Transport Gliwice - Rybnik

Oceniajcie rozwiązania komunikacyjne w naszym mieście. Piszcie jak wam się jeździ po rybnickich drogach? Jakie są waszym zdaniem najważniejsze problemy do rozwiązania w komunikacji autobusowej i kolejowej?

Moderator: Moderator

Transport Gliwice - Rybnik

Postprzez dawid1 Pn, 27 lut 2012, 20:48

Witam,

poszukuje osób, które dojeżdża do pracy z Rybnika do Gliwic celem wspólnego dojazdu, podziału kosztów dojazdów.

Godziny dla mnie odpowiednie to wyjazd z Rybnika ok. 7:00, a następnie powrót z Gliwic ok. 16:00, od pn. do pt. Osoby zainteresowane proszę o kontakt pod numerem tel. 500-399-434.
dawid1

Re: Transport Gliwice - Rybnik

Postprzez kajfasz Cz, 5 kwi 2012, 08:17

Fajna inicjatywa, tylko ktoś odpowiedzialny za rozkład u nowego przewoźnika powinien go lepiej ułożyć względem gliwickiego PKSu. Wczoraj rano widziałem 511-kę, która zajechała na przystanek "Gliwicka Szpital" w kierunku Gliwic - kompletnie pusta, a na przystanku też nikt nie wsiadał - nawet kierowca chyba był zdziwiony tą sytuacją, bo wyszedł z autobusu i zaczął studiować rozkład. Ja też przyjrzałem się rozkładowi i jest on słabo ułożony - w kierunku do Gliwic mamy 2 autobusy odjeżdżające o 8:15 (jeden z nich to właśnie ta Setra, o której mówię, widać gliwicki PKS tego dnia był szybszy), a w kierunku do Rybnika mamy np. kwiatek typu dwa autobusy - jeden o 13:02 a drugi o 13:07 (ciągle mówię o przystanku Gliwicka Szpital).
kajfasz

Postprzez Arteks Pt, 13 kwi 2012, 09:19

kajfasz napisał(a):Fajna inicjatywa, tylko ktoś odpowiedzialny za rozkład u nowego przewoźnika powinien go lepiej ułożyć względem gliwickiego PKSu.
Rozkład jest nieźle ułożony. Łatwo go zapamiętać. Z pewnością ludzie się przekonają. Ja cenię to, że to nie jest busiarz tylko normalny przewoźnik z całkiem wygodnymi autobusami! Bardzo dobra inicjatywa którą trzeba polecać! Słyszałem, że mają obniżyć cenę biletu z 7 do 6 zł.
Arteks

Postprzez mistrzoo Śr, 16 maja 2012, 22:18

Witam,

Odświeżam.

Ktoś dojeżdża z Rybnika do Gliwic do pracy od pon do piątku ?
Pracuję od 8-16, czyli start z Rybnika ok 7.
Jeśli ktoś dojeżdża lub poszukuje dojazdu proszę o kontakt. tel 796 216 555

Pozdrawiam
mistrzoo

Postprzez roni888 So, 14 lip 2012, 18:24

Transport zbiorowy w Rybniku to jest KATASTROFA !!
Miasto odcięte od świata. Ostatnio przez przypadek znalazłem się o godz. 19.00 w sobotę w Gliwicach. Na pewniaka idę na przystanek , pewny że do Rybnika przecież jeździ mnóstwo PKS-ów ..... a tam RYBKA :shock: :shock: !! W sobotę o godz. 19.00 nic do Rybnika nie jedzie. Nic mi nie zostało tylko błagalny telefon do żony żeby po mnie przyjechała.
Niestety mieszkając w Rybniku należy poruszać się zawsze autem, a najlepiej mieć je dwa. Kontakt ze znajomymi z Gliwic i Knurowa dawno mi się urwał bo w godzinach wieczornych nic tam nie jeździ a w weekend w ogóle trzeba zapomnieć o PKS-ie , PKP, wszystko zlikwidowane.
Cóż że Rybnik ma mnóstwo pięknych pubów, knajp itd. kiedy ludziom , którzy bawiąc się w Rybniku zostaje tylko taksówka. Niestety taxi do Gliwic czy Knurowa to duży koszt.
Myślę że akurat komunikacja z Gliwicami jest bardzo ważna bo z Gliwic dostaniemy się już wszędzie, o każdej porze, również w weekendy. :roll:
roni888

