ścieżki rowerowe

Oceniajcie rozwiązania komunikacyjne w naszym mieście. Piszcie jak wam się jeździ po rybnickich drogach? Jakie są waszym zdaniem najważniejsze problemy do rozwiązania w komunikacji autobusowej i kolejowej?

Moderator: Moderator

ścieżki rowerowe

Postprzez ajox Cz, 28 lip 2016, 19:20

Na stronie UM pojawił się przetarg ,,Opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy ulicy Raciborskiej i Żorskiej w związku z budową dróg rowerowych na terenie miasta Rybnika" - patrząc na koncepcję UM poza likwidacją pasa do wyprzedzania na Żorskiej (kolejne wyrzucone pieniądze - wpierw inwestuje się w drogę trzypasmową /odpowiednia podbudowa/, potem część jezdni zamienia się w drogę dla rowerów - ruch rowerowy wzdłuż tej ulicy nie jest jakoś zbyt intensywny - może wystarczyłoby dostosować istniejące chodniki (np. chodnik po jednej stronie poszerzyć do wymagań drogi rowerowej i wymienić nawierzchnie na asfalt?

poza tym szykuje się totalna wycinka praktycznie wszystkich drzew pozostałych przy tych ulicach (Raciborska w Centrum, Żorska od wiaduktu do ronda Boguszowickiego, Strzelców Bytomskich itd) - znikną jedne z nielicznych już pięknych, dużych drzew w Centrum dających trochę cienia zarówno pieszym jak i pojazdom - czy naprawdę nie można poprowadzić drogi rowerowej z zachowaniem istniejącego drzewostanu?
ajox

Re: ścieżki rowerowe

Postprzez p1chrunch Wt, 2 sie 2016, 08:38

Mnie p. Jan Mura, którego pozdrawiam, polecił pogadać z p. Bartoszem Mazurem, który za te ścieżki jest odpowiedzialny, jak chcesz, to z nim możemy się umówić na wspólną pogadankę w tej sprawie. Nie wątpię, że utwardzone kostką lub asfaltem trasy rowerowe są potrzebne, pytanie jest takie, czy powinno się je rozwijać i modernizować istniejących szlaków rowerowych, czy przez budowę tras zintegrowanych z trasami, przeznaczonymi dla tranzytu samochodowego. Osobiście preferowałbym mieszane podejście, ale to inny temat. Pełna zgoda, że zwężanie Żorskiej kosztem obciążania Boguszowic tranzytem to pieniądze, wyrzucone w błoto, szczególnie przy braku RDRP.
p1chrunch

Postprzez thomas_k7 Pt, 5 sie 2016, 08:40

Dużo mogę pisać odnośnie poruszania się rowerem po Rybniku. Prawda jest taka, że rowerzysta w Rybniku zawsze będzie miał pod górkę.
Patrząc na to, co się dzieje w Rybniku ze ścieżkami rowerowymi woła o pomstę do nieba. O drogach dla rowerów nie wspomnę. Pierwszy przykład - Mikołowska. Dlaczego DDR jest zrobiona "pod samochody"? Wzniesienia i pagórki na całej długości. Czy to samochód nie może wjechać na wzniesienie, a potem zjechać na jezdnię? Wystarczyło obniżyć krawężnik przy samym zjeździe, a nie zniżać cały wjazd/wyjazd do posesji.

Wiecie czego najbardziej brakuje? Edukacji. Ludzie nie wiedzą do czego służy znak C16/C13. Nie wiedzą, że mają iść swoją stroną. Na Mikołowskiej również idą po stronie DDR, a nie po chodniku.
Gliwicka w stronę Rudy - katastrofa. Postawiony znak C16/C13. I co z tego? Gdzie linia rozdzielająca pasy? Przypominam, że kolor kostki prawnie nie wyznacza pasów czy też linii. Brak odpowiedniego oznakowania w rejonie przystanku (jadąc w stronę centrum).
Kościuszki - to samo.
Mogę wymieniać i wymieniać. Zastanawia mnie tylko jedno - po co stanowisko "oficera rowerowego"? Nie mam czasu na jeżdżenie z kamerą i wrzucanie do sieci naszych "super" ścieżek czy też dróg rowerowych. Moim zdaniem tematem ścieżek powinna zająć się osoba, która czynnie jeździ na rowerze, a nie jest "niedzielnym rowerzystą" lub też wie, że istnieją inne rowery niż "marketowe górale".

