Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Dział poświęcony życiu powiatu rybnickiego. Piszcie o ważnych sprawach okolicznych gmin i miast.

Moderator: Moderator

Re: Żory wprowadzają darmową komunikację miejską.

Postprzez Arteks Śr, 8 paź 2014, 10:34

piotrekdec napisał(a):jakieś 6-8 lat temu w także dość "śmiesznym" opolu
snuto wizję transportu gondolowego ale dla opola to było jak się okazuje fiction

Sam sobie odpowiedziałeś że to było s-f... Gondole zostawmy jednak bardziej w celach turystycznych, a w naszym regionie powinien pojawić się system szybkiej kolei miejskiej. Jak na razie jednak większego zaintersowania nie widzę bo miasta wolą budować lunaparki czy baseny zamiast zastanawiać się nad poprawą komunikacji publicznej.

Bardzo ciekawy artykuł w którym autor podkreśla błędy w planowaniu i rozwoju polskich miast po 1990 roku:

http://wiadomosci.onet.pl/prasa/wojna-o ... asta/159tc
Arteks

Postprzez MqG Cz, 9 paź 2014, 09:11

O bezpłatnej komunikacji miejskiej min. w Żorach w tallińskiej telewizji. Ciekawe jak rozmawiałby nasz boski Adaś :)
http://tallinnatv.eu/index.php/home/news_story/17099
MqG

Postprzez adamb Pt, 31 paź 2014, 15:29

Afordancja napisał(a):
Arteks napisał(a):Swoją drogą uważasz, że cała zachodnia Europa i Czechy są nastawione hejtersko do busów skoro u nich tego nie ma a z Polski, Ukrainy czy Mołdawii oni się nabijają jeśli chodzi o ten temat?

Skoro nie ma to nie znaczy, że się nabijają, to jest Twój wymysł. Jak nie mają takich potrzeb to nie używają proste.

Koledzy - obaj jesteście w błędzie ...no chyba, że Niemcy to nie jest zachodnia Europa :roll:
Kilka ostatnich miesięcy spędziłem właśnie w tym kraju w różnych landach (Sarlaand, Nieder Sachsen, Sachsen Anhalt) i za każdym razem gdy na jakiejś podmiejskiej lub wiejskiej trasie widziałem busik (z numerem linii !) to przypominają mi się wypowiedzi Arteksa :wink: jak to "tam" nie ma busów.
Niemcy to dosyć pragmatyczny naród i rozumiem ich podejście w kwestii taboru... bo jaki ma sens wysyłanie dużego MAN-a, Mercedesa czy Solarisa (tak - polskie autobusy tez tam jeżdżą) gdy na trasie o określonej porze jest np. 10-15 pasażerów ?
To u nas w PL jest zasada: ma być "na bogato" i dla 5 pasażerów wysyła się drogi w utrzymaniu duży autobus.

...zresztą takie przykłady (polskiego marnotrawstwa) można mnożyć: ktoś mi powie w jakim celu stawia się dziesiątki lamp na zjazdach z autostrad, czy w zjazdach do MOP ? w DE tego niema bo wychodzą z założenia, że każde auto ma światła i po co prowadzić km kabli, stawiać lampy i marnotrawić prąd by było jasno jak w dzień na zjeździe/wjeździe.

Wiem, że odbiegam od tematu... ale ktoś mi wytłumaczy w jakim celu nastawiano znaków "skrzyżowanie równorzędne" na ulicach Karłowicza i wcześniej Żużlowej ? zamiast jednego " Strefa" (w DE Zone) - fakt należałoby trochę zmodyfikować przepisy i dodać do nich punkt, że w strefie wszystkie skrzyżowania są równorzędne.... ale po co ? lepiej dać zarobić producentowi znaków i zrobić "dżunglę", w której od nadmiaru tych znaków nikt prawie nie zwraca na nie uwagi... zresztą w "Strefie zamieszkania" obowiązuje 20km/h i to też pewnie by wystarczyło - ale im więcej znaków tym "bogaciej" prawda ? :mrgreen:
adamb

