Autobusy ZTZ...

Oceniajcie rozwiązania komunikacyjne w naszym mieście. Piszcie jak wam się jeździ po rybnickich drogach? Jakie są waszym zdaniem najważniejsze problemy do rozwiązania w komunikacji autobusowej i kolejowej?

Moderator: Moderator

Re: Autobusy ZTZ...

Postprzez p1chrunch Wt, 15 gru 2015, 14:51

http://www.ztz.rybnik.pl/rj/index.php?i ... ab_id=1846 - Nowa linia autobusowa do Rybnika - Niedobczyc o nrze 24, przechodząca przez Rybnik - Zebrzydowice i ulicę Wołodyjowskiego, która nie była obsługiwana do teraz przez ZTZ. Jest to skrzyżowanie linii nr 1 z 28, ujmując najprościej, ale pośpieszne. 17 przystanków.
p1chrunch

Postprzez martt9 Wt, 10 maja 2016, 20:08

Powstanie przystanek autobusowy na Żorskiej przy Tesco w stronę Centrum.
martt9

Postprzez Arteks Śr, 11 maja 2016, 21:15

martt9 napisał(a):Powstanie przystanek autobusowy na Żorskiej przy Tesco w stronę Centrum.

Można będzie zaprosić Teleekspres i poinformować, że jest jedno takie miasto w Polsce gdzie ZTZ wspólnie z Wydziałem Dróg potrzebował 11 lat na wyznaczenie miejsca, zaprojektowanie i wybudowanie najzwyklejszego przystanku komunikacji miejskiej... Gdyby nasi urzędnicy byli na jakimś choćby, średnim poziomie ogólnopolskim jeśli chodzi o sprawy transportowe to przystanek w tym miejscu powstałby w dniu otwarcia MediaMarkt czyli w grudniu 2005 roku. Może w jakimś małym, zapyziałym miasteczku trwałoby to rok. Ale w Rybniku trwało to 11 lat!!!
Arteks

Postprzez rob78 Cz, 12 maja 2016, 10:03

Jest podobny przypadek na tej samej trasie kawałek dalej na Ligocie. W kierunku Żor jest przystanek na przeciw Społem, ale żeby jechać do Centrum to trza zapylać na dwupasmówkę na przystanek lub obok Obi.
rob78

Postprzez p1chrunch Wt, 31 maja 2016, 20:37

Wreszcie, Żorska Wiadukt w stronę centrum, bardzo brakowało tego przystanku, no ale muszę zaznaczyć, że bardzo brakuje tam również przejazdu kolejowego w stronę Tesco pod wiaduktem, co korkuje trochę ten teren. Swoją drogą, nie sądzicie, żeby autobusy mogły zacząć kursować już o 3ciej z Rybnika i o 4 z dzielnic miasta do DKM (48 o 4:59 z Boguszowic się nie liczy)? Jest trochę osób, jadących na Gliwice do pracy na szóstą, a nie mogących się dostać do domu. To samo z linią 194N, której kursowanie mogłoby obejmować rybnicki Kamień i być skojarzone z naszą N4, dla odjeżdżających autobusem powrotnie z Gliwic po 22giej.

A co do tematu linii nocnych: kto z Was by chciał odpłatność e - kartą na liniach nocnych lub bilet dzienno - nocny?
p1chrunch

Postprzez koszmarnik Pt, 22 lip 2016, 18:26

Nie wiem...może jestem idiotą, może niedorozwinięty jakiś jestem? Dziś byłem świadkiem dwóch przedziwnych zdarzeń, jedno dotyczyło mnie, drugie osoby na przystanku na przeciwko. Nie jeżdżę zbyt często naszymi autobusami i nie znam nowej metody wysiadania z autobusu.Ba, nie znam również -jak się okazuje- sposobu na dostanie się na pokład tego wynalazku. Podnoszę tyłek z siedzenia bo zbliża się mój przystanek i...i goowno! Pan dupny kierowca nie zatrzymał się bo nie nacisnąłem przycisku powiadamiającego jełopa że na przystanku należy się zatrzymać. Wysiadłem na następnym. Załatwiłem co miałem do załatwienia i wracam, siedzę na przystanku a na przeciw kobitka też czeka na autobus. I co? I pojechał następny jełop nie zatrzymując się. Czy chamstwo rybnickich kierowców ZTK sięgnęło zenitu? Znani są z tego że nie zaczekają na dobiegających na przystanek, że hamują przed przystankiem jakby z kartoflami jechali, że kałuża to fajny pomysł na ochlapanie przechodnia. Czy ktoś panuje nad tym organizmem czy to już jest państwo w państwie?
Nie dla islamu
koszmarnik

