Autobusy ZTZ...

Oceniajcie rozwiązania komunikacyjne w naszym mieście. Piszcie jak wam się jeździ po rybnickich drogach? Jakie są waszym zdaniem najważniejsze problemy do rozwiązania w komunikacji autobusowej i kolejowej?

Moderator: Moderator

Re: Autobusy ZTZ...

Postprzez LEMUR Cz, 28 paź 2010, 14:19

Odnośnie palenia, to od 15 listopada 2010 (...) całkowity zakaz palenia
http://mojafirma.infor.pl/raport-dnia/1 ... pracy.html
LEMUR

Postprzez thomas_k7 So, 20 lis 2010, 18:50

No i po 15 listopada. Moim zdaniem nic się nie zmieniło, poza tym, że w pubach wydzielone zostały miejsca dla niepalących i palących. Na przystankach dalej widze śmierdzieli zatruwających siebie i otoczenie :-/ Palacze czuja się bezkarni. Najbardziej dziwie się tym, którzy widzą palącą osobę na przystanku i odchodzą dalej! Ludzie - Wy macie większe prawo niż palacz! Szczególnie teraz gdy w życie weszły nowe przepisy. W autobusach dalej to samo, jedno wielkie palenie na pętlach, wygodne rozsiadanie się na fotelach z papierosem w gębie - cały ZTZ Rybnik!!! Podstawa prawna juz jest, regulamin w autobusie też jest, może czas na proces cywilny by utrzeć nosa całemu ZTZ?!
thomas_k7

Postprzez UPR So, 20 lis 2010, 19:27

Ten Pan nade mną ^^^ jakbym Trockiego albo Goebbelsa słyszał
TRZY DRUŻYNY JEDEN KLUB, K.S. ROW AŻ PO GRÓB!
Cały ROW zawsze razem koszykarki, żużlowcy, piłkarze
UPR

Postprzez thomas_k7 So, 20 lis 2010, 21:58

O! A Pan UPR chyba jest jednym z tych śmierdzieli zatruwających innych ludzi i siebie?! I poczuł sie urażony? Wcale mi nie jest przykro :) Szkoda tylko, że za palenie w miejscu publicznym jest tak mała kara!
thomas_k7

Postprzez thomas_k7 N, 12 gru 2010, 18:02

W dniu 05.12.2010r. czekałem na autobus linii nr 41 na Placu Wolności - stanowisko nr 3. Planowany odjazd tego autobusu wyznaczony był na godzinie 11:59. O godzinie 12:05 przyjechał autobus linii nr 41 (nr autobusu 3543)ale zatrzymał się nie na stanowisku nr 3 ale na stanowisku nr 1! Podszedłem do kierowcy zapytać dlaczego tam się zatrzymał, ale nie odpowiedział tylko zamknął autobus i poszedł do Żabki. Wrócił za kilka minut, otworzył drzwi, wsiadłem i ruszyłem w trasę. Kierowca w Żabce kupił papierosy. Po wyjeździe z Placu Wolności zapalił papierosa. Zwróciłem uwagę temu panu ale niestety nic sobie z tego nie zrobił. Świadkiem tej sytuacji była jeszcze jedna pasażerka, z którą obecnie mam kontakt dla potwierdzenia całej sytuacji. Zgodnie z waszym Regulaminem przewozu - PRZEPISY PORZĄDKOWE §8, 8.Zabrania się: 7)palenia tytoniu w pojeździe. Palenie w autobusie jest zabronione. Również regulują to nowe przepisy wchodzące w życie 15 listopada 2010 roku. Ustawa z dnia 08 kwietnia 2010roku mówi jasno, Art.1, 2)w art.5: a) ust.1 otrzymuje brzmienie: 7) zabrania się palenia wyrobów tytoniowych w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych. Zakaz jest łamany przez waszych kierowców. Na stronie www.rybnik.com.pl - forum, powstał wątek poświęcony paleniu papierosów w autobusie. Jest to czyn niedopuszczalny! Kierowca takiego autobusu łamie zasady etyki oraz oczywiście łamie prawo! Dodam, że nie jest to pierwszy raz, gdy zwracam uwagę kierowcy. Kierowcy czują się bezkarni, niejednokrotnie odpowiadając mi, że jak mi nie pasuje mam sobie wysiąść! Jestem waszym klientem od kilku lat, zauważam zmiany w komunikacji miejskiej, ale jeżeli chodzi o zakaz palenia i komfort jazdy pasażera wszystko dalej stoi w miejscu! Proszę o wyciągnięcie konsekwencji od w/w kierowcy, ponieważ nie jest to pierwszy, gdy ktoś zwraca mu uwagę. Chciałbym zwrócić jeszcze uwagę na brak oznakowania niektórych przystanków - brak naklejek informujących o zakazie palenia. Proszę o wyjaśnienie owej sytuacji i odpowiedź, dlaczego kierowca może iść do sklepu zamiast pilnować czasu odjazdu autobusu! Proszę również o radę, co zrobić, gdy spotkam palącego kierowcę, który ignoruje pasażerów i zmusza ich do wdychania dymu tytoniowego. Proszę o szybka odpowiedź. Dziękuję. Tomasz

