Dojazd do Katowic

Oceniajcie rozwiązania komunikacyjne w naszym mieście. Piszcie jak wam się jeździ po rybnickich drogach? Jakie są waszym zdaniem najważniejsze problemy do rozwiązania w komunikacji autobusowej i kolejowej?

Moderator: Moderator

Re: Dojazd do Katowic

Postprzez Ilonnkaa So, 13 lis 2010, 18:41

Można prosić o jakieś szczegóły. Nazwa firmy, rozkład, itp.

Pozdrawiam, ilonnkaa
Ilonnkaa

Postprzez Arteks So, 13 lis 2010, 19:08

tomek975 napisał(a):ostatnio powstała prywatna linia busowa z Rybnika do Katowic - czy ktoś z Was jechał już może tą linią i po ile są bilety? ile osób nią jeździ?

Tu się nie przyjmie linia busiarska bo z Rybnika do Katowic jest relatywnie daleko (ok. 45 km) a w busach trudno wytrzymać dłużej niż 15-20 min. Są niesamowicie niewygodne, dodatkowo stoją w korkach... Ja jestem w stanie czasem pojechać do Katowic pociągiem zamiast autem jeśli mam jakieś sprawy do załatwienia w centrum lub np. jest fatalna pogoda (mgła, gołoledź itd). Busem nie pojechałbym nigdy - po prostu nie widzę takiego sensu! To nie jest Ukraina czy Lubelszczyzna - mieszkamy na Śląsku, a to region, który ma jakieś tradycje komunikacyjne. Nie uważam wprawdzie aby kolej na Śląsku funkcjonowała obecnie bez zarzutu ale jakieś perspektywy są, pomału idzie to w dobrym kierunku - sami zobaczcie jak pięknie wygląda wyremontowany dworzec PKP w Rybniku, pociągi jeżdżą co godzinę. Za 2 lata Katowice będą miały nowy dworzec. Busy miały swoje 5 minut 10-15 lat temu ale nie współcześnie. Busy to jest żadne rozwiązanie problemu - a dodatkowo przyczyniają się do zatłaczania miejskich ulic.
Arteks

Postprzez EP07-135 So, 13 lis 2010, 23:42

Kolega Al3xander zachwala tak bardzo busy na trasie Katowice - Kraków, ale widać, że jeździł tą trasą conajwyżej w wakacje. Powrót w piątkowe popołudnia busem z Krakowa do Katowic przyprawił niejednego o nerwy i zawroty głowy. Przedewszystkim jazda na stojąco to standard, o ile kierowca wykaże się łaską i weźmie nadwyżkę pasażerów na pokład, bo jak nie ... to dowidzenia :) Zanim bus wjedzie na autostradę to zwykle do Bielanach stoimy w korku. Potem na autostradzie kolejka do bramek i fruu :-)
Katowice witają nas korkiem, gdy bus zjeżdża z autostrady i jedzie do placu andrzeja.

Tak więc z busami bywa różnie, mimo tego że obecnie nie ma żadnych robót na A4. Pisząc kolego o szybkim połączeniu z Katowicami i mając na myśli ... busa dostaje konwulsji śmiechu, gdzie na przykładzie Katowice - Kraków busem zdarzało mi się jechać niewiele krócej niż jechał pociąg, który bardzo długo jedzie. Po atakach śmiechu, jednak ogarnia mnie zażenowanie, że zamiast rozwijać komunikację międzymiastową cofamy się do poziomu Mongoli, gdzie podstawą takowej komunikacji jest bus :-)
EP07-135

Postprzez ziupo So, 13 lis 2010, 23:55

Arteks, ale popatrz an to z innej strony, ze strony pasażera, któremu niekoniecznie pasuje lokalizacja dworca PKP w Katowicach, a ponadto godziny kursowania też nie jeszcze tak elastyczne jak powinny.
Pociąg ma w zasadzie jedną znaczącą przewagę nad busami i autobusami, mianowicie zatrzymuje się także w K-ach Ligocie.
Obrazek
ziupo

Postprzez Arteks N, 14 lis 2010, 00:05

ziupo napisał(a):Arteks, ale popatrz an to z innej strony, ze strony pasażera, któremu niekoniecznie pasuje lokalizacja dworca PKP w Katowicach, a ponadto godziny kursowania też nie jeszcze tak elastyczne jak powinny.
Pociąg ma w zasadzie jedną znaczącą przewagę nad busami i autobusami, mianowicie zatrzymuje się także w K-ach Ligocie.

