Inwestycje,wskaźniki itp. w Rybniku

Czekamy na wasze informacje o inwestycjach w mieście. Jakie firmy są wizytówką Rybnika?

Moderator: Moderator

Re: Co się buduje nowego?

Postprzez Arteks Śr, 17 wrz 2014, 22:49

@zbig67 - żeby o czymś pisać trzeba mieć choćby minimum wiedzy. Piszesz, że w Rybniku nie ma zbyt wielu dużych pracodawców i wymieniasz potem z żalem np bydgoską Pesę cz Alstom. A chyba nie wiesz, że Pesa to wprawdzie nowy i renomowany pracodawca ale jak na Bydgoszcz (stolica województwa, miasto które jest 2x większe od Rybnika) to nie powala. Zatrudnia raptem tyle co nasze ...Tenneco. A chorzowski Alstom ma w tej chwili też poniżej 1000 pracowników... W Bydgoszczy to jedyny zakład który zatrudnia ponad 1000 pracowników, innych nie ma. A nasze Tennecco nie jest największym i nie jest jedynym dużym pracodawcą w Rybniku. Wydaje mi się że w dużej mierze osoby które piszą takie głupstwa albo nie mieszkają w Rybniku albo kompletnie nie znają naszego miasta i nie interesują się przemysłem... EDF, KWK Jankowice, KWK Chwałowice, Tennecco, DB Schenker, PKP - to wszystko firmy które zatrudniają nawet po kilka tysięcy ludzi. Omal nie pęknąłem ze śmiechu jak ktoś napisał niedawno, że szkoda, że Rybnik nie ma tak rozwiniętego przemysłu jak Opole... A tymczasem w Opolu największym zakładem jest fabryka mleka w proszku zatrudniająca 700 osób... Dlaczego więc Opole dość dobrze sobie radzi ekonomicznie? Bo obecnie nie tylko sam przemysł jest jedynym generatorem zarobków dla miasta i samych mieszkańców. A jeszcze taka ciekawostka. Ostatnio znalazłem w GUS takie ciekawe dane związane z inwestycjami przedsiębiorstw w 2012 roku w naszym województwie. Zgadnijcie na którym miejscu znalazł się Rybnik? Moi drodzy - na TRZECIM!!! Jedynie w Katowicach i Gliwicach inwestycje były większe. 1 063 253 000 - tak ponad miliard zainwestowano w rybnickich firmach. Gliwice wyprzedziły nas o 300 mln. Żory które uchodzą za miasto w którym rozwija się strefa mają pięciokrotnie niższy wynik (mimo, że tam buduje się coś od nowa). To powiedzcie mi w obliczu tych danych - Rybnik jest bardzo mocnym miastem gospodarczo czy nie? A z ciekawostek czy ktoś w ogóle wie, że w Rybniku produkowane są maszyny do lodów, automaty do gier, najbardziej popularne grzejniki w budownictwie? Czy wiecie że w Rybniku produkowane są opakowania używane przez wszystkie polskie zakłady chemiczne i rafinerie? A może ciekawostką dla was będzie to, że rybnicka firma Doosaan wyprodukowała turbogenerator dla największej w Polsce fabryce papieru w Świeciu? A jeśli nie to może to was zainteresuje, że w zakładzie DB remontowane są wagony kolei niemieckich (najlepszych kolei w Europie). A EDF dostarcza ok. 8% całego zapotrzebowania Polski w energię elektryczną. A Tenneco znalazło się w 100-ce największych polskich eksporterów. A to tylko parę takich ciekawostek z brzegu. Cudze chwalicie...

@afordancja - jeśli porównać boom azjatycki z tym co się dzieje nie tylko w Rybniku, Polsce ale nawet Europie to my ich już nie dogonimy jeśli chodzi o nowoczesną architekturę... Tam powstają zupełnie nowe mega nowoczesne miasta, a nie tylko same budynki czy dzielnice wieżowców. A gdyby jakiś Chińczyk z prowincjonalnego półmilionowego miasta usłyszał, że w Warszawie jest tylko jedna linia metra to pewnie by peknął ze śmiechu. Raczej cieszmy się tym czego wybudować się teraz nie da - czyli starą ciekawą architekturą, a podziwiać nową jeździjmy do Chin, Tajlandii, Emiratów, Kazachstanu, Indii czy Emiratów - to tam dzieją się teraz najbardziej niezwykłe przemiany.

