Dyskusje o miastach w regionie.

Dział poświęcony życiu powiatu rybnickiego. Piszcie o ważnych sprawach okolicznych gmin i miast.

Moderator: Moderator

Re: Dyskusje o miastach w regionie.

Postprzez Afordancja N, 18 maja 2014, 20:50

meinland napisał(a):
Afordancja napisał(a):Dosyć ciekawe dane. Miałeś dane z całego regionu, czy tylko Rybnik + Żory? Jeżeli więcej, to można gdzieś tę pracę przeczytać? :)

Będzie można, jak ją skończę w przyszłym roku :D A dane mam dla całego województwa śląskiego i dodatkowo jeśli mieszkaniec śląskiego pracował w innym albo mieszkaniec innego w śląskim, to takie też.

Koniecznie się pochwal jak skończysz. Na pewno przeczytam :)
A jak byś miał załączone dane w formie elektronicznej to już szaleństwo.
(Żale się:P ) Streszczenie walki o pół bańki opis
Afordancja

Postprzez Arteks N, 18 maja 2014, 20:55

@meinland - jeśli w ogóle istnieje coś takiego jak ideologia antyżorska to na tym forum powszechniejsza jest ideologia antyrybnicka z którą mam prawo polemizować :) (a jeszcze częściej merytorycznie ją miażdżyć)
Arteks

Postprzez adamb N, 18 maja 2014, 23:56

Pytanie może głupie, ale... czy dane np z US Rybnik obejmują wszystkie PiT-y tj. także te złożone drogą elektroniczną ?
Pytam poważnie, bo nie wiem jak wygląda obieg tych dokumentów wewnątrz skarbówki.

Kolega z Żor pisał o złożonych PIT-ach - pomijając aspekt prawdziwości tych danych - zastanawiam się czy w tym są deklaracje złożone elektronicznie.
adamb

Postprzez meinland Pn, 19 maja 2014, 11:28

Nie wiem, bo nie miałem danych z US Rybnik, tylko z Izby Skarbowej w Katowicach ;) Te dane, o których mówiłem powyżej są łącznie z deklaracjami elektronicznymi.
meinland

Postprzez Arteks Pn, 19 maja 2014, 11:57

adamb napisał(a):Pytanie może głupie, ale... czy dane np z US Rybnik obejmują wszystkie PiT-y tj. także te złożone drogą elektroniczną ?
Kolega z Żor pisał o złożonych PIT-ach - pomijając aspekt prawdziwości tych danych - zastanawiam się czy w tym są deklaracje złożone elektronicznie.

Pomyśl logicznie, skąd "kolega z Żor" ma dostęp do informacji które są poufne? Palnął głupstwo - a to pierwsze i ostatnie?

A co do Meinlanda to on pisał że dotyczą one tylko tych którzy oddali 1% na OPP - dlaczego on sam nie wie i my też nie. Dziwię się najbardziej że na tej podstawie podaje takie coś jak osoby dojeżdżające skoro sam dodaje że te dane nie obejmują wszystkich płatników... A jeśli nie wszystkich to po co pisać takie bzdury i jeszcze sugerować że obala w ten sposób "jakieś ideologie"... :shock:

Jeśli ktoś chce autentycznie porównać dochody mieszkańców (wszystkich) to może to zrobić na podstawie wpływów PIT do budżetu miasta przy czym PIT jaki wpływa do budżetu miasta to tylko ułamek całego podatku który trafia do budżetu państwa. Ale to się da policzyć. Nie wiem dlaczego Izba Skarbowa nie podaje dokładnych danych z jakiego miasta jakie ściągają haracze? Boją się że ludzie byliby zaskoczeni, jaką ogromną kasę płacimy i nie wiadomo gdzie ona znika...
Arteks

Postprzez Afordancja Pn, 19 maja 2014, 12:17

Arteks napisał(a):A co do Meinlanda to on pisał że dotyczą one tylko tych którzy oddali 1% na OPP - dlaczego on sam nie wie i my też nie. Dziwię się najbardziej że na tej podstawie podaje takie coś jak osoby dojeżdżające skoro sam dodaje że te dane nie obejmują wszystkich płatników... A jeśli nie wszystkich to po co pisać takie bzdury i jeszcze sugerować że obala w ten sposób "jakieś ideologie"... :shock:

Tu się akurat nie zgodzę, mamy liczby oddających 1%, mamy liczbę podatników, da się ekstrapolować, z pewnym błędem, ale daje jakieś pojęcie o proporcjach.

Arteks napisał(a):Jeśli ktoś chce autentycznie porównać dochody mieszkańców (wszystkich) to może to zrobić na podstawie wpływów PIT do budżetu miasta przy czym PIT jaki wpływa do budżetu miasta to tylko ułamek całego podatku który trafia do budżetu państwa. Ale to się da policzyć. Nie wiem dlaczego Izba Skarbowa nie podaje dokładnych danych z jakiego miasta jakie ściągają haracze? Boją się że ludzie byliby zaskoczeni, jaką ogromną kasę płacimy i nie wiadomo gdzie ona znika...

Masz takie dane?
(Żale się:P ) Streszczenie walki o pół bańki opis
Afordancja

Postprzez meinland Pn, 19 maja 2014, 12:19

Arteks, ty naprawdę nie potrafisz czytać ze zrozumieniem.