Ziupo, pociąg ma miażdżącą przewagę nad autobusami tak samo jak autobusy mają przewagę nad busami... W pociągu możesz skorzystać z toalety, otworzyć okno, rozpłaszczyć się, wyciągnąć nogi, nie rzuca cię na wszystkie strony w czasie zakrętów, nie cierpisz z powodu nagłych zahamować pojazdu, przeważnie nie ma tłoku, nie stoisz w korkach i dojeżdżasz z centrum do centrum. Pomijam już jakieś dyrdymałowate argumenty o ekologii, o tym, że jazda pociągu jest w miarę stabilna, cicha, że cała Unia Europejska wraca do komunikacji szynowej, że pociągi są dotowane z naszych podatków, a więc nikomu nie zrobimy na złość jeśli z nich nie korzystamy... Natomiast busy to tak samo dobra forma przemieszczania się jak riksze w XIX wieku... Oczywiście jeśli ktoś będzie zainteresowany aby zakosztować ukraińsko-mongolskich klimatów to nic tylko do busów!!! :P

Co do godzin odjazdów to w tej chwili masz pociąg co godzinę więc to nie jest żaden argument. Nawet z Jastrzębia do Katowic busy zostały wyrugowane przez autobusy Drabasa i mają tam monopol. Busy nie nadają się na dalekie odległości i nie nadają się na przepełniony Śląsk. Widzę rolę dla busów np. w okolicy Zamościa, Sanoka, Limanowej... Tam powinni się koncentrować z takimi przewozami ale nie u nas.
Arteks

Postprzez AlicjaeR N, 14 lis 2010, 13:20

Al3xander napisał(a):EP07-135
Jeśli Panu tak źle podczas jazdy, polecam zakupić awionetkę ;)

dokładnie wyjąłeś mi to z ust ....

Poza tym korzystałam już z usług tego przewoźnika na trasie Katowice -Kraków-Katowice , oraz Rybnik-Katowice-Rybnik i jest w porządku .
Jaką przewagę jeszcze ma bus?? że siadam i spokojnie dojeżdżam a nie zastanawiam się czy np szemrany jegomość z fotela obok w pociągu nie zechce zainteresować się moim bagażem . Co do WC to warto zrobić siusiu :) zanim się wsiądzie do busika ... zresztą godzinę to i dziecko wytrzyma
AlicjaeR

Postprzez kurier N, 14 lis 2010, 22:58

marten napisał: "Wybieram połączenie szybsze, tańsze i mniej stresujące, i szczerze nie interesuje mnie czy to bus czy autobus, bo kogo to interesuje".

Ja to rozumiem, że ekonomia czasem jest ważna, szczególnie dla młodych ludzi. Ale czy zastanawiałeś się nad bezpieczeństwem?
Wiesz co, ja dużo zawodowo jeżdżę różnymi autami i na różnych trasach i niestety zauważam, że kierowcy busów są bardzo niefrasobliwi i nieodpowiedzialni. Bardzo często widzę przepełnione do granic możliwości busy, które zatrzumują się gdzie popadnie, czasem nawet na skrzyżowaniach, czasem bez podania świateł nagle skręcają gdzieś na pobocze!!! Nie wiem czy zauważyliście, że jak jest jakiś wypadek busa to zawsze są ofiary śmiertelne... W wypadku busa koło Drzewicy miesiąc temu zginęli jego wszyscy pasażerowie - po prostu nie mieli żadnych szans w zderzeniu z większym pojazdem. Oczywiście wypadki śmiertelne w autach osobowych też się zdarzają ale jednak są pasy, poduszki powietrzne czyli są jakieś zabiepieczenia. Pasażerowie busów nawet na miejscach siedzących nie są niczym zabezpieczeni, a co dopiero ci którzy stoją?

