Dyskusje o miastach w regionie.

Dział poświęcony życiu powiatu rybnickiego. Piszcie o ważnych sprawach okolicznych gmin i miast.

Moderator: Moderator

Re: Dyskusje o miastach w regionie.

Postprzez MqG Śr, 7 sie 2013, 13:22

No Arteks czekamy na komentarz. Jakich to manipulacji dopuściły się Żory i Jastrzębie, że zostali odnotowani na takim wysokim poziomie. Żory zapewne dlatego, że miasto przeksięgowało środki z Aquarionu a Jastrzębie?
Mainland nie przejmuj się Ty mieszkasz w Dębieńsku ja w Żorach. Jakoś Arteks musi to sobie wytłumaczyć :) Ale podziwiam Arteksa za przywiązanie do miasta i obronę jego wizerunku na każdym kroku. Ja nie jestem Rybniczanienem, ale nawet bardzo często zdarza mi się krytykować włodarzy mojego rodzinnego miasta, w którym przeżyłem 20 kilka lat, za bezsensowne decyzje. Arteks tego nie potrafi, wręcz zachowuje się jak jeden z pracujących giermków w zamku najjaśniejszego Pana :)
MqG

Postprzez Arteks Śr, 7 sie 2013, 13:53

MqG napisał(a):No Arteks czekamy na komentarz. Jakich to manipulacji dopuściły się Żory i Jastrzębie, że zostali odnotowani na takim wysokim poziomie. Żory zapewne dlatego, że miasto przeksięgowało środki z Aquarionu a Jastrzębie? Mainland nie przejmuj się Ty mieszkasz w Dębieńsku ja w Żorach. Jakoś Arteks musi to sobie wytłumaczyć :) Ja nie jestem Rybniczanienem, ale nawet bardzo często zdarza mi się krytykować włodarzy mojego rodzinnego miasta, w którym przeżyłem 20 kilka lat, za bezsensowne decyzje. Arteks tego nie potrafi, wręcz zachowuje się jak jeden z pracujących giermków w zamku najjaśniejszego Pana :)

Nie pisz w liczbie mnogiej bo tylko ty czekasz na komentarz. Inni już dawno o tym temacie zapomnieli ;)

Zachowujesz się trochę jak pijany obity idiota z baru który przed chwilą dostałe w czapę i znowu szuka okazji aby dostać powtórnie... :evil: Przecież temat był już dyskutowany miesiąc temu i po co chcesz do niego wracać? Sam sobie odpowiedziałeś odnośnie Żor cyt. "Żory zapewne dlatego, że miasto przeksięgowało środki z Aquarionu a Jastrzębie?", a odnośnie Jastrzębia miejsce 34 jest takie sobie jak na miasto które ma na swoim terenie aż trzy kopalnie. Mogło być lepiej. Gdyby nie szulerka władz Żor to byłyby daleko za Jastrzębiem. Pytanie do ciebie jako obeznanego - co Socha sprzeda fikcyjnie w grudniu aby po raz kolejny ratować się przed przekroczeniem limitu zadłużenia i zarządem komisarycznym? Chyba już nie ma do sprzedania w stosunkowo biednych Żorach. A jeszcze niewiadomo czy wyrok sądu okręgowego będzie wcześniej - wtedy o Żorach będzie głośno na chwilę i to nie z powodu czegokolwiek pozytywnego ;P

Natomiast jedną rzecz napisałeś prawdziwie cyt. "Ja nie jestem Rybniczanienem...". Od dawna wszyscy to wiedzą więc Ameryki nie odkryłeś natomiast wreszcie sam przyznajesz się, że jesteś oszustem. A oszust nie powinien pracować w państwowym urzędzie - wiesz chyba o tym nie?

Co do giermka to zostaw sobie takie określenia dla siebie. Tylko w ostatnich kilku tygodniach skrytykowałem władze Rybnika co najmniej w pięciu różnych tematach. Za to ja nigdy nie przeczytałem krytycznej opinii o władzach twoich Żor mimo, że Żory mają jedne z najbardziej nienormalnych i niegospodarnych samorządów w naszym województwie.
Arteks

Postprzez MqG Pt, 9 sie 2013, 18:25

Arteks kilkanaście gmin w Polsce już jakiś czas temu przekroczyło limit zadłużenia i nigdzie nie wprowadzono zarządu komisarycznego. O resztę się nie martw wszystko pod kontrolą.
Co do komisarza to może on się prędzej pojawić w zamku najjaśniejszego.
MqG

Postprzez Arteks N, 11 sie 2013, 22:13

MqG napisał(a):Arteks kilkanaście gmin w Polsce już jakiś czas temu przekroczyło limit zadłużenia i nigdzie nie wprowadzono zarządu komisarycznego.