I odpowiedź ZTZ-u:

Szanowny Panie Tomaszu,
Dziękuję za przekazane uwagi i stanowczą obywatelską postawę. W pełni zgadzam się z Panem w negatywnej ocenie opisanego zdarzenia. Ustosunkowując się do poruszanej przez Pana problematyki uprzejmie wyjaśniam:
-żaden kierowca obsługujący linie komunikacji miejskiej nie jest pracownikiem Zarządu Transportu Zbiorowego w Rybniku: w opisanym przypadku chodzi o kierowcę zatrudnianego przez PST Transgór S.A.,
-oprócz wskazanych przez Pana podstaw zakaz ten jest ustanowiony w ust. 5 art. 63 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym: „Kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy, i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki.”
-tak jak inne skargi Pańską przekazujemy do odpowiedzialnego Przewoźnika tj. PST Transgór S.A.,
-w ostatnim skierowanym do nas piśmie z PST Transgór S.A. otrzymaliśmy zapewnienie, cyt: „Zgłoszone przez wasze służby, pasażerów i zauważone przez nasz dozór przypadki łamania prawa są kategorycznie piętnowane. Kierowcy mają nakładane kary wynikające z Kodeksu Pracy”
-jak słusznie Pan zauważa sami zakaz palenia został wprowadzony w regulaminach, wymagamy jego przestrzegania również w zawartych umowach,
-pomimo braku spadku osób wyłudzających przejazd bez zapłaty i braku reakcji społeczeństwa na ten sposób łamania prawa stopniowo podnosimy komfort obsługi podróżnych wymagając obsługi linii coraz to nowszym taborem,
-w przypadku łamania prawa należy powiadomić właściwy organ tj. Policję lub Straż Miejską.

pozdrawiam
Stanisław Wengerski
Główny Specjalista
-----------------------------------------------------
Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku
ul. Budowlanych 6
44-200 Rybnik
www.ztz.rybnik.pl
e-mail ztz@ztz.rybnik.pl
tel. 32 755 71 60
thomas_k7

Postprzez thomas_k7 Śr, 29 gru 2010, 20:54

I odpowiedź PST Transgór...
Załączniki
odp761920.JPG
odp761920.JPG (252.06 KiB) Przeglądane 5020 razy
thomas_k7

Postprzez thomas_k7 Śr, 29 gru 2010, 20:58

Odstąpienie od naliczania kary... Śmieszne! Ale gdy pasażer jedzie "na gape" kara zawsze jest naliczana prawda!? I co dała taka rozmowa skoro od tamtego dnia jeżdżę codziennie kilka razu autobusem i ciągle palą? Pisać jedno i to samo w kółko? A może ugasić kierowcy papierosa gaśnicą :D:D Nie, nie, jeszcze wypadek bedzie...
thomas_k7

Postprzez Ovis_Musimon Pn, 3 sty 2011, 09:27

typowe dla ZTZ, jeszcze robią łaskę

pomimo braku spadku osób wyłudzających przejazd bez zapłaty i braku reakcji społeczeństwa na ten sposób łamania prawa stopniowo podnosimy komfort obsługi podróżnych wymagając obsługi linii coraz to nowszym taborem

nie wiem czy śmiać się, czy płakać. pewnie większość osób się ze mną zgodzi, że wolą jechać starszym autobusem, ale takim co się nie spóźnia i którego kierowca szlugów nie kopci w trakcie jazdy

moja propozycja jest taka, żeby robić tym kierowcom zdjęcia jak palą papierosa w trakcie jazdy i umieszczać je w internecie. może to unaoczni skalę problemu.
Ovis_Musimon

