LIKWIDACJA stołówek w Rybnickich szkołach!!

Wszystko o życiu rybnickich szkół i uczelni. Nie wiesz jaką szkołę wybrać? Poproś tutaj o pomoc.

Moderator: Moderator

LIKWIDACJA stołówek w Rybnickich szkołach!!

Postprzez rajdowiec-ff Śr, 9 lut 2011, 17:51

Witam, w planach naszego szanownego miasta i pana prezydenta jest likwidacja w rybnickich szkołach stołówek (już od września). Mają zostać zastąpione przez firmy prywatne (cena obiadu wzrośnie kilkukrotnie, cena ok 7-10zł). Pytam gdzie tu sens i logika, dzieci zostaną pozbawione ciepłego posiłku, za rozsądne pieniądze, wyżywienie dziecka kosztuje obecnie w granicach 2,5-3,5zł i jest do przyjęcia. Pomysł jest nietrafiony, w Bielsku zlikwidowano stołówki a teraz chcą się z tego wycofać rakiem, artykuł-- http://bielskobiala.gazeta.pl/bielskobi ... zkol_.html --, uważając ten pomysł za bezsensowny. Jeszcze jedna kwestia mi się nasuwa, co z gronem kucharek obsługi itd., czy miasto powinno w taki sposób zwiększać bezrobocie w mieście. Może jakiś protest rodziców pozwoli na pozostawienie żywienia w szkołach (i uświadomi jak niedobry jest to pomysł), ale mam wrażenie że rodzice zostaną postawieni przed faktem dokonanym w wrześniu a zmiany przeprowadzi się po cichu
rajdowiec-ff

Re: LIKWIDACJA stołówek w Rybnickich szkołach!!

Postprzez rajdowiec-ff Śr, 9 lut 2011, 21:03

Tak, biznes zrobi jakaś duża firma cateringowa wożąc zimne obiady z proszku (najtańsze), stracą dzieci, rodzice finansowo,(myślę że większa cześć zrezygnuje w takim przypadku-KOSZTY). MAM NADZIEJE ŻE SIĘ KTOŚ OPAMIĘTA I TE POMYSŁY NIE ZOSTANĄ WPROWADZONE.
rajdowiec-ff

Postprzez Porta Pt, 11 lut 2011, 22:56

serio wierzysz że można zrobić w szkole obiady za 2-3 zł płacąc kucharkom na etatach? Do tych obiadków ktos dopłacał z twoich podatków albo komitetu rodzicielskiego. Dużo taniej wychodzi kupic obiad w cateringu niż utrzymywać cała kuchnie w szkole. A to że kiedyś dopłacała szkoła a teraz nie bedzie to zupełnie inna bajka.

I z tymi obiadami w proszku bym nie przesadzał. Firmy cateringowe mają dość wysoki standard, w przeciwieństwie do szkolnych stołówek - sosów na mące, herbatek na jakimś sztucznym syropie glukozowym i innych bardzo zdrowych dodatków.
Porta

Postprzez rajdowiec-ff So, 12 lut 2011, 10:56

O tutaj nie zgodzę się na całej lini catering na wysokim poziomie bez żartów, sytuacja z bielska jest tutaj świetnym przykładem(czy nie lepiej uczyć się na cudzych błędach) obiadów niskiej jakości, dla przedsiębiorcy liczy się ZYSK , i proszę mnie nie przekonywać że przedsiębiorca zrezygnuje z maksymalizacji zysku. Oferta na obiady odbędzie się w formie przetargu, kto da mniejszą cenę na obiad, a później będziemy myśleć (przedsiębiorcy)co dodać do tej wody i nie zostanie wiele po odliczeniu wszelakich kosztów (dowóz, naczynia jednorazowe) wiec nie ma siły na lepsze obiady.. I proszę nie pisać o obiadach z jakiś syropów, bo nie spotkałem się na stołówkach szkolnych z taką chemią. Tak wieże że można zrobić obiad za 3 zł, kucharki pracują za najniższa krajową, nie jest to duży koszt, opłacam podatki lokalne, krajowe i wymagam żeby moje dziecko mogło zjeść obiad w normalnej cenie (pomijam tu wszelakiego rodzaju skutki społeczne, które spowoduje zamkniecie tych stołówek, zwolnienie grupy ludzi podniesie znowu bezrobocie w naszym mieście).
rajdowiec-ff

Postprzez Porta So, 12 lut 2011, 20:18

Tak wieże że można zrobić obiad za 3 zł, kucharki pracują za najniższa krajową, nie jest to duży koszt, (...)(pomijam tu wszelakiego rodzaju skutki społeczne, które spowoduje zamkniecie tych stołówek, zwolnienie grupy ludzi podniesie znowu bezrobocie w naszym mieście).

