Startujemy z biznesem w Rybniku

Czekamy na wasze informacje o inwestycjach w mieście. Jakie firmy są wizytówką Rybnika?

Moderator: Moderator

Startujemy z biznesem w Rybniku

Postprzez Inkubator AIP Pt, 21 lis 2014, 22:41

Wątek został założony w celu dzielenia się informacjami, które mogą pomóc wszystkim, którzy chcą założyć swój biznes lub prowadzą swój biznes w Rybniku.
Radosław Knesz
Manager Inkubatora AIP Rybnik
www.aipslask.pl
radoslaw.knesz@przedsiebiorca.pl
Inkubator AIP

Re: Startujemy z biznesem w Rybniku

Postprzez Inkubator AIP Pt, 21 lis 2014, 22:48

Na początek trochę o nowym programie, który został uruchomiony dla osób, które planuję założyć własny biznes, ale nie mają na to środków. Wsparcie na starcie (bo o tym progrmie mowa) wystartował 17 listopada, jego główne założenia to:

Pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej - w maksymalnej kwocie do 20-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju (tj. do 75 622,80 zł) - dla niezatrudnionych i nie wykonujących innej pracy zarobkowej:
- absolwentów szkół i uczelni wyższych do 4 lat od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego;
- zarejestrowanych bezrobotnych;
- studentów ostatniego roku studiów wyższych (studiów I i II stopnia, jednolitych studiów magisterskich).

Pożyczka na utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego, w tym bezrobotnego skierowanego przez Powiatowy Urząd Pracy - w maksymalnej kwocie do 6-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (tj. do 22 686,84 zł) - dla:
osób, które uzyskały pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej;
podmiotów, o których mowa w Ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, tj.:
- podmiotów prowadzących działalność gospodarczą,
- niepublicznych szkół,
- niepublicznych przedszkoli,
- osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej zatrudniających w okresie ostatnich 6 miesięcy, w każdym miesiącu, co najmniej jednego pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy,
żłobków lub klubów dziecięcych.

Bezpłatne doradztwo i szkolenia dla pożyczkobiorców, w szczególności z zakresu:
zakładania działalności gospodarczej;
form opodatkowania działalności gospodarczej;
prowadzenia księgowości.
oraz dla ubiegających się o pożyczkę - z zasad aplikowania o wsparcie.

Na jakie wsparcie można liczyć?
Pożyczka do 20-krotności przeciętnego wynagrodzenia na start biznesu (obecnie 74 800 zł) oraz dodatkowo do 22 tys. zł na utworzenie miejsca pracy. Okres spłaty będzie wynosił nawet 7 lat, z możliwością karencji w spłacie do roku. Pożyczki są nisko oprocentowane - na poziomie ¼ stopy redyskonta weksli.

Więcej informacji znajdziecie tutaj

Fundacja Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych
www.fundacja.opole.pl
Tel. 77 454 25 97
e-mail: frssek@fundacja.opole.pl
Radosław Knesz
www.aipslask.pl
Inkubator AIP

Postprzez Afordancja Pt, 21 lis 2014, 22:55

hm..poważnie, to tak z dobroci serca i chcecie pomagać? wow.

Ok, to pytanie testowe, a może nawet komuś pomorze.
Mam pracę, jeżeli są jakieś progi dochodów to zapewne je przekraczam, nie mam inwalidztwa, nie jestem studentem itd. i nie wiem czy chcę kogoś zatrudnić.
Chcę założyć biznes.

Jaką mam szanse na taką dotację/pożyczkę? Czy w ogóle są jakieś programy "dla mnie"?

ps.
Dobrze zaczeliście, ale widzę już jakieś linki, (zapewne to zwykły spam, a nie chęć niesienia pomocy ;) )
(Żale się:P ) Streszczenie walki o pół bańki opis
Afordancja

Postprzez Inkubator AIP Pt, 21 lis 2014, 23:24

Afrodancjo, niestety pieniądze nie są (lub przynajmniej nie powinny) być przekazywane na założenie biznesu osobom, które pracują, są zdrowe i zakończyły edukację. Są jednak wyjątki, pienidze publiczne mogą zostać udzielone w formie pożyczki (instrument zwrotny) np. poprzez fundusze pożyczkowe (najbliższe w Bielsku i Katowicach). Kolejną możliwością pozsykania środków w Twoim przypadku może być np. dofinansowanie Twojego pomysłu przez Fundusz Zalążkowy, ale wtedy Twój pomysł na biznes musiłaby być skalowalny i przynieć szybką stopę zwrotu.

