwu- od czterosilnikowego? A jednocześnie strzelać ich nazwami...
dr Becker

Postprzez StupidCitizen Wt, 15 wrz 2015, 13:57

Nie każdy człowiek zwraca uwagę na to ile silników ma przelatujący samolot, tym bardziej jak nie wie ile ich powinno być. Ale podejrzewam że każdy laik będzie w stanie odróżnić średniej wielkości samolot transportowy od cywilnego Airbusa czy dużych samolotów jak Globemaster. A nazwy Casa i Hercules są dobrze przyjętymi w świadomości ludzi nazwami tego typu samolotów wykorzystywanych w wojsku polskim. Dlatego jak ktoś pisze Casa lub Hercules to podejrzewam że miał na myśli średniej wielkości samolot transportowy używany w wojsku.

Widziałem wczoraj te samoloty przez chwile i gdybym wiedział że te dwie maszyny różnią się ilością silników to zwróciłbym na to uwagę, ale mam lepsze rzeczy do roboty niż zapamiętywanie ile silników mają poszczególne samoloty.
StupidCitizen

Postprzez dr Becker Wt, 15 wrz 2015, 14:32

Ilość silników jest dość istotnym wyróżnikiem, natomiast pisanie "średniej wielkości samolot wojskowy" o Casa i Hercules jest pewnym nieporozumieniem. Hercules bierze ponad dwa razy więcej ładunku niż Casa. To tak jakby postawić znak równości między VW Passat a Seicento.
dr Becker

Postprzez StupidCitizen Wt, 15 wrz 2015, 14:59

Pewnym nieporozumieniem jest wrzucaniem do jednego worka F-16 i F-18 czy F-22 i F-35. A jednak ludzie to robią bo w dużym uogólnieniu (na poziomie istotnym dla przeciętnego człowieka) to są podobne samoloty. Dla ciebie różnice pomiędzy Herculesem i Casą są istotne, ale dla przeciętnego człowieka nie mają znaczenia. Tak samo jak większość ludzi wrzuci do jednego worka samolotów pasażerskich Airbusa A320 i A380, mimo że różnica gabarytów jest kolosalna.
StupidCitizen

Postprzez dr Becker Wt, 15 wrz 2015, 15:19

StupidCitizen napisał(a):Pewnym nieporozumieniem jest wrzucaniem do jednego worka F-16 i F-18 czy F-22 i F-35.

Ręce opadają.
EOT.
dr Becker

Postprzez elmo Cz, 17 wrz 2015, 20:46

daniel27rac napisał(a):Czy ktoś je jeszcze widział ? Czy komuś udało się ze zarejestrować ? Czy wiemy co robiły one nad MIASTEM ?

Pozdrawiam,
Daniel27rac.

19-20 września są pokazy lotnicze lub jak kto woli Dni NATO w Ostrawie - pewnie tam leciały... Hercules c-130 ma tam być.
elmo

Postprzez Benq So, 19 wrz 2015, 23:13

Pewnie transportowali żywność dla "biednych" imigrantów, aby mieli czym atakować policję i miejscową ludnośc
Benq

Postprzez piotrekdec N, 20 wrz 2015, 14:56

pewnie to napisałeś wielkie "g" w temacie wątku
piotrekdec

Postprzez Kobieta81 Wt, 14 cze 2016, 05:57

Wczoraj 13.06.2016 w godzinach wieczornych oraz w nocy nad Rybnikiem pojawił się znowu samolot wojskowy. Ktoś widział?
Kobieta81

Postprzez patryk1984 Wt, 14 cze 2016, 21:53

Kobieta81 napisał(a):Wczoraj 13.06.2016 w godzinach wieczornych oraz w nocy nad Rybnikiem pojawił się znowu samolot wojskowy. Ktoś widział?

Potwierdzam, widziałem zarówno wczoraj kilka razy jak i dzisiaj 14.06.2016. Jakiś samolot transportowy, nisko lecący i robiący dużo hałasu
patryk1984

Postprzez marys76 Śr, 15 cze 2016, 19:43

Zgłoście to do Maciara! :D
marys76

Następna strona

Powrót do Z powiatu rybnickiego i regionu