Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Dział poświęcony życiu powiatu rybnickiego. Piszcie o ważnych sprawach okolicznych gmin i miast.

Moderator: Moderator

Re: Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Postprzez MqG N, 5 maja 2013, 18:42

Arteks nie mów, że nic się nie dzieje. Trwa rozbudowa Domu Kultury (inwestycja warta ok. 20 mln zł ), za chwile rozpocznie się budowa nowego przedszkola w dzielnicy Rój, inwestycja na kwotę ponad 8 mln zł, niebawem również rozpocznie się budowa miasteczka ruchu drogowego i kompleksowy remont skateparku, trwa budowa muzeum w kształcie kopca inwestycja warta ponad 10 mln zł (obiekt będzie oddany najpóźniej jesienią br., inwestor KSSE ale Żory przez 10 lat będą płacić czynsz dzierżawny w tym roku 1,85 mln zł). Rybnik zaplanował ale jeszcze nie realizuje, Żory tez mają wielkie plany http://www.zory.pl/container/stopka-lin ... rzenia.pdf, do tego kolejne drogowe, m.in. obwodnica wschodnia. Liczy się wykonanie tego planu a nie sam plan. Zobaczymy co nam leśne ludki z Rybnika zafundują.
Co do komunikacji to myślę, że cel został osiągnięty. Jestem pewien, że bardziej niż o komunikację chodziło o szum medialny a to zostało osiągnięte i to niewielkim kosztem. Pytanie czy to pomysł Pani Anny Ujmy czy ktoś inny na to wpadł.
MqG

Postprzez ursus N, 5 maja 2013, 21:07

co z tego,że środki są największe,jak linie są tak układane,że z dzielnicy do dzielnicy taniej i wielokrotnie szybciej można dojechać samochodem,przykład spróbuj w miarę sprawnie dojechać autobusem z Piasków do pracy w orzepowickim szpitalu i wrócić po pracy,po 18,wybór niestety pozostaje jeden bo mało kto ma ochotę na godzinną podróż z przesiadką na centralnym dworcu na Nowinach,a jaki to ogrom inwestycji szykuje nam nasza kochana władza bo chyba coś udało mi się przeoczyć ? kolejny market,ciąg dalszy niekończących się remontów dróg,czy może jakiś efekt ostatniej wycieczki,może tor do wyścigów wielbłądów ,a może właśnie wielbłądy są panaceum na rybnickie kłopoty komunikacyjne :mrgreen: ?,bo chyba pisząc o ogromie inwestycji nie masz na myśli remontu Rudy ,który powinien się rozpocząć jesienią ,a teraz mieć się ku końcowi.
ursus

Postprzez Arteks N, 5 maja 2013, 21:35

MqG napisał(a):Arteks nie mów, że nic się nie dzieje. Trwa rozbudowa Domu Kultury (inwestycja warta ok. 20 mln zł ), za chwile rozpocznie się budowa nowego przedszkola w dzielnicy Rój, inwestycja na kwotę ponad 8 mln zł, niebawem również rozpocznie się budowa miasteczka ruchu drogowego i kompleksowy remont skateparku, trwa budowa muzeum w kształcie kopca inwestycja warta ponad 10 mln zł (obiekt będzie oddany najpóźniej jesienią br., inwestor KSSE ale Żory przez 10 lat będą płacić czynsz dzierżawny w tym roku 1,85 mln zł). Rybnik zaplanował ale jeszcze nie realizuje, Żory tez mają wielkie plany http://www.zory.pl/container/stopka-lin ... rzenia.pdf, do tego kolejne drogowe, m.in. obwodnica wschodnia. Liczy się wykonanie tego planu a nie sam plan. Zobaczymy co nam leśne ludki z Rybnika zafundują.
Co do komunikacji to myślę, że cel został osiągnięty. Jestem pewien, że bardziej niż o komunikację chodziło o szum medialny a to zostało osiągnięte i to niewielkim kosztem. Pytanie czy to pomysł Pani Anny Ujmy czy ktoś inny na to wpadł.