Zawsze możesz olać pieniądze publiczne i szukać wsparcia oraz informacji zwrotnych poprzez startowanie w takich konkursach jak np. Start Up Fest (organiozowane przez Agorę). Tam możesz uzyskać 50 tys zł na biznes oraz 100 tys zł w formie promocji w mediach, które dysponuje AGORA. Takich cyklicznych konkursów w Polsce jest przynajmniej kilka.

Co do Inkubatra AIP, to nie jesteśmy instytucją charytatywną tylko Fundacją, która na swoje działania stara się również pozyskiwać zarówno środki prywatne (składka firmy inkubowanej wynosi 250 zł netto) oraz tzw. środków unijnych, które mają na celu promocję innowacyjnej przedsiębiorczości w Polsce. W zamian za to oferujemy przestrzeń biurową dostępną 24 h na dobę, dostęp do prawnika, księgowośc on-line i pakiet szkoleń, mentoringu i społeczności. Twoim zdaniem oferta jaką Ci przedstawiłem to intratny biznes? Jeśli tak uważasz to właśnie przestawiłem Ci gotowy model biznesowy, nic tylko go wdrożyć komercyjnie i zarabiać kokosy :)

Pozdrawiam i mam nadzieję, że choć trochę pomogłem
P.S Jesteś kobietą czy mężczyzną bo nie wiem jak się mam do Ciebie zwracać...
Radosław Knesz
www.aipslask.pl
Inkubator AIP

Postprzez Afordancja Pt, 21 lis 2014, 23:37

Inkubator AIP napisał(a): Co do Inkubatra AIP, to nie jesteśmy instytucją charytatywną tylko Fundacją, która na swoje działania stara się również pozyskiwać zarówno środki prywatne (składka firmy inkubowanej wynosi 250 zł netto) oraz tzw. środków unijnych, które mają na celu promocję innowacyjnej przedsiębiorczości w Polsce. W zamian za to oferujemy przestrzeń biurową dostępną 24 h na dobę, dostęp do prawnika, księgowośc on-line i pakiet szkoleń, mentoringu i społeczności. Twoim zdaniem oferta jaką Ci przedstawiłem to intratny biznes? Jeśli tak uważasz to właśnie przestawiłem Ci gotowy model biznesowy, nic tylko go wdrożyć komercyjnie i zarabiać kokosy :)

Doczytałem w między czasie (linki pojawiły się po moim poście), nawet jak byłby to intratny biznes to na pewno nie byłby to zarzut z mojej strony, po prostu jestem uczulony na spam, gdzie cały "myk" polega na wrzuceniu paru postów z jakimiś linkami, i zostawienie tego już do indeksowania googla, a tu jest forum które z definicji ma służyć wymianie poglądów.
W brew pozorom oczywiście pomógł Pan w jakimś stopniu.

PS.
Jestem mężczyzną(tak wiem, nick nie jest oczywisty).
(Żale się:P ) Streszczenie walki o pół bańki opis
Afordancja

Postprzez Inkubator AIP So, 22 lis 2014, 09:51

Witam

Jeśli w przyszłości będzie Pan miał bardziej konkretne pytanie np. gdzie, ile, co muszę zrobić żeby... to zapraszam. Jeśli moja wiedza będzie wystatczająca to oczywiście pomogę.

Pozdrawiam
Radosław Knesz
www.aipslask.pl
Inkubator AIP

Postprzez Inkubator AIP So, 22 lis 2014, 23:02

No to lecimy z kolejną porcją informacji dla tych, którzy planują rozpoczęcie działalności gospodarczej. Po ostatnim artykule otrzymałem dwa zapytania i oba dotyczyły możliwości wsparcia początkującego przedsiębiorcy, ale nie dotacją z PUP. Jasne będzie takie wsparcie, ale moim zdaniem szanse na założenie wniosku o takie dotacje będą najwcześniej pod koniec 2015 roku. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że samo wsparcie finansowe będzie możliwe na początku 2016 roku. W przyszłym okresie rozdania środków unijnych będzie można starać się o środki m.in. na:

1. Wsparcie dla osób zamierzających rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, poprzez zastosowanie m.in. następujących instrumentów:
-diagnoza kompetencji zawodowych w zakresie
-prowadzenia działalności gospodarczej,
-doradztwo (indywidualne i grupowe),
-coaching,
-szkolenia umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia i prowadzenia działalności gospodarczej,
- przyznanie dotacji w wysokości do 50 tys. zł na rozpoczęcie działalności gospodarczej, wsparcie pomostowe, którego okres i wysokość uzależniona jest od liczby utworzonych i utrzymanych miejsc pracy.