W Rybniku w ostatnich 25 lat pod kątem architektonicznym zmieniło się dużo. Natomiast boli to że nadal dwa puste place straszą w centrum miasta mimo że powinne cieszyć oko nową architekturą. Myślę że brak pozyskania inwestora na teren przy Hallera to największa porażka Fudalego ostatnich kadencji. :cry:
Ostatnio edytowano Śr, 17 wrz 2014, 23:08 przez Arteks, łącznie edytowano 3 razy
Arteks

Postprzez Arteks Śr, 17 wrz 2014, 22:53

martt9 napisał(a):i pewnie tak samo będzie na Zebrzydowickiej. zamiast biurowca z mieszkaniami wybuduje się kaufland... swoją drogą kto to widział, by w centrum miasta ograniczać wysokość budynków do 3 pięter. przecież i tak żaden wysoki budynek nie zasłoni widoku na zabytkową bazylikę (bo zapewne o to chodzi w urbanistyce), a ratusza i tak nie widać z żadnego innego punktu widokowego, jak tylko z parkingu w Focusie. Dziwne podejście.

Idiotyczne podejście - zgoda. Na szczęście już chyba poprawiano te byki w PZM bo chociażby koło Nacyny powtał w miarę wysoki budynek mieszkalny, a tam koło Domusu to też ma mieć ok. 5 pięter. Natomiast jedno jest pewne i wcale nie mam zamiaru bronić pod tym kątem władz - Rybnik nie ma szczęścia do urbanistów, a Śmigielskiemu zwisa kompletnie to co powstaje w naszym mieście. Czy widział ktoś z was tego potworka jakiego wybudowano koło parkingu i mlekomatu na Curie-Skłodowskiej? Żenada!!! :evil:
Arteks

Postprzez qwerty Cz, 18 wrz 2014, 11:05

Arteks napisał(a):@zbig67 - żeby o czymś pisać trzeba mieć choćby minimum wiedzy.

Oj racja i Ty jak zwykle sie wypowiadasz, a wiedzy nie masz.

Arteks napisał(a):Omal nie pęknąłem ze śmiechu jak ktoś napisał niedawno, że szkoda, że Rybnik nie ma tak rozwiniętego przemysłu jak Opole...

Ciekawe czego omal nie zrobisz, jak przeczytasz swoje wyopciny i stwierdzenie, ze
Arteks napisał(a): że rybnicka firma Doosaan wyprodukowała turbogenerator dla największej w Polsce

Doosaan rybnicki. Zaraz Microsoft wg Ciebie bedzie rybnicki ;)
I dalej ...

Arteks napisał(a):To powiedzcie mi w obliczu tych danych - Rybnik jest bardzo mocnym miastem gospodarczo czy nie?

Nie jest, poniewaz podajesz jednostkowe dane wyrwane z kontekstu. Porownaj sobie ten sam wskaznik, ale na przestrzeni lat 2010-2012.

I tak moj drogi dla Rybnika:
2010: 423,6 mln
2011: 512,5 mln
2012: 1063,1 mln
SUMA: 1999,2 mln

Dla Tychów:
2010: 1146,0 mln
2010: 1482,5 mln
2010: 870,8 mln
SUMA: 3499,3 mln

Dla Gliwic:
2010: 1003,8 mln
2011: 1600,6 mln
2012: 1374,4 mln
SUMA: 3978,8 mln

Więc gdzie to ten Twoj "silny gospodarczo Rybnik"? Jestes na tyle ograniczony, ze nie potrafisz zorzumiec nastepujacych rzeczy:

- ten wskaznik jest na tyle zmieniajacy sie w poszczegolnych latach, ze patrzenie tylko w jednym roku jest delikatnie mowiac - niemadre
- nie rozumiesz tego, ze w Rybniku istnieja firmy, ktore z zasady Maja duze naklady inwestycyjne (EDF, kopalnie). Gdybys z tego wskaznika wyciagnal ich naklady inwestycyjne, to Rybnik jest na nizszym poziomie niz Zory (w przeliczeniu na mieszkanica).

I jesli juz tak naprawde chcesz oceniac "sile" rybnickiej gospodarki na tle innych miast, to popatrz sobie na inny wskaznik - mianowicie na wartość brutto środków trwałych w przedsiębiorstwach.
I tak na przestrzeni lat 2010-2012 wskaznik ten ksztaltowal sie:
- w Rybniku:
2010: 8201,1 mln
2011: 8287,6 mln
2012: 8822,7 mln

w Tychach:
2010: 12883,4 mln
2011: 14576,4 mln
2012: 14732,5 mln

w Gliwicach:
2010: 15074,8 mln
2011: 16023,3 mln
2012: 16931,0 mln

Tak wiec jak widzisz (a zapewnie nie rozumiesz) - sila rybnickiej gospodarki jest bardzo marna. Nawet z uwzglednieniem takich poteg jak EDF i kopalnie, nie jestesmy w stanie pierdnac ani Tychom, ani Gliwicom. A przy wylaczeniu ze statystyk EDF i kopaln (ktore sa tu od lat i ich istnienie nie jest zadnym osiagnieciem wladz samorzadowych), nie peirdniemy (w przeliczeniu na mieszkanca) Zorom.
q.
qwerty

Postprzez Arteks Cz, 18 wrz 2014, 11:32

@qwerty - widzę że cię rozsierdziły moje dane skoro się odezwałeś, a one zaprzeczają twoim histeriom w których zawsze ukazywałeś Rybnik jako miasto bez przemysłowych inwestycji. Zawsze podawałeś za przykład rozwojowy Żory, a tam jak widzisz mimo rozwojowi strefy i koreańskich inwestycji - bardzo skromne wyniki. A przecież Żory powinne gonić innych, tak jak Polska powinna gonić inne kraje jeśli chce im dorównać. Ja nie zaprzeczałem nigdy że Gliwice pod tym względem są lepsze ale jesteśmy w tej samej wysokiej lidze co Gliwice czy podawane przez ciebie Tychy albo Bielsko-Biała. Z pewnością to powód to radości.