Chyba wierzysz, jeśli już.

Widać, że w ogóle nie znasz sie na rzeczy. Dużo taniej jest dowozić jednej firmie do wielu miejsc obiady, niż utrzymywac niepotrzebne etaty w każdej szkole. Minimalna płaca to prawie 1400zł + ZUS, wiec musisz na taka kucharke wydać ponad 2kzł + koszty kuchnii: energia, gaz etc. Dlatego z ekonomicznego punktu widzenia opłacałoby się szkole nawet kupowac obiady za 10-15 zł i je dotować. Z bezrobociem nie przesadzaj, jeśli pracę straci kilku małowydajnych pracowników to żadna strata. Za 3 zł to jedynie kupisz półprodukty na osobę.
Może lepiej zamiast marudzić zaproponuj władzom szkoły, zeby dotowała obiady lub rób dzieciom kanapki do szkoły i pilnuj żeby nie żarły chipsów ze sklepika szkolnego.
I z tymi zdrowymi obiadkami w szkołach to nie przesadzaj, bo wiem jak to wygląda: nikt nie słodzi w szkołach herbaty cukrem, kupują jakies słodzące paskudztwa, a smażą nie na oliwie, ale jakimś niezdrowym oleju. Jeśli przetarg zostanie rozpisany na zdrową żywność to nie bedzie problemu.

opłacam podatki lokalne, krajowe i wymagam żeby moje dziecko mogło zjeść obiad w normalnej cenie .

Wymagac sobie możesz, na szczęście konstytucja gwarantuje tylko bezpłatną edukację, a nie żywność. I co to jest normalna cena? Bo 2-3 zł za obiad w obecnych warunkach i przy cenach innych produktów na pewno nie jest normalna.
Porta

Postprzez rajdowiec-ff N, 13 lut 2011, 00:04

po pierwsze moje dzieci nie żerą, proszę sobie takie wycieczki podarować a idąc tropem myśli szanownego Pana/pani to może tak zlikwidujmy wszelakiego rodzaju etaty w szkole, bo będzie taniej, to może nauczycieli pozwalniajmy pracują przecież 18 godzin tygodniowo więc są mało wydajni według szanownego p/p,jak widać to szanowny pan/pani nie ma pojęcia o rzeczywistości i polskich realiach. Oczywiście można wszystko uzasadniać realiami ekonomicznymi, co jest bezsensowne i mało społeczne, a żyjemy w społeczeństwie i tutaj nie ma możliwości tłumaczenia wszystkiego ekonomią są także inne sfery życia. A z jakich to powodów szanowny P/p uważa ze pracownicy obsługi są mało wydajni i nieprzydatni, to może zlikwidujmy ( w Rybniku Polsce) wszystkie etaty sprzątaczek, kucharek i itp... to zobaczymy jak szanowny p/p będzie sobie wywoził sam śmieci odprowadzał ścieki chodził do restauracji....

Za 3 zł to jedynie kupisz półprodukty na osobę
.-- oczywiście że nie.

I z tymi zdrowymi obiadkami w szkołach to nie przesadzaj, bo wiem jak to wygląda: nikt nie słodzi w szkołach herbaty cukrem, kupują jakies słodzące paskudztwa, a smażą nie na oliwie, ale jakimś niezdrowym oleju
. ale się uśmiałem, zapewne tak propagowany catering używa oliwy z oliwek i innych najdroższych produktów żeby potem sprzedać towar, tutaj obiad poniżej kosztów

na szczęście konstytucja gwarantuje tylko bezpłatną edukację, a nie żywność
nigdzie nie postuluje bezpłatnej żywności!

jeśli pracę straci kilku małowydajnych pracowników to żadna strata
jaki to p/p musi być wydajny w pracy że ocenia grono ludzi,(zapewne po szczegółowych analizach wydajności pracy tych ludzi ), a nie kilku tylko ilość szkól *2 -3 osoby daje więcej niż kilka, tym osobom trzeba będzie płacić zasiłki i inne społeczne należności więc gdzie tu zysk
rajdowiec-ff

