Światła i ronda w Rybniku i nie tylko

Oceniajcie rozwiązania komunikacyjne w naszym mieście. Piszcie jak wam się jeździ po rybnickich drogach? Jakie są waszym zdaniem najważniejsze problemy do rozwiązania w komunikacji autobusowej i kolejowej?

Moderator: Moderator

Światła i ronda w Rybniku i nie tylko

Postprzez superelektro So, 11 sie 2012, 18:22

Czy ktoś wie co za poj..b zajmuje się w mieście sygnalizacją świetlną ? Komu potrzebne są zmieniajace się sekwencyjnie światła o godzinie drugiej w nocy kiedy jedzie samochód co pół godziny ? Czyżby chodziło o zwiekszenie zatrucia spalinami ? No bo jak to inaczej rozumieć ? No chyba że chodzi o kasę za fotki z kamer bo nie jeden nie wytrzyma i przejedzie na czerwonym.Czy aż tak dużym problemem jest włączenie do układu zegara który o odpowiedniej godzinie przełączy światła na migajace. ? Wszystko wskazuje na to że jest to problem gdyż temat był poruszany już kilkakrotnie a światła jak działały tak działają nadal.

Następny temat. Rybnickie ronda. Jeszcze kilka i na każdego rodowitego Rybniczanina przypadnie jedno rondo i jeden czerwony autobus. Nie mam nic przeciw rondom. Tylko jeżeli są to powinny być odpowiednio zbudowane, a potem odpowiednio oznakowane a nie tak jak jest obecnie że wjeźdźa na rondo baran jeden z dugim i pcha się na wewnętrzny pas aby zjechać w pierwszą ulicę. Stwarza tym dwa razy zagrożenie. A wystarczyła by puszka farby aby namalować tłukom ciagłą linię i sprawa była by jasna. Przynajmniej wiadomo było by kto zawinił w razie kolizji. Ale to dla ludzi zajmujacych się ruchem już jest zbyt trudne. Jeszcze jeden temat związany z rondami, tylko że ten dotyczy praktycznie całej Polski a nie tylko Rybnika. Jakiś baran ( bez obrazy rogacizny ) wymyślił sobie że rondo ma być idealnie okragłe. Pół biedy kiedy ma ono 200, 300 czy jeszcze więcj metrów średnicy jak kiedyś na wjeździe do Katowic. Ale w Rybniku takich nie ma więc jaki jest sens budować i zostawiać nie używane łuki zewnętrzne ? Czy ktokolwiek jeździ na tak małych rondach przy krawężniku ? Nikt, nie da się. A już najlepiej to wiedzą kierowcy dużych zestawów którzy z konieczności zajmują całą szerokość jezdni na rondzie i pratycznie blokują ruch, a wystarczyło by zmienić troszkę kształt ronda z koła na czworo lub sześciokąt i stała by się jasność. Nikt nie został by wrzucony na wysepkę przy wjeździe takiego zestawu na rondo, a inny nie był by przyciśniety do zewnętrznego krawężnika przy zjeździe.

Następna sprawa. Zakończono remont Raciborskiej. Wszystko bardzo fajnie, tylko że w miesiąc po oddaniu do uzytku zaczynają się zaznaczać koleiny co najlepiej widać przy okazji intensywnych opadów takich jak w ostatnie kilka dni. Czyżby nie przewidziano tak duzego natężenia ruchu ?

