Autobusy ZTZ...

Oceniajcie rozwiązania komunikacyjne w naszym mieście. Piszcie jak wam się jeździ po rybnickich drogach? Jakie są waszym zdaniem najważniejsze problemy do rozwiązania w komunikacji autobusowej i kolejowej?

Moderator: Moderator

Autobusy ZTZ...

Postprzez thomas_k7 Pn, 11 paź 2010, 09:03

Jak każdy z nas wie, komfort jazdy w niektórych autobusach ZTZ nie wygląda najlepiej. Ciekawy jestem czy ktokolwiek te autobusy sprząta. Codziennie dojeżdżam do pracy autobusem i zdarza się, że wracam po 22 i o 6 jade tym samym autobusem. Brudne siedzenia, obrzygane podłogi (szczególnie w piątki i soboty). Główne moje pytanie a zarazem sugestia warta przemyślenia. Wchodząc do autobusu (tego nowszego) widze znak zakaz palenia. Kogo ten zakaz palenia dotyczy? Tylko pasażerów czy kierowcy także? Niejednokrotnie widziałem na przystankach końcowych (Orzepowice borki, Boguszowice Pętla) jak kierowcy wygodnie rozsiadaja sie na siedzeniach pasażerów i palą papierosy. Wypali - rusza w trasę. Człowiek wchodzący do autobusu nie tylko czuje smród spalin "ekologicznego paliwa" ale także smrów papierosów. Zwróciłem kiedys uwagę kierowcy, zbył mnie mówiąc że mam pilnować swoich majtek. Czy ktoś kiedykolwiek miał podobne doświadczenie? A może nie przeszkadza wam smród papierosów? Dodam, że nie tylko kierowcy panowie ale także panie palą. Zwracaja uwagę jednej pani stwierdziła, że miała otwarte okno. Człowiek niepalacy od razu poczuje smród papierosa. Pozdrawiam niepalących!
thomas_k7

Re: Autobusy ZTZ...

Postprzez shonya Pn, 11 paź 2010, 10:01

To i tak masz szczęście, że wsiadasz jak już popalą, jak ja jadę do pracy zawsze na 2,3 przystanki przed końcem linii kierowca wygodnie się rozsiada i..pali. bo ma czas - byłby na ostatnim przystanku 2min przed czasem! ale palą też w środku trasy, tak jak mówisz - na pętlach i potem wchodzi się jak do palarni.

W samym regulaminie ZTZ jest zakaz palenia, ale od nich nikt tego nie wymaga. Pisałam tam z resztą, dostałam obszerną odpowiedź że podziwiają mój dobrze wykształcony charakter, skoro zwracam uwagę na społeczny problem, natomiast nic z tym nie mogą zrobić, bo nie mają takiej władzy (!).
Powiedzieli, że mam zadzwonić na policję jak będę widziała palącego kierowcę.......

Taki mamy kraj, że palący mogą więcej niż niepalący. Są pewni siebie, bo nikt ich za to nie każe (sam Prezio na moje pytanie odpowiedział, że straż miejska raczej poucza...).

Jest jeden wybitnie nieuprzejmy kierowca, który po zwróceniu uwagi mówi mi, że jak mi żal, to też mam 'se zapalić'.

Jesteśmy na straconej pozycji, ale z tego co wiem ludzi którym przeszkadza dym jest coraz więcej i zaczną się przesiadać w swoje samochody żeby chronić swoje i swoich dzieci zdrowie [korkując w tej sposób miasto, ale to wina miasta że nie potrafi zadbać o elementarny komfort podróżujących].

Ale sprawa słuszna, napiszę kolejne pytanie do Prezia :P
shonya

Postprzez thomas_k7 Wt, 12 paź 2010, 20:59

Ja od dłuższego czasu zapisuje nr autobusu,godzine i linie. Przejde sie po miesiącu z taką listą.jak to nie pomoze,zrobie zdjecie, udostepnie itd. Ciekawe co dalej bedzie...
thomas_k7

Postprzez thomas_k7 Pt, 15 paź 2010, 11:21

http://www.tur-info.pl/p/ak_id,26071,,k ... askos.html
Ciekawe...
Chyba trzeba iśc śladem tego pana...!
thomas_k7

Postprzez shonya Pt, 15 paź 2010, 11:31

zobaczymy, jak zareagują na Twoją listę, bo moje uwagi 'olali' zupełnie ;)

Kierownictwo KZK GOPU i ZTZ ma to w nosie, bo nie jeżdżą autobusami :(
shonya

Postprzez thomas_k7 Pt, 15 paź 2010, 11:50

Najlepiej wytoczyć sprawę cywilną. Co prawda założenie sprawy kosztuje 600 zł ale myślę, że sprawa za narażanie pasażerów w transporcie publicznym na utrate zdrowia jest wygrana. Znam jednego kierowcę, mieszkałem na przeciw jego domu. Ma małe dziecko, gdy pali wychodzi na balkon albo przed drzwi. w autobusie gdy jeżdżą małe dzieci, pali normalnie. Nie mówiąc juz o otwieraniu okna, wtedy wszystko wlatuje do środka... Palacze - idioci. Szkoda, ze papierosy sa tanie. Gdyby paczka kosztowałaby 25 zł... Poza tym nasze chore prawo... Szkoda gadać. Ja zaczne nagrywać. Nr lini , godziny itd raczej w niczym nie pomogą bo...sam p. Berger pewnie pali. Nic dodać nic ująć. W regulaminie rybnickiego pksu jest zakaz palenia ale pod spodem jest paragraf mówiący, że transportu miejskiego to nie dotyczy bo miejskie transporty maja swoje regulaminy. ZTZ takiego nie ma. Sprawę trzeba nagłośnić i ZTZ stworzy taki regulamin. Najlepiej jakby chociaż jeden kierowca został zwolniony dyscyplinarnie z pracy...
thomas_k7