Ok ja wziąłem pod uwagę ostatni rok na które mamy dane GUS, ty wziąłeś trzy, w Rybniku było słabiej niż w Gliwicach czy Tychach ale już w 2012 jest lepiej niż w Tychach i porównywalnie z Gliwicami. Czyż nie jest dobrze jeśli coś ma tendencję wzrostową? (W Tychach i Gliwicach zanotowano spadek w porównaniu do poprzedniego roku). Poza tym zauważ że w naszym województwie miast powyżej 100 tys. jest dużo - a Rybnik jest w czołówce. Gdyby doszło do inwestycji w naszej elektrownie - mielibyśmy zapewne pierwsze miejsce. Może się to jeszcze zmieni. Jeśli kiedyś będę miał czas pooglądam jak to się ma w innych miastach porównywalnych z Rybnikiem 100-200 tys. Kiedyś porównywałem ilość miejsc pracy i Rybnik raczej był w czołówce.

Dochody Rybnika są na tyle stabilne, że wg rankingu dochodów własnych miasta Wspólnoty, Rybnik jest na trzecim miejscu po Katowicach, Dąbrowie G. i Gliwicach. To ogromny sukces Rybnika biorąc pod uwagę, że miasta GOP były kiedyś przeważnie bogatsze.

Jakaś satysfakcja dla Rybniczan z tego powinna być, także dla ciebie :)))

Ps. Doosaan rybnicki się tym chwali na swojej stronie - zerknij sobie :) Jest się czym cieszyć. Szkoda że media tak mało interesują się sukcesami rybnickich przedsiębiorstw.
Arteks

Postprzez qwerty Cz, 18 wrz 2014, 12:00

Trudno - nie zrobie juz nic, ze nie rozumiesz podstawowej rzeczy. Wysoki wskaznik dla 2012 w Rybniku moze byc rezultatem np. duzej inwestycji w EDF. Nie rozumiesz rowniez w ogole drugiego wskaznika, ktory podalem.
Tak jeszcze , zeby Ci dolozyc danych, to zrobie Ci porownanie pensji w latach 2006-2013 dla Rybnik, Zor, Gliwic i Tychow.

Rybnik:
pensja % krajowej
2447,61 92,8
2648,18 92,4
2967,36 93,9
3111,71 93,9
3226,18 93,9
3353,4 92,5
3459,52 92,4
3507,69 90,5
ZMIANA: -2,3

Żory:
pensja % krajowej
1964,02 74,5
2132,51 74,4
2410,64 76,3
2573,77 77,6
2946,8 85,8
3079,04 84,9
3224,73 86,1
3391,95 87,5
ZMIANA: +13

Tychy:
pensja % krajowej
2500,39 [b]94,8

2766,57 96,5
3073,55 97,3
3127,98 94,3
3292,32 95,8
3443,06 95
3558,72 95
3691,88 95,2
ZMIANA: +0,4

Gliwice:
pensja % krajowej
2879,53 109,2
3146,53 109,8
3495,73 110,7
3654,92 110,2
3787,48 110,3
4020,23 110,9
4137,93 110,5
4329,27 111,7
ZMIANA: +2,5

Tak wiec kochany jak widzisz Zory jednak sie bardzo rozwijaja. w przeciagu 8 kolejnych lat zwiekszyly swoja srednia pensje o 13 pkt procnetowych w relacji do sredniej krajowej. Rybnik, jako jedyne miasto w zestawieniu, zmniejszylo swoja srednia pensje w relacji do sredniej krajowej.

I tak wciąż będzie, ponieważ zarówno EDF jak i górnictwo będą zmniejszały zatrudnienie, a to te dwie branże ciągną w górę rybnicką średnia pensję.

Co do Żor - to tak, jak pisałem kilka lat temu. Jeszcze chwila i srednia pensja w Zorach dogodni średnią pensje w Rybniku (juz różnią sie jedynie o 115 PLN brutto. Taki a nie inny stan rzeczy ma dwa powody:

1. Zory postawily na przemysl i teraz to owocuje

2. Fudali w Rybniku postawil na markety i to wlasnie pensje w marketach ciagna w dol rybnicka srednia pensje.

P.S. dla moderatora: ten post jest w temacie, poniewaz dowodzi tezie, ze w Rybniku nie buduje sie nic, co wplywa na sile naszej gospodarki.
qwerty

Postprzez Arteks Cz, 18 wrz 2014, 12:13

qwerty napisał(a):Trudno - nie zrobie juz nic, ze nie rozumiesz podstawowej rzeczy. Wysoki wskaznik dla 2012 w Rybniku moze byc rezultatem np. duzej inwestycji w EDF.