Postprzez twist22 N, 13 lut 2011, 09:22

Jestem rodzicem i chce zeby dziecko jadło w szkole domowe obiady takie jakie sa gotowane do tej pory w szkole a nie jakies odgrzewane świństwa Obiad składa sie z 2 dan, kompotu czesto dzieci mają dodatki w postaci jogurtow czy owocow , niewiem w jakiej szkole uzywają proszkow skoro sanepid kontroluje zywienie dzieci w szkole!!!
Gdzie tu w tym widzicie dobro naszych dzieci o ktorych tak głosno mowi sie w mediach ?
Porta a moze wprowadzic zupki chinskie? wyjdzie taniej, widac ze sam nie jestes rodzicem
twist22

Postprzez minges N, 13 lut 2011, 14:16

Witam wszystkich.
Głównym problemem jest to, że miasto, a raczej władze miasta chcą przeprowadzić całą akcję po cichu. Podobnie było w Wodzisławiu Śląskim gdzie chciano pozamykać i połączyć szkoły, ale gdy sprawa wyszła na jaw rodzice się zebrali, zadziałali i wygrali. Nie mnie jest oceniać czy da to dobre skutki, bo skoro władza szuka oszczędności, to jak nie znajdzie ich w jednym miejscu, znajdzie je gdzie indziej.

W Rybniku powinno przeprowadzić się konsultacje społeczne i powiedzieć raz i wyraźnie - prowadzenie stołówek szkolnych się nie opłaca, bo miasto to zbyt wiele kosztuje. I postawić sprawę jasno - jeśli chcecie utrzymania stołówek, liczcie się z tym, że cena posiłku wzrośnie kilkukrotnie, a z tego jednoznacznie wynika, że miastu opłaca się bardziej zamówić firmę cateringową do obsługi przedszkoli i szkół, gdyż dodatkowo oszczędza się na obsłudze szkolnych stołówek. Nie ma co ukrywać, że prawda jest brutalna, ale władze miasta nie mogą sobie robić zmian i reform ot tak, bez poinformowania mieszkańców. Wiadomo, że to wydłuża czas całego procesu przemiany, ale poznanie głosu mieszkańców w tej sprawie jest bardzo istotne.

Jestem ciekaw czy władze miasta będzie stać na taki ruch. Niech ludzie odpowiedzialni za planowane zmiany zorganizują kilka spotkań w dzielnicach, w szkołach, niech poznają zdanie mieszkańców i niech przedstawią konkretnie cały problem, z każdej strony:
- co dobrego wyniknie z wprowadzenia firm cateringowych, jakie będą tego korzyści
- dlaczego likwidacja szkolnych kuchni i stołówek jest konieczna, dlaczego się to nie opłaca i co się stanie, jeśli owych stołówek się nie zlikwiduje.
Jeśli władza sama nie zechce organizować takich spotkań i zwrócić się do mieszkańców, cały problem jest w rękach rodziców, radnych dzielnic, a przede wszystkim dyrektorów szkół i wtedy samemu można domagać się spotkań, żądać od władzy wyjaśnień, rozmów itd.
Może nawet sami radni miasta zabiorą głos w tej sprawie?

Pozdrawiam serdecznie!
minges

Postprzez AlicjaeR N, 13 lut 2011, 17:20

Porta napisał(a):
Tak wieże że można zrobić obiad za 3 zł, kucharki pracują za najniższa krajową, nie jest to duży koszt, (...)(pomijam tu wszelakiego rodzaju skutki społeczne, które spowoduje zamkniecie tych stołówek, zwolnienie grupy ludzi podniesie znowu bezrobocie w naszym mieście).

Chyba wierzysz, jeśli już.

Widać, że w ogóle nie znasz sie na rzeczy. Dużo taniej jest dowozić jednej firmie do wielu miejsc obiady, niż utrzymywac niepotrzebne etaty w każdej szkole. Minimalna płaca to prawie 1400zł + ZUS, wiec musisz na taka kucharke wydać ponad 2kzł + koszty kuchnii: energia, gaz etc. Dlatego z ekonomicznego punktu widzenia opłacałoby się szkole nawet kupowac obiady za 10-15 zł i je dotować. Z bezrobociem nie przesadzaj, jeśli pracę straci kilku małowydajnych pracowników to żadna strata. Za 3 zł to jedynie kupisz półprodukty na osobę.

