zakup domu, szkody górnicze, cena- co się opłaca?

Dział poświęcony życiu powiatu rybnickiego. Piszcie o ważnych sprawach okolicznych gmin i miast.

Moderator: Moderator

Re: zakup domu, szkody górnicze, cena- co się opłaca?

Postprzez teflonowa Pn, 10 lut 2014, 10:26

Wiem, że to faktycznie tak może wyglądać, że szukamy pałacu, w niskiej cenie, że mamy wygórowane oczekiwania i do tego jesteśmy naiwni ... ale prawda jest taka, że w tej chwili na rynku wtórnym ciężko o dom w przyzwoitym stanie. Za domy z 36r. po'' jakimś tam remoncie'' życzą sobie niejednokrotnie ok 400tys., bałabym się żyć w tak starym domu z różnych względów. Szczerze, to chodzi głównie o pieniądze i ostrożność ;) nie chcemy daleko brnąć w kredyty, rozkładać to na 30lat, a w tym kraju ciężko stosunkowo młodym :P ludziom dorobić się czegokolwiek samemu, bez kredytów. Nie mamy tego szczęścia, że babcia zapisała nam w spadku stary dom, a wuj dorzucił pole ;) tak więc oszczędzamy jak się da a resztę (ech..gdyby to była faktycznie ''reszta'') chcemy wziąć z musu na kredyt. Boimy się kredytów, nigdy nie mięliśmy kredytu, , zastanawiamy się co będzie, gdy zdarzy się jakis wypadek...ech, nieważne. no i wiemy , że potem to juz moze byc -od kredytu do kredytu ;) dlatego jesteśmy w stanie kilka lat pomieszkiwać i powali własnym wkładem remontować dom z rynku wtórnego, a wiem ze sie da-wszystko zalezy od tego czy taki dom sie uda znaleźć.. domy w zabudowie szeregowej, fajnie na zewnątrz, ale w środku, ogrom kasy, czasu. nam zależy żeby jak najszybciej się wynieść z miejsca w którym teraz żyjemy. ;) Wiem też jednocześnie, że powolne remontowanie może przynieść skutek odwrotny, ale cóż ryzyk- fizyk. A domek szeregowy, który oglądaliśmy naprawdę nie był zbyt ciekawy- z zewnątrz super, ale jak na lokalizację, poza miastem, to nie było gdzie odpocząć, Dom nie musi mieć działki ogromnej, ale żeby było cokolwiek- byłoby miło ;) poza tym jesteśmy typowymi blokersami ;) całe życie mieszkaliśmy w bloku, więc mamy ciężkie pojęcie o życiu w domach, może przez to.. A co do domków w Rybniku, to nie wiem gdzie...rozglądamy się po Wodzisławiu głównie. :/
Duży dom nie jest nam potrzebny, ale jeśli to ma być dom, to żeby nie przypominał mieszkania w bloku, w którym żyje całe życie.
teflonowa

Postprzez kajzer Pn, 10 lut 2014, 22:10

No tak mieszkanie , dom to potrzeba kasy.. Ile chcesz przeznaczyć na taką inwestycję.. Według mojej wiedzy iw Rybniku ba nawet w centrum można by zgarnąć kupić przyzwoity domek.. Za odpowiednią sumę
kajzer

Postprzez teflonowa Pn, 10 lut 2014, 22:41

z ostatniej chwili:
Domek tematowy oglądaliśmy w środku, bardzo się nam spodobał, nie było widać głębokich ani powierzchownych pęknięć. Dom zadbany, mimo, że utrzymany w lekko staroświeckim klimacie (w końcu mieszka tam starsza pani ;) ), Zastanawiamy się co czynić dalej... Dziś już -na wszelki wypadek-ruszyła lawina telefonów, w celu sprawdzenia faktycznego stanu działki w związku ze szkodami górniczymi, co okazało się nie tak łatwe jakby się wydawało...dzwoniłam pod 10 różnych numerów..i nadal nie wiem nic. Zaczęłam od OUG, kazali dzwonić do WUG, następnie do Archiwum Dokumentacji Mierniczo-Geologicznej, tam dowiedziałam się, że muszę wystosować wniosek o udzielenie informacji nt. warunków geologiczno-górniczych danej działki, jeśli jest na terenie nieczynnej kopalni i dołączyć dwie mapki oraz uiścić opłatę..Byłam jeszcze w UM w wydziale geodezyjnym, ale tam tez niewiele się dowiedziałam, na koniec zadzwoniłam na kopalnie Marcel, ale bylo zbyt pozno i mam jeszcze jutro dzwonic, to może coś się stamtąd dowiem. echhhhh. Jeszcze sie nie zaczęło a już mamy wątpliwości, czy w to brnąc. pozdro
teflonowa

Postprzez dr Becker Pn, 10 lut 2014, 23:09

Weź też pod rozwagę koszty ogrzewania: ewentualne ocieplenie budynku, wymiana okien, ocieplenie dachu oraz drenaż jeśli byłby potrzebny.
dr Becker