Postprzez AlicjaeR So, 14 lip 2012, 19:42

Miałam ostatnio podobną przygodę i nie pozostało mi nic jak wsiąć w pociąg z Gliwic do Katowic a stamtąd interbusem przyjechałam do Rybnika ... Komunikacja z Gliwicami = porazka na całej linii
AlicjaeR

Postprzez Tusqa So, 14 lip 2012, 21:23

Ja jeżdżąc do Gliwic na onkologie też przeżywałam koszmar. W tygodniu jeszcze był ten Pks ale w weekend? Jedyne wyjście to jechać 194 na Czerwionke i stamtąd albo pkp na Rybnik albo czekać na jakieś 311 (które i tak mają ograniczone kursy) ! Powinien być pociąg z Gliwic na Rybnik i z powrotem i jakieś autobusy w weekend!
Tusqa

Postprzez roni888 So, 14 lip 2012, 23:23

Dobrze że przynajmniej do Katowic coś jeździ. Bo już myślałem że przed Rybnikiem ptaki zawracają :lol:
roni888

Postprzez roni888 Śr, 18 lip 2012, 22:03

Następny koszmar jest z Zabrzem. Jedzie w ciągu całego dnia aż jeden autobus ( pospieszny do Częstochowy). :mrgreen:
roni888

Postprzez Arteks Cz, 19 lip 2012, 09:39

roni888 napisał(a):Transport zbiorowy w Rybniku to jest KATASTROFA !!
Miasto odcięte od świata. Ostatnio przez przypadek znalazłem się o godz. 19.00 w sobotę w Gliwicach. Na pewniaka idę na przystanek , pewny że do Rybnika przecież jeździ mnóstwo PKS-ów ..... a tam RYBKA :shock: :shock: !! W sobotę o godz. 19.00 nic do Rybnika nie jedzie. Nic mi nie zostało tylko błagalny telefon do żony żeby po mnie przyjechała. Niestety mieszkając w Rybniku należy poruszać się zawsze autem, a najlepiej mieć je dwa.

Piszesz, że transport zbiorowy w Rybniku to katastrofa - a to przesada bo transport w obrębie miasta oraz z naszymi sąsiadami funkcjonuje nieźle. Raczej transport w obrębie województwa pozostawia wiele do życzenia ale swoje uwagi i wnioski powinieneś kierować zarówno do władz miasta Rybnika, Gliwic czy Zabrza ale również do marszałka województwa. Komunikacja bardzo się pogorszyła w momencie upadku PKS Rybnik który obsługiwał linie do Gliwic czy Zabrza.

Natomiast nie można mówić o odcięciu od świata Rybnika w sytuacji kiedy od świtu do wieczora masz co godzinę pociąg z Rybnika do Katowic i z powrotem, a główny ciąg pasażerów jednak odbywa się w kierunku Katowic a nie Gliwic.

Na trasie Rybnik-Gliwice pojawiła się prywatna linia autobusowa 511 która kursuje w dni robocze poza wakacjami i uzupełnia ofertę PKS. Ale nawet w weekendy nie można mówić, że osoba bez auta nie dojedzie bo przecież można jechać pociągiem przez Katowice, można też jechać do Leszczyn a stamtąd 194.

Liczę na to, że w przyszłości jak linia kolejowa do Gliwic zostanie wyremontowana - pojawią się z powrotem pociągi Gliwice-Rybnik.

Wydaje mi się, że o wiele bardziej odcięci od świata są nasi sąsiedzi: Jastrzębie, Żory czy Wodzisław skąd prawie nie ma możliwości dojazdu komunikacją publiczną do Katowic...
Arteks

Postprzez grzesnick Cz, 19 lip 2012, 10:09

nie jest źle, ale masę rzeczy należy poprawić
1. rozkład jazdy ZTZu jest archaiczny, każdy średnio rozgarnięty przewoźnik prywatny stosuje taktowe rozkłady. U nas nie możemy się ich doczekać. w satelickich dzielnicach w ciągu kwadransa jadą 3 autobusy..a potem nic
2. nasz subregion jest mniejszy a dogadać się w sprawie komunikacji nie da.. GOP częściowo dawno ma już wspólne bilety. Jak widzę debilizmy typu wystąpienie Wodzisławia z MZK to mi się chce wyć
3. do dziś dnia nie dzieje się nic w sprawie wykorzystania sieci kolejowej do transportu miejskiego, podmiejskiego -a to jedna ze starych obietnic Fudalego
4. transport z ośrodkami miejskimi opiera się w dużej mierze na busach .. Żory - Dewax, Jastrzębie - R-bus, Katowice - Drabas i InterBus czy Gliwice - w ostatnim wypadku to duże autobusy, ale komfort jazdy PRLowski.. wolę zdecydowanie busy do Katowic. Arteks -sam to słusznie krytykujesz,m bo to nie są kompleksowe działania tylko łatanie dziur