To znaczy, że źle prowadzonych finansowo samorządów jest bardzo mało!!! Bo mamy w Polsce ok. 900 miast i ok. 2500 gmin, a ty wspominasz raptem o kilkunastu. Kilkanaście + ewentualnie w przyszłości Żory to faktycznie ułamek - niestety w tym bardzo negatywnym zestawieniu. A w końcu ktoś zacznie stosować w tym zakresie prawo. Czy w tej grupie kilkunastu jest chociaż jeden powiat grodzki?

Przykład idzie z góry i jeśli prezydent Żor łamie prawo (według prokuratury i sądu) to potem morale mieszkańców się osłabia i nie widzą nic złego w łamaniu prawa w innych dziedzinach... Natomiast nie wierzę aby w Polsce było drugie bardziej nienormalne miasto niż Żory które z jednej strony należałoby do najbardziej zadłużonych w Polsce (mimo braku żadnych spektakularnych inwestycji w 2012 roku!), dokonywałoby fikcyjnych sprzedaży nieruchomości aby nie przekroczyć limitu, miało jakieś dziwne i niejasne powiązania z miejską spółką, miało fatalną i miażdżącą opinię NIK o finansach i inwestycjach miasta, a przy tym budowałoby kompletnie idiotyczne i niepotrzebne obiekty jak pawilon powitalny zwany od niedawna muzeum ognia... A miast z prezydentem w roli oskarżonego też chyba jest mniej niż ręka ma palców...
Arteks

Postprzez MqG Pn, 12 sie 2013, 19:37

Arteks widze, że bolą Cię spektakularne inwestycje, których mało w Rybniku. A w Żorach kolejna inwestycja, będzie za chwile oddana. Nowoczesna sala gimnastyczna w ZSP6 w żorskiej dzielnicy Kleszczów. Kilka fajnych znów ruszyła.
Gdyby faktycznie było tak miażdżąco to już dawno ktoś by to przerwał, widać nie ma tak źle jak to przedstawiają media.
A tak nawiasem mówiąc to zagłosują na Miasteczko Westernowe w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego. Szukałem Rybnika ale widze, że nie czego wystawić :)
MqG

Postprzez MqG Pn, 12 sie 2013, 19:39

MqG

Postprzez MqG Pn, 12 sie 2013, 19:50

Zapoznaj się bliżej z Miasteczkiem i zagłosuj http://www.slaskie.pl/npp/?grupa=21&rok ... =15&id=275
MqG

Postprzez Arteks Pn, 12 sie 2013, 21:58

MqG napisał(a):Arteks widze, że bolą Cię spektakularne inwestycje, których mało w Rybniku :)

Sorry ale miasteczko westernowe nie jest spektakularną inwestycją i nigdy nie było więc nie ma tutaj czego zazdrościć. Podobnie kiczowaty park rozrywki powstał w Rybniku z tą różnicą że miasto do niego nie dopłaciło ani złotówki, a Żory między innymi przez to są doprowadzone prawie na skraj zapaści finansowej ;) I nikomu normalnemu z Rybnika nie przyjdzie do głowy aby robić jakąś hecę z powodu RPA. Za to w Żorach jak w przysłowiu "na bezrybiu nawet rak ryba"...

Nie bardzo rozumiem dlaczego miasteczko westernowe zostało zgłoszone do tego konkursu. Bo od kiedy taki kicz zmienia przestrzeń publiczną? Kto zagwarantuje, że takie coś jeszcze za 10 lat będzie istnieć? To nie jest obiekt stały. Zresztą w konkursie tym jest zgłoszonych wiele jeszcze innych dość głupich obiektów jak choćby natryski w basenie czy kawałek trawy w Będzinie. Ja zagłosowałem na: zamek w Raciborzu, dworzec w Będzinie i Park tradycji w Siemianowicach - ale jeszcze conajmniej kilka innych realizacji mi się bardzo podoba.

