Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Dział poświęcony życiu powiatu rybnickiego. Piszcie o ważnych sprawach okolicznych gmin i miast.

Moderator: Moderator

Re: Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Postprzez MqG Pt, 19 kwi 2013, 07:10

Arteks wątek o komunikacji założył Administrator. Może jestem mało inteligentny, ale wydaje mi się, że administrator to ktoś z zespołu portalu rybnik.com.pl. Chyba, że portal prowadzą mieszkańcy Żor, wtedy zwrot "założyliście sobie" byłby jasny. :)
Arteks niestety linia Ż-R powstała z inicjatywy żorskich władz w porozumieniu z władzami Rybnika i kursowała od 1 listopada 2002 do 31 sierpnia 2004. Na tej linii obowiązywały również specjalne bilety.
Qwerty masz rację. Linia 17, 18 i 19 kursująca przez Kamień. Rano (przed 7) często widziałem jak jadą "przegubowce" wiozące często powietrze a w okolicach godziny 9 kiedy wiele osób jedzie do centrum do lekarza, na zakupy, młodzież do szkoły jechał jeden zwykły autobusik nabity po brzegi. Nie wiem jak teraz ale 3 lata temu tak jeszcze się zdarzało. Teraz już w ogole nie korzystam z usług ZTZ.
MqG

Postprzez Arteks Pt, 19 kwi 2013, 10:00

qwerty napisał(a):Rozumeim Arturku, ze nie masz nic do powiedzenia o czestotliwosci i ilosci kursow z Nowin do szkol w Centrum i tej niby "zajebistej poprawy" sytuacji przez ostatnie 20 lat? Twoje argumenty o tym jak swietna jest nasza komunikacja zbilem przeszukujac Internet przez 10 minut.

Trudno mi zrozumieć z czego się cieszysz? Co zbiłeś? Szklankę z mlekiem? ;)

Podałem 8 przykładów poważnych zmian które przeszła komunikacja w naszym mieście po wyjściu z MZK i uruchomieniu ZTZ. A ty podałeś jeden kontrprzykład w dodatku zgodny z moimi wcześniejszymi wpisami bo przecież wspomniałem, że ZTZ powinno jeszcze popracować nad zmianami w układzie linii i wprowadzeniem pełnych rozkładów cyklicznych, które uniemożliwiałyby kursowanie autobusów stadami. A ty się podniecasz rozkładem z Nowin do Centrum który chociaż faktycznie nie jest idealny (jak bym te kursy od razu rozbił tak aby autobusy jechały co kilka minut, a nie w stadach) zdecydowanie umożliwia poruszanie się po mieście czy w tym przypadku dojazd do szkoły! W MZK i w Żorach nie ma takiego łatwego narzędzia jak wyszukiwarka ale jedno z najdalej od centrum Żor oddalonych osiedli - Os. Sikorskiego ma możliwość dojazdu do szkół dwoma (!) kursami i to o tej samej porze :D. Odjazdy z przystanku przy tym dużym osiedlu: Główna Skrzyżowanie - 7.13 (305) i 7.14 (303). Potem nie ma nic przez godzinę...

Okazuje się że między 7 a 8 z Niedobczyc, Boguszowic, Chwałowic i Elektrowni autobusy do centrum jadą co kilka minut w miarę prawidłowych odstępach i miasto dba i swoich młodych obywateli. Z Chwałowic 9 kursów, z Boguszowic 10 kursów, z Niedobczyc 7 kursów, z Elektrowni 5 kursów. To masz prosty przykład jak Rybnik dba o swoje dzielnice i swoich młodych obywateli :)

Nie trudź się swoimi argumentami w dziedzinie o której nie masz pojęcia. Naukowcy z UŚ których często tutaj cytuję swoimi badaniami nie pozostawali cienia wątpliwości. MZK a szczególnie Żory - to najgorsza komunikacja miejska na Śląsku. I możesz się dwoić i troić ale lepsza przez to nie będzie.
Arteks

Postprzez Arteks Pt, 19 kwi 2013, 10:06

MqG napisał(a):Qwerty masz rację. Linia 17, 18 i 19 kursująca przez Kamień. Rano (przed 7) często widziałem jak jadą "przegubowce" wiozące często powietrze a w okolicach godziny 9 kiedy wiele osób jedzie do centrum do lekarza, na zakupy, młodzież do szkoły jechał jeden zwykły autobusik nabity po brzegi. Nie wiem jak teraz ale 3 lata temu tak jeszcze się zdarzało. Teraz już w ogole nie korzystam z usług ZTZ.

