PKP - węzeł rybnicki

Oceniajcie rozwiązania komunikacyjne w naszym mieście. Piszcie jak wam się jeździ po rybnickich drogach? Jakie są waszym zdaniem najważniejsze problemy do rozwiązania w komunikacji autobusowej i kolejowej?

Moderator: Moderator

Re: PKP - węzeł rybnicki

Postprzez bronekk Pn, 13 lis 2017, 17:04

Jechałem ostatnio pociągiem z Katowic i mam bardzo mieszane uczucia ale z przewagą niestety chyba jednak negatywnych - owszem pociągi to już nie to co kiedyś, bardzo zadbane z elektronicznymi wyświetlaczami, wygodne fotele, pod fotelem gniazdko elektryczne do podłączenia laptopa, z przodu rozkładany stoliczek na termos czy jedzenie, to wszystko było okey - cóż z tego skoro zaraz po wystartowaniu z Katowic pociąg stanął w Brynowie i stał jak zamurowany przez 20 minut, potem trochę ruszył i po ujechaniu jakichś 100 metrów kolejny postój, tym razem znowu na kilka ładnych minut, w efekcie po 40 minutach od startu z Katowic pociąg zaledwie dowlókł się w tym tempie do Piotrowic, gdy w tym czasie rozkładowo miał już być w okolicach Czerwionki. W efekcie pociąg doczłapał do Rybnika po około 1,5 godziny co nie jest jakąś rewelacją w dzisiejszych czasach, gdyż do pokonania miał zaledwie 46 kilometrów co dało mu średnią prędkość przejazdu 30,66 km/h. Akurat w ten dzień tak znowu bardzo się nie spieszyłem, tak że to opóźnienie nie było dla mnie aż taką tragedią, ale na drugi raz mocno się zastanowię zanim zdecyduję się na skorzystanie z usług naszych kolei. Poza tym zauważyłem, że coś jest chyba mocno nie tak z rozjazdami i układem torów na odcinku Katowice Główne - Piotrowice skoro notorycznie pociągi do lub z Rybnika muszą tam wystawać, a przecież nie jest to bynajmniej linia jednotorowa, a każdy pociąg jedzie po swoim własnym torze, skąd więc te długotrwałe postoje? a zdarza się to już nie kolejny raz na tym samym właśnie odcinku. Może ktoś z kolejarzy się wypowie, czym to jest spowodowane?
bronekk

Postprzez p1chrunch Pt, 17 lis 2017, 00:12

Obrazek
Obrazek
p1chrunch

Postprzez p1chrunch Pt, 17 lis 2017, 00:28

Odpowiedź Wodzisławia Śląskiego odnośnie pytania o przedłużenie SKMki do Jastrzębia Zdroju przez Godów. W skrócie - warunkowo popierają, jeśli chodzi o całość, ale chcą utrzymać im wiadomy takt kursowania i składy. Jakieś pytania - PW.
p1chrunch

Postprzez Arteks Pt, 17 lis 2017, 12:14

bronekk napisał(a):Jechałem ostatnio pociągiem z Katowic i mam bardzo mieszane uczucia ale z przewagą niestety chyba jednak negatywnych - owszem pociągi to już nie to co kiedyś, bardzo zadbane z elektronicznymi wyświetlaczami, wygodne fotele, pod fotelem gniazdko elektryczne do podłączenia laptopa, z przodu rozkładany stoliczek na termos czy jedzenie, to wszystko było okey - cóż z tego skoro zaraz po wystartowaniu z Katowic pociąg stanął w Brynowie i stał jak zamurowany przez 20 minut, potem trochę ruszył i po ujechaniu jakichś 100 metrów kolejny postój, tym razem znowu na kilka ładnych minut, w efekcie po 40 minutach od startu z Katowic pociąg zaledwie dowlókł się w tym tempie do Piotrowic, gdy w tym czasie rozkładowo miał już być w okolicach Czerwionki. W efekcie pociąg doczłapał do Rybnika po około 1,5 godziny co nie jest jakąś rewelacją w dzisiejszych czasach, gdyż do pokonania miał zaledwie 46 kilometrów co dało mu średnią prędkość przejazdu 30,66 km/h. Akurat w ten dzień tak znowu bardzo się nie spieszyłem, tak że to opóźnienie nie było dla mnie aż taką tragedią, ale na drugi raz mocno się zastanowię zanim zdecyduję się na skorzystanie z usług naszych kolei. Poza tym zauważyłem, że coś jest chyba mocno nie tak z rozjazdami i układem torów na odcinku Katowice Główne - Piotrowice skoro notorycznie pociągi do lub z Rybnika muszą tam wystawać, a przecież nie jest to bynajmniej linia jednotorowa, a każdy pociąg jedzie po swoim własnym torze, skąd więc te długotrwałe postoje? a zdarza się to już nie kolejny raz na tym samym właśnie odcinku. Może ktoś z kolejarzy się wypowie, czym to jest spowodowane?

Ale to jest zapewne kwestia jakieś awarii lub zintensyfikowania prac inwestycyjnych w kierunku Tychów, a może nawet między Katowicami a Piotrowicami bo tam w tym roku miały być prace remontowe. Miałeś po prostu pecha - tak samo jak jedziesz autem i trafisz na wypadek, zamknięcie autostrady czy jakiś gigantyczny korek. Ja tak trafiłem nie tak dawno na trasie Rybnik-Gliwice na wypadek samochodowy przez co jechałem do Gliwice ponad godzinę. Czy wniosek z tego jest taki aby już nie jechać autem do Gliwic bo wtedy zaliczyłem duże spóźnienie? Nie ma idealnego środka transportu, a wypadki, remonty powodujące spóźnienia to loteria.
Arteks

Postprzez p1chrunch Pt, 17 lis 2017, 13:22

Obrazek

W ramach aneksu, przygotowałem Państwu mapkę podglądową, która ma pokazać, jakie problemy mogą wystąpić bez uwzględnienia odbudowy odcinka Id12 - 159 z Wodzisławia Śl do Jastrzębia Zdroju i Id12 - 159 na odc. Orzesze - Chudów. Warto wspomnieć, że w rozkładzie 1987 - 1988 kursował tędy Ex "Pirat" relacji Bielsko - Biała - Kołobrzeg, przez Chybie, Jastrzębie, Wodzisław Śląski, Rybnik, Gliwice, Opole, Wrocław, Poznań i Krzyż. Linia Id12 - 159 jest umieszczona centralnie na południe od Rybnika, co pozwala mi zauważyć, że sporo z zaznaczonych przeze mnie kierunków będzie się sumować na tym odcinku linii w ramach relacji kolejowych, jednocześnie czyniąc Jastrzębie Zdrój, Wodzisław Śląski i Rybnik bardziej atrakcyjnymi węzłami transportowymi. Zaznaczyć też należy, że dzięki liniom nr 159 (odbudowaną w całości), 157 i 93 możnaotrzymać szybkie połączenie również do Krakowa, zaś nadal istnieje możliwość tworzenia wieloskładowej kolejki miejskiej z Rybnika do Pawłowic przez Wodzisław Śląski i Jastrzębie Zdrój o sporym potencjale pasażerskim.
p1chrunch

Poprzednia strona

Powrót do Transport i komunikacja