Proszę sobie wsiąść na rower szosowy i przejechać się prędkością 45km/h po ścieżce z kostki. Do tego polecam napompować koła do 10 bar. Efekt - bolą ręce, cierpną nadgarstki. Na tym ma polegać jazda na rowerze? Chyba nie.

Co do tematu - odnośnie Żorskiej - uważam, że nie jest potrzebna żadna DDR. Ruch rowerowy jest tam znikomy, a większość ludzi i tak jeździ chodnikiem. Zakładając, że zostanie postawiony znak C13/C16 - miasto pozbędzie się rowerzystów z drogi (a o to przecież chodzi), a rowerzysta w tym wypadku będzie musiał ustąpić miejsca pieszemu. Proste rozwiązanie jak pozbyć się rowerzysty.

Może ktoś jechał rowerem nową drogą do Boguszowic. Pierwsze rondo za Budowlanką - wyasfaltowany chodnik i znak C16 z tabliczką - "nie dotyczy rowerzystów". Na rondo rowerem również zgodnie z prawem nie mogę wjechać, bo wyznaczone są ciągi pieszo rowerowe.
Kto do cholery upadł tak nisko na głowę i stawia takie znaki? Czy to aż tak ciężko poczekać aż rowerzysta zjedzie z ronda? Koniecznie trzeba się pozbyć rowerzystów z dróg?

Opinie pozostawiam innym ludziom, ja nie korzystam z DDR i ścieżek w Rybniku, świadomie łamię (chociaż nie do końca) prawo i jeżdżę po jezdni. Mam nadzieję, że ktoś w końcu zainteresuje się tematem, wsiądzie na rower i przejedzie się po kilku ciągach pieszo rowerowych i wyciągnie wnioski.

A może sam oficer rowerowy się odezwie? Chętnie się przejadę lub podejmę dalszą dyskusję.
thomas_k7

Postprzez polk So, 6 sie 2016, 00:03

thomas_k7 pisałem już o tym ale nie wyobrażam sobie, żeby ta nowa droga dla rowerów wyglądała tak jak ta na Mikołowskiej.
To jest chore i robione na odp......l, byle by było, że miasto coś robi. Nie każdy jeździ na "góralu" 15 km/h, nie wyobrażam sobie na szosówce jechać po czymś takim 40-45km/h.
Nie raz wysyłałem maile do UM z absurdalnym, wręcz głupim oznakowaniem lub inną abstrakcją taką jak kosz lub latarnia na środku ścieżki.
Na dniach Rybnika, na deptaku było spotkanie na temat dróg rowerowych i ich niedogodności. Zarysowałem całą mapkę tym co jest do poprawy i sugestiami rozwiązań. Pan wysłuchał, poprosił o maila i na tym się skończyło.
Wiązałem duże nadzieje z powołaniem oficera rowerowego w UM ale coraz bardziej jestem rozczarowany jego postawą. Nie ma żadnych konsultacji ze środowiskiem rowerowym, na maile nie odpowiada chyba rowerowy jest tylko z nazwy. Sam chciałbym przejść się na takie spotkanie z nim i podyskutować o tym co ma do zaoferowania miasto Rybnik rowerzystom ale nie tylko tym co jeżdżą na rowerze w weekend wkoło zalewu.
Kiedyś na forum był prezydent miasta to może redakcja portalu zaoferuje też oficerowi rowerowemu by udzielał się na forum i odpowiadał na pytania zainteresowanych???
polk