2. Wsparcie przedsiębiorczości akademickiej, w tym w formie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej, poprzez zastosowanie m.in. następujących instrumentów:
-przyznanie dotacji w wysokości do 70 tys. zł na
-rozpoczęcie działalności gospodarczej, w tym
-uzyskiwanie ochrony własności intelektualnej i przemysłowej, doradztwo (indywidualne i grupowe),
- coaching,
- szkolenia umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia i prowadzenia działalności gospodarczej dla osób rozpoczynających działalność,
- kursy i szkolenia w zakresie tworzenia nowoczesnych modeli biznesowych budowy i rozwoju firm,
- wsparcie pomostowe, którego okres i wysokość uzależniona jest od liczby utworzonych i utrzymanych miejsc pracy;

3. Wsparcie firm w początkowym okresie działalności (w okresie do 24 miesięcy od daty zarejestrowania działalności), poprzez zastosowanie następujących instrumentów:
-mentoring,
-coaching,
-szkolenia umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do prowadzenia
działalności gospodarczej dla osób rozpoczynających działalność,
- kursy i szkolenia w zakresie tworzenia
- nowoczesnych modeli biznesowych budowy i rozwoju firm,

Pomoc o charakterze bezzwrotnym (pkt. 1) skierowana będzie – w głównej mierze do osób znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji na rynku pracy, których możliwości uzyskania kapitału na warunkach rynkowych są poważnie ograniczone. Zwrotna pomocy finansowa, stwarzająca możliwość reinwestowania środków (pożyczki, poręczenia) uruchomiona zostanie wobec pozostałych odbiorców, zwłaszcza osób pracujących.

Pomoc o charakterze bezzwrotnym (pkt. 2) czyli kwota 70 tyś zł będzie skierowana dla: studentów, absolwentów, doktorantów, pracowników naukowych.
Wsparcie dla przedsiębiorstw w początkowym okresie działalności dotyczy biznesów, które istnieją na rynku krócej niż 24 miesiące.
Macie pytania, piszcie :)
Radosław Knesz
www.aipslask.pl
Inkubator AIP

Postprzez Inkubator AIP Pn, 24 lis 2014, 19:51

40 tyś zł na start dla studenta, absolwenta, doktoranta... rekrutacja do projketu trwa, ma charakter rekrutacji otwartej (do wyczerpania miejsc). Prawdopodobnie rekrutacja skończy się jeszcze w tym roku zatem czasu nie zostało dużo. Poniżej link do projektu.

http://modelebiznesowe.pl/

P.S W regulaminie napisano, że 80% uczestników i uczestniczek mają stanowić absolwenci Politechniki Śląskiej, ale tak naprawdę decydujący jest pomysł na biznes, a nie skończona uczelnia - pytałem osobiście :)

Pozdrawiam
Radosław Knesz
www.aipslask.pl
Inkubator AIP

Postprzez Inkubator AIP Śr, 26 lis 2014, 15:35

Jeszcze kilka godzin temu jozephhhh zadał pytanie dotyczące możliwości finansowania crowdfoundingwego... nie wiem czemu post zniknął, ale postaram się odpowiedzieć i na to pytanie.

Crowdfunding w Polsce tak naprawdę chociaż raczkuje, to pierwsze spektakularne sukcesy ma już za sobą. Uruchomiona na portalu usunięto link zbiórka na wznowienie działalności magazynu Secret Service (ciekawe kto jeszcze pamięta tan magazyn ;) ) przerosła wszelkie oczekiwania. Chłopaki zebrały zakładaną kwotę czyli 83 tyś złotych w niespełna dobę. Nie wiem, czy jozephhhh wiesz, ale nasz olimpijczyk Zbigniew Bródka wyjechał na olimpiadę dzięki wsparciu społecznościowemu usunięto linki.