Nie qwerty i wiesz to doskonale tylko grasz "Greka". A dlatego nie, że w EDF w 2012 nie było jakichś spektakularnie wielkich inwestycji. Nie zapomnij, że w 2012 roku dopiero ogłoszono budowę nowej elektrowni (do której nie doszło), a w tym roku z kolei poinformowano o dużej modernizacji EDF. Faktycznie w danych za 2014 już mogą być ujęte jeszcze większe inwestycje w Rybniku względu na naszą gałęź energetyczną z której Rybnik może być dumny. Czy to jest jednak powód do smutku? ;) :shock:

Mało tego jeśli porównasz dane w powiatach to w Rybniku inwestycje nie tylko są o 5 razy większe niż w Żorach ogółem ale porównaj sobie różne wybrane dziedziny - w niektórych te różnice są jeszcze większe...

Dane o średnich zarobkach włóż między mity bo to nie jest tak naprawdę żaden konkret pochodzący z rozliczeń i Urzędów Skarbowych. Przez wielu analityków w Polsce są co raz mniej traktowane na serio bo raczej zacieniają rzeczywistość pokazując światu, że zarobki w Polsce są całkiem, całkiem. Poza tym jeśli ta średnia jest taka bliska między SZO, a SR - to czemu Żory są w gronie najbiedniejszych miast Polski, a Rybnik w gronie najbogatszych? Dane Wspólnoty za 2013 mówią same za siebie. Dochody miast są poniekąd wynikiem tego ile ludzie zarabiają. I od razu uprzedzam, że nie mów, że to wynika z górnictwa bo w gronie najbiedniejszych samorządów znalazły się także te które mają kopalnie np. w swojej grupie Rydułtowy czy Mysłowice i Bytom w powiatach grodzkich, a tam są kopalnie i to niemałe. A są miejscowości w których nie ma za bardzo przemysłu a są dużo wyżej od Żor czy śląskich miast. Z całego naszego subregionu, najlepsze wyniki finansowe osiąga Rybnik :)))

Ciągle piszesz że Fudali postawił na markety. A kto na nie nie postawił? Przecież sąsiedzi też chcą marketów! Problem w tym, że nie każda sieć jest nimi zainteresowana, a na Rybnik lecą wszyscy bo jeśli miasto ma świetną sytuację finansową to ma też potencjalnych klientów... Każda firma konsultingowa która obsługuje sieci handlowe zawsze wybierze Rybnik i każde większe miasto niż małe mieściny i tych w których sytuacja ekonomiczna jest niepewna. Natomiast gdyby Socha czy Kieca mieli zainteresowanie to sprzedaliby pod markety każdy kawał miasta, problem w tym że tam nie ma chętnych.

A w Gliwicach czy Katowicach ciągle powstają jakieś centra handlowe tak jak i w Rybniku :) Dobrze, że mamy rozwinięty handel w których wygodnie i wspaniale można robić zakupy i w zasadzie nie musimy po nie już nigdzie daleko jeździć, chyba że ktoś lubi taką turystykę zakupową.
Arteks

Postprzez meinland Cz, 18 wrz 2014, 12:29

@Arteks - myślę, że trochę nie rozumiesz tych wskaźników, które podajesz. Przede wszystkim ciekawi mnie, skąd masz dane o inwestycjach przedsiębiorstw w samym Rybniku, skoro GUS podaje takie dane jedynie na poziomie podregionów i wyższym. Uchyl rąbka tajemnicy ;) Po drugie, nawet jak masz takie dane, to:
a) dotyczą one wszystkich przedsiębiorstw, a nie tylko przemysłowych (czyli np. nowy Aldik to około +3 mln do inwestycji w mieście),
b) trzeba by się jeszcze zastanowić, jak mieszkańcy danego miasta to odczuwają.
Weźmy bowiem taką elektrownię albo kopalnię. Co przeciętnemu mieszkańcowi Rybnika po tym, że elektrownia czy kopalnia musi wymienić jakąś maszynę za, dajmy na to, 250 mln złotych? Oni to po prostu kupią i zainstalują, rybniczanie zapewne nie będą o tym nawet wiedzieć, a zyskają mieszkańcy tego miasta, w którym produkuje się takie maszyny (bo dostaną premię albo firma zatrudni trochę więcej osób) ;) Dlatego więc nie podniecałbym się tak tym konkretnym wskaźnikiem (podobnie jak wartością brutto środków trwałych). Lepsze są wskaźniki takie jak na przykład liczba zatrudnionych.