Może więc napiszę raz jeszcze:
Mam dwa zbiory danych. Jeden to wysokość odpisów na OPP, które zrobiło w skali województwa śląskiego około 1,1 mln podatników, a w Rybniku 34 tys. osób. Drugi zbiór danych to już wszyscy podatnicy (obojętnie czy oddali czy nie oddali 1%), ale zamiast wysokości odpisów mam gminę zamieszkania i gminę zatrudnienia. Tutaj mamy około 1,7 mln podatników w śląskim i 54 tys. w Rybniku. Dane mam takie a nie inne, bo tylko takie udało mi się uzyskać w Izbie Skarbowej - gdybym mógł sobie do woli wybrać to oczywiście chciałbym faktyczną wysokość PIT-ów wraz z zaznaczeniem, ile odliczono na dzieci, internet i tak dalej ;)

Rozumiesz już? :P
meinland

Postprzez Arteks Pn, 19 maja 2014, 12:50

meinland napisał(a):Rozumiesz już? :P
W pierwszym wątku dyskusji sam napisałeś: Na potrzeby pracy naukowej napisałem kiedyś do izby skarbowej w Katowicach z prośbą o takie dane i nie dostałem wysokości PIT-ów, ale dostałem wysokość odprowadzonego 1% (z czego można, z pewnym przybliżeniem, wydobyć PIT-y).

Więc nadal nie wiem czy są to wszyscy podatnicy czy tylko ci którzy odliczyli 1% OPP. A jako naukowiec powinieneś być bardziej cierpliwy ;)
Arteks

Postprzez meinland Pn, 19 maja 2014, 13:04

Gdybyś przejechał myszką kawałek dalej to zobaczyłbyś, że napisałem także:
Dodać mogę, że ogólnie podatników pracujących (czyli nie wliczamy do tego emerytów) w Rybniku jest 53832, a w Żorach 24309. 1478 rybniczan pracuje w Żorach, zaś 1822 żorzan pracuje w Rybniku.

A jeśli nawet to za mało, to na samej górze tej strony mamy mój post, gdzie piszę wyraźnie:
Napisałem, że w Rybniku 1% odliczyło 34014 podatników z 53832 pracujących podatników ogółem.
meinland

Postprzez amk Cz, 17 lip 2014, 09:01

"Znamy wyniki najświeższego rankingu Wspólnoty pisma samorządu terytorialnego. Zbadał on bogactwo miast, gmin i powiatów na jednego mieszkańca. Dobrze nie jest. Wśród 10 najbiedniejszych miast w kraju aż osiem jest z województwa śląskiego. To Świętochłowice, Piekary Śląskie, Sosnowiec, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Bytom, Ruda Śląska i Żory. Największy spadek w rankingu zaliczyły Żory (z 18 miejsca na 40)."

http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/ ... ,id,t.html
amk

Postprzez Arteks Pt, 25 lip 2014, 18:36

amk napisał(a):"Znamy wyniki najświeższego rankingu Wspólnoty pisma samorządu terytorialnego. Zbadał on bogactwo miast, gmin i powiatów na jednego mieszkańca. Dobrze nie jest. Wśród 10 najbiedniejszych miast w kraju aż osiem jest z województwa śląskiego. To Świętochłowice, Piekary Śląskie, Sosnowiec, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Bytom, Ruda Śląska i Żory. Największy spadek w rankingu zaliczyły Żory (z 18 miejsca na 40)."

http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/ ... ,id,t.html

Rok temu pisałem, że to niemożliwe aby Żory przy braku przemysłu i jakichkolwiek instytucji czy czegokolwiek co generowałoby dochody były na tak wysokiej pozycji. Pisałem, że to na pewno wynika z ich "wirtualnej księgowości" związanej ze sprzedażą miejskich obiektów do miejskiej spółki. Miałem rację. Ale czasem tego rodzaju kombinatorstwo obraca się przeciw danemu urzędowi bo dzisiaj zdaje się z tego powodu w UM jest taki wstyd że nikt nie miał odwagi skomentować dla TVT tego materiału. Swoją drogą mieszkańcy Żor oceniają władze tego miasta dość krytycznie, szkoda że nie wszyscy są świadomi jak bardzo finansowo są robieni w bambuko:

http://www.telewizjatvt.pl/node/27193
Arteks

Postprzez Ministrant N, 27 lip 2014, 14:58

Dam ci misję, sam ich uświadom :twisted:
Ministrant

Postprzez Arteks Wt, 19 sie 2014, 09:01

Propozycja mieszkań dla młodych mieszkańców Rybnika:
http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,mie ... 24427.html

Propozycja mieszkań dla młodych mieszkańców Żor:
http://www.tuzory.pl/wiadomosci,wznowia ... -7742.html

Przypomnę - mamy XXI wiek, a u sąsiadów robi się mieszkania z betonowych kontenerowców magazynowych. Takie budynki stawiało kiedyś wojsko w czasach PRL jako obiekty tymczasowe...
Arteks

Postprzez the_economist Pt, 22 sie 2014, 21:20

Te kontenery w Żorach to nie są żadne mieszkania dla "młodych mieszkańców", tylko budynki socjalne dla najbiedniejszych, po eksmisjach itd. A te rybnickie są dla ludzi średniomajętnych z dochodem na osobę minimum 1,2 tys zł (140% najniższej emerytury). Także to zupełnie inny standard.
the_economist

Postprzez Arteks N, 24 sie 2014, 12:22

the_economist napisał(a):Te kontenery w Żorach to nie są żadne mieszkania dla "młodych mieszkańców", tylko budynki socjalne dla najbiedniejszych, po eksmisjach itd.

A młodzi nie mogą być po eksmisjach i nie mogą należeć do najbiedniejszych? Nie słyszałem aby w rozsądnych miastach typu Katowice, Rybnik czy Gliwice ktokolwiek wpadł na pomysł aby tworzyć jakieś kontenerowe getta. Taki magazyn jak ten ze zdjęcia w Rybniku także istniał kiedyś w okolicy ul. Jankowickiej. Tylko że u nas nie tylko że go nie przebudowano na mieszkania socjalne ale po prostu wyburzono...
Arteks

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Z powiatu rybnickiego i regionu