Po raz kolejny pokazałeś że nie wiesz o co chodzi i nie wiesz które linie w Rybniku są obciążone a które nie. Chociaż ja się nie muszę do niczego przekonywać bo wiem, że nie masz nic wspólnego z Rybnikiem to jednak przez takie wpisy jeszcze bardziej się pogrążasz.
Jesteś osobą kompletnie pozbawioną jakiegokolwiek honoru. A Kamień to dla potencjalnego mieszkańca NRDowskiego bloku na os. Sikorskiego - prawdziwy raj! Dobra komunikacja miejska z centrum miasta, wokoło lasy i świetne ścieżki rowerowe, spokój i niska przestępczość, a także fajna historia związana z "Orłami Górskiego". Nie dziwię się, że tak sobie upodobałeś tę dzielnicę. Marzenia się czasami spełniają, może ci się poszczęści i kupisz sobie tam dom lub się wżenisz w jakąś rodzinę czego ci życzę bo Żory perspektyw nie mają żadnych i nie są fajne do życia. :)
Arteks

Postprzez MqG Pt, 19 kwi 2013, 12:34

Arteks spełniły się :). Nie wiem które, bo głównie poruszałem się linią 18. Ale częściej PKSem, bo pomimo, że przyjeżdżał o czasie to nie było tłoku. KM spóźniała się średnio o 15-20 minut. Z "Orłami Górskiego" to fajna historia, szkoda że już tylko historia. Po dawnym ośrodku praktycznie nic nie pozostało. Czasami jakieś niedobitki pytają gdzie jest pole campingowe, bo gdzieniegdzie jeszcze znaki o polu camp informują. Do lasu fakt blisko 10 minut spacerkiem, a ile śmieci tam można znaleźć. Na os. Sikorskiego w Żorach 99% bloków to system Szwedzki Arteksiuniu.
MqG

Postprzez qwerty Pt, 19 kwi 2013, 21:22

Arteks napisał(a):Podałem 8 przykładów poważnych zmian które przeszła komunikacja w naszym mieście po wyjściu z MZK i uruchomieniu ZTZ.

Z czego 6 idiotycznych - jak zwykle z reszta w Twoim przypadku.

Arteks napisał(a):Okazuje się że między 7 a 8 z Niedobczyc, Boguszowic, Chwałowic i Elektrowni autobusy do centrum jadą co kilka minut w miarę prawidłowych odstępach i miasto dba i swoich młodych obywateli. Z Chwałowic 9 kursów, z Boguszowic 10 kursów, z Niedobczyc 7 kursów, z Elektrowni 5 kursów. To masz prosty przykład jak Rybnik dba o swoje dzielnice i swoich młodych obywateli :)

Szkoda, ze miasto nie rozumie, ze najwieksze osiedle to NOWINY i mieszka na nim ponad 20% calej populacji miasta.
Ale jak ktos jest takim ograniczonym baranem jak Ty i pracujacy nad rozkladem, to nei rozumieja slowa "priorytetyzacja"

Arteks napisał(a):Nie trudź się swoimi argumentami w dziedzinie o której nie masz pojęcia. Naukowcy z UŚ których często tutaj cytuję swoimi badaniami nie pozostawali cienia wątpliwości. MZK a szczególnie Żory - to najgorsza komunikacja miejska na Śląsku. I możesz się dwoić i troić ale lepsza przez to nie będzie.

Mnie nie sa potrzebni naukowcy, zeby wiedziec, ze rozklad z mojego przystanku byl chujowy 20 lat temu i jest tak samo chujowy dzis.
q.
qwerty

Postprzez meinland Pt, 19 kwi 2013, 23:06

Arteks napisał(a):Jesteś osobą kompletnie pozbawioną jakiegokolwiek honoru. A Kamień to dla potencjalnego mieszkańca NRDowskiego bloku na os. Sikorskiego - prawdziwy raj! Dobra komunikacja miejska z centrum miasta,

Masz na myśli ulicę Robotniczą, która dosłownie się rozpadła, przez co coraz więcej mieszkańców Kamienia nadrabia drogi jadąc przez Leszczyny i Przegędzę? Czy może te luksusowe Karosy, które jeżdżą jako osiemnastki? Ulica Mikołowska też nie grzeszy równością (w okolicach tego zajazdu zaraz za wiaduktem nad torami w stronę Rybnika w zasadzie pozostał z niej tylko trzymetrowy pas pośrodku, bo boki jezdni się pokruszyły), a dodatkowo jest chronicznie zakorkowana. Przy czym zauważam, że o ile kilka lat temu była zakorkowana w stronę Rybnika, tak teraz jest zakorkowana od Rybnika (w stronę autostrady).

wokoło lasy i świetne ścieżki rowerowe,

To, że przy leśnej dróżce maluje się na pniach kolorowe znaki, to jeszcze nie czyni z niej ścieżki rowerowej. A niestety tak właśnie w Rybniku właśnie tworzy się te ścieżki, by potem brylować w rankingach (za to na ścieżce pod bazyliką spacerują ludzie i ustawiono nawet swego czasu ławki... a ścieżka od Urszulanek w górę jest w stanie agonalnym).

spokój i niska przestępczość, a także fajna historia związana z "Orłami Górskiego".

