Projekt domu parterowy czy z poddaszem

Dział poświęcony życiu powiatu rybnickiego. Piszcie o ważnych sprawach okolicznych gmin i miast.

Moderator: Moderator

Projekt domu parterowy czy z poddaszem

Postprzez pep27 Śr, 15 lip 2020, 08:22

Jak w temacie.

Co ma wiecej zalet? Jak wybrać odpowiedni projekt?
pep27

Re: Projekt domu parterowy czy z poddaszem

Postprzez hester Śr, 15 lip 2020, 09:05

Wybór właściwego projektu to indywidualna sprawa, każdy ma swoje argumenty , druga strona zawsze dostrzega wady drugiego rozwiązania. Dlatego wybierając dany typ domu trzeba wziąć pod uwagę wszystkie możliwości i po prostu wybrać.
Ja osobiście wybrałbym zawsze parterowy z jednego powodu na który nikt nie zwraca uwagę. Życie bywa przewrotne, wybudujesz piętrowy z dodatkowym pomieszczeniem na zapas na dole(koszty dodatkowe ), nie będziesz mógł/mogla już nigdy wiecej wejść na górę i co zrobisz ? Niestety ludzie kształtując dom i go następnie budując patrzą „na teraz” a nie co będzie za 30lat lub gdy coś sie poważnego z naszym zdrowiem stanie. To tyle.

Ze swojej strony mogę polecić tę pracownie https://www.domywstylu.pl/projekt-domu-swit_2.php Maja wiele wartościowych projektów domów dla rodzin.
hester

Re: Projekt domu parterowy czy z poddaszem

Postprzez jabibe Śr, 15 lip 2020, 09:20

Jeżeli ktoś patrzy na ekonomie rozwiązania to wybierze parterówkę. Ewentualnie można zamówić sobie wiązary i zaznaczyć, że poddasze będzie użytkowane jako składzik. Robienie stropu/piętra to dodatkowy znaczny koszt. Lepiej poświęcić trochę terenu i powiększyć powierzchnie zabudowy. Warto też czasami zmienić podejście i nie przetrzymywać rzeczy zbędnych w domu. Byłem na kilku takich poddaszach/piwnicach i jak widzę co niektórzy ludzie trzymają to śmiać mi się chce. Niektórzy za punkt honoru założyli sobie, że nie będą nic wywalać bo kiedyś się przyda i tak chomikują gwoździe po prapradziadkach, tysiące słoików, tony kartonów, wózki w których jeździła babka babki i inne tego typu rzeczy. Mniejsza powierzchnia do użytkowania zmusi do przemyślenia kilku spraw i skłoni do zrobienia porządku i oszczędności. Wszystko zależy od portfela i sytuacji w domu, jeżeli faktycznie ktoś potrzebuje 5-6 pokojów to piętro będzie z pewnością konieczne, ale je
jabibe

Powrót do Z powiatu rybnickiego i regionu