likwidacja gim.nr11 w Niedobczycach

Wszystko o życiu rybnickich szkół i uczelni. Nie wiesz jaką szkołę wybrać? Poproś tutaj o pomoc.

Moderator: Moderator

Re: likwidacja gim.nr11 w Niedobczycach

Postprzez Don Tytus Cz, 26 sty 2012, 20:59

Właśnie przeczytałem "od dechy do dechy" cały wątek. Uczucia mam mieszane. Pamiętam moje dziecięce czasy, gdy po trzech klasach podstawówki do naszej szkoły dołączono uczniów z innej szkoły. Utworzono nowe klasy i musiałem "pożegnać się" z kilkoma koleżankami i kolegami, z którymi rozpoczynałem edukację. Wymieszano nas. Nie było to miłe. Po ukończeniu siódmej klasy znów była reorganizacja i znów nas wymieszano. To było niezbyt miłe totalnie, bo ostatnią klasę podstawówki trzeba było "spędzić" w zupełnie nowym 'towarzystwie'. O zmianie nauczycieli już nie wspomnę ( a miało to spore znaczenie, bo wtedy szykowaliśmy się do kontynuowania edukacji na kolejnym szczeblu, czyli liceum lub technikum). Dlatego częściowo rozumiem uczniów gimnazjum, którego dotyczy ten wątek. Na początku zaznaczyłem jednak, że uczucia mam mieszane. Dlaczego ? Gdy czytałem te pochwalne peany na cześć szkoły, od razu przypomniał mi się kultowy film "Miś" i słynna scena, podczas której odsłuchano wypowiedzi zawodniczek klubu 'Tęcza' na temat obozu sportowego i ogólnie na temat prezesa klubu (Ochódzkiego). Przepraszam uczniów i rodziców (nauczycieli także) za takie porównanie, ale naprawdę tak wyglądały Wasze wpisy na tym forum. Podoba mi się, że walczycie i życzę Wam powodzenia, ale postarajcie się nie robić z tego komedii. Bareja był jedyny w swoim rodzaju. Pozdrawiam.
Don Tytus

Postprzez renia73 Pt, 27 sty 2012, 09:09

ZOBACZCIE PAŃSTWO JAKIE SĄ CIĘCIA BUDŻETOWE http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,wia ... l-------NA TO SĄ PIENIĄDZE----NA SZKOŁĘ TRZEBA OSZCZĘDZAĆ!!!!!!!!!BRAWO
renia73

Postprzez renia73 Pt, 27 sty 2012, 09:54

Budżet na 2012
" w zakresie pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób – 140 tys. zł
w zakresie ochrony i promocji zdrowia – 35 tys. zł
w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym 1 mln 410 tys. zł, w tym przeciwdziałanie alkoholizmowi – 950 tys. zł, zwalczanie narkomanii – 460 tys. zł
w zakresie działalności na rzecz osób niepełnosprawnych – 55 tys. zł
w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego – 280 tys. zł
w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej – 2 mln 650 tys. zł
w zakresie turystyki i krajoznawstwa – 7 tys. zł
w zakresie ratownictwa i ochrony ludności – 20 tys. zł
w zakresie działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego –
10 tys. zł
to też warto przeanalizować!!!!!!!!!!!!!!
renia73

Postprzez meinland Pt, 27 sty 2012, 11:05

Biorąc pod uwagę, że mówimy o szkole w Niedobczycach, to wszystko zostaje w rodzinie. W tej dzielnicy jest chyba najwięcej rodzin korzystających z opieki społecznej.
meinland

Postprzez Dejv1990 Pt, 27 sty 2012, 11:16

To walczymy dalej wieże w to że nam się uda :D :lol:
Dejv1990

Postprzez tymbark Pt, 27 sty 2012, 17:55

Ciekaw Jestem co zdziałacie??? bo raczej na forum wam sie nie uda..Ale z tego co wiem szanse są małe.. Ale ok chcę to zobaczyc jak wam sie uda to jestem św.Piotr..Powodzenia
tymbark

Postprzez wykop Pt, 27 sty 2012, 18:47

Dejv1990 - a ja wieRZę, że nauczą Cię ortografii w innej szkole :P
wykop

Postprzez wykop Pt, 27 sty 2012, 18:53

kingulica -
Po drugie tego gimnazjum nie likwidują dlatego, że nie ma naboru ! Tylko dlatego, że chcą połączyć nasze gimnazjum z zespołem szkół nr.5 z przyczyn ekonomicznych.