Słowo klucz - historia.
Poza tym bez urazy dla mieszkańców Kamienia, ale poza tym fragmentem w lesie, ta dzielnica jest obrzydliwie brzydka! Nie wiem, z czego to wynika, ale wszystkie domy są tam ponure, nawet szkoła jest pokraczna i buroszara.
meinland

Postprzez qwerty So, 20 kwi 2013, 07:50

meinland napisał(a):To, że przy leśnej dróżce maluje się na pniach kolorowe znaki, to jeszcze nie czyni z niej ścieżki rowerowej. A niestety tak właśnie w Rybniku właśnie tworzy się te ścieżki, by potem brylować w rankingach (za to na ścieżce pod bazyliką spacerują ludzie i ustawiono nawet swego czasu ławki... a ścieżka od Urszulanek w górę jest w stanie agonalnym).

A "sciezki" przez las na wschod od Gliwickiej to drozki pokryte kilkunastocentymetrowa warstwa luznego piachu, po ktorym jechac sie nie da.
Ale dal Arteksa, ktory w dupie byl i gowno widzial to, ze Fudali powie, ze mamy sciezki rowerowe jest prawda ostateczna, za ktora warto oddac zycie ;)
q.
qwerty

Postprzez Arteks So, 20 kwi 2013, 21:34

@qwerty - nazwanie moich konkretnych argumentów idiotycznymi dowodzi po raz kolejny że tobie zależy tylko na pokłóceniu się, pojątrzeniu i poszczekaniu. Wskazałem obiektywnie na plusy ZTZ i zmian które Rybnik z sukcesem wprowadza od 1995 roku. A jeśli tego nie rozumiesz to napisz wprost lub nie pisz nic. Z czego jak z czego ale ze zmian w komunikacji w Rybniku możemy być dumni bo w połowie lat 90. Rybnik miał komunikację na niewiele lepszym poziomie od obecnej w Żorach.

Jeszcze wyjaśnię mądralo że Nowiny poza przystankiem na Budowlanych to także przystanek na Zebrzydowickiej. A z niego do centrum uczniowie mają autobusy o:
7.01, 7.13, 7.14, 7.20, 7.21, 7.24, 7.36, 7.41, 7.48. Rozłożenie znacznie lepsze niż na Budowlanych chociaż też wcale nie idealne :)

A co do Budowlanych to jakom żyw - złożę wniosek do ZTZ aby poprzesuwali kursy. Przekonam się osobiście czy zachowają się jak beton czy też przyznają że obecny rozkład nie jest dobry i trzeba rozbić te zespolone kursy :) Jeśli będzie reakcja obiecuję poinformować :)
Ostatnio edytowano So, 20 kwi 2013, 21:56 przez Arteks, łącznie edytowano 1 raz
Arteks

Postprzez Arteks So, 20 kwi 2013, 21:55

@meinland - zauważasz? To znaczy że dojeżdżasz do pracy do Rybnika codziennie? Jeśli już nie to nie zmyślaj bo ok. 6.30-8.00 nadal korek w kierunku centrum Rybnika sięga przeważnie do hurtowni na Sosnowej, a bywa że do wiaduktu. Ruch w kierunku A1 bez żadnych problemów ;) Jeśli uważasz, że wszystkie drogi w każdym mieście powinne być idealne to dlaczego cały czas Warszawska w Zawodziu przypomina szwajcarski ser - jechałem nią raptem kilka dni temu "slalomem" aby nie uszkodzić zawieszenia. A to przecież bardzo ważna ulica, nie mniej ważna od Mikołowskiej na Paruszowcu. Ścieżki rowerowe - chociaż niewiele z nimi robiono od ich wytyczenia ponad 10 lat temu to akurat świadomie napisałem, że w okolicach Kamienia są w bardzo dobrym stanie bo raptem rok remu często tam jeździłem. Jedna Karosa to niewiele w porównaniu do ok. 100 ikarusów które ciągle jeżdżą po KZK GOP... A sam przecież wiesz, że tabor to nie wszystko. Ta karosa i te ikarusy wkrótce zostaną zastąpione nowym taborem. A Vbus starsze wozy zastąpi starymi... Nie wiem czy wiesz, że V-bus sprowadza używane autobusy nie tylko bezpośrednio z Niemiec ale np. także z Białegostoku, Wrocławia czy nawet dawnego PKM Bytom...