Postprzez shonya Pt, 15 paź 2010, 16:54

ZTZ ma swój regulamin, w każdym autobusie wisi.
Jest tam jasny zapis, że w autobusie palić nie wolno.
shonya

Postprzez Shy_Lady Pt, 15 paź 2010, 17:25

Zastanawiam się czy nie powinniśmy nalegać aby w każdym autobusie był monitoring i dodatkowa kamera w kabinie kierowcy
a może niech ludzie palący zbiorą się kiedyś i z papierosami wejdą do autobusu?
Shy_Lady

Postprzez thomas_k7 Pt, 15 paź 2010, 21:04

Tylko ten zakaz palenia nie tyczy sie kierowców ale tylko pasażerów! Co do wypowiedzi Shy_Lady, gdyby koło mnie ktoś w autobusie zapalił papierosa, to by sie nim udusił. Nie nawidze smrodu tego świństwa i nie wyobrażam sobie by ludzie niepalący na takie coś pozwolili. Inaczej - gdy kierowca zapali, ludzie powinni wysiąść z autobusu i stanąć przed przednim zderzakiem dopóki nie wypali i nie wywietrzy autobusu. Każde spóźnienie bedzie skutkowało jego mniejsza przerwą miedzy kursami.
thomas_k7

Postprzez thomas_k7 Pt, 15 paź 2010, 22:20

REGULAMIN PRZEWOZU OSÓB, BAGAŻU LUB ZWIERZĄT ORAZ WYSOKOŚCI OPŁAT W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ ORGANIZOWANEJ PRZEZ ZARZĄD TRANSPORTU ZBIOROWEGO

tekst jednolity- stan na dzień 01.09.2007 r. na podstawie Uchwały Nr 804/XLIX/2006 Rady Miasta Rybnika z dnia 13 września 2006
po uwzględnieniu zmian wprowadzonych uchwałami: Nr 825/L/2006 z 25.10.2006 r., Nr 50/IV/2007 z 17.01.2007 r., Nr 151/XI/2007 z 27.06.2007 r.

PRZEPISY PORZĄDKOWE

...
§8.
...
8.Zabrania się:
...
7)palenia tytoniu w pojeździe,
thomas_k7

Postprzez shonya So, 16 paź 2010, 13:57

są autobusy, które mają 3 kamery, z tego jedna zaraz przy kabinie kierowcy.

kiedyś się zastanawiałam, czy one w ogóle działają.
gdyby tak było, osoba obsługująca monitoring musiałaby w końcu zwrócić uwagę na kierowców palących w autobusie.
z drugiej strony beztroska kierowców świadczy raczej, że kamery w pojazdach to tylko straszaki :(

15 listopada wchodzi ogólnopolski zakaz palenia w miejscach publicznych, a autobus niewątpliwie takim miejscem jest.
wtedy nie będzie już wątpliwości kogo dotyczy regulamin ;)
może gdyby samo wejscie zakazu było bardziej nagłośnione, coś by się zmieniło.. :(
na przystankach jak palili tak pala, zakaz nie pomógł, ten pewnie też przejdzie bez większego echa albo też służbiści będą 'raczej upominać' :evil:
shonya

Postprzez Shy_Lady So, 16 paź 2010, 20:16

ale nie w kabinie, i to jest ból i też nie każdy autobus ma kamery.

Ludzie nie czujecie ironii w zbiorowym paleniu w busie?
Shy_Lady

Postprzez shonya Pn, 18 paź 2010, 07:06

Tylko ten zakaz palenia nie tyczy sie kierowców ale tylko pasażerów

Thomas_k7 - nie sądzę, ponieważ w tym samym regulaminie pojawia się również zakaz spożywania posiłków przez kierowcę w trakcie jazdy, więc pewnie regulamin dotyczy zarówno jednych jak i drugich ;)

ale nie będziemy się wykłócać, bo nawet jeśli zakaz palenia jakimś cudem miałby ich nie obowiązywać, to ktoś kto mi opisywał z ZTZu twierdzi, że w razie palenia tytoniu trzeba zawiadomić policję, więc podejrzewam, że jest na to odgórny przepis, np. w kodeksie drogowym..
shonya

Postprzez thomas_k7 Pn, 18 paź 2010, 16:15

shonya - napisz maila do mnie. thomas_k7@autograf.pl
Wyjaśnie w mailu o co chodzi. Pozdrawiam!
thomas_k7

Postprzez adamb So, 23 paź 2010, 13:46

Autobusami jeżdżę rzadko lub wcale /szkoda czasu na czekanie/, ale za autobusami jeżdżę często.
Dziś ok godz 13:30 na ul. Gliwickiej kierowca mało nie doprowadziły do wypadku, gdy zjechał na przystanek, po czym się rozmyślił i bez kierunkowskazu wyjechał na drogę tuż przed maską innego samochodu.
Refleks kierowcy tego samochodu pozwolił mu uniknąć zaparkowania w tyłku autobusu.
Druga sprawa: czy ktoś sprawdza stan techniczny tych autobusów ? bo ten akurat autobus miał szczątkowe oświetlenie .
adamb

Następna strona

Powrót do Transport i komunikacja