Postprzez unlimited Pn, 10 lut 2014, 23:26

Gdzie Ty dzwonisz. Bierz małżonka za rękę i idźcie do sąsiadów starszej pani. Więcej się dowiecie. Warto pytać o poziom wody w studni (jeżeli któryś z sąsiadów ma) - czy uległ zmianie na przestrzeni oststanich kilku lat.
unlimited

Postprzez teflonowa Wt, 11 lut 2014, 14:42

Jeśli chodzi o wodę to jest miejska. Gaz tez jest podłączony. Jeśli o ogrzewanie (i podgrzewanie wody), to jest piec, węgiel mamy z racji pracy w górnictwie. Jest tez kocioł dwufunkcyjny (podobno na gwarancji, ale to kwestia papierowa, a na razie się nie zagłębialiśmy). Jeśli chodziło drenaż, to pojęcia nie mam.. :shock:

dziekuję za wskazówki, jeszcze i tak nie wiemy, czy się zdecydujemy i jak to wszystko sie potoczy
teflonowa

Postprzez dr Becker Wt, 11 lut 2014, 18:00

teflonowa napisał(a):Jeśli o ogrzewanie (i podgrzewanie wody), to jest piec, węgiel mamy z racji pracy w górnictwie.

Powinnaś wziąć pod uwagę że narasta presja na bardziej ekologiczne metody ogrzewania i ograniczanie niskiej emisji.
dr Becker

Postprzez teflonowa Wt, 11 lut 2014, 19:46

no tak, ale póki co jeszcze chyba wiele osob korzysta z wegla w naszym terenie?
teflonowa

Postprzez dr Becker Wt, 11 lut 2014, 20:47

teflonowa napisał(a):no tak, ale póki co jeszcze chyba wiele osob korzysta z wegla w naszym terenie?

Oczywiście, i to się raczej prędko nie zmieni, ale pewnie będzie nacisk na instalowanie sprawniejszych kotłów, może zostać zablokowane w jakiś sposób opalanie mułem, być może będzie dostępny tylko opał w lepszym gatunku - możliwości jest wiele.
IMO warto wziąć pod uwagę że prędzej niż później sytuacja nie będzie tak różowa jak teraz. Znam dom wybudowany z tzw. lanego hasia (nie wiem jak to poprawnie nazwać po polsku) ogrzewanie go to koszmar - momentalnie oddaje ciepło, wasz 'kandydat' zapewne nie jest wybudowany w tej technologii niemniej przy takiej inwestycji jak zakup domu warto myśleć perspektywicznie i brać pod uwagę najgorsze warianty.
Mój kolega gdy mu się wiodło wybudował sobie ładną parterówkę z kotłownią olejową, gdy okres prosperity się skończył względy finansowe zmusiły go do zainstalowania kotła węglowego, ale ponieważ nie miał bunkra na węgiel dzień w dzień niezależnie od warunków musiał przynosić opał z podwórka. Efekt był taki że sprzedał ten dom i wybudował nowy.
dr Becker

Postprzez teflonowa Wt, 11 lut 2014, 23:24

Właśnie...to jest to, że jak ktoś. kto całe życie mieszkał w bloku, chce mieszkać w domu, a nigdy nie miał z domem wiele wspólnego, to może się albo rozczarować, albo popaść w jeszcze większe długi, albo załamać. Ale jest też szansa, że się przyzwyczai. przymusowy szybki kurs obsługi domu ;) no i przy zakupie pomoc fachowca niezbędna.. znacie kogoś godnego polecenia? Czy lepiej liczyć na znajomego? bo ekspertyza budowlana odpada, ze względu na koszty, no i nie wiem, czy przy zakupie ponad 20letniego domu jest to takie popularne.

Dochodzą jeszcze inne aspekty...jestem na tyle strachliwa, że pewnie cokolwiek bym usłyszała, to pomyślę, że albo tam straszy, albo, że się ktoś włamał... :? Jakie macie zabezpieczenia w domach?? Za dużo w dzieciństwie horrorów oglądałam, i za dużo czytałam gazet, typu Detektyw... i nasuwa mi się taka sytuacja: zostaje sama w domu, słyszę dziwne odgłosy, ktoś wybija okno na dole, nie wiem co się dzieje, nie ma jak uciec... kurde, mieszkając w domu na bank bym się nakręcała :/
W bloku wydaje się to nawet niemożliwe, bo wszystkie ściany mają uszy ;) , mieszkania zazwyczaj klaustrofobiczne, człowiek ogarnia całą przestrzeń i w przeciągu 5 sekund lokalizuje ewentualne źródło czegokolwiek. Poza tym, nie mieszkam na parterze, to też nie boję się włamań ani głupich wybryków, no i sama świadomość, że blok wypełniony jest ludźmi...Jest tu ktoś, kto mieszkał wcześniej w bloku i ciężko było mu ''przeskoczyć'' pod tym względem?
No i za dużo o nawiedzonych domach co jakiś czas się słyszy.
A ta kobieta mieszka tam sama...mąż zmarł, nie pytałam gdzie, chociaż zaraz po przekroczeniu progu miałam to pytanie na końcu języka.. ;)
teflonowa

Postprzez adamb Śr, 12 lut 2014, 18:18

teflonowa napisał(a):ekspertyza budowlana odpada, ze względu na koszty, no i nie wiem, czy przy zakupie ponad 20letniego domu jest to takie popularne.