A tutaj niestety sytuacja Rybnika nie jest już taka wesoła. W mieście jest 40.123 miejsc pracy (stan na 2013), czyli znacznie mniej niż w mniejszych Tychach (44.821), Bielsku-Białej (71.492) czy Gliwicach (74.664). Te dane dotyczą wprawdzie tylko podmiotów gospodarczych o liczbie pracujących ponad 9 osób, ale można by się spodziewać, że w większych miastach takie firmy powinny dominować. W dodatku o liczbie pracujących w Rybniku można co najwyżej powiedzieć, że jest względnie stabilna z tendencją spadkową: w 2008 było 40.750 pracujących, w 2010 - 42.409. Dla porównania w Gliwicach było to odpowiednio 71.623 i 71.379. W Rybniku jest obecnie mniej miejsc pracy niż w Zabrzu, które, umówmy się, nie uchodzi za wzór sukcesu gospodarczego.

Innym ciekawym wskaźnikiem pokazującym, jak faktycznie silne są firmy w danym mieście, jest wysokość podatku CIT przez nie odprowadzonego. Miasta na prawach powiatu otrzymują 9,11% podatku CIT, jakie zapłaciły firmy z ich terenu. W Rybniku jest to 40,51 zł na mieszkańca za 2013 rok. W 2010 roku było to jeszcze 69,40 zł. Wprawdzie generalnie większość powiatów zaliczyła spadki w dochodach z PIT w porównaniu z 2010 rokiem, ale w Rybniku (oraz Jastrzębiu i Tychach - problemy JSW i Fiata) były one największe. Należy przy tej okazji zauważyć, że bezpośredni konkurent Rybnika, czyli Gliwice, nie tylko ma dwa razy wyższe dochody z CIT na mieszkańca, ale też wzrosły one w tym mieście (mimo problemów Opla) z 83,72 zł do 93,44 zł. Również w Bielsku-Białej nastąpił wzrost i dochody te są nieomal identyczne jak w Gliwicach. Wiele miast, które były za Rybnikiem w 2010 są obecnie znacznie przed Rybnikiem, m. in. Dąbrowa Górnicza, Chorzów, Mysłowice, Sosnowiec czy Częstochowa. Co jeszcze gorsze, ziemski powiat mikołowski ma wyższe dochody z CIT niż Rybnik, a powiaty ziemskie otrzymują tego CIT-a tylko 1,4%!
meinland

Postprzez qwerty Cz, 18 wrz 2014, 12:34

Arteks napisał(a):A w Gliwicach czy Katowicach ciągle powstają jakieś centra handlowe tak jak i w Rybniku :) Dobrze, że mamy rozwinięty handel w których wygodnie i wspaniale można robić zakupy i w zasadzie nie musimy po nie już nigdzie daleko jeździć, chyba że ktoś lubi taką turystykę zakupową.

W Gliwicach i Katowicach ciagle lokuja sie coraz to nowe firmy. Przejedz sie do Nowych Gliwich, przejedz sie po Katowicach. Zobacz jakie powstaja biurowce w jakie w nich lokuja sie firmy.
Popatrz jak przybywa w Gliwicach i Katowicach hal produkcyjnych.

W Rybniku powstaja Lidle, ALDI i Biedronki.
q.
P.S. rozmowe uwazam za zakonczona, bo jestes ograniczony i jak pokazac Ci, ze w Zorach pensja znaczaco wzrosla, to mowisz, ze to nie jest miarodajny wskaznik. A wlasnie, ze jest, bo bierze pod uwage WSZYSTKIE MIEJSCA pracy w firmach zatrudniajacych wiecej niz 9 osob. Gdyby brac dane z US, to widac byloby wszystkie dochody obywatela (czyli te z lokat, z pobocznej dzialalnosci gospodarczej itd.). Skoro tego nie rozumiesz, to nie bede marnowal mojego wartosciowego czasu na tlumaczenie Ci tego, bo z doswiadczenia wiem, ze jestes zacietrzewionym prostym chlopaczkiem, ktory nie rozumie logicznych argumentow.
q.
qwerty

Postprzez Arteks Cz, 18 wrz 2014, 17:53

meinland napisał(a):@Arteks - myślę, że trochę nie rozumiesz tych wskaźników, które podajesz.

Ale się ubawiłem meinland tym co napisałeś bo w tej właśnie chwili giniesz od swojej broni. Nie tylko że rozumiem ale stosuję te same wskaźniki które ty kiedyś przedstawiałeś za wcześniejsze lata :twisted: Przecież to ty powoływałeś się na dane o inwestycjach przedsiębiorstw jako najważniejszym czynniku związanym z rozwojem miast!!! Teraz kiedy Rybnik ma wg GUS za 2012 trzeci wynik w województwie próbujesz coś bredzić o maszynach górniczych czy Aldikach. Albo się coś uznaje za ważne kiedy chce się coś udowodnić także w następnych latach kiedy wskaźniki się zmieniają albo zupełnie przekreśla cię to jako poważną osobę do dyskusji, a jednak za taką cię miałem. Przecież ja wykorzystałem twój argument! Zapomniałeś już o tym?