o nowoczesnym mieście jako o ośrodku centralnym, ważnym świadczy jego komunikacja publiczna. Rybnik ma komunikację na miarę miasteczka, a nie aspiracji które tak ochoczo zgłaszają rożne środowiska.
grzesnick

Postprzez Arteks Cz, 19 lip 2012, 10:35

grzesnick napisał(a):nie jest źle, ale masę rzeczy należy poprawić
1. rozkład jazdy ZTZu jest archaiczny, każdy średnio rozgarnięty przewoźnik prywatny stosuje taktowe rozkłady. U nas nie możemy się ich doczekać. w satelickich dzielnicach w ciągu kwadransa jadą 3 autobusy..a potem nic
2. nasz subregion jest mniejszy a dogadać się w sprawie komunikacji nie da.. GOP częściowo dawno ma już wspólne bilety. Jak widzę debilizmy typu wystąpienie Wodzisławia z MZK to mi się chce wyć
3. do dziś dnia nie dzieje się nic w sprawie wykorzystania sieci kolejowej do transportu miejskiego, podmiejskiego -a to jedna ze starych obietnic Fudalego
4. transport z ośrodkami miejskimi opiera się w dużej mierze na busach .. Żory - Dewax, Jastrzębie - R-bus, Katowice - Drabas i InterBus czy Gliwice - w ostatnim wypadku to duże autobusy, ale komfort jazdy PRLowski.. wolę zdecydowanie busy do Katowic. Arteks -sam to słusznie krytykujesz,m bo to nie są kompleksowe działania tylko łatanie dziur

o nowoczesnym mieście jako o ośrodku centralnym, ważnym świadczy jego komunikacja publiczna. Rybnik ma komunikację na miarę miasteczka, a nie aspiracji które tak ochoczo zgłaszają rożne środowiska.

ad 1. zgadzam się, że pełny takt byłby dobrym rozwiązaniem ale to musianoby wprowadzić razem ze zmianami linii, ba... zmniejszeniem ilości linii, jakoś trudno mi uwierzyć że Berger na coś takiego się odważy, tym bardziej że on uważa że wszystko jest ok a nie wiedzieć czemu on jest uważany w Rybniku za jedynego znawcę komunikacji ;)

Mimo to zauważ, że na niektórych ciągach np. Boguszowice-centrum, centrum-Nowiny czy centrum-Chwałowice autobusy kursują w przyzwoitych częstotliwościach. Możesz postudiować rozkłady jazdy. Gwarantuje że żadna dzielnica miast w naszym subregionie nie ma tak dobrych połączeń w ramach MZK... To jest dość wyraźna różnica na plus Rybnika.

ad 2. Z MZK wyszedł nie Fudali tylko Makosz. Różnie to można oceniać. Jeśli chodzi o subregion było to dezintegrujące. Ale dzięki pozbycia się brzemienia MZK udało się wiele w Rybniku zmienić na plus. KZK GOP też jest krytykowany ale przy nim MZK to absolutna ostoja niedasizmu i betonu. Dlatego temperamentny Makosz nie wytrzymał, a teraz nie wytrzymały władze Wodzisławia. Sprawdź przy okazji jak wyglądają rozkłady MZK. W Żorach na niektórych liniach masz po kilka kursów(!)

KZK nie ma wspólnych biletów z wieloma innymi operatorami którzy jeżdżą po GOP (np. PKM Tychy, PKM Jaworzno, Koleje Śląskie, Przewozy Regionalne).
Pamiętam jeszcze czasy kiedy w tramwajach i autobusach w Katowicach obowiązywały osobne bilety(!)

