Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Dział poświęcony życiu powiatu rybnickiego. Piszcie o ważnych sprawach okolicznych gmin i miast.

Moderator: Moderator

Re: Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Postprzez adamb Wt, 23 kwi 2013, 11:08

...co w porównaniu do szmelcu jaki jeździ w Żorach i tak jest skokiem cywilizacyjnym :roll:
adamb

Postprzez qwerty Wt, 23 kwi 2013, 14:20

Arteks napisał(a):Co do ścieżek rowerowych to zdajesz sobie chyba sprawę, że asfalt byłby pomysłem niedorzecznym w terenach leśnych. I chyba nawet niemożliwym do zastosowania ze względu na park krajobrazowy który obejmuje Kamień i płn dzielnice Rybnika. Jeżdżąc w okolicy Kamienia nie miałem problemów ani z nierównościami, ani złym oznakowaniem czy dziurami. Znam dużo gorsze ścieżki o których pisałem w komentarzach w artykule o ścieżkach. Te w okolicy Kamienia, Stodół czy Rud są naprawdę ok jak na polskie warunki :)

Jestes tak strasznie tepy, czy z premedytacja przekrecasz kota ogonem?
Nie chodzi o asfalt, tylko o utwardzenie (tak jak jest to wokol zalewu). Sciezki o ktorych ja pisze sa od lat piaskownicami, po ktorych nie przejedzie dorosly, nie mowiac juz o dziecku.
q.
qwerty

Postprzez adamb Wt, 23 kwi 2013, 16:10

...no ale gdzie indziej mają jeszcze gorsze ścieżki - więc to tłumaczenie powinno wystarczyć :lol:
adamb

Postprzez Arteks Wt, 23 kwi 2013, 19:15

@qwerty - znasz dużo takich ścieżek "piaskownic" po których się nie da jechać? Rzuć jakimś przykładem jeśli faktycznie jesteś rowerzystą ;) Bo ja znam ścieżki z dziurami i kałużami po deszczu ale piaszczystych znam bardzo niewiele, może jeden, dwa krótkie odcinki.

Na utwardzenie w takiej formie jak koło zalewu też niektórzy narzekali i osobiście nie lubię po tym jechać tak samo jak i po kostkach bauma. Tam akurat idealnie sprawdziłby się asfalt bo ruch rowerzystów jest ogromny, a warunki do takiej nawierzchni są. Natomiast widziałem świetnie utwardzoną ścieżkę rowerową w lesie na terenie gminy Lyski (Sumina-Jejkowice). Na pewnej długości została wysypana drobnym żwirkiem nieco przyjemniejszym niż ten koło zalewu i rzeczywiście jeździ się tam dobrze, szczególnie jak się to utwardziło.

Osoba która była na spotkaniu dzielnicowym mówiła mi, że w czasie remontu Rudzkiej na być wybudowana profesjonalna, asfaltowa ścieżka rowerowa od mniej więcej ronda z Podmiejską aż do zapory.
Ostatnio edytowano Wt, 23 kwi 2013, 19:28 przez Arteks, łącznie edytowano 1 raz
Arteks

Postprzez Arteks Wt, 23 kwi 2013, 19:20

MqG napisał(a):Nie ZTZ kupił a Transgór, który miał w umowie z UM zapis o konieczności modernizacji taboru. Niemniej jednak z nowych autobusów które kiedyś kupił to były Jelcze (ok. 2002 czy 2003r,), z którymi nie dojechali nawet do Rybnika bo zepsuły się na trasie.

Niestety znowu nie piszesz prawdy bo Transgór kupował tylko nowe jelcze... I nawet jeśli niektóre z nich mają już po 10-15 lat to od początku jeździły tylko po Rybniku. Natomiast nie patrzmy ciągle wstecz skoro nie interesuje cię np. kompromitacja pawilonu powitalnego i cieszysz się jak dziecko, że niepotrzebne widmo zostanie wreszcie ukończone, zwróć uwagę, że przewoźnicy w Rybniku cały czas kupują fabrycznie nowy tabor, a u was nie ma na to żadnych szans. No chyba, że przyjedzie autobus linii 52 lub 101. Jadąc tymi liniami żorzanie mogą się poczuć "lepiej". W tym roku Transgór planuje zakup kolejnych 8 nowych autobusów w tym bodajże 4 przegubowych :) Karosa i jelcze pójdą na złom.
Arteks

Postprzez adamb Wt, 23 kwi 2013, 22:29

Arteks napisał(a):(...) w czasie remontu Rudzkiej na być wybudowana profesjonalna, asfaltowa ścieżka rowerowa od mniej więcej ronda z Podmiejską aż do zapory.