Postprzez p1chrunch So, 6 sie 2016, 22:25

Osobiście mam pomysł na rowerowe, dwujezdniowe ścieżki rowerowe o charakterze bezkolizyjnym z przekrojem (na daną jezdnię0 takim, jak ta asfaltowa ścieżka na Nacynie do Plazy.
p1chrunch

Postprzez Kwinto N, 14 sie 2016, 10:27

Tak apropo ma ktoś fajną stronę lub aplikację z aktualnymi trasami rowerowymi? Rybnika, Wodzisławia? Zauważyłem że pojawiło się sporo szlaków rowerowych np, w Radlinie 2 czy okolicach Balatonu niestety żadne mapki jeszcze ich nie uwzględniają. Ta na stronie rybnika jest kiepska i podzielona na sektory, narysujtrasę.pl też kompletnie pomija ten rejon. Wychodzi na to że wiosną trzeba sie zaopatrzyć w zwykłą mapę jeśli takie można u nas kupić. Szkoda że google maps też jakaś zakręcona z tymi szlakami rowerowymi.
Kwinto

Postprzez Arteks Pn, 15 sie 2016, 23:53

DZ nazywa nową inwestycję rowerową na Rudzkiej "autostradą". Dzisiaj tam przejeżdżałem autem - jest fajnie bo jest szeroka, asfaltowa ale to co mi się nie podoba to, że dostosowywano ją do bram wyjazdowych i to rowerzyści muszą za każdym razem zjeżdżać w dół i podjeżdżać a powinno być odwrotnie. To auta z prywatnych posesji powinni wyjeżdżać z górki na drogą i wjeżdżać pod górkę. Na "autostradzie" też przecież priorytetu nie mają boczne wjazdy tylko główne pasy... :/
Arteks

Postprzez thomas_k7 Wt, 16 sie 2016, 19:58

Dokładnie. Tak samo jest na Mikołowskiej. Wszystko jest zrobione pod wyjazdy/wjazdy do/z posesji. Osoba projektująca taką drogę ma nie po kolei w głowie i najwidoczniej nigdy nie jeździła innym rowerem niż typowy marketowy "góral", który przyjmie na klatę każde wzniesienie i każdą dziurę.
Nasze DDR kuleją i to strasznie. I nie widzę żadnej poprawy nawet gdy jest super ten rowerowy, jak mu tam? Aaaa oficer...

p1chrunch - rozumiem, że jeździsz choć trochę na rowerze?
thomas_k7

Postprzez Arteks Śr, 17 sie 2016, 11:00

thomas_k7 napisał(a):Dokładnie. Tak samo jest na Mikołowskiej. Wszystko jest zrobione pod wyjazdy/wjazdy do/z posesji. Osoba projektująca taką drogę ma nie po kolei w głowie i najwidoczniej nigdy nie jeździła innym rowerem niż typowy marketowy "góral", który przyjmie na klatę każde wzniesienie i każdą dziurę.
Nasze DDR kuleją i to strasznie. I nie widzę żadnej poprawy nawet gdy jest super ten rowerowy, jak mu tam? Aaaa oficer...

Widzisz, jeśli w Wydziale Dróg pracuje zaściankowy, zacofany beton mieszkający na co dzień poza Rybnikiem to ani zmiana prezydenta na nic się zdała, ani nowy oficer dróg który pewnie za wiele nie może. Największym błędem prezydenta Kuczery było pozostawienie obecnego naczelnika Wydziału Dróg na tym stanowisku.
Arteks

ścieżki rowerowe

Postprzez ajox N, 23 kwi 2017, 19:52

Na BIP-ie umieszczono przetarg na przejście drogi rowerowej przez ul. Kotucza- w rejonie mostu nad Nacyną - niestety, wbrew zapowiedziom, przejście będzie wykonane w poziomie jezdni (a nie na wprost- pod mostem), czyli wzdłuż ulicy do ronda, przejście przez jezdnie i z powrotem, po stronie stacji BP nad rzekę - chyba niezbyt ,,szczęśliwe" rozwiązanie, ale może warunki techniczne nie pozwalały na inne poprowadzenie drogi rowerowej?
ajox