Postprzez adamb So, 23 lip 2016, 20:28

No to ja się przyłączę do "pozdrowień".
Pozdrowienia dla chama bez krzty zrozumienia i kultury zasiadającego za kółkiem autobusu linii nr 1.
Godzina 21:15, przystanek R-k Północ Rondo Gliwickie - dziewczyna biegnie i macha do kierowcy, a ten złamas zamknął drzwi i odjechał... autobusik (taki ten mały) zupełnie pusty...
Pogratulować ZTZ-owi takich pracowników !!!
adamb

Postprzez adamb Pt, 2 gru 2016, 12:00

Post pod postem w tym temacie może świadczyć, że jestem fanem rybnickiej komunikacji miejskiej... nic bardziej mylnego - korzystam od wielkiego dzwonu.
Wczoraj usiłowałem skorzystać z ZTZ, ale nie było mi dane.
Otóż z przyczyn losowych chciałem się udać do Szpitala w Orzepowicach.
W internecie wyszukałem sobie odpowiednią linię (6) i godzinę (12:06) na przystanek doszedłem o 12:04 (po drodze ni minął mnie autobus) i czekam.
Gdy minęła 12:15 zdałem sobie sprawę, że muszę zmienić plany i na rozkładzie znalazłem linię nr 3 mającą jechać o 12:23 do szpitala przez DKM.
W tzw. między czasie podjechała 6, ale okazało się, że jedzie tylko do DKM... no nic czekam na tę 3.
Podjechała o 12:26, ale kierowca mi oznajmił, że także jedzie do DKM.
Szlag mnie trafił i wezwałem taxi... w drodze powrotnej nawet nie kombinowałem i od razu wezwałem taksówkę.

Zaciekawiła mnie jeszcze jedna rzecz: otóż kilka lat temu miasto Rybnik wydało sporo pieniędzy na tzw. system informacji pasażerskiej, a na dzień dzisiejszy jest to chyba tylko kosztowny zegar z datownikiem, bo nic poza tym się na ekranie nie wyświetla... i tak sobie uświadomiłem wywody kol. Arteksa o zrównoważonym transporcie... a ja chciałem tylko kilka przystanków przejechać :lol:
adamb

Postprzez panoczek N, 4 gru 2016, 14:48

adamb, ZTZ jest na tyle nieudolne, że bez samochodu to ciężko się gdziekolwiek dostać. I co zrobisz, jak nic nie zrobisz? Myślisz, że ktokolwiek będzie brał twoje uwagi na poważnie?
panoczek

Postprzez adamb Pn, 5 gru 2016, 21:13

@panoczek - w czterech literach mam czy ktoś to weźmie na poważnie, czy na wesoło :wink:
Tylko skąd później ten lament o "zasyfionym" powietrzu w Rybniku ? skoro autobusy smrodzą, a w dużej ilości przypadków wożą luft ! i dlatego ludzie nie mają wyjścia i wolą jeździć samochodami.
adamb

Postprzez Arteks Wt, 6 gru 2016, 13:25

@adamb - twoja przygoda to dowód na niedopasowanie się komunikacji do dzisiejszych czasów i brak działań ze strony władz miasta aby coś z tym zrobić. To, że autobusy się spóźniają wynika z tego, że stoją w korkach razem z autami. A więc trzeba najpierw próbować zredukować korki. Jedna z metod to tworzenie buspasów czyli pasów na których autobusy nie będą stały w korkach. Wielu ludzi na samą myśl, że oni w swoich składakach z których są tak dumni będą stali w rzędzie, a tymczasem motłoch przejedzie sobie autobusem bez stania w korku - dostają szału. Czego doświadczyłem w wielu już dyskusjach ale innego pomysłu nikt na razie nie ma i trzeba go wypróbować. Ostatnio pojawił się artykuł o przebudowie Kościuszki. Ma tam powstać buspas dzięki któremu autobusy szybciej przemkną ul. Kościuszki. :) Likwidowanie i podrażanie miejsc parkingowych w centrum też może być mobilizujące do rezygnacji z auta, podobnie jak działania prorowerowe i zmniejszające opłaty za bilety w autobusach ZTZ.
Arteks