...a jak myślisz dziewczynko... skąd wzięły się te "przyczyny ekonomiczne"?
wykop

Postprzez mewa74 Pt, 27 sty 2012, 20:49

renia73

Wklejasz budżet i piszesz
na to są pieniądze.
Więc może napisz o co ci chodzi z tym budżetem, kto tam ma za dużo, kto za mało, komu zabrać żeby było na waszą szkołę.
mewa74

Postprzez renia73 Pt, 27 sty 2012, 21:07

jak ci te zestawienie nic nie mówi to ja już nic nie poradzę
-fakt jest taki że na forum udziela się tyle osób a nikt nic nie robi
wczorajsze zebranie w szkole dało dowód
może naprawdę niewiele chce...
czas się zastanowić i wyciągnąć wnioski
renia73

Postprzez minges Pt, 27 sty 2012, 23:59

Witam ponownie.
W jednym z wcześniejszych postów ktoś napisał, że Niedobczyce mają ok 13 tys. mieszkańców. Otóż dla porównania np. Boguszowice mają ok. 11-12 tys. (licząc samo Osiedle), czyli zbliżona liczba. Swoim obwodem obejmowały je dwa gimnazja: 5 i 8. Z czasem G 8 zlikwidowano i została tylko 5, która funkcjonuje do dziś (jest jeszcze G 7 ale obejmuje ono Boguszowice Stare). Później przyszedł czas na zamknięcie całego ZS 4 (w którego skład wchodziło dawne G 8 oraz technikum, zawodówka, chyba LP i LO też), a ostatnie klasy technikum przeniesiono do ZS 5 i mimo ogólnego niezadowolenia jakoś każdy zrozumiał, że decyzja ta była czysto racjonalna i w efekcie i korzystna i nieszkodliwa. Obecnie w murach dawnej ZS 4 siedzibę ma ZS 6 (czyli dawny ZSS przeniesiony - o ile się nie mylę - właśnie z Niedobczyc). Wszystko z czasem ochłonęło i każdy się przyzwyczaił. Nikt nie chce zmian, bo do zmian potrzeba wysiłku i na nowo trzeba się będzie przystosowywać, ale w dłuższej perspektywie powinny być one korzystne.
Jeszcze raz powtarzam: możecie pisać pisma, możecie pikietować, ale MUSICIE MIEĆ NIEZBITE ARGUMENTY na to, by przekonać Radę Miasta i Prezydenta o zmianie decyzji. Inaczej cała walka jest bez sensu i z góry skazana na porażkę. Jak ktoś używa argumentów odnośnie poziomu nauczania czy tego, że budynek jest odnowiony itd. itp. to nic nie ugra, bo dla rządzących to NIC NIE ZNACZY. Musicie pokazać, że będzie młodzież, która po SP do tego Gimnazjum przyjdzie i będzie zapełniać szkolne ławki. Musicie pokazać, że do ZS 5 po Gimnazjum zjedzie tyle młodych z Rybnika, że szkoła będzie pełna i - reasumując - że utrzymanie obu placówek osobno po prostu się OPŁACA.
Podam kolejny przykład (podobny do tego z dojeżdżaniem samochodem do pracy): jeśli mieszkacie w dwie rodziny w dużym mieszkaniu, składając się na czynsz w wysokości 700 zł na miesiąc (wychodzi 350 zł na rodzinę) to jest OK. Po kilku latach jedna z rodzin się wyprowadza, czynsz idzie do góry o 50 zł, a wasze zarobki nie. Pozostaje wam utrzymywać całe mieszkanie za 750 zł. Otrzymujecie ofertę zamiany mieszkania na mniejsze z czynszem 400 zł, gdzie spokojnie się pomieścicie i zaoszczędzicie. Co wybierzecie? (choć akurat w przypadku przeniesnienia G 11 jest odwrotnie - zabiera się je z mniejszego mieszkania za te 400 zł i dokłada się do większego, gdzie dokłada się 350 zł do czynszu ogólnego w sumie 700 zł - też to się opłaca!). Trochę zamieszałem, ale mam nadzieję, że jest to zrozumiałe.