Ps. Nie odpowiedziałeś na moje pytanie: Czy w tej grupie kilkunastu jest chociaż jeden powiat grodzki? Dodam jeszcze jedno czy jest w Polsce drugie miasto rządzone w tak negatywny sposób z takimi 6 patologiami jakie wymieniłem w poprzednim poście? Jeśli znajdziesz inne to będziesz miał argument przeciwko mnie aby uważać że Żory nie są osamotnione w głupocie i niegospodarności swoich władz. :idea: A więc czekam.
Arteks

Postprzez MqG Wt, 13 sie 2013, 19:45

Rybnik Arteks. Skoro w rankingu zamożności gmin Rybnik był na 15 a Żory na 18 miejscu najzamożniejszych gmni to coś tu nie gra. Albo obie są bankrutami albo obie dobrze sobie radzą.
"W 2012 r. najbardziej zadłużone były metropolie: Toruń (dług na poziomie 84,3%), Poznań (67,3%), Wrocław (63,5%), Warszawa (47,7%). Niedobra jest również sytuacja finansowa gmin pełniących rolę sypialni dużych miast: w okolicach Warszawy – Lesznowoli (78%), Krakowa – Wieliczki (70,6%). Rekordowe zadłużenie, o 146% przekraczające roczne dochody, zanotowano natomiast w zachodniopomorskiej gminie Ostrowice."
Sokołów Podlaski 58,53%, Siedlce,
MqG

Postprzez MqG Wt, 13 sie 2013, 19:55

Zobaczysz Ateks jak wyglądać będzie poziom zadłużenia Rybnika, gdy rozpoczną się inwestycje. Bo z tego co pamiętam to już raz ratowano budżet obliacjami komunalnymi i o ile sobie przypominam termin spłat tych obligacji mija w 2017 roku.
MqG

Postprzez meinland Wt, 13 sie 2013, 21:10

Arteks napisał(a):Sorry ale miasteczko westernowe nie jest spektakularną inwestycją i nigdy nie było więc nie ma tutaj czego zazdrościć. Podobnie kiczowaty park rozrywki powstał w Rybniku z tą różnicą że miasto do niego nie dopłaciło ani złotówki, a Żory między innymi przez to są doprowadzone prawie na skraj zapaści finansowej ;) I nikomu normalnemu z Rybnika nie przyjdzie do głowy aby robić jakąś hecę z powodu RPA. Za to w Żorach jak w przysłowiu "na bezrybiu nawet rak ryba"...

Porównywanie kilku plastikowych czy gipsowych dinozaurów w scenerii filmu postapokaliptycznego (Kamień) z zupełnie nową i to całkiem z rozmachem inwestycją (Żory) jest co najmniej nietrafione. Z resztą, nie przypominam sobie, by RPA dostał nagrodę główną Polskiej Organizacji Turystycznej.

Jeśli cofniesz się kilkanaście stron do tyłu w tym wątku, to zobaczysz mój post o żorskim miasteczku westernowym - pisałem tam, że według mnie to chybiona inwestycja, bo mało kto się dziś westernami interesuje. Ale zmieniam zdanie! W ostatnich miesiącach o Twinpigs słyszę co chwila od znajomych i rodziny, wszyscy zadowoleni i wracają tam kolejny raz. Nawet w Katowicach mnóstwo ludzi o tym słyszało. Trochę dziwi mnie ta popularność (sam nie byłem i raczej się nie wybiorę), ale dzieci ponoć zachwycone.
meinland