Byc może wynika to z tego, że busy tak naprawdę nie były projektowane jako pojazdy wożące ludzi po autostradach czy drogach ekspesowych. To były raczej pojazdy z myślą o przewozach towarów i paczek. Potem przeprojektowano te konstrukcje także na przewozy na krótkie odległości np. pracowników. Na zachodzie z tego co słyszałem to nie dopuszcza się przewozów zarobkowych busami. Musiałbym być mocno zdesperowany żeby namówić się na przejazd busem do Katowic. Wolałbym kogoś z rodziny zawieść autem albo dać na bilet na pociąg niż wsadzić kogoś do busa i to nie tyle z powodu komfortu który słusznie neguje Arteks ale przede wszystkim z powodu tego, że busy są bardzo niebezpieczne. Myślę, że powinne być drastycznie zaostrzone zasady przewozu osób w busach i zakaz brania pasażerów na miejsca stojące.
kurier

Postprzez EP07-135 Śr, 17 lis 2010, 20:44

Jeśli Panu tak źle podczas jazdy, polecam zakupić awionetkę

Przedewszystkim żaden Pan tylko po prostu EP07-135 :)
Pilotem nie jestem więc awionetka mi niepotrzebna, ale jakby mnie było stać kupiłbym sobie własny samochód, ale w końcu jestem studentem ;)
Co do busów na Katowice - Kraków, miałem (nie)przyjemność podróży nimi i upchać się w mercedesie sprinterze z dużym plecakiem to dziękuje, fakt jest jeszcze UniBus który jeszcze jeździ autobusami turystycznymi, ale pomijając wątek korków to czekanie na cokolwiek do Rybnika w Katowicach kiedyś zajeło mi 1,5h.

Ostatnio najczęściej wybieram pociąg (uczelnię mam przy dworcu :) ) i o dziwo spotykam znajomych, dla których w PKSie do Rybnika po prostu brakło miejsca.
Swoją drogą w ostatnią niedzielę kurs PKSu jakoś około 16 Wodzisław - Kraków w Rybniku i Żorach nie zabierał już pasażerów.
Przydałby sie po południu w niedzielę pociąg do Krakowa, analogiczny do pociągu do Wrocławia. Mimo długiego czasu jazdy chętnych by nie zabrakło, a najbardziej demotywujące są przesiadki w Katowicach.

Poza tym korzystałam już z usług tego przewoźnika na trasie Katowice -Kraków-Katowice , oraz Rybnik-Katowice-Rybnik i jest w porządku .
Jaką przewagę jeszcze ma bus?? że siadam i spokojnie dojeżdżam a nie zastanawiam się czy np szemrany jegomość z fotela obok w pociągu nie zechce zainteresować się moim bagażem . Co do WC to warto zrobić siusiu zanim się wsiądzie do busika ... zresztą godzinę to i dziecko wytrzyma

Nie rozumiem podniecania się czym to bus nie jest. Naprawdę ekscytującym przeżyciem jest jazda ciasnym mercedesem sprinterem, albo jakąś inną kapeną napchaną do granic możliwości z kierowcą który za nic ma przepisy drogowe i hula sobie w terenie zabudowanym 100 km/h... tego chcecie?. Nie po to zbudowano linię kolejową, żebyśmy jeździli busem. Ja doskonale znam realia polskiej kolei i nie musicie mi mówić o opóźnieniach, objazdach (choć ostatnimi czasy jest zaskakująco spokojnie - dawno nie było kradzieży sieci). Ale kolej regionalna podlega pod samorządy i powinno robić się wszystko aby funkcjonowała najlepiej. Niestety widać, że władzom województwa na tym niespecjalnie na tym zależy. Tak apropo, to nawet sam poseł Krząkała, który do zwolenników kolei bardzo nie należy, a i tak stwierdził że należałoby się przesiąść na kolej, żeby uniknąć korków.
EP07-135

Postprzez marys76 Pt, 26 lis 2010, 19:05

CZy wie ktoś jaka trasą jeżdżą te busy do Katowic? Jedzie przez Orzesze? Głównie chodzi mi o to czy jedzie i zatrzymuje się w Piotrowicach?
marys76

Następna strona

Powrót do Transport i komunikacja