@mqg - ośrodek w Kamieniu prędzej czy później będzie zmodernizowany, a sama Olimpia i jej zaplecze są już obecnie na bardzo dobrym poziomie od czasu modernizacji hotelu i budowy boiska ze sztuczną murawą. Położenie hotelu w takim miejscu ma wymierny skutek w tym, że jest to chętnie wybierany ośrodek przez drużyny sportowe z całego Śląska i to nie tylko z powodu meczów ale np. na zgrupowania. Chyba jedyny taki ośrodek w ROW.

Jeśli według ciebie bloki na os. Sikorskiego są szwedzkie to trabant też musiałby być szwedzki, a wiemy że nie jest ;) Niestety ale również Sikorskiego to NRDowska masówka wybudowana przez Fadom. Żory miały powstać szybko i tanio. I tak się stało.
Ostatnio edytowano So, 20 kwi 2013, 22:09 przez Arteks, łącznie edytowano 1 raz
Arteks

Postprzez ppp12345 So, 20 kwi 2013, 22:06

Arteks nie wiesz to nie pisz i nie siej propagandy. Na Sikorskiego tylko 2(słownie dwa) bloki są NRD-owskie, reszta to szwedzkie.
ppp12345

Postprzez meinland So, 20 kwi 2013, 22:18

Arteks napisał(a):@meinland - zauważasz? To znaczy że dojeżdżasz do pracy do Rybnika codziennie? Jeśli już nie to nie zmyślaj bo ok. 6.30-8.00 nadal korek w kierunku centrum Rybnika sięga przeważnie do hurtowni na Sosnowej, a bywa że do wiaduktu. Ruch w kierunku A1 bez żadnych problemów ;) Jeśli uważasz, że wszystkie drogi w każdym mieście powinne być idealne to dlaczego cały czas Warszawska w Zawodziu przypomina szwajcarski ser - jechałem nią raptem kilka dni temu "slalomem" aby nie uszkodzić zawieszenia. A to przecież bardzo ważna ulica, nie mniej ważna od Mikołowskiej na Paruszowcu. Ścieżki rowerowe - chociaż niewiele z nimi robiono od ich wytyczenia ponad 10 lat temu to akurat świadomie napisałem, że w okolicach Kamienia są w bardzo dobrym stanie bo raptem rok remu często tam jeździłem. Jedna Karosa to niewiele w porównaniu do ok. 100 ikarusów które ciągle jeżdżą po KZK GOP... A sam przecież wiesz, że tabor to nie wszystko. Ta karosa i te ikarusy wkrótce zostaną zastąpione nowym taborem. A Vbus starsze wozy zastąpi starymi... Nie wiem czy wiesz, że V-bus sprowadza używane autobusy nie tylko bezpośrednio z Niemiec ale np. także z Białegostoku, Wrocławia czy nawet dawnego PKM Bytom...

Już nie dojeżdżam do Rybnika codziennie, bo to miasto przestało mi oferować cokolwiek ciekawego, niemniej jednak jeszcze rok temu jeździłem codziennie do Rybnika i z każdym dniem przybywało samochodów jadących w kierunku autostrady, a teraz ostatnio miałem kilka spraw do załatwienia w urzędach rybnickich i zauważyłem, że ubyło aut jadących w kierunku Rybnika. Kiedyś korki to sięgały nawet i Przegędzy, a teraz hurtowni sięgają tylko tuż przed ósmą. Może to poprawiona zmiana świateł, ale w sumie jakoś nie sądzę. Moja mama sobie chwali, bo teraz nie musi w korkach stać.

W Zawodziu nie ma ul. Warszawskiej. Jest ulica 1 Maja, która faktycznie w pewnym momencie jest nieco poharatana, ale tam już mało kto nią jeździ (1 Maja/Warszawska jest główną drogą tylko od Bohaterów Monte Cassino do Damrota). Do Mikołowskiej na Paruszowcu (pod względem wagi) jest raczej podobna ul. Bagienna, która jest dwupasowa dwujezdniowa, bezkolizyjna i gładka jak stół.