Większość wychodzi z takiego samego założenia jak Ty i później są niemile zaskoczeni.
Kilka lat temu robiliśmy remont domu kupionego za prawie 300 tysięcy zł i kupujący oczywiście "zaoszczędzili" na fachowej ekspertyzie stanu... nie było im do śmiechu gdy dowiedzieli się, że będą musieli dodatkowo wyłożyć ok 10.000 zł na dodatkowe zbrojenie i nowe wylewki stropów/podłóg... bo po niezbyt mocnym uderzeniu łomem w podłogę parteru ten "przelatywał" do piwnicy... a mogli zamówić ekspertyzę i za resztę tej kwoty zrobić np. nowe ogrodzenie :roll:
Poza tym to właśnie po ponad 20-letnim domu można się spodziewać wszystkiego najgorszego.
adamb

Postprzez unlimited Śr, 12 lut 2014, 18:27

Zbytnio uogólniasz. Ja bałbym się kupna domy od .. górnika. Poważnie. Zawsze mieli swoje pomysły, często uzyskane od kolegów z gruby. Potem wychodzą takie kwiatki. Ten typ człowieka wszystko wie najlepiej, więc skoro u Kazika strop trzyma mimo praktycznie braku uzbrojenia, to i u mnie musi wytrzymać - po co dawać budowlańcom zarobić. Pomijam kwestię ocieplenia domu i możliwych mostków termicznych skoro kilka ton węgla corocznie przyjeżdża w cenie transportu. Nie kupiłbym za żadne skarby.

20 lat temu już się budowało solidne domy, jednak to wyjątki i ich raczej właściciele się nie pozbywają.

Odnośnie studni, to z tego co wiem na skutek szkód górniczych zmienia się poziom wody, dlatego warto o to zapytać.

Co do obaw o mieszkanie w domu - dziwnym trafem obawy te żywią jedynie blokowicze, którzy nie mają perspektywy na własny dom z działką. Dla mnie zawsze to była oznaka zazdrości i uzasadniania swojego przymusowego położenia. Tyle w temacie.
unlimited

Postprzez adamb Śr, 12 lut 2014, 18:46

...może i uogólniam, ale w swoim życiu widziałem już sporo i to co piszę to są wnioski z autopsji (zajmuję się remontami od kilkunastu lat).

Piszesz, że nie kupiłbyś domu od górnika... jakby nie chcąc zauważyć, że żyjemy na Śląsku :wink: - co do wniosków odnośnie tego stwierdzenia to masz całkowitą rację.

Warto też pamiętać o fakcie, że w latach 60-80 materiały budowlane były na tzw. "przydział" i ofc było ich zawsze mało... np. cement :wink:
adamb

Postprzez teflonowa Śr, 12 lut 2014, 19:09

dzięki za wsparcie ... :mrgreen:
To faktycznie musi byc ekspertyza z prawdziwego zdarzenia, czy wystarczy ktoś w miarę obeznany w temacie? (Był kiedyś taki program w tv, ''usterka''....pamiętacie tych fachowców???)

co do obaw blokowiczów... no nie wiem, czy to chodzi o zazdrość. Ja własnie mam zamiar zmienić swoje ''przymusowe położenie" ;), ale jednocześnie coraz więcej nad tym gdybam i niewiele z zazdrością te obawy mają wspólnego. A co do górników, to jak Kolega wyżej zauważył, żyjemy w takim miejscu, że prawdopodobnie i ten dom jest od górnika..
teflonowa

Postprzez adamb Śr, 12 lut 2014, 23:06

Niekoniecznie ekspertyza na piśmie wydana przez profesora politechniki... ale kumaty inżynier budownictwa - nie za stary (bo ci pozjadali wszystkie rozumy) i nie za młody po szkole (bo ten jeszcze mało co wie)... unikaj "złotych rączek", bo im też zwykle wydaje się, że wszystko wiedzą i potrafią, ale nie jest to poparte fachową wiedzą.
Pamiętaj, że zakup domu to decyzja na lata i byłoby miło gdy po realizacji tej decyzji można będzie spać spokojnie zamiast stresować się kwestiami w stylu "skąd wziąć pieniądze na pilny remont dachu, czy np. wzmocnienie fundamentów".
adamb

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Z powiatu rybnickiego i regionu