ad. 3 Tutaj chęci na niewiele się zdają. Kolej leży w gestii marszałka województwa. Poprzedni marszałkowie tylko kolei szkodzili. Wydaje się, że Matusiewicz obrał sobie za cel naprawę tej dziedziny transportu i być może po raz pierwszy od lat po wejściu Kolei Śląskich możliwe że poczujemy poprawę. Przecieki mówią, że zarówno tabor ma być lepszy jak i wzrośnie ilość pociągów. Ekipa Fudalego angażuje się w plan transportowy województwa, a efektem tego będzie wpuszczenie do Rybnika nowoczesnych składów z Krakowa w ramach Południowej Grupy Zakupowej ok. 2014 roku.

ad. 4. Piszesz bzdury... Busy opanowały głównie rynek przewozowy tylko w okolicy Żor i Jastrzębia. W Rybniku to ułamek procenta przewozów. Widzę ten Interbus - czasem jadą 2-3 osoby w środku... Znam kierowców którzy czasem pojadą gdzieś pociągiem. Nie znam kierowców którzy chcieliby się przesiąść z auta na bus. Nawet samorząd Jastrzębia z powodu ciągłych skarg mieszkańców na busy zaczął całkiem poważnie rozważać możliwość powrotu kolei do tego miasta mimo, że to ma kosztować miliony bo w przypadku Jastrzębia musianoby zupełnie przebudować istniejące koleje przemysłowe na rzecz pasażerskich. Ale niedawno czytałem że to samo się dzieje w rejonie Polkowic i Lubina. Władze już mają tak serdecznie dość skarg mieszkańców na busy, że również i tam chcą zrewitalizować linie pod kątem przewozów pasażerskich. Myślę grzesnick, że pewien wpływ na to mają ludzie którzy bywali za granicą i widzieli jak tam funkcjonuje transport zbiorowy. Kolej i tramwaje mają dominującą rolę w przewozach. Busy w komunikacji międzymiejskiej nie istnieją. Pociągi jeżdżą tak często że nie trzeba mieć rozkładu bo zawsze się na coś trafi...
Arteks

Postprzez grzesnick Cz, 19 lip 2012, 11:24

1. zgoda. Także co do tego, że niektóre kierunki są dobrze obsadzone.
2. nie atakowałem Fudalego za wystąpienie... MZK to leśne dziadki gorsze od ZTZ-tu. Natomiast nie widzę woli ani inicjatywy u samorządowców- generalnie nie rozumieją potrzeb komunikacji
3. jak będziemy czekać na "tramwaj regionalny" robiony przez marszałka to pewnie jeszcze kilkadziesiąt lat poczekamy. Najpierw samorządowcy z naszego terenu muszą się porozumieć, stworzyć koncept, zagwarantować wkład - to wtedy się uda. Wiem, że przy światłości ich umysłów na razie mrzonki
4. nie pisze o opanowaniu... ale to istotny element. który rozrasta się a nie maleje! Wyobraź sobie, że do InteBusa w godzinach szczytu nie wejdziesz bo więcej ludzi chce jechać niż jest miejsca. A w godzinach południowych jest pustawo - chwała jednak za to przewoźnikowi że myśli i jeździ regularnie. Jest taniej, szybciej, mają WIFI .. niż w porównaniu z PKP. wisem, że jak ktoś ma bas jak balon, albo więcej niż 180 to może narzekać na brak miejsca. I uwierz mi, że chętniej przesiadam się na klimatyzowanego busa niż cuchnąca kolej. Zresztą nie znam kierowcy, który przesiadł się na PKP. Chociaż bardzo chciałbym, żeby ekologiczniejsza kolej była wybierana.
grzesnick

Postprzez qwerty Cz, 19 lip 2012, 11:51

Tak, tylko ze w innych panstwach kolej to nie banda przyspawanych do stolkow zwiazkowcow. A w Polsce tak jest. PKP to relikt post-peerelowski, ktorego zaden rzad nie dal rady zrestrukturyzowac. Nie dal rady, bo wiazaloby sie to ze zwolnieniem polowy nierobow. A na to nie zgodza sie zwiazki. Przy kazdej probie dotkniecia tego gowna kolejarze blokowali tory.
Co do busow - gdyby nie bylo na nie miejsca na rynku, to by nie istnialy. A miejsce na rynku jest i busy maja sie dobrze, nawet w Rybniku, ktory posiada duzy wezel kolejowy. I to bez wzgledu na to czy jakiemus pekapowskiemu zwiazkowemu nierobowi sie to podoba czy nie.
q.
qwerty

Postprzez grzesnick Cz, 19 lip 2012, 11:54

qwerty - stęskniłem się za tobą ;)
grzesnick

Następna strona

Powrót do Transport i komunikacja