Postprzez thomas_k7 Pn, 3 sty 2011, 15:34

Zdjęć to mam aż za dużo ale nie można od tak sobie ich udostępnić. Kierowcy PST Transgór nie sa osobami publicznymi i nie można bez ich zgody udostępnić danego zdjęcia. I sprawa sie zamyka. Zrobie zdjęcie, wydrukuje, zaniose do ZTZu a ci zadzwonią na policję, że publikuje zdjęcie bez zgody osoby, która się na nim znajduje. Cóż, pisze dalej aż będą mieli mnie dość. Miał być artykuł w gazecie ale redaktor pewnie sie wystraszył... Pewnie sam jest palaczem :-/ A co do jazdy starym autobusem... Obojętnie jaki, czy nowy czy stary palić NIE MOGĄ. Ogólnopolski zakaz jest więc niech sie tego trzymają. Ciekawe gdybym jechał na gapę a kierowca by palił (czyt. łamał prawo),nie zapłaciłbym za przejazd, czy dostałbym mandat od kontrolera? Pewnie tak bo ja nie moge złamać ani ich regulaminu ale kierowca może... Więcej ludzi by się tym zainteresowało i całkim inaczej sprawa by wyglądała. A ludzie sami sobie na to pozwalają. A wystarczy jeden telefon...
thomas_k7

Postprzez stary_orzel Pn, 3 sty 2011, 22:13

To ten numer z wielorazowymi biletami wciąż działa? Pamiętam, jak taki skasowany bilet kosztował 1zł zamiast 1,8 czy 2zł. Trzeba go było przy wyjściu oddać :lol: Dziwne, że przez tyle lat nikt się za to nie wziął?
stary_orzel

Postprzez thomas_k7 Pn, 3 sty 2011, 22:36

Działa ten "system" nadal, niestety. Najczęściej na odległych liniach od centrum, np. 47 w Boguszowicach Starych. Gdzie tam kontrola... A nawet jak wejdzie to i tak naiwny pasażer zapłaci kare za jazde bez ważnego biletu. Co za ludzie...
Dawidd_K - nie krzycz tak! (caps off!)
thomas_k7

Postprzez Dawidd_K Pn, 3 sty 2011, 23:00

thomas_k7 ok sorki ale juz 3 razy dalem tego posta i poraz 3 zostal usuniety ciekawe dlaczego??
Dawidd_K

Postprzez thomas_k7 Pn, 3 sty 2011, 23:09

Usunięty własnie przez te DUŻE LITERY ;) Pozdrawiam.
thomas_k7

Postprzez Dawidd_K Pn, 3 sty 2011, 23:12

aha no to ok jestem tylko ciekaw czy sprawa z biletami tez sie wkoncu wyjasni!pozdrawiam
Dawidd_K

Postprzez thomas_k7 So, 26 lut 2011, 12:49

Po wielu moich mailach do ZTZu, w których wskazywałem kierowców palących papierosy, ZTZ w końcu zgłosił sprawę policji. Oczywiście musiałem złożyć stosowne zeznania - sprawa trafiła do Sądu. Nawet w autobusach pojawiły się informacje na monitorach (Widzisz palącego kierowce? Dzwoń 997 lub zgłoś...itd). Tak więc morał z tego taki, że im więcej piszesz tym większa szansa na załatwienie czegokolwiek. Kierowcy, których wskazałem o dziwo nie palą na pętlach ani podczas jazdy. Cóż z tego skoro to tylko kilku kierowców, a w Transgórze zatrudnionych jest kilkudziesięciu...(palaczy?) Polecam innym nie poddawać się - pisać, pisać i jeszcze raz pisać. Jazda w autobusie na pierwszym przystanku od tzw. Petli jest o wiele przyjemniejsza i zdrowsza.
Z uwagi na fakt, że mieszkam w Boguszowicach, jeżdżę głównie liniami 45, 46, 47, 48, 49, czasem 13, 31. Jeżdżą ci sami kierowcy. Nie wiem jak jest w innych rejonach miasta/dzielnic. Jeżeli ktoś miał właśnie do czynienia z palącym kierowcą, proponuje napisac tu albo bezpośrednio do ZTZu wskazując- nr autobusu (np.3320), godzinę, nr linii. Pozdrawiam
thomas_k7

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Transport i komunikacja