Sukcesy są, ale jeszcze wiele wody w Wiśle upłynie zanim ta forma finansowania pomysłów na biznes stanie się powszechna i skuteczna. Osobiście podchodzę do crowdfoundingu jako oryginalnego sposobu promocji produktu czy sposobu na przynajmniej częściowe pokrycie kosztów związanych z jego opracowaniem i wprowadzeniem na rynek. Moim zdaniem najważniejszą wartością dodaną portali crowdfoundingowych jest dla mnie możliwość zweryfikowania swojego pomysłu na produktu/usługę za stosunkowo niewielkie pieniądze jeszcze przed jej wdrożeniem.

Pozdrawiam jozephhhh.... gdziekolwiek jesteś :)

Witam,
Ja wiem, usunąłem post, już mnie nudzi edytowanie, postów osób które pojawiają się zostawiają posta z linkiem i znikają.
Z racji, że tak dobrze pamiętasz nick z przed paru godzin, nic nie sugeruję, Twoje linki odnośnie platform społecznościowych, także usuwam. Każdy kto wpisze hasło w google spokojnie je znajdzie.
Pozdrawiam
Moderator
Radosław Knesz
www.aipslask.pl
Inkubator AIP

Postprzez Inkubator AIP Śr, 26 lis 2014, 19:47

Ja tu się staram pomóc, gimnastykuje się, ładane przykłady daje, a Ty mi tu taki numer... ale rozumiem, rozumiem, są zasady i będę uważał na przyszłość :)
Pozdrawiam Moderatora serdecznie :)
Radosław Knesz
www.aipslask.pl
Inkubator AIP

Postprzez Kamil Brz N, 30 lis 2014, 10:25

Z przedsiębiorczością w naszym mieście chyba nie jest aż tak źle?
Kamil Brz

Postprzez Inkubator AIP Śr, 24 gru 2014, 09:08

Z przedsiębiorczością w Rybniku nie jest tak źle? Hmmm... zależy z jakiego punktu patrzeć i co bierzemy pod uwagę. Na pewno nie jest źle, ale zawsze mogłoby być lepiej :D
Radosław Knesz
www.aipslask.pl
Inkubator AIP

Postprzez Inkubator AIP Śr, 24 gru 2014, 09:11

Tak tylko przypominam, że w Gliwickim Inkubatorze Technologicznym nadal trwa rekrutacja do projketu, w którym można zdobyć bardzo przydatną wiedzę z zakresu tworzenia modeli biznesowych oraz wygrać 40 000 zł lub wyjazd do Doliny Krzemowej. Warto przetrzepać pod tym kątem internety, zapisać się i skorzystać z szansy :)
Tak przy okazji to wszystkim życzę Radosnych Świąt Bożego Narodzenia
Radosław Knesz
www.aipslask.pl
Inkubator AIP

Postprzez Inkubator AIP N, 22 lut 2015, 09:02

20-40 tyś. zł. na biznes dla kobiet.

Polska Agencja Rozwoju Przemysłu uruchamia w marcu fundusz pożyczkowy skierowany do mieszkających w Polsce kobiet, które prowadzą lub zamierzają podjąć działalność gospodarczą. Wsparcie dla przedsiębiorczych kobiet zaoferuje niebawem Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Pożyczka będzie niskooprocentowana (3% w skali roku) i może wynieść max. 40 tyś zł. Skorzystać z niej będą mogły kobiety które planują lub prowadzą już działalność gospodarczą. Z pewnością dla pań, które pracują, chcą spróbować swoich sił w biznesie lub prowadzą swoją działalność jest to korzystniejsza oferta niż propozycje produktów finansowych jakie oferują nam banki (nawet te skierowane do małego biznesu). Czy jest to jednak atrakcyjniejsza oferta niż ta jaką mamy w Powiatowych Urzędach Pracy? Raczej nie, szkoda tylko, że obecnie środków w PUP Rybnik brak, ale…. Ten stan rzeczy nie będzie trwał wiecznie.

Pozdrawiam
Radosław Knesz
www.aipslask.pl
Inkubator AIP

Postprzez jojo N, 22 lut 2015, 11:09

Do moderatora, proszę o usunięcie tematu a inkubator niech daje ogłoszenia w odpowiednim dziale a nie na forum.
jojo

Następna strona

Powrót do Gospodarka, inwestycje i biznes