Jesteś bardziej papieski od papieża bo sam wasz elfowy władca uważa że "Budżet 2013 roku będzie spokojny, bez żadnych napięć i większych inwestycji - zapowiada Waldemar Socha, prezydent Żor".
Wpisujesz tu inwestycje które nie są miejskimi lub zawyżasz dane według swojego widzimisię lub w ogóle zmyślasz inwestycje którymi nie chwalą się władze miasta mediom ;) A prawda jest smutna bo nie ma pieniędzy nawet na to co zaplanowano (pałac w Baranowicach) czyli gorzej niż sądzono tworząc budżet. Fajerwerki już były, teraz trzeba zaciskać pasa i z żalem patrzeć co się będzie działo u sąsiadów. :)

http://zory.naszemiasto.pl/artykul/1673 ... ,id,t.html
Ostatnio edytowano N, 5 maja 2013, 21:47 przez Arteks, łącznie edytowano 1 raz
Arteks

Postprzez Arteks N, 5 maja 2013, 21:46

ursus napisał(a):co z tego,że środki są największe,jak linie są tak układane,że z dzielnicy do dzielnicy taniej i wielokrotnie szybciej można dojechać samochodem,przykład spróbuj w miarę sprawnie dojechać autobusem z Piasków do pracy w orzepowickim szpitalu i wrócić po pracy,po 18,wybór niestety pozostaje jeden bo mało kto ma ochotę na godzinną podróż z przesiadką na centralnym dworcu na Nowinach.

Rybnik małym miastem nie jest, nie dziwi mnie to, że przejazd z jednego krańca miasta na drugi w przypadku kiedy nie ma bezpośredniej linii jest czasami kłopotliwy. Nie znaczy jednak, że nie dojedziesz komunikacją, co najwyżej trochę dłużej to trwa. Gdybyś mieszkał w Żorach to miałbyś problem w dojeździe nawet z dużej dzielnicy do centrum - ot różnica. ;)

Co do inwestycji to Rybnik wyda w tym roku 183 miliony te które kojarzę:
remont: Jastrzębskiej, Rudzkiej, Prostej, Podmiejskiej, Tkoczów, Wielopolskiej, Pod Lasem, Zwycięstwa (8 ulic!!!), modernizacja targowiska, rewitalizacja centrum miasta - deptaki, remont Rudy i stadionu, nowe boisko piłkarskie w Kamieniu, nie wspominam o planktonie czyli małych remontach, budynkach komunalnych i mini-inwestycjach.
z inwestycji których na razie nie widać ale już kosztują i są dość spektakularne to:
dokumentacja ekspresówki i lotniska
Arteks

Postprzez ursus N, 5 maja 2013, 22:30

"dokumentacja ekspresówki i lotniska"
gratuluję poczucia humoru
ursus

Postprzez ursus Pn, 6 maja 2013, 07:02

"remont: Jastrzębskiej, Rudzkiej, Prostej, Podmiejskiej, Tkoczów, Wielopolskiej, Pod Lasem, Zwycięstwa (8 ulic!!!) jeżeli będzie robiony w takim tempie,jak remont Wodzisławskiej i Żorskiej,do tego w wielu miejscach jednocześnie,zapowiada to długotrwały paraliż komunikacyjny w tych miejscach
ursus

Postprzez superelektro Pn, 6 maja 2013, 07:46

Na wstępie muszę napisać że nie jestem rybniczaninem a jedynie tutaj pracuję. Jednak przyglądając się zestawieniu które Podał Arteks, dochodzę do zgoła odmiennych wniosków. Dla mnie powinno ono być odwrócone. Nie sztuka wpompować miliony w cokolwiek. Sztuką jest wydać stosunkowo mało ale tak aby mieszkańcy byli zadowoleni. I dotyczy to każdej dziedziny nie tylko transportu publicznego.
superelektro

Postprzez MqG Pn, 6 maja 2013, 16:29

Arteks na remont pałacu w Baranowicach zabezpieczona była kwota 2 mln zł. Niestety na razie projekt rewitalizacji nie otrzymał dofinansowania i nadal znajduje się na liście rezerwowej. Te ponad 4 mln to kropla w morzu za którą i tak nie zrobiłoby się za wiele, zarząd miasta zatem postanowił przesunąć środki na inny cel. Żadna z inwestycji o których napisałem nie jest zmyślona. O budowie przedszkola już kilkakrotnie piasno, o siedzibie muzeum i rozbudowie MOK też wiele artykułów już było. Z inwestycji przedstawionych w prezentacji część została już wykonana reszta może doczeka się realizacji (projekty gotowe leżą w szufladach). Wiesz tak sobie myślę, że byłbyś dobrym sąsiadem w Żorach, mógłbyś jeździć darmową komunikacją i wygłaszać swe złote myśli. Ta kampania to chyba zaproszenia dla Ciebie http://www.zory.pl/zostan-naszym-sasiad ... .html,1369 a wybór jest spory http://www.nowelokum.pl/apartament-centralna-27-a/, albo tu bez dużej ilości sąsiadów http://www.nowelokum.pl/lokal-uslugowy-ul-sadowa-1/
MqG

Postprzez MqG Pn, 6 maja 2013, 16:30

Sprostowanie 4 mln zł.
MqG

Postprzez Arteks Pn, 6 maja 2013, 19:26

superelektro napisał(a):Jednak przyglądając się zestawieniu które Podał Arteks, dochodzę do zgoła odmiennych wniosków. Dla mnie powinno ono być odwrócone. Nie sztuka wpompować miliony w cokolwiek.