CIT - a co to kogo obchodzi? Ważniejsze są wyniki związane z rankingiem przychodów, a w subregionie zachodnim - Rybnik po prostu nie ma konkurenta, najlepszy wynik z wszystkich samorządów. I dużo lepszy od większości miast GOP.

Gliwice faktycznie mają dużo więcej miejsc pracy ale są też dużo większym miastem. Zabrze ma tyle samo co Rybnik, a mieszkańców ma 50 tys. więcej. Jakoś dziwne, że ci to umknęło...

I niestety nie masz racji że to Aldiki się do tego przyczyniły bo w handlu Rybnik jest bardzo mocno w tyle np. za Gliwicami, a nawet Sosnowcem.

Dla zainteresowanych podaję inwestycje przedsiębiorstw dla wszystkich miast (grodzkich) województwa za 2012 rok abyśmy mogli to porównać jak pojawią się dane za 2013 (na czerwono zaznaczyłem podium):
1. Katowice - 2546086 tys. (w tym przemysł 1233008 tys.)
2. Gliwice - 1374635 tys. (w tym przemysł 976815 tys.)
3. Rybnik - 1063253 tys. (w tym przemysł 963281 tys.)

4. Bielsko-Biała - 1049643 tys. (w tym przemysł 806960 tys.)
5. Tychy - 871176 tys. (w tym przemysł 752443 tys.)
6. Jastrzębie Zdrój - 764326 tys. (w tym przemysł 712107 tys.)
7. Dąbrowa Górn. - 654482 tys. (w tym przemysł 519565 tys.)
8. Zabrze - 590369 tys. (w tym przemysł 259087 tys.)
9. Sosnowiec - 533214 tys. (w tym przemysł 251107 tys.)
10. Częstochowa - 505540 tys. (w tym przemysł 298954 tys.)
11. Ruda Śląska - 406515 tys. (w tym przemysł 330876 tys.)
12. Jaworzno - 388202 tys. (w tym przemysł 339987 tys.)
13. Mysłowice - 364930 tys. (w tym przemysł 300690 tys.)
14. Chorzów - 297775 tys. (w tym przemysł 184215 tys.)
15. Bytom - 238361 tys. (w tym przemysł 135087 tys.)
16. Żory - 207483 tys. (w tym przemysł 146442 tys.)
17. Siemianowice Śl. - 205219 tys. (w tym przemysł 141809 tys.)
18. Piekary Śląskie - 148092 tys. (w tym przemysł 93294 tys.)
19. Świętochłowice - 40049 (w tym przemysł 18500 tys.)

I popatrzcie wszyscy hejterzy Rybnika czy to nie jest I liga miast - inwestycje przedsiębiorstw, pierwsza trójka, dochody własne - pierwsza czwórka, bezrobocie - jedno z najsłabszych w woj., pozyskiwanie środków unijnych - czołówka. :)))

Kiedyś jak będę miał czas to spróbuję zrobić takie ogólnopolskie zestawienie. Na razie mam dużą satysfakcję, że miasto które jest gorzej położone niż miasta GOPu, bez jakiegoś politycznego lobbingu ma tak dobre i solidne przedsiębiorstwa które tak wiele inwestują. To będzie procentować. :D
Arteks

Postprzez meinland Cz, 18 wrz 2014, 18:11

Na pewno nie powoływałem się na ten wskaźnik jako najważniejszy, bo w takiej klasyfikacji nie ma najważniejszych. Dodatkowo, chciałbym tutaj zauważyć, że wszystko należy rozpatrywać na przestrzeni lat, a nie w jednym roku!!! Jakbyś wziął na przykład dane tylko za 2009 to Jastrzębie wyprzedza Rybnik - ciekawe, czy byłbyś wtedy taki skłonny jak teraz pisać, że "Jastrzębie to pierwsza liga i nie ma konkurenta w subregionie zachodnim" :P Tak jak napisałem, jedna poważniejsza wymiana kombajnu w kopalni to nawet 100 mln złotych. Tak akurat wyszło, że w 2012 roku Rybnik wyszedł bardzo dobrze, ale jeśli zsumujemy inwestycje w środki trwałe w przemyśle w latach 2008-2012 to wynik Rybnika jest już mniej imponujący: 2702,1 mln zł, co daje siódme miejsce wśród miast województwa i ponad dwukrotnie mniej niż Katowice, Tychy i Gliwice.