I następny temat związany z tą samą ulicą. Przy okazji remontu postawiono przy niej nowe lampy. ( zaznaczam że nie zwróciłem uwagi czy stały tam wcześniej, ale jeżeli stały to też nie świeciły ) W lesie, żeby sarny miały jaśniej. Ale nadal mają ciemno gdyż lampy ani razu jeszcze nie świeciły. Można wątpić czy w ogóle są podłączone do sieci oświetleniowej. Co najmniej 2 X / dobę przemierzam trasę Rydułtowy - Rybnik, najczęściej po zmroku i od granicy miasta w kierunku Rydułtów lampy świecą ( chociaż według mnie to zbytek ) a w kierunku Rybnika nie. Więc po co je stawiano ? Żeby dać komuś zarobić ? Następny " fachura " zaprogramował światła na Rybnickiej w Rydułtowach tak że krew się gotuje. Na odcinku około 1000 m jest czworo świateł, ale są tak zaprogramowane że choćby nie wiem co robił to nie przejedzie bez zatrzymania. Próbowałem już wielokrotnie celowo zwalniać nawet do 20 - 30 km i za Chiny nie mogę trafić żeby przejechać bez zatrzymania. Wystarczył by kilometr kilkużyłowego kabla i naprawdę fajnie by się jechało, ale jak widać brakło kasy. Na inne durnoty była, na poprawienie płynności ruchu brakło. Swoją drogą to musiał to robić wysokiej klasy " fachowiec " że tak prosta sprawa nie przyszła mu do głowy. Po tych i innych kwiatkach można wyrobić sobie zdanie kto zajmuje się komunikacją np. w Rybniku i w Rydułtowach, a sądzę że w innych miastach naszego regionu wcale nie jest lepiej.
superelektro

Re: Światła i ronda w Rybniku i nie tylko

Postprzez Ksenopita N, 12 sie 2012, 12:42

O światłach w nocy, które służą do zwiększenia zatrucia środowiska, hałasu, niebezpieczeństwa na drogach i budżetu miasta pisałem już wielokrotnie... Bez zmian. Przykład Różańskiego/Wyzwolenia. Ku.wica łapie jak cię taki twór techniki zatrzymuje w nocy przy zerowym ruchu. I niech żaden mądrala mi nie pisze, że jechałem pow. 50 więc się włączyło czerwone bo to bzdura!!!!!!

Co do latarni to najbardziej lubię tą, która oświetla od wewnątrz koronę drzewa na Żużlowej, zaraz przy gliwickiej. Ptactwo wszelakie i wiewióry mają tam w nocy bardzo jasno i bezpiecznie. Chyba odprowadzają do kasy miasta zajebistą ilość żołędzi, że się tak o nie dba, w przeciwieństwie do ludzi na ulicy, którzy łażą w ciemności. Jak skręcasz z Gliwickiej w Żużlową za zbója nie widać czy tam kto może nie idzie po ulicy...

A żeby tym wiewiórom było jasno to gasi się latarnie w innych mniej ważnych miejscach, jak na rondzie Powstańców Śląskich i wiadukcie (ok5-6 nowiutkich latarni nie działa), na przejściach dla pieszych na nowiusiej ul. Zebrzydowickiej, Na Mikołowskiej od ronda Mikołowskiego do wiaduktu kolejowego (3 latarnie zawsze wyłączone - mrok). Wiewióry mają też jasno na drzewach na Powstańców Śląskich za Bazyliką, na Raciborskiej od Sławików w stronę centrum i w wielu innych częściach miasta, gdzie płacimy za podświetlanie wnętrza koron drzew.
Ksenopita

Postprzez pampers89 N, 12 sie 2012, 19:16

dla mnie najbardziej zajebiste światła są koło nieistniejącego kulalu w ciagu 10 sekund po czerwonym jest kolejne czerwone i po momencie jest juz zielone ale zatrzymać się musisz....

a 2 to koło stadionu te nowo powstałe jedziesz z góreczki i widmo piesi przechodzą przez pasy ;)
pampers89

Postprzez Ksenopita N, 12 sie 2012, 22:39

Wracając do latarni to najlepsze jest to ze włącza się je po zmroku. Tzn. odczekuje się aż będzie już naprawdę bardzo ciemno i tak po jakichś 20-30 minutach totalnego mroku (przy pochmurnej pogodzie i nie daj boże deszczu, trwa to dłużej) włącza się w Rybniku latarnie. Jedziesz sobie ok. 9tej wieczorem i masz tak zwany z angielska blackout. To takie oszczędności są innymi słowy. Że niby się nikt nie połapie. Później przez caaaałą noc jak ruch samochodowy i pieszy spada poniżej procenta w porównaniu z tym co było o 21wszej jak był mrok to światła świecą... To jest rybnicka paranoja.