Postprzez Arteks N, 2 lis 2014, 19:41

@adamb - mogłeś widzieć jakiegoś busika z opieki społecznej czy z jakąś wycieczką emerytów. Na pewno nie widziałeś busów sprinterów i im podobnym w komunikacji publicznej czy alternatywnej prywatnej bo w Niemczech w ogóle ustawa nie dopuszcza przewozów pasażerskich za wyjątkiem dotowanego transportu publicznego. Teraz ostatnio to poluzowano ale zdaje się tylko w przypadku przewozów dalekich i tylko autokarowych. Powiedz mi człowieku - kto w tak rozwiniętym kraju cywilizacyjnie jak Niemcy w którym mają jedną z najlepszych kolei na świecie, jedne z najbardziej rozbudowanych systemów metra i S-bahny (kolei podmiejskich), sieci tramwajowych i autobusowych - chciałby jeździć busikami?! Tam są ludzie przyzwyczajeni przede wszystkim do wygody, a busiki ich nie zapewniają - nawet te najlepsze. Komunikacja publiczna w Niemczech obejmuje każdą miejscowość, a kolej dojeżdża do każdego miasta - zupełnie inne standardy niż w dzikiej Polsce.
Arteks

Postprzez adamb N, 2 lis 2014, 19:56

Arteks napisał(a):@adamb - mogłeś widzieć jakiegoś busika z opieki społecznej czy z jakąś wycieczką emerytów.

widać, nie czytasz postów...
na jakiejś podmiejskiej lub wiejskiej trasie widziałem busik (z numerem linii !)

Arteks napisał(a):Na pewno nie widziałeś busów sprinterów i im podobnym w komunikacji publicznej

...rozumiem, że doszło już do sytuacji, że niedość iż kolega Arteks wie wszystko lepiej - to teraz już też wie co inni widzą ? :mrgreen:
Ten bus (tak Sprinter) miał numer linii (nie pamiętam jaki , ale mogę poprosić kuzyna aby mi podał), relacja: Saarbrucken - Heusweiler.
Arteks napisał(a):Tam są ludzie przyzwyczajeni przede wszystkim do wygody, a busiki ich nie zapewniają - nawet te najlepsze. Komunikacja publiczna w Niemczech obejmuje każdą miejscowość, a kolej dojeżdża do każdego miasta - zupełnie inne standardy niż w dzikiej Polsce.

Tam ludzie raczej są przyzwyczajeni do komunikacji samochodowej (zwłaszcza ci co mieszkają na wsiach), bo mimo tego, że zachwalasz tę niemiecką komunikację to autobusy tam (na wsiach) zbyt często nie kursują, a na zakupy trudno wybrać się np. autobusem zwłaszcza, że Niemcy robią ciut większe zakupy :wink:
Druga sprawa: zdarzyło mi się 2 razy jechać do DE autobusem (Sindbad - nowy MAN) i za cholerę nie chciałbym tego powtarzać... jechałem też raz busem i jeśli miałbym wybierać to wolę już pokonywać tę trasę busem dającym znacznie większy komfort podróży niż autobus.

Arteks - busy to tylko taka Twoja fobia :wink:
adamb

Postprzez Arteks N, 2 lis 2014, 20:57

@adamb - ale nie wiem o co ci chodzi bo jeśli o jakieś zwykłe przekomarzanie to darujmy sobie bo szkoda czasu... Ja nie spotkałem busiarstwa w Niemczech nawet na prowincji i dopiero sami Niemcy mnie uświadomili, że tam odpowiednie ustawy regulują doskonale transport publiczny i dopiero od niedawna dopuszczono ruch autokarowy (odpowiednik naszych PKS-ów) na dalsze trasy. Nie cieszy się on jakimś większym zainteresowaniem bo Niemcy lubią jeździć w dalsze podróże albo pociągami albo autami. Natomiast może są jakieś wyjątki takie o jakich wspominasz ale wyjątkami nie powinno się łamać reguł. Nie do pomyślenia byłoby aby np. w miastach Zagłębia Rurhy (odpowiednik Śląska) odjeżdżały co kilkanaście minut busiki w różnych kierunkach tak jak w Katowicach w sytuacji kiedy podatnicy utrzymują transport publiczny, a busiki doprowadzają do chaosu na drogach i są niebezpieczne jako pojazdy o bardzo słabej konstrukcji. Albo żeby w Norymberdze istniały jakieś takie dzikie busiarskie place jak np. w Krakowie z których odjeżdża 5000 busów na dzień zamiast np. kilkudziesięciu pociągów... To nie chodzi o to co lubi czy nie lubi Arteks ale jakie są dobre kierunki rozwojowe. 10 lat temu w Warszawie też pojawiały się busy, ponieważ tam społeczeństwo jest bardziej świadome i nowoczesne, odesłało je do lamusa z pomocą świetnie działającej komunikacji publicznej... Ps O jakim komforcie w busie ty mówisz skoro dach jest nisko, miejsca malutko, ludzie dotykają siebie, ciężko gdzieś umieścić bagaż podręczny nie mówiąc o walizkach, dość mocno odczuwany jest hałas i drganie pojazdu, człowieka muli po godzinie jazdy... Dla mnie przejazd minibusem to kompletna ostateczność i to głównie ze względu na wygodę ale również bezpieczeństwo, a nie jakieś uprzedzenia. Poza tym zawsze mnie jakoś ciągną pozytywne wzorce zachodnie.
Arteks