Postprzez bronekk Pn, 2 sty 2017, 17:31

masz rację Arteks z tym zmniejszeniem opłat za bilety ale ja bym poszedł z tym konsekwentnie dalej i nie zmniejszał opłat za przejazd autobusami komunikacji miejskiej, ale całkiem zlikwidował te przestarzałe XIX-wieczne niedopasowane do obecnej rzeczywistości anachroniczne opłaty za przejazd komunikacją ZTZ - sądzę że wówczas wiele osób przesiadłoby się z tych smrodzących "składaków" do autobusów komunikacji miejskiej, co rozładowałoby sytuację na drogach, poprawiło bezpieczeństwo, zmniejszyło uciążliwe zwłaszcza w godzinach szczytu korki oraz pomogło rozwiązać nękające nasze miasto problemu straszliwego smogu oraz zanieczyszczenia powietrza jednego z paradoksalnie największych w kraju - byłyby z takiej decyzji same korzyści dla miasta i jego mieszkańców.

Nie wiem, czemu małe Żory było stać na ten śmiały ruch i zlikwidowanie biletowania w autobusach, a Rybnik z jego włodarzami ciągle wlecze się "po zadku" a młodzież szkolna ściga się z kanarami za niepłacenie biletów. Autobusy notorycznie się spóźniają, bo kierowca zamiast prowadzić do przodu autobus, zajmuje się bawieniem w kasjera i obsługiwaniem ogonka pasażerów oraz wiecznym poszukiwaniem drobnych. A czas ucieka, autobus stoi na przystanku, ludzie tracą mnóstwo czasu, choć jak wiadomo czas to pieniądz... tacy bogaci jesteśmy rybniczanie, że stać na ciągle na utrzymywanie niewydolnego i anachronicznego biletowania w komunikacji miejskiej?

Popatrzmy na nowoczesny Tallin w Estonii, który wprowadził darmową komunikację miejską i okazało się to korzystne dla wszystkich, również dla budżetu miasta, ekologii, zdrowia oraz przyczyniło do rozwoju tej metropolii. W końcu czy chcemy aby Rybnik był nowoczesnym XXI-wiecznym miastem, czy nadal chcemy wlec się w anachronicznym XIX-wiecznym zaścianku z biletami, kanarami, spóźnieniami autobusów, plującymi ciemnym dymem rurami wydechowymi, zatłoczonymi pasami ruchu, stłuczkami, smrodem, brudem, niezdrowym zadymionym powietrzem, chronicznymi chorobami oskrzeli i płuc, wszechobecnym stresem i komunikacyjnym hałasem?
Doświadczenie mówi, że miasto aby miało pójść dynamicznie do przodu, to jego włodarze powinni nie bać się podejmować śmiałe nowoczesne decyzje. Już 39 miast w Polsce oraz bardzo wiele miast na całym świecie odważyło się podjąć taką decyzję - a kiedy w końcu przyjdzie czas na podjęcie takiej decyzji przez Rybnik?

Nota bene wśród miast, które podjęły taką decyzję są takie metropolie i miasta jak Tallin, Manchester, Sheffield, Brisbane, Sidney, Melbourne, Perth, Calgary, Chengdu, Frydek-Mistek, Żory, Nysa, Otmuchów, Oslo, Fredrikstadt, Tuluza, Nyon, Rotherham, Bradford, Hasselt, Paulinia, Eusebio, Porto Real, Compiegne, Akureyri, Kuala Lumpur, Velenje, Torrevieja, Avesta, Kiruna, Baltimore, Cardiff, Boston, Arkansas, Kansas City, Miami, Columbus, Pittsburgh, Salt Lake City, Savannah, West Memphis, Island County, Hanover, Hawaii, Ovacik, Bangkok, Kiruna, Winnipeg i wiele wiele innych, a ciągle przyłączają się nowe.

Nie wleczmy się jako Rybnik w XIX-wiecznym drogowo-samochodowym ogonie, równajmy do komunikacyjnej awangardy, zróbmy z Rybnika piękną nowoczesną zieloną metropolię-ogród, a nie nudny totalnie zakorkowany chorobotwórczy plujący czarnym dymem z samochodowych rur wydechowych anachroniczny zaścianek ze śmiesznymi "bilecikami, kanarami, plastikowymi workami i korkami", z którego każdy będzie co sił w nogach uciekał.
bronekk

Poprzednia strona

Powrót do Transport i komunikacja