Pozdrawiam.

P.S. I żeby nie było - nie jestem przeciwnikiem walczących o G 11 ani też zwolennikiem dezycji władz miasta (choć zaczynam się coraz bardziej do niej przekonywać). Staram się tylko wytłumaczyć jak całą sprawę widzi władza i polecam przemyśleć to na spokojnie.
minges

Postprzez mewa74 So, 28 sty 2012, 01:15

renia73

A może po prostu mi ten budżet odpowiada :lol:
Na pewno masz świadomość, że żeby komuś dać, to innemu trzeba zabrać. Jakoś się nie chcesz wypowiedzieć komu z tego zestawienia zabrać.

I chyba słusznie napisałaś, że czas wyciągnąć wnioski. Czyli co, zebranie nic nie dało, pozostali mieli inne zdanie niż wy?
A może to dowód na to, że jednak decyzja jest słuszna. Mieszkańcy oczekują, by miasto oszczędzało, ale gdy zaczyna to robić zawsze znajdzie się ktoś komu decyzja nie przypadnie do gustu.
mewa74

Postprzez piter2440 So, 28 sty 2012, 19:45

Mam 1 pytanie w szkole chodzą plotki że zespół szkół nr5 ma być też likwidowany czy to prawda ??? . I po drugie motocyklisto1998 i przemo6161 znam was i pozdrawiam .
piter2440

Postprzez miano N, 29 sty 2012, 00:17

Oj narzekacie i narzekacie. Chcecie walczyć i myślicie, że wygracie. Otóż nie wygracie. Już kilka lat temu można było przypuszczać, że którąś ze szkół ponadpodstawowych zamkną lub połączą ze sobą dwie szkoły. To po prostu jest decyzja racjonalna - tak się oszczędza i tnie koszty.

Czymś naturalnym jest też to, że G11 przenoszą do "Rymera", a nie odwrotnie, bo "Rymer" to po prostu większa szkoła, lepiej wyposażona.

Oczywiście, sam osobiście żałuję, że przy Górnośląskiej 108 nie będzie już szkoły, bo przecież ten budynek to kawał historii Niedobczyc (sam uczęszczałem tam do SP 33), ale niestety obecny rząd (z Jego Tuskowskością na czele) kazał samorządom ciąć wydatki, więc samorząd tnie :) Trzeba to zrozumieć, choć trudno się z tym pogodzić.

Jeśli chodzi o kwestię różnicy wieku między uczniami: sam chodziłem na "Rymer" do Gimnazjum nr 9 i nie przypominam sobie, żeby uczniowie chociażby ze szkoły dla dorosłych w jakikolwiek sposób źle na nas wpływali. Więc myślę, że obawy wyraźnie spanikowanych matek i uczniów nie są uzasadnione.

Poza tym wydaje mi się (a znam trochę środowisko G11 i "Rymera"), że jakość dyrekcji i grona pedagogicznego jest jednak lepsza na "Rymerze", więc co do tych kwestii także proszę być spokojnym.

Jeszcze słowo do niektórych gimnazjalistów z G11: gdybyście WIERZYLI w to, ze szkołę można uratować, to może coś by z tego było, ale skoro wy WIEŻYCIE (przez "ż")... to może lepiej postawcie jakąś wieżę upamiętniającą G11 :)

A tak przyszłościowo: przyjdą czasy, że w Rybniku będą dwa licea, jedno technikum, jedna zawodówka i kilka gimnazjów. Może nie za 5 czy 10 lat, ale tak po prostu musi się stać. Wystarczy obserwować sytuację demograficzną, żeby dojść do takich prostych wniosków. A to łączenie szkół o którym tu tyle krzyku, jest po prostu tylko tego zwiastunem.
miano

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rybnickie szkoły i uczelnie