Ale nie da się inaczej jeśli chce się mieć coś profesjonalnego czy dobrego. Jednym z nielicznych sukcesów rybnickiej komunikacji (i zmian wprowadzonych w ciągu okresu 1995-2013) jest wyjątkowo wysoki współczynnik "rentowności" komunikacji czyli fakt, że przychody z biletów zapewniają 50% utrzymania komunikacji. Zazwyczaj w miastach 100-500 tys. ten współczynnik oscyluje wokół 30-40%.

Natomiast musisz też zdawać sobie sprawę z tego, że tak samo jak porządnej czekolady nie kupisz za 1 zł, a porządnej przetwornicy nie kupisz za 50 zł, a dobrej drużyny piłkarskiej w ekstralidze, I czy II lidze nie utrzymasz bez hojnych sponsorów tak samo nie da się zrobić porządnej komunikacji za kasę jaką oferują na ten cel władze Żor... W przypadku Rybnika prawdopodobnie nie trzeba łożyć na nią więcej pieniędzy tylko zreformować układ linii i rozkłady jazdy. Reszta funkcjonuje już całkiem dobrze.
Arteks

Postprzez Arteks Pn, 6 maja 2013, 19:33

MqG napisał(a):Żadna z inwestycji o których napisałem nie jest zmyślona.

To porównaj sobie to z artykułem o inwestycjach jaki zalinkowałem i z wypowiedzią waszego wodza... 26 milionów na inwestycje naprawdę nie poraża... Porównaj sobie plany budżetowe z innymi miastami na Śląsku a dowiesz się, że to nie jest suma która robiłaby wrażenie. Poza tym Żory mogą trochę bardziej poszaleć skoro nie mają budynków do remontów, nie mają starej zabudowy, nie traktują poważnie spraw komunikacyjnych, nie mają poważnych imprez artystycznych, a kultura ogranicza się do jednego małego domu kultury...

A co do dróg to sami żorzanie w dyskusji do której mnie zaprosiłeś piszą o fatalnym stanie niektórych dróg w Żorach np. w Roju.
Arteks

Postprzez MqG Wt, 7 maja 2013, 07:30

Arteks no to teraz pojechałeś po bandzie. Zajrzyj do świetnego opracowania miejskiego konserwatora zabytków czyli gminnego programu opieki nad zabytkami. Ewa Pańczyk (nie związana poza pracą z Żorami) odwaliła naprawdę kawał dobrej roboty. W Roju prowadzone są roboty związane z kanalizacją więc jakie mają być drogi, normalne ze są dziurawe. Zakończą się pracę z kanalizacją zostaną naprawione drogi. Oby nie tak jak np. ul. Arki Bożki w Kamieniu ...
MqG

Postprzez superelektro Wt, 7 maja 2013, 14:45

Jak napisałem wcześniej nie jestem mieszkańcem Rybnika. Żor też nie. Nie korzystam też z komunikacji miejskiej, ale z faktu że coś kosztowało dużo więcej niż podobna rzecz w innym sklepie nie można wyciągać wniosków że to droższe jest lepsze. Powinno być, niestety w praktyce nie zawsze tak jest. Natomiast chybione wydaje mi się twierdzenie że aby np zespół mógł grać w lidze to musi mieć sponsora. Nie musi. To nie sponsorzy grają. Tak twierdzę gdyż od zawsze jestem przeciwnikiem kupowania zawodników. Gdyby to zależało ode mnie to wręcz zakazał bym takiemu zawodnikowi brania udzialu w rozgrywkach przez co najmniej 5 lat. Klub ma sobie zawodnika wychować, a nie kupić. Wiem że jest inaczej i uważam to za wypaczenie idei sportu gdyż w tym momencie faktycznie zaczynają " grać pieniądze " a nie zawodnicy..
superelektro

Postprzez MqG Pt, 16 maja 2014, 13:52

http://www.washingtonpost.com/posttv/wo ... video.html

O darmowej komunikacji w Żorach na śweiecie: Washington Post, Yahoo News, The Palm Beach Post.
MqG

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Z powiatu rybnickiego i regionu