Co kogo obchodzi CIT? Wiesz ty, czym jest CIT? :D

Gliwice nie są dużo większym miastem. Mają około 30% więcej mieszkańców niż Rybnik, a o 90% więcej miejsc pracy...
meinland

Postprzez Arteks Cz, 18 wrz 2014, 18:15

@qwerty - nie możesz równać Rybnika z Katowicami bo wiadomo, że stolica województwa zawsze jest atrakcyjniejsza dla firm które tworzą swoje oddziały. Natomiast co do Gliwic to właśnie niedawno rozmawiałem z kimś kto dobrze zna gliwicki rynek firm i dopiero ta osoba mi otwarła oczy. Otóż wiele z firm które ma swoje siedziby chociażby w Nowych Gliwicach - to są rodzime firmy gliwickie. Np. on mi podał przykład firmy która powstała w 2001 roku i założyli ją trzech Gliwiczanie. Obecnie zatrudnia 400 osób... A więc drogi qwerty dużo możliwości leży po stronie samych Rybniczan - czy będą aktywnie rozwijać skrzydła i zakładać swoje firmy tak jak zrobił to chociażby gość z Rybnetu, Biostatu, Leona czy Sare (przykłady na nasze mocne marki związane z usługami i młodymi menadżerami) i naprawdę dobrze zarabiać. Czy też zadowolą się pracą w korporacjach jako pionki z płacą w okolicy "średniej krajowej".

Również w Rybniku z lekkim opóźnieniem będą powstawać ciekawe obiekty biurowe właśnie pod kątem małych, solidnych i dobrze prosperujących firm. Kłosok i Silesiana - to taki czwarty już przykład nowego biurowca (po Silesii, Alan-Systems i Inkubatora z Jankowickiej). Głowa do góry qwerty - nic z twoich różnych smutnych rzeczy się nie sprawdza, a Fudali ma tak silną pozycję że podobno z PO nikt nie chce wystąpić do rywalizacji, wszyscy odmawiają bo boją się przegranej :P
Ostatnio edytowano Cz, 18 wrz 2014, 18:21 przez Arteks, łącznie edytowano 2 razy
Arteks

Postprzez Arteks Cz, 18 wrz 2014, 18:19

meinland napisał(a):Na pewno nie powoływałem się na ten wskaźnik jako najważniejszy, bo w takiej klasyfikacji nie ma najważniejszych. Dodatkowo, chciałbym tutaj zauważyć, że wszystko należy rozpatrywać na przestrzeni lat, a nie w jednym roku!!! Jakbyś wziął na przykład dane tylko za 2009 to Jastrzębie wyprzedza Rybnik - ciekawe, czy byłbyś wtedy taki skłonny jak teraz pisać, że "Jastrzębie to pierwsza liga i nie ma konkurenta w subregionie zachodnim" :P

To ty a nie ja wymyśliłeś ten argument jako ważny i ja wtedy nie oponowałem bądź więc konsekwentny. Natomiast Rybnik już od kilku lat z rzędu zajmuje 4 miejsce w województwie jeśli chodzi o dochody własne miasta, a na to się nachodzą różne czynniki, także tego że nasze miasto po prostu zamożnieje. W przypadku Katowic to nie robi takiego wrażenia bo to zawsze było bardzo bogate miasto ale w przypadku Rybnika jest to awans.
Arteks

Postprzez Arteks Cz, 18 wrz 2014, 18:22

meinland napisał(a):Gliwice nie są dużo większym miastem. Mają około 30% więcej mieszkańców niż Rybnik, a o 90% więcej miejsc pracy...

Ale tylko Gliwice... Wszystkie inne miasta GOP mają albo tyle samo albo dużo mniej miejsc pracy od Rybnika. Gliwicom pomogła otwarta w 1997 strefa przemysłowa i ogromny lobbing polityczny Buzka, Steinhoffa i innych. Gdyby wtedy otwarto taką samą w Rybniku i mielibyśmy takich samych polityków żywo zainteresowanych rozwojem miasta - też mielibyśmy dużo nowych miejsc pracy... Może nie tyle bo Gliwice są lepiej skomunikowanym miastem ale na pewno więcej niż obecnie. :lol:

Poza tym nie zapominaj Meinland, że Rybnik za komuny miał najbardziej rozwinięty i największy Cech Rzemieślniczy. Nie ma dokładnych danych ile mamy miejsc pracy w małych firmach ale mogę być pewny, że w takich miastach jak Rybnik czy Bielsko-Biała jest tego więcej niż w miastach GOP. A to może być dodatkowo z jakieś 20-25 tys. miejsc pracy. Samych prywatnych piekarni ile w Rybniku działa...
Arteks

Postprzez meinland Cz, 18 wrz 2014, 19:46

Arteks napisał(a):To ty a nie ja wymyśliłeś ten argument jako ważny i ja wtedy nie oponowałem bądź więc konsekwentny. Natomiast Rybnik już od kilku lat z rzędu zajmuje 4 miejsce w województwie jeśli chodzi o dochody własne miasta, a na to się nachodzą różne czynniki, także tego że nasze miasto po prostu zamożnieje. W przypadku Katowic to nie robi takiego wrażenia bo to zawsze było bardzo bogate miasto ale w przypadku Rybnika jest to awans.