Postprzez Arteks Śr, 14 sie 2013, 00:09

@meinland - jest trafione o tyle, że do obydwóch atrakcji można się wybrać z dziećmi do lat powiedzmy 7-8, wydać trochę pieniędzy i spędzić jednorazowo miłe popołudnie. Z pewnością jest to jakiś pomysł taki sam jak park miniatur czy wesołe miasteczko. Ale tu nie dyskutujemy o tym czy warto tam pojechać czy nie. W przypadku Rybnika, jest to inwestycja prywatna i miasto nie ma z powodu tego żadnych zobowiązań, w przypadku Żor jest to inwestycja miejska - jedna z tych przez którą Żory są najbardziej zadłużonym miastem Śląska i jednym z najbardziej zadłużonych miast w Polsce. I nawet jeśli założyć, że Twin-Pigs jest ciekawostką to czy warto było postawić coś takiego aby popaść w takie długi? A może warto było poczekać na lepsze czasy? Dlaczego inne śląskie samorządy nie tworzą takich "pierdół" i dzięki temu nie przekraczają limitu zadłużenia? PS. Zawsze myślałem że obracasz się w środowisku licealistów, a od niedawna studentów, czyżby wszyscy ci od których to słyszysz mieli małe dzieci?! :shock: Ciekawe że ty zawsze chcesz słyszeć akurat to co ci jest potrzebne aby dyskredytować wypowiedzi Arteksa. Ciekawe czy słyszałeś też, że ktoś np. stwierdził, że różowa świnia chodząca na dwóch nogach po Twin-Pigs to normalne w przypadku "westernów"... @MqG - Gwoli prawdy Rybnik był na 13 miejscu, a Żory na 18. I nie udawaj głupiego, że nie wiesz dlaczego bo sam ostatnio wspomniałeś, że to zasługa sprzedaży Aquarionu dzięki czemu "papierkowo" budżet miasta wzrósł o 20 milionów złotych. Gwarantuję ci, że za rok Żory spadną poniżej pierwszej 30-ki - zakład??? Nie wiem jak będzie w przypadku zadłużenia Rybnika ale twoje żadne zapowiedzi się nie sprawdzają więc i o budżet swego miasta się nie boję. Byli tacy nawet wśród radnych SR którzy wieszczyli 10 lat temu zatonięcie naszego miasta, a tymczasem oni zatonęli a budżet Rybnika jest całkiem stabilny :) Podajesz jeden przykład patologii w innych miastach (zadłużenia), a ja prosiłem abyś podał przykład miasta które miałoby wszystkie 5-6 patologii jakie występują w Żorach... Prawda że zadanie prawie nie do wykonania? ;P A może się mylę? Odnośnie przykładowo zadłużonego na maksa Torunia to usprawiedliwieniem dla tego miasta jest to, że wydało mnóstwo pieniędzy na bardzo poważne i perspektywiczne inwestycje typu: budowa nowej linii tramwajowej, budowa centrum nauki, rewitalizacji wielu zabytków (Toruń ma chyba więcej zabytków na swoim terenie niż Górny Śląsk razem wzięty). A Żory są mega zadłużone z powodu... miasteczka westernowego czy przebudowy basenu... To jest najbardziej groteskowe :D
Arteks

Postprzez Arteks Śr, 14 sie 2013, 00:13

@meinland - wiem, że Kamień trąci myszką ale czy naprawdę tam jest "postapokaliptycznie"? Przejedź się tam kiedyś a jeśli nie masz czasu to zerknij na tę galerię:
http://www.rybnik.eu/index.php?id=223&p ... ,show,7174
Uważam, że faktycznie go zaniedbano w ostatnich kilkunastu latach ale przynajmniej w ostatnich dwóch poprawia się funkcjonalność i estetyzacja tego miejsca. Chyba najgorsze czasy ma już za sobą :)
Arteks

Postprzez adamb Cz, 15 sie 2013, 10:54

MqG napisał(a):Zobaczysz Ateks jak wyglądać będzie poziom zadłużenia Rybnika, gdy rozpoczną się inwestycje. Bo z tego co pamiętam to już raz ratowano budżet obliacjami komunalnymi i o ile sobie przypominam termin spłat tych obligacji mija w 2017 roku.

Z tego co ja pamiętam - to tych obligacji sprzedano tyle co kot napłakał :wink:
adamb

Postprzez MqG Pn, 19 sie 2013, 17:59

Kamień od lat popada w coraz większą ruinę. Siłownia pod chmurką, czy pseudo dinopark tego nie poprawią. Ale to miejsce potencjał ma i warto w kamieński ośrodek zainwestować. Teraz to niestety już nawet w "basenie" sztywnych żab nie ma, kilka badyli na środku i jakaś niby fontanna, bo nawet nie wiem jak to nazwać.
Arteks właśnie na kilka dni wpadłem do Mrągowa i mam dla Ciebie fajne info. Siedziałem sobie dziś w karczmie na obiadku (Karczma Jana - polecam) i podchodzą do stolika ziomale i pytają: "Pan ze śląska?? Mówię tak, oni a skąd mówię, że z Rybnika a oni czy to gdzieś w okolicy Żor?? Mówię tak Żory to sąsiednie miasto. A oni no bo byliśmy tam w miasteczku westernowym na festiwalu country." I mówią, że spółka Twinpigs kupiła w Mragowie jakiś z tego co zrozumiałem niedokończony park rozrywki i będą coś u nich uruchamiać.
Od razu miałem nick Arteks przed oczami. Popatrz jednak kojarzą Rybnik na Mazurach wiedzą ze gdzieś tak koło Żor ... :)
Pozdrawiam,
Pogoda pochmuran na południu podobno Afryka tu niestety już afrykańska jesień.
MqG

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Z powiatu rybnickiego i regionu