Arteks mam tylko nadzieję, że ta ścieżka będzie bardziej profesjonalna niż ta na ul. Raciborskiej, gdzie w pewnym momencie na ścieżce (na całej szerokości tej ścieżki !) pojawia się... wiata autobusowa :lol: - pełen profesjonalizm

Sorry za OT.
adamb

Postprzez Arteks Wt, 23 kwi 2013, 22:35

@adamb - na Raciborskiej ścieżka krzyżuje się z wiatą??? :shock: Ja bym na twoim miejscu zainteresował tym media... Można wybaczyć że na Kościuszki ścieżka leci przez przystanek bo tam przystanek powstał później (chociaż dałoby się to jakoś przerobić jakby komuś się chciało) ale Raciborska była remontowana raptem rok temu (!)
Arteks

Postprzez MqG Śr, 24 kwi 2013, 12:19

Artek napisałem, że z nowych które Transgór kupił to były Jelcze. Mercedesy już nie były nowe. A to, że Jelcze się zepsuły jadąc od producenta do Rybniku to już inna bajka.
MqG

Postprzez MqG Cz, 2 maja 2013, 08:12

http://www.tuzory.pl/wiadomosci,trwaja- ... -4643.html dobra argumentacja Pana Pruchnickiego, doradcy prezydenta ds. infrastruktury.
MqG

Postprzez Arteks N, 5 maja 2013, 17:05

MqG napisał(a):http://www.tuzory.pl/wiadomosci,trwaja-rozmowy-z-mzk-w-sprawie-bezplatnej-komunikacji-w-zorach,wia5-3273-4643.html dobra argumentacja Pana Pruchnickiego, doradcy prezydenta ds. infrastruktury.

Wracam po długim weekendzie i widzę, że się znowu naprodukowałeś ale argumenty masz strasznie słabe. W dyskusji w podanym linku po pierwsze widzę wiele głosów którzy mają dość rozrzutności waszego prezydenta. Po drugie wspomniany Pruchnicki straszy innych prokuraturą i tłumaczy się z tych wszystkich dyskusyjnych inwestycji żorskich zapominając, że meritum dyskusji dotyczy komunikacji. Różnica spora bo w Rybniku urzędnicy nie straszą na forum nikogo ściganiem za ich wypowiedzi. W temacie komunikacji w/w Pruchnicki - nie ma niestety nic do powiedzenia.

Za to dość fajnie skomentował pomysł prezydent Krakowa w Rynku Kolejowym. Cytuję: – Dziwi mnie stawianie Krakowowi za wzór Tallina czy Żor. Przy całym szacunku dla tych miast – to nie ta skala. Szacujemy, że w Krakowie żyje ok. milion osób. Cała Estonia liczy 1mln 300 tys. mieszkańców, a koszt utrzymania komunikacji miejskiej w jej stolicy to - jak wyczytałem - ok. 48 mln zł, a więc dziesięć razy taniej niż w Krakowie. W Żorach koszt komunikacji bezpłatnej szacuje się na 3,3 mln zł, czyli 1,5 proc. w budżecie wynoszącym 230 mln zł. W Krakowie komunikacja miejska pochłania ponad 10 proc. całego naszego budżetu. Jak więc widać łatwiej takie rozwiązanie wprowadzić w tych miastach, gdzie system komunikacji miejskiej jest tańszy i mniej skomplikowany.

W swoich poprzednich wpisach podałem dane statystyczne z których jasno wynika, że Żory wydają zbyt mało na komunikację. Dlatego macie w tym temacie stagnację której nie zmienią bezpłatne bilety...

Ty oraz żorscy urzędnicy zdaje się nie potrafią zrozumieć że prawdziwy problem żorskiej komunikacji to JEJ KOMPLETNE ZANIEDBANIE w czasach Sochy. Macie najdenniejszą komunikację na Śląsku, a może i w Polsce i jak widzę nic nie zamierzacie z tym zrobić. Teraz przypominacie jakieś małe miasto na Ukrainie, w porównaniu do Rybnika czy innych śląskich miast. Za kilka lat być może będziecie miastem z Mołdawii... Tak więc dalej nic w tym temacie nie róbcie. Budujcie za to różnego rodzaju niepotrzebne i głupie obiekty. ;)
Arteks

Postprzez ppp12345 N, 5 maja 2013, 17:37

Dziwnym trafem Arteks jako Rybniczanin jest czołowym krytykiem żorskiej komunikacji. Może spytałbyś się mieszkańców Żor co myślą o darmowej komunikacji a dopiero potem zacznij krytykować. Łatwo wyrzucać pieniądze w błoto i wozić powietrze autobusami.
ppp12345