Ale ja nie oponuję, że to nie jest ważne. Oponuję tylko przed tym, by wyciągać wnioski na podstawie JEDNEGO roku, zamiast na podstawie kilku wcześniejszych lat i ogólnego trendu.

Jeśli zaś chodzi o dochody własne miasta, to jest to akurat mało miarodajny wskaźnik, gdyż wpływa na niego wiele czynników niezależnych od kondycji ekonomicznej miasta. Przykładowo, niektóre miasta wodociągi liczą w osobnych spółkach, a niektóre nie. Znacznie lepszymi wskaźnikami są wysokość odprowadzanych składek PIT i CIT z danego miasta. Po PIT-cie można poznać, jak zamożni są jego mieszkańcy, natomiast po CIT-cie jak radzą sobie firmy w nim się mieszczące.

Arteks napisał(a):Ale tylko Gliwice... Wszystkie inne miasta GOP mają albo tyle samo albo dużo mniej miejsc pracy od Rybnika. Gliwicom pomogła otwarta w 1997 strefa przemysłowa i ogromny lobbing polityczny Buzka, Steinhoffa i innych. Gdyby wtedy otwarto taką samą w Rybniku i mielibyśmy takich samych polityków żywo zainteresowanych rozwojem miasta - też mielibyśmy dużo nowych miejsc pracy... Może nie tyle bo Gliwice są lepiej skomunikowanym miastem ale na pewno więcej niż obecnie. :lol:

To właśnie powinno być powodem do niepokoju, że położone wśród innych miast Gliwice mają o tyle więcej miejsc pracy niż nie mający wielkiej konkurencji (przynajmniej według Ciebie) Rybnik. Jeśli zaś chodzi o strefę, to te inwestycje same tam nie przyszły. Pod fabrykę Opla było rozpatrywanych 100 innych lokalizacji w Polsce, ale wygrały Gliwice. Nie dlatego, że premierem był Buzek, bo został nim dopiero jesienią 1997 roku, a budowę fabryki rozpoczęto rok wcześniej (co znaczy, że General Motors lokalizację rozważał jeszcze wcześniej). Gliwice wygrały dlatego, że miały doskonale przygotowaną ofertę: działki były już uzbrojone, urząd miasta przygotował informator o mieście, a przedstawicielom Opla pokazano działkę przy ulicy... Adama Opla. Tymczasem w Rybniku pierwsze działki w strefie zaczęto uzbrajać dopiero w połowie lat dwutysięcznych... w dodatku całą strefa w Rybniku nie jest na tyle duża, żeby zmieścić fabrykę Opla... Zobacz sam: http://mapfrappe.com/?show=22500

Poza tym nie zapominaj Meinland, że Rybnik za komuny miał najbardziej rozwinięty i największy Cech Rzemieślniczy. Nie ma dokładnych danych ile mamy miejsc pracy w małych firmach ale mogę być pewny, że w takich miastach jak Rybnik czy Bielsko-Biała jest tego więcej niż w miastach GOP. A to może być dodatkowo z jakieś 20-25 tys. miejsc pracy. Samych prywatnych piekarni ile w Rybniku działa...

Są takie dane, ale dla roku 2012. W Rybniku pracowało 41554 osób, z czego 40863 w firmach zatrudniających ponad 9 osób. W Gliwicach było to odpowiednio 75669 i 74734 osób.
meinland

Postprzez qwerty Pn, 22 wrz 2014, 13:47

Arteks napisał(a):ł to chociażby gość z Rybnetu, Biostatu, Leona czy Sare

W kazdym miescie w tym kraju istnieja duze firmy typu Leon czy Rybnet, bo w kazdym miescie jest Internet, wiec akurat te Twoje przyklady sa jak zwykle bzdurne.
Oczywiscie mozesz liczyc na to, ze w Polsce jest tylu super ludzi, ze dadza rade tworzyc po 10 fabryk w kazdym miescie i zatrudniac w nich po 500 osob. Ale prawda jest taka, ze inwestycje przemyslowe w Polsce sa robione przez kapital zagraniczny, a wygrywa ten samorzad, ktory te inwestycje potrafi do siebie przyciagnac.

Arteks napisał(a):to taki czwarty już przykład nowego biurowca (po Silesii, Alan-Systems i Inkubatora z Jankowickiej).

Ty wierzysz w te bzdury, ktore tu wypisujesz? Silesia i inkubator to nowe biurowce? To stare budynki, tylkok wyremontowane. Alan systems - no super. biurowiec na pareset metrow bez zadnego parkingu (proponuje podjechac i zobaczyc jak tam parkuja hahaha).
Ja mialem na mysli prawdziwe biurowce z kilkunastotysieczna powierzchnia open space w najwyzszej klasie biurowej. I takie wlasnie powstaja w Katowiceach
q.
qwerty

Następna strona

Powrót do Gospodarka, inwestycje i biznes