Postprzez adamb N, 2 lis 2014, 21:53

Arteks napisał(a):Nie do pomyślenia byłoby aby np. w miastach Zagłębia Rurhy (odpowiednik Śląska) odjeżdżały co kilkanaście minut busiki w różnych kierunkach tak jak w Katowicach

Ja pisałem o wsiach, a Ty piszesz o Norymberdze czy Zagłębiu Ruhry... przecież wyraźnie napisałem kilka postów wyżej, że nie chodzi mi o zastępowanie komunikacji publicznej, a raczej o sensowne gospodarowanie jej zasobami.
Jak sam zauważyłeś Niemcy podróżują głównie samochodami... na krótkich trasach też (by nie ograniczać się rozkładem) i zarządy KM-ów podejmują decyzje by na mniej uczęszczane trasy "puszczać" busy (liniowe)
Arteks napisał(a):O jakim komforcie w busie ty mówisz skoro dach jest nisko, miejsca malutko, ludzie dotykają siebie, ciężko gdzieś umieścić bagaż podręczny nie mówiąc o walizkach, dość mocno odczuwany jest hałas i drganie pojazdu, człowieka muli po godzinie jazdy... Dla mnie przejazd minibusem to kompletna ostateczność i to głównie ze względu na wygodę ale również bezpieczeństwo.

Nie wiem czym Ty miałeś okazję podróżować, ale Mercedes Sprinter jest wygodniejszy od autobusu np. MAN-a, bo jest akurat odwrotnie od tego co piszesz... można swobodnie stać i nie sięgać dachu, są schowki na bagaż podręczny, zawieszenie jest bardziej niż komfortowe, silnika nie słychać, działa klimatyzacja, nagłośnienie, miejsca pomiędzy fotelami jest znacznie więcej niż w autobusie (zwłaszcza gdy pasażer przed tobą rozłoży sobie chamsko fotel !)
Ja gdybym znów miał pojechać w taką podróż wybiorę albo Busa albo samolot - już nigdy autobus.
adamb

Postprzez Arteks Śr, 5 lis 2014, 11:23

@adamb - no właśnie dochodzimy do jednego wniosku, że ostatecznie w Niemczech busika można spotkać gdzieś na dalekiej prowincji na linii do wsi, a po Śląsku buszuje w tej chwili masę busików między miastami, a Żory postawiły transport miejski (czy to naprawdę jeszcze w ogóle jest transport miejski a nie wiejski?) na busiki... Śląsk niesamowicie cofnął się do tyłu jeśli chodzi o działania w komunikacji i ciekawe kiedy się odbije od tego dna... Przykład z Żor pokazuje, że może być jeszcze gorzej czyli zamiast wygodnych miejskich autobusach na linie będą wyjeżdżały kartoflowozy...
Arteks

Postprzez piotrekdec Cz, 6 lis 2014, 17:30

qwerty on ma busofobie (co jak wiadomo objawia się irracjonalnym lękiem,
z którego wynikają irracjonalne pomysły: puszczać autobusy wszędzie,
niezależnie od potrzeb- najlepiej przegubowe, bo inaczej...będą się z nas śmiać i w ogóle to rumunia i albania),
więc nie przekonasz go żeby patrzył na to zdjęcie jak nie przekonasz arachnofoba to przyglądania się pająkowi lub
o zgrozo! dotknięcia go (czyli w mercedesie sprinterze nie siądzie bo się boi)
piotrekdec

Postprzez stosJoannydArc Cz, 6 lis 2014, 20:34

nie znęcajcie się już nad nim...on ma swój świat w którym dobre jest tylko to co sobie ubzdura, nic nie zdziałacie. Za chwilę A napisze ze jeden z Was to NRD-owski szpieg a drugi lobbuje za busmi z ramienia producenta...
stosJoannydArc

Postprzez piotrekdec Pt, 7 lis 2014, 09:56

tak offtopic:
to ja jednak pomimo wymienienia kilkakrotnie nazwy konkretnego modelu pojazdu konkretnej firmy
wybieram dla siebie nrdowskiego szpiega bo mimo urojeń tego światowca - naszego lokalnego skarbu,
którego opinie są dogłębne i merytoryczne,
moja noga stała za odrą (tak więc z automatu się kwalifikuje)
piotrekdec

Poprzednia strona

Powrót do Z powiatu rybnickiego i regionu