Ale ja nie mówię, że są w złym stanie. Ja mówię, że polne drogi przy których wymalowano znaki to nie są po prostu ścieżki rowerowe, bo ścieżki rowerowe powinny być asfaltowe. To jest takie sztuczne tworzenie ścieżek rowerowych, dla pustego napychania statystyk.

Całkiem możliwe, że jedna Karosa to większy odsetek taboru w Rybniku niż 100 Ikarusów w GOP. Ja tam jeździłem Vbusami przez całe liceum i gimnazjum i jakoś strasznie nie narzekałem. A wręcz przeciwnie - pamiętam, że wiele osób z Leszczyn przesiadało się na MZK z ZTZ, bo był lepszy tabor. Szczególnie pamiętam takiego długiego pomarańczowego Mana, który w swoim czasie był chyba najlepszym autobusem na rybnickich drogach. Potem już trochę mniej, bo ZTZ kupił te długie mercedesy specjalnie z myślą o osiemnastkach, ale w zimie ciągle jeździły tam Karosy. Z resztą popytaj, ludzie dalej psioczą na ZTZ, że w zimie posyła pełne dziur stare graty i wieje jak cholera, a dla odmiany w lecie, kiedy taki wietrzyk by się przydał, to puszczają te nowe autobusy-puszki, gdzie nawet okna nie da się uchylić i jest w środku milion stopni.
meinland

Postprzez Arteks So, 20 kwi 2013, 22:35

meinland napisał(a):
Ale ja nie mówię, że są w złym stanie. Ja mówię, że polne drogi przy których wymalowano znaki to nie są po prostu ścieżki rowerowe, bo ścieżki rowerowe powinny być asfaltowe. To jest takie sztuczne tworzenie ścieżek rowerowych, dla pustego napychania statystyk. Całkiem możliwe, że jedna Karosa to większy odsetek taboru w Rybniku niż 100 Ikarusów w GOP. Ja tam jeździłem Vbusami przez całe liceum i gimnazjum i jakoś strasznie nie narzekałem.

A miałeś inną możliwość mieszkając w Dębieńsku? Tam ZTZ przecież nie dojeżdża. Co do ruchu między Leszczynami a Rybnikiem to poza ZTZ i MZK jest jeszcze kolej. Ci którzy cenią sobie czas przejazdu - jeżdżą koleją bo jest bezkonkurencyjnie najszybsza, szczególnie jeśli pracują lub się uczą w okolicy dworca. Zdaje się że 311 w ogóle nie dojeżdża w okolice dworce (w stronę Rybnika). Natomiast ruch na trasie Czerwionka-Rybnik jest tak duży, że w zarówno autobusy MZK, ZTZ i pociągi mają kogo wozić, a drogi też są pełne aut z tamtego kierunku :) Nie wiem czy jeszcze teraz ale jeszcze kilka lat temu linia 311 to była jedna z najbardziej obciążonych w całym MZK i w dodatku rentowna... Szkoda, że MZK nigdy nie dopuszczało tam innych, lepszych przewoźników tylko zawsze ten nieszczęsny V-bus...

Co do ścieżek rowerowych to zdajesz sobie chyba sprawę, że asfalt byłby pomysłem niedorzecznym w terenach leśnych. I chyba nawet niemożliwym do zastosowania ze względu na park krajobrazowy który obejmuje Kamień i płn dzielnice Rybnika. Jeżdżąc w okolicy Kamienia nie miałem problemów ani z nierównościami, ani złym oznakowaniem czy dziurami. Znam dużo gorsze ścieżki o których pisałem w komentarzach w artykule o ścieżkach. Te w okolicy Kamienia, Stodół czy Rud są naprawdę ok jak na polskie warunki :)
Arteks

Postprzez Murzin N, 21 kwi 2013, 19:44

Jedna Karosa to niewiele w porównaniu do ok. 100 ikarusów które ciągle jeżdżą po KZK GOP

Ale Rybniczanin ma w dupie, co jeździ w KZK GOP. Mogą się wozić nawet furmankami w komunikacji, Rybniczanina interesuję, by szmelc nie jeździł w Rybniku, a nie w sąsiednich miastach :shock:
Murzin

Postprzez MqG Wt, 23 kwi 2013, 11:05

Nie ZTZ kupił a Transgór, który miał w umowie z UM zapis o konieczności modernizacji taboru. Niemniej jednak z nowych autobusów które kiedyś kupił to były Jelcze (ok. 2002 czy 2003r,), z którymi nie dojechali nawet do Rybnika bo zepsuły się na trasie.
MqG

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Z powiatu rybnickiego i regionu