Aaaaaaaaa. I jeszcze jedno. Jak się okazuje zachód słońca w różnych częściach Rybnika jest chyba o różnych porach. Tzn. na jednych ulicach latarnie włącza się 10 czy nawet 20 minut później niż na innych. Ciekawe zjawisko. Bardzo ciekawe i wbrew pozorom w ogóle nie związane z położeniem geograficznym danych ulic...
Ksenopita

Postprzez kerim85 Pn, 13 sie 2012, 00:59

To może ktoś mi wytłumaczy, po co na świeżo oddanym odcinku Raciborskiej są latarnie, skoro ani razu nie zostały zapalone? Względy estetyczne? Wymogi unii?
kerim85

Postprzez Lateks Pn, 13 sie 2012, 06:53

Heh Raciborska -> ostatnio tam nie miałem okazji jechać po zmroku, ale się zastanawiam po co latarnie co 20-30 metrów?? masakra... może właśnie dlatego nie świecą?

Co do rond to może i nie jest to idealne rozwiązanie ale przynajmniej w nocy nic nie blokuje ruchu...
Co do świateł z tzw. pętlą indukcyjną ogólnie rozumiem sens -> tylko czemu są ustawione na 50km/h przecież w nocy można jechać 60
Inna zupełnie sprawa to że są załączone całą dobę -> najlepsze są te koło Reala -> sklep zamknięty od 20? 21-wszej? a światła świecą całą noc i to o dziwo zapala się czerwone nawet jak nikt nie przechodzi przez jezdnię, bo skręcić na parking sklepowy też nie można...
Co do Raciborskiej w Rydach, to jest przykład że najlepsze by były ronda w tamtym miejscu -> niby trzeba się na kręcić ale człowiek zwalnia i jedzie dalej a nie że musi czekać 3 razy bo jeden samochód chce wyjechać od strony sklepu....
Lateks

Postprzez superelektro Pn, 13 sie 2012, 07:37

Jak można przeczytać wszyscy którzy wypowiedzieli się w wątku mają podobne zdanie. Sądzę że ci którzy przeczytali to co powyżej a nie wypowiedzieli się z różnych względów również w większości się zgadzają i co z tego wynika ? Kompletnie nic. Psy szczekają a karawana idzie dalej. Szlag z bezsilności może trafić kiedy temat jest poruszany po raz n-ty a nikt z decydentów nie reaguje. I nie mam na mysli wcale tego co spłodziłem gdyż jest to jeszcze gorące , a wcześniejsze sygnały o tym że coś można małym kosztem, lub wręcz bezkosztowo poprawić. Odnoszę nieodparte wrażenie że władza ma nas wszystkich w .... głębokim poważaniu. Chyba najwyższy czas to zmienić.
superelektro

Postprzez aneczka124 Pn, 13 sie 2012, 16:53

Odnoszę nieodparte wrażenie że władza ma nas wszystkich w ....

I tyle w temacie. Obywatel jest po to żeby zapier...ać, płacić podatki i grzecznie zdechnąć na raka przed emeryturą. Dlatego właśnie władzę też należy mieć w ...., i robić swoje. Szkoda nerwów.
aneczka124

Postprzez Afordancja Pn, 13 sie 2012, 18:46

A najlepsze w tym wszystkim jest to, że co 4 lata możecie tą władzę zmienić ;) (i to już od paru ładnych lat)
I tyle w temacie...
(Żale się:P ) Streszczenie walki o pół bańki opis
Afordancja

Postprzez Peter1981 Pn, 13 sie 2012, 20:17

W Rydułtowach ma się to zmienić. Mają poprawić to i zrobić jak w Berlinie.
http://www.tuwodzislaw.pl/wiadomosci,ry ... -4552.html
Peter1981

Postprzez superelektro Pn, 13 sie 2012, 20:39

Jasny z modrym !!