Tak i będzie to takie samo ohydne żarcie jak w szpitalu , co do utraty pracy przez pracowników kuchni ...widać jesteś WIELCE wykształcony i posiadasz bardzo wysokie mniemanie o sobie ...jakże mylne :roll: , ze uważasz panie kucharki za mało wydajnych pracowników .... no chyba , że zaproponujesz tym osobom pracę w swojej firmie którą zapewne otworzysz aby podnieść procent zatrudnienie w Rybniku i nie pogłębiać bezrobocia

Może lepiej zamiast marudzić zaproponuj władzom szkoły, zeby dotowała obiady lub rób dzieciom kanapki do szkoły i pilnuj żeby nie żarły chipsów ze sklepika szkolnego.

Każdy sądzi wg siebie ...widać ty ŻRESZ i uważasz że wszyscy w taki sposób konsumują potrawy

I z tymi zdrowymi obiadkami w szkołach to nie przesadzaj, bo wiem jak to wygląda: nikt nie słodzi w szkołach herbaty cukrem, kupują jakies słodzące paskudztwa, a smażą nie na oliwie, ale jakimś niezdrowym oleju. Jeśli przetarg zostanie rozpisany na zdrową żywność to nie bedzie problemu.

Chyba leczysz się w PZP bo takie rewelacje to chyba w twojej chorej głowie sie zrodziły . W szkolnych stołówkach słodzi się cukrem i potrawy przygotowywane są tak jak w domu

opłacam podatki lokalne, krajowe i wymagam żeby moje dziecko mogło zjeść obiad w normalnej cenie .

Wymagac sobie możesz, na szczęście konstytucja gwarantuje tylko bezpłatną edukację, a nie żywność. I co to jest normalna cena? Bo 2-3 zł za obiad w obecnych warunkach i przy cenach innych produktów na pewno nie jest normalna.

żałosny jesteś panie porta :roll:
AlicjaeR

Postprzez Arteks N, 13 lut 2011, 18:21

twist22 napisał(a):Jestem rodzicem i chce zeby dziecko jadło w szkole domowe obiady takie jakie sa gotowane do tej pory w szkole a nie jakies odgrzewane świństwa Obiad składa sie z 2 dan, kompotu

Pytanie dlaczego twoje dziecko nie je "domowego obiadu" w domu. Bo w szkole to nie są "domowe obiady" tylko szkolne. Poza smakiem domowe obiady mają znaczenie wzmacniające więzi rodzinne.
Arteks

Postprzez Don Tytus N, 13 lut 2011, 19:44

dawno temu chodziłem do szkoły i żadnych obiadów tam nie jadłem. Jadłem obiad w domu po powrocie ze szkoły. Do tej pory żyję, co może dziwić niektórych. Pozdrawiam normalnych
Don Tytus

Postprzez twist22 N, 13 lut 2011, 20:46

moze ty konczysz prace o przyzwoitej porze 12.00 - 13.00 i masz czas gotowac .. ludzie ktorzy charują do 17.00 jedzą 'Rodzinną Kolacje' . Jestem wyjątkiem?
twist22

Postprzez tropiciel_debili N, 13 lut 2011, 20:55

Gdybys sie nauczyl jezyka polskiego przynajmniej w stopniu podstawowym to moze bys nie musial "charowac" do 17. Moze jeszcze bedziecie wymagac, zeby szkola zapewnila waszym dzieciom goraca kapiel i nocleg? No i oczywiscie wszystko za 2-3zł, bo drozej to zdzierstwo.
tropiciel_debili

Postprzez rajdowiec-ff N, 13 lut 2011, 21:32

Moze jeszcze bedziecie wymagac, zeby szkola zapewnila waszym dzieciom goraca kapiel i nocleg?

No pewnie wprowadźmy odpłatność za wszystko w szkole, niech będzie płatna i to wysoko płatna 50zł dzień a co tam 100zł dzień, to przecież bogaty naród jest. Ludzie żyją w dostatku i zadowoleniu, minimalna płaca wynosi 5000zł, ale kto tak mało zarabia. LUDZIE OPAMIĘTAJCIE się nie każdy musi byś magistrem, docentem ...itd., nie wolno odmawiać prawa do egzystencji słabszym, gorzej zarabiającym, oni też stanowią wartość tego społeczeństwa i są potrzebni. Obiady powinny zostać tak jak są drobna podwyżka nie zaszkodzi, i to tyle w temacie OBIADÓW w SZKOŁACH. A co niektórym proponuje przyjrzeć się swojej pisowni, a później wytykać błędy innym.
rajdowiec-ff

Następna strona

Powrót do Rybnickie szkoły i uczelnie