Postprzez adamb Pn, 12 cze 2017, 13:07

Ścieżki rowerowe w Rybniku to strata kasy !
Wybudowano ścieżkę na ul. Raciborskiej od ronda Lievin do Gruntowej i co ? "kolarze" blokują samochody, bo wolą jechać jezdnią (co jest wykroczeniem), lub jadą po drugiej stronie chodnikiem dla pieszych (ostatnio widziałem rowerzystów mijających się na chodniku, gdy po drugiej stronie jest ścieżka !).
Podobnie jest na Mikołowskiej od B.Więź. Polit do remontowanego ronda - jest ścieżka, a i tak rowerzyści jadą po jezdni.
...więc po co te ścieżki budować skoro rowerzyści i tak wiedzą lepiej co dla nich dobre ?
adamb

Postprzez pääkäyttäjä Pn, 12 cze 2017, 14:31

Rowerzyści wiedzą, co dla nas dobre bo ścieżki (właściwie to drogi dla rowerów) w Polsce są budowane byle jak.
Co mi po DDR będącej z mojej lewej, skoro nie jest dla mojego kierunku?
Albo jaki jest sens budowania ścieżki, która kończy się zaraz w polu/gdziekolwiek albo nie daj Boże, przecina wiele wjazdów, etc?
Hyvä sopu sijaa tekee.
pääkäyttäjä

Postprzez adamb Wt, 13 cze 2017, 16:18

pääkäyttäjä napisał(a):Co mi po DDR będącej z mojej lewej, skoro nie jest dla mojego kierunku?

Wiesz trochę mieszkam w DE i nawet w tak bogatym kraju nie buduje się ścieżek po obu stronach jezdni.
Powiem więcej to zwykle nawet nie są DDR tylko coś co przypomina chodnik i jest współdzielone przez pieszych, rowerzystów i motorowerzystów... tak, bo motorowery czy skutery nie poruszają się po jezdni gdy obok jest chodniko-ścieżka pod groźbą mandatu i w trosce o własne bezpieczeństwo.
Wyobraź sobie też, że tam nie ma takiego idiotycznego niczym nie uzasadnionego lasu znaków informującego o ścieżce jak to ma miejsce u nas tj. DDR/DDP łamane pionowo, poziomo, bo i tak mało kto wie co one oznaczają i nikt się do nich nie stosuje - wystarczy, że każdy ma mózg i potrafi go używać :wink: nie łamiąc prawa ofc.

Z Twojej wypowiedzi widzę, że polscy rowerzyści chcieliby rowerowych autostrad dwupasmowych po każdej stronie jezdni tak aby były zachowane kierunki :mrgreen: nie było wjazdów i skrzyżowań etc.
Nie wydaje Ci się, że komuś się nieco proporcje poprzestawiały ?
adamb

Postprzez pääkäyttäjä Śr, 14 cze 2017, 09:41

Wiesz trochę mieszkam w DE i nawet w tak bogatym kraju nie buduje się ścieżek po obu stronach jezdni.

Wiesz co, trochę jeżdżę po Europie i jako względnie aktywny rowerzysta, przyglądam się co kto gdzie ma. Skoro tacy Czesi, Holendrzy czy Finowie mogą to widocznie nie są w błędzie a jedynie "polactwu za kółkiem" przeszkadza.
Trochę to ciekawe, bo w takim Berlinie czy Frankfurcie widziałem DDR'y po obu stronach, śluzy rowerowe, etc. tudzież drogi wydzielone w pasie drogi.

Powiem więcej to zwykle nawet nie są DDR tylko coś co przypomina chodnik i jest współdzielone przez pieszych, rowerzystów i motorowerzystów... tak, bo motorowery czy skutery nie poruszają się po jezdni gdy obok jest chodniko-ścieżka pod groźbą mandatu i w trosce o własne bezpieczeństwo.

Motorowerów na ścieżce (drodze) rowerowej nie widziałem, w każdym innym kraju za wjazd na taki ciąg motorowerem/skuterem, jest mandat.

Wyobraź sobie też, że tam nie ma takiego idiotycznego niczym nie uzasadnionego lasu znaków informującego o ścieżce jak to ma miejsce u nas tj. DDR/DDP łamane pionowo, poziomo, bo i tak mało kto wie co one oznaczają i nikt się do nich nie stosuje - wystarczy, że każdy ma mózg i potrafi go używać :wink: nie łamiąc prawa ofc.

Naprawdę nie ma? Gemeinsamer Fuß- und Radweg czy Getrennter Rad- und Fußweg wg niemieckiego StVO z 1992 do nadal to co to jest? W Rybniku i okolicznych miastach też ich jakoś nie ma a kwestię ustawiania znaków, określają lokalne przepisy.

Z Twojej wypowiedzi widzę, że polscy rowerzyści chcieliby rowerowych autostrad dwupasmowych po każdej stronie jezdni tak aby były zachowane kierunki :mrgreen: nie było wjazdów i skrzyżowań etc.
Nie wydaje Ci się, że komuś się nieco proporcje poprzestawiały ?

Źle widzisz. W Polsce drogi dla rowerów budują urzędnicy zza biurek i potem są kwiatki, że ścieżka zaczyna się z jednej strony i kończy paręset metrów dalej. Polscy rowerzyści chcą logicznych ciągów rowerowych a nie toru przeszkód, ścieżek tak wąskich, że tylko jeden rower i jeden pieszy mogą się na niej minąć jednocześnie, bo resztę światła tego w sumie chodnika, zasłaniają pnie drzew, betonowe słupy czy ogrodzenie na całej długości ścieżki. DDRy co rusz przecinają wyjazdy dla samochodów z wysokimi krawężnikami, dziury w asfalcie/betonie sięgające po kostki. Ścieżka w sam raz bezpieczna :)

Osobiście od lat mam w głębokim poważaniu jazdę po polskich ścieżkach rowerowych, bo ich budowa albo ułożenie są bez sensu i nielogiczne. Z drugiej strony jest niejednolitość przepisów. Mówi się o nakazie używania drogi rowerowej przez rowerzystów, jeśli taka występuje (odpowiednio oznakowana ścieżka), a z drugiej strony czerwone znaki zakazujące ruchu rowerom po ulicy. Jak to interpretować? Niby pierwszy przepis wyjaśnia i reguluje wszystko w temacie, po co w takim razie wybiórczo przy niektórych ścieżkach stawiane są czerwone znaki z rowerami? Czy to znaczy, że jeśli ich nie ma, to możemy nie korzystać ze ścieżki i jechać szosą, ulicą?

Jak w takim razie ma się dzisiejszy rowerzysta, ganiany przez kierowców, policjantów, znaki drogowe, a nawet pieszych? Jak ma się amator kolarstwa szosowego, który nie chce jeździć tylko po lesie lub łące? Czy to już ten czas, kiedy jak w Holandii rowerom nie wolno będzie wjechać na szosę i ulicę? Tylko, że Polska jeszcze przez 20-30 lat nie zbuduje takiej sieci asfaltowych, autonomicznych ścieżek rowerowych jaką mają Holendrzy, po której nie jeżdżą dzieci na deskorolkach, lub nie spacerują mili państwo z pieskami - ci ostatni zaś, niestety nawet las znaków ich niczego nie nauczy bo przecież byle pedalarz z drugim cykistą nie będą takiemu mówić, gdzie ma chodzić.

Powyższe piszę jako pieszy, rowerzysta i kierowca. I tak - wpieniają mnie rowerzyści na wąskich chodnikach, użytkownicy roweru przecinający przejście dla pieszych (nie przejazd), nierozgarnięci niedzielni rowerzyści. Kierowcy wcale nie są lepsi.
Hyvä sopu sijaa tekee.
pääkäyttäjä

Powrót do Transport i komunikacja