3 400 000 zł za połączenie 4 sterowników kabelkiem. Kurza twarz. Ja to zrobię za milion i jeszcze zostanie mi kupa szmalu.
Tak się wydaje pieniądze. Nie swoje oczywiście. Swoich się pilnuje. Przecież to o czym tam piszą rozłoży cały pomysł. Teraz nie są w stanie sprawić aby podległe im światła działały jak należy, na skrzyzowaniu Rybnickiej i Kwiotka co chwila nie ma nic. Nawet migajacych, i trwa to tygodniami jak jakieś 2 - 3 tygodnie temu. A oni chcą zamontować automatyczną zieloną falę. Przecież wystarczy jak napisałem w pierwszym poście odpowiedni kabelek i zegar który będzie to ustawiał. Jak na pierwszych światłach wjedzie się z prędkością 50 km to jadąc z taką prędkością powinno się przejechać wszystkie sygnalizacje bez zatrzymania. Ale nie tam. Światła na skrzyżowaniu Mickiewicza i Raciborskiej świecą prawie 2 X dłużej niż na Orłowcu. Na Orłowcu jeżeli stoją 3 pojazdy ( osobowe ) to czasem nawet dwum uda się przejechać w jednym cyklu. Ale jak stanie zestaw, to d...pa blada. Zanim zjedzie ze skrzyżowania to już dobrą chwilę pali się na powrót czerwone. I żeby to naprawić to potrzebna jest inwestycja za 3,5 mln. Tak trzymać. Aby Polska rosła w siłę a niektórym żyło się lepiej.
superelektro

Postprzez lewy_gwint Wt, 14 sie 2012, 15:25

superelektro - tam nie będzie żadnej zielonej fali tylko okresowa koordynacja - nie oznacza to jednak, żę przejedziesz przez Rydułtowy tak jak myślisz tj. bez zatrzymywania. Zieloną falę trzeba zaprojektować i to nie tylko kwestia "światełek i kabelka", ale przede wszystkim odległości pomiędzy skrzyżowaniami. Zaadoptowanie tego na drogach dwukierunkowych jakie mamy w Rydułtowach jest praktycznie niemożliwe. W Belinie może i są takie rozwiązania, ale dotyczą przedewszytskim wielopasowych arterri jednokierunkowych oddzielonych szerokim pasem zieleni. U nas na takie coś nie ma szans. Zaścianek jest za biedny na takie rozwiązania. Z tego co wiem to ma być jeszcze jedna sygnalizacja w kierunku Raciborza. Cztery sygnalizacje czy pięc to już chyba wszystko jedno
lewy_gwint

Postprzez martt9 Śr, 15 sie 2012, 15:37

Mnie zastanawia czy ten zegar odliczający czas do zmiany światła został w końcu zainstalowany na Wyzwolenia ?! Rzadko bywam w Rybniku. http://rybnik.naszemiasto.pl/artykul/12 ... ,id,t.html
martt9

Postprzez LEMUR Śr, 15 sie 2012, 20:16

nie. Przynajmniej nie zauważyłem :)
Ale napewno zniknęła słynna kula monitorująca kiedy Prezydent jedzie do pracy i czy napewno na zielonym ;)
LEMUR

Postprzez obserwathor Śr, 15 sie 2012, 21:21

jeżeli zamontujemy takie sekundowe sygnalizatory zmiany świateł na każdym skrzyżowaniu,to w końcu dogonimy Rumunię (u nich to standard od lat,nawet na prowizorycznych wahadłach)
obserwathor

Następna strona

Powrót do Transport i komunikacja