Postprzez MqG N, 5 maja 2013, 17:42

Może Żorzanie nie potrzebują komunikacji, może stać ich na samochód. Warto dodać, że w Tallinie mieszka ponad 390 tys. ludzi. Tak więc przy całym szacunku do Rybnika to też nie ta skala. Nie wiem czy takie niepotrzebne obiekty. Pawilon ognia ma potencjał, i myślę, że będzie atrakcją, choć sam osobiście twierdze, że te miliony winny być wpakowane w rewitalizacje baranowickiego pałacu. Twinpigs może nie aż tak denny, nagradzany a i też odwiedzany podobno ostatnio ekipa TVN nadawała relacje w weekendowym program DzD TVN. Wracając dziś z centrum na skrzyżowaniu z Mikołowskiej do Kamienia pojawiła się tabliczka z małym dinusiem i strzałką z napisem Rodzinny Park Atrakcji i zaraz po przejeździe przez tory kolejowe zaczyna się prawdziwa atrakcja, coś w rodzaju Twinpigsowej atrakcji zjazdem drezyną do podziemia kopalni złota. Jadąc autem czułem się jakbym jechał właśnie po takiej kopalni, ca całej długości drogi wyrobiska na wysokim poziomie. Nie dziwne, że TVN nie zawitał do RPA.
Lepiej zatem budować coś niż nic, bo jakby nie było to zawsze jest coś, czyli więcej niż nic.
MqG

Postprzez ppp12345 N, 5 maja 2013, 17:47

Prezydent Krakowa nie powiedział że komunikacja w Żorach jest zła, tylko stwierdził że: Jak więc widać łatwiej takie rozwiązanie wprowadzić w tych miastach, gdzie system komunikacji miejskiej jest tańszy i mniej skomplikowany.
UWAGA: tańszy i mniej skomplikowany
ppp12345

Postprzez Arteks N, 5 maja 2013, 17:54

ppp12345 napisał(a):Dziwnym trafem Arteks jako Rybniczanin jest czołowym krytykiem żorskiej komunikacji. Może spytałbyś się mieszkańców Żor co myślą o darmowej komunikacji a dopiero potem zacznij krytykować. Łatwo wyrzucać pieniądze w błoto i wozić powietrze autobusami.

Ja nie wszczynałem dyskusji w tym wątku. To nie ja powinienem się pytać ale powinni się pytać o to władze Żor. Jeśli w obiektywnym opracowaniu UŚ Żory wypadają w badaniach komunikacji na szarym końcu to władze miasta powinne się zastanowić dlaczego jest tak źle i co można w tej dziedzinie zmienić. Pieniędzmi wyrzuconymi w błoto są te które władze Żor ładują w ex pawilon powitalny zamiast w coś co jest potrzebnego dla mieszkańców. Tak nie robi ani Bytom, ani Będzin, ani Mikołów, ani Żywiec, ani Cieszyn ani Jastrzębie ani Zabrze ani żadne inne miasto na Śląsku. Tylko Żory w którym rządzą elfy ;)
Arteks

Postprzez Arteks N, 5 maja 2013, 18:19

ppp12345 napisał(a):Prezydent Krakowa nie powiedział że komunikacja w Żorach jest zła, tylko stwierdził że: Jak więc widać łatwiej takie rozwiązanie wprowadzić w tych miastach, gdzie system komunikacji miejskiej jest tańszy i mniej skomplikowany.
UWAGA: tańszy i mniej skomplikowany

1,5% budżetu dawać na komunikację to ewenement... Tak może sobie pozwolić tylko sypialnia lub organizm który nie traktuje serio swoich mieszkańców lub nie czuje się miastem... Dla prezydenta Krakowa to rzecz niepojęta. Ale np. dla władz Rybnika też nie bo u nas na komunikację wydaje się ok. 4% budżetu. I jakoś starcza także na duże remonty i inne inwestycje. Np. w 2013 to w Żorach prawie nic się nie dzieje jeśli chodzi o inwestycje, a w Rybniku zaplanowano ogrom inwestycji, a mimo to władzom miasta nie przyszło do głowy aby zmniejszyć budżet komunikacji! Wręcz przeciwnie, dzięki odpowiedniej polityce władz miasta do ruchu trafi 8 nowiutkich autobusów :D
A teraz znowu dane z opracowania Uniwersytetu Śląskiego na temat finansowania komunikacji w latach 2010-2012 w przeliczeniu na 1 mieszk. w naszym regionie:
Rybnik - 173,60 zł
Jastrzębie - 84,70 zł
Radlin - 63,40 zł
Racibórz - 62,90 zł
Wodzisław - 59,80 zł
Czerwionka - 59,00 zł
Pawłowice - 54,80 zł
Rydułtowy - 49,50 zł
Świerklany - 40,10 zł
Żory - 34,00 zł
I znowu Żory zamykają stawkę... Czy więc Żory mogą być nazywane jeszcze miastem skoro na komunikację miejską (jak sama nazwa wskazuje) łożą mniej niż wiejskie gminy typu Świerklany czy Pawłowice??? To ewenement bo w GOP nawet małe miasteczka typu Mikołów (71,90) czy Lędziny (100,50 zł) płacą dużo więcej. Żory to prawdziwa wioska która woli budować lunaparki zamiast tworzyć miejską infrstrukturę :P
Arteks